Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Inca un contor pentru prosumatori (energia produsa)

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Eu as fi adăugat întrebarea #3 și anume, noi ce drepturi avem? Avem voie sa respiram, sa ne bronzam, sau ne trebuie contor montat și sigilat de OD?

Edited by anothertwo, 13 July 2022 - 18:10.


#20
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 11.01.2009
Aparent totul e blocat pentru ca nu mai au contoare.
Vor si poze cu sistemul si schema monofilara schimbata sa se vada noul contor.

Eu astept doar din 6 ianuarie sa fiu prosumator, nu ma grabesc.

#21
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Petitie ANRE azi!
Scuza cu nu mai au contoare e veche de ani buni.

https://www.aem.ro/c...-electricitate/

Ai producator roman ce iti vinde de pe stoc, deci e o minciuna.

Pot sa iti ceara ce vor ei, legea ANRE e clara, macar din acest punct de vedere.
Doar ceea ce scrie in lege se poate cere si e specific interzis sa ceara mai multe.
Pentru ca nu for sa isi miste posteriorul, cer tot felul de tampenii halucinante:
- poze de la instalatie
- poza de la test priza de pamant
- captura din interfata invertorului, unde se vad reglajele
etc

https://forum.softpe...eni-prosumator/

#22
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View PostAdm, on 13 iulie 2022 - 21:41, said:

Scuza cu nu mai au contoare e veche de ani buni.
Ai producator roman ce iti vinde de pe stoc, deci e o minciuna.
Nu sunt compatibile cu infrastructura sistemului de citire de la distanta instalat de e-Distributie (Banat, Muntenia, Dobrogea).

Completare ulterioara:

Quote

De asemenea, dacă schema electrică a centralei electrice conţine instalaţie de stocare a energiei electrice produse din surse regenerabile, operatorul de distribuție are obligația de a monta și grupuri de măsurare a energiei electrice produse în instalaţia de stocare, amplasate în instalaţiile prosumatorului.

La un invertor on-grid hibrid cum ar fi Huawei SUN2000 cu baterii LUNA sau la un Fronius GEN24 Plus cu baterii BYD, vreau sa vad si eu ce fel de contor se monteaza la instalatia de stocare si unde se monteaza...

Edited by kolfleading, 14 July 2022 - 07:32.


#23
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 29.05.2004
pai singura solutie e sa-l monteze imediat dupa conexiunea ongrid spre casa, apoi compara cu datele inregistrate de celalalt contor (spre retea) si cu info de la invertor, alta solutie nu vad la ora asta si fara cafea..

#24
lost_eagle

lost_eagle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 12.07.2016
Eu am contorul cerut de afm fix langa inverter. La montaj (anul trecut) am depus o declaratie ca nu solicit sa fie citit acel contor si prin urmare nici macar nu este sigilat. Pana una alta sa fim sanatosi, daca vrea afm-ul sa il citeasca ii invit iar daca vine OD ii invit sa il citeasca pe al lor :)

eu cred ca se doreste monitorizarea curentului consumat direct de la soare ca in viitor sa vina cu o taxa .... nu se poate sa nu fie un idiot care sa nu aiba o idee sa ne mai jupoaie

#25
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001

View Postsparkyson, on 13 iulie 2022 - 20:02, said:

Aparent totul e blocat pentru ca nu mai au contoare.
Vor si poze cu sistemul si schema monofilara schimbata sa se vada noul contor.

Eu astept doar din 6 ianuarie sa fiu prosumator, nu ma grabesc.
Tata tocmai a primit pe email Certificatul de Prosumator.
Nu l-a vizitat nimeni, nu i-au pus contor pe PV, dar maine expira adresa de la ANRE, deci se pare ca functioneaza ;)

Luni dc nu misca fac si eu petitie la ANRE.

#26
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Pe seara am discutat cu un montator din Bucuresti, și spunea (nu pot sa verific informația) ca implementarea ordinului ANRE e de fapt o transpunere a unei directive UE care dorește monitorizarea producției de PV. Dar dacă ar fi fost așa, la răspunsul de mai sus primit de la ANRE sigur ar fi menționat acest lucru ca ‘nu e domne de la noi, UE ne bagă pe gât, n-avem ce face’.

#27
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

Quote

2. Ce se intampla cu prosumatorii existenti, care NU au acest contor (si eu ma aflu in aceasta situatie, la alt pct de consum).

Potrivit prevederilor art. 5, alin. (2) din Ordinul ANRE nr. 15/2022 pentru aprobarea Metodologiei, ”(2) Operatorii de distribuție asigură achiziționarea și montarea contoarelor de măsurare a energiei electrice prevăzute la art. 7 alin. (2) și (3) din anexă, în termen de cel mult 60 de zile de la data înregistrării la operatorii de distribuție a unei solicitări în acest sens din partea prosumatorilor care dețin centrale electrice de producere a energiei electrice din surse regenerabile de energie cu puteri electrice instalate de cel mult 400 kW pe loc de consum, puse în funcțiune până la data intrării în vigoare a prezentului ordin.”.
Astfel, prosumatorii existenți, și anume cei care dețin instalații de producere a energiei electrice din surse regenerabile cu puteri electrice instalate de cel mult 400 kW pe loc de consum, puse în funcțiune până la data de 01.05.2022, data intrării în vigoare a ordinului precizat anterior, trebuie să solicite operatorului de distribuție montarea contoarelor de măsurare a energiei electrice în instalațiile de utilizare proprii.

