Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

UPS cu stabilizator si acumulator...

Transfer date intre 2 pc

Backup complet se poate?
 Ce mașina am?

kospel - microcentrala electrica ...

La multi ani @Aprilia!

Conectare imprimanta Brother WiFI
 Renault Zoe

Dobanda Trezorerie

inghetare ecran Iphone XS Max

Noul program Rabla incepe in octo...
 Alegere sistem supraveghere dahua...

Comunism si democratia?

Placa video RTX 3060, la doar 120...

Parere estimativa despre dauna

Examen restant

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

Dannehh

Dannehh

New Member

• Grup: Candidate Members
Salutare. Situația se prezintă în felul următor. Am făcut 3 ani de facultate. Am rămas cu o restanță din anul întâi, pe care din mai multe motive personale nu am putut să o dau. Ce se poate întâmpla în aceasta situație? Este vorba despre o singura restanță. Situația este și mai complicata cu cât acum sunt în străinătate la muncă. Exista posibilitatea repetării ultimului an pentru un singur examen? Trebuie sa dau din nou examene la toate materiile din ultimul an? Și asta în condițiile în care nu am nici o restanță din anul 3, ci restanta este din anul întâi? În anii 2 și 3 am promovat toate examenele. Sau trebuie sa ma înscriu din nou în anul 3 și sa plătesc acea taxa de școlarizare și sa mă duc în sesiunea de restante sa dau restanța? Pe site-ul facultății și respectiv al universității nu am găsit nimic concret în acest sens.
Facultatea de Economie și Administratea Afacerilor, Universitatea Dunarea de Jos Galați

alexandrualexww2

alexandrualexww2

Member

• Grup: Members
Oare decanul ce parere are? Sau secretariatul?!

__Dan__

__Dan__

Senior Member

• Grup: Senior Members
Restul examenelor din anii 2 si 3 le-ai luat dar ai ramas c-o restanta din anul 1 din "motive personale"? Te... iubea profesoara? La mine a fost mult mai simplu (acum o mie de ani): am picat examenul din anul 1 in a doua sesiune de restante -> am repetat anul. Bine ca n-a mai trebuit sa dau admiterea o data.
Ar trebui modificat regulamentul, sa poti da restantele si dupa examenul de licenta. Ba chiar dupa ce iesi la pensie, ca ai mai mult timp liber si se upgradeaza tehnologia de copiat.

pasilla

pasilla

Guru Member

In principiu te reinscrii si frecventezi doar disciplina unde ai restanta. Nu lasi sa treaca prea mult timp, ca s-ar putea sa se schimbe curiculum  si sa ai nevoie de echivalare la alte discipline.
Cel mai bine este sa te informezi la secretariatul facultatii.

View Post__Dan__, on 03 iulie 2022 - 20:22, said:

La mine a fost mult mai simplu (acum o mie de ani): am picat examenul din anul 1 in a doua sesiune de restante -> am repetat anul.
Nu mai e ce a fost. Acum e lejeritate maxima. Aproape ca te roaga aia in genunchi sa mergi sa iti iei diploma.

Edited by pasilla, 03 July 2022 - 20:37.

bobitad

bobitad

Senior Member

eu stiu ca doar dai examenul, nu repeti nimic. facultatea am terminat-o acum 10 ani. eu am avut restanta la desen tehnic din anul 1 pana in anul 5(ce cauta desen tehnic la facultatea de calculatoare, nu stiu, dar astia care am prins pe 5 ani, am avut si materii de ”cunostinte generale”). si stiu oameni care au dat de vreo 2-3 ori pana au luat un examen. doar platesti taxa de re-re, cum ziceam noi.

Edited by bobitad, 03 July 2022 - 20:50.

radonys

radonys

Junior Member

Vizualizare mesaj__Dan__, pe 03 iulie 2022 - 20:22, a scris:

La mine a fost mult mai simplu (acum o mie de ani): am picat examenul din anul 1 in a doua sesiune de restante -> am repetat anul. Bine ca n-a mai trebuit sa dau admiterea o data.

Si ți se pare normal? Daca nu iei 1 examen, și iei restul de 5 examene cu nota 10, trebuie sa repeți anul și sa dai din nou toate cele 6 examene? Asa e când ești obișnuit sa fi călcat în picioare, ți se pare normal sa fi călcat în picioare și anormal sa nu fi călcat în picioare.
Apropo, eu acum 500 de ani am avut tot o restanta din anul 1 pe care am luat-o în ultimul an, chiar înainte de licență. Nu am repetat nimic, și nu am mai dat a 2-a oara un examen daca l-am luat prima data.

Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

Arrogant bastard

View Postradonys, on 03 iulie 2022 - 20:51, said:

Si ți se pare normal? Daca nu iei 1 examen, și iei restul de 5 examene cu nota 10, trebuie sa repeți anul și sa dai din nou toate cele 6 examene?

Nu dai din nou cele 6 examene. Doar pe cel pe care l-ai picat. Si da, mergi la curs/seminar/laborator anul respectiv doar la cursul picat.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Caută pe site: condiții de promovare
La unele e condiție: să treci in anul 3 sau 4 e obligatoriu sa ai cele din anul 1 promovate toate.
Însă la unele facultăți.... se roagă studenții să ia un 5 la un examen din anul 1 cu juma de ora înainte de licență