Sotia mea, care are un pic mai multa experienta juridica, zice asa: din articolele invocate, rezulta UN DREPT si O OBLIGATIE. Acestea sunt concepte "tehnice" juridice clar definite, nu sunt doar simple cuvinte.
  • OBLIGATIA O.D. de a monta contor pe cheltuiala lui in 60 de zile de la cererea prosumatorului
  • DREPTUL prosumatorului de a cere DACA VREA acest contor

Dpdv juridic nu rezulta OBLIGATIA prosumatorului de a cere montarea acestui contor.

Interpretarea data de ANRE, care transforma un DREPT al prosumatorului intr-o OBLIGATIE ("trebuie sa solicite") nu ar sta in picioare in fata unui judecator cinstit (nu ca cei care l-au scapat pe prim-ministrul Ciuca de acuzatiile de plagiat).

#28
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Nu va cere nimeni din proprie inițiativa acel contor pt energia produsa PV.
Multi nu vor avea nici loc sa le monteze, deci ce facem?

#29
thesaw

thesaw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.10.2011
Eu am instalat in Aprilie sistem de 6Kw Huawei monofazic. La inceputul lui Mai am depus dosarul de prosumator, la inceputul lui Iulie a iesit certificatul de racordare. Nu a adus aminte nimeni de al doilea contoar, doar s-a schimbat cel simplu cu unul dublu-sens dupa iesirea certificatului.

Distribuitor - E-Distributie Dobrogea

#30
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 05.06.2021
Eu stau de 2 saptamani cu panourile si invertorul livrate si nemontate (prin AFM), iar raspunsul instalatorului la intrebarea cand vine sa monteze sistemul a fost: "E-Distributie solicita montarea unui BMPT, altfel nu vor da aviz favorabil pentru emiterea Certificatului de racordare. Am comandat echipamentele si asteptam livrarea lor. Imediat ce vor intra in stoc vom demara programarea montajelor."
Deci, sa inteleg ca instalatorul sta in loc pentru o cutie in care OD sa monteze acel contor?
Maine il sun sa vad ce fel de cutie le trebuie, ca ma duc sa o cumpar eu...

#31
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Contorul ala e sigilat degeaba.
Atat timp cat ai acces la bornele invertorului si la tabloul unde e racordat, tragi un fir si faci bypass.
Nu este violat sigiliul. Atunci pentru ce il mai sigilam.

Totusi, nu a oferit nimeni o argumentatie oficiala pentru montarea aceatui contor?

#32
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 25.01.2007
Incompetentii astia nici nu vor oferi o arguentatie oficiala. Cine sa-ti argumenteze? Fata de la pagina 5?
Eu vad doua variante.
1. Infrumusetarea raportarilor pe energie Verde. Astfel se poate contoriza ca si productie de energie si ce consumi tu in gospodarie direct din invertor.  Desi din cate vad ANRE se focuseaza, in raportari, pe puterea instalata si nu pe productia efectiva.
2. Pregatire pentru o impozitare a "beneficiilor de la natura"

 kolfleading, on 15 iulie 2022 - 07:02, said:

Sotia mea, care are un pic mai multa experienta juridica, zice asa: din articolele invocate, rezulta UN DREPT si O OBLIGATIE. Acestea sunt concepte "tehnice" juridice clar definite, nu sunt doar simple cuvinte.
OBLIGATIA O.D. de a monta contor pe cheltuiala lui in 60 de zile de la cererea prosumatorului
DREPTUL prosumatorului de a cere DACA VREA acest contor
Dpdv juridic nu rezulta OBLIGATIA prosumatorului de a cere montarea acestui contor.
Interpretarea data de ANRE, care transforma un DREPT al prosumatorului intr-o OBLIGATIE ("trebuie sa solicite") nu ar sta in picioare in fata unui judecator cinstit (nu ca cei care l-au scapat pe prim-ministrul Ciuca de acuzatiile de plagiat).
Trebuie sa solicite a fost pus acolo intentionat pentru a crea impresia de obligativitate dar a fi acoperiti in caz de reclamatii. Dar din aceasta sintagma poti sa intelegi 2 sensuri, ca sa ti se instaleze trebuie sa soliciti, altfel nu se instaleaza sau: Esti obligat sa soliciti.

Edited by andreyvsjoker, 27 July 2022 - 09:02.


#33
KTF

KTF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.11.2003
Pana la urma cu prosumatorii existenti ce se intampla ? Fiecare prosumator trebuie sa fie la curent cu orice modificare legislativa si sa fie proactiv ? Nu ar trebui OD sa initieze o actiune, in cazuri din astea ?

#34
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 05.06.2021
Pentru acest contor suplimentar OD solicita montarea inca unui BMPT. Stie cineva daca va fi un BMPT (poza 1), sau va fi pur si simplu o cutie de policarbonat (poza 2) in care se va inseria doar acesl contor?

Attached Files



#35
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006
BMPM (monofazat) sau BMPT (trifazat) doh, ca nici eu nustiam ce difera intre ele . Dar chiar vor pune asemenea cutii ? Instalatia deja produce, poate la cele noi.

#36
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 05.06.2021
Asta e saracia de BMPT care o cere OD pentru contorul suplimentar. Ditamai cutia pt un contor si un disjunctor (aprox 420x370mm).

Adm edit - mai multe poze

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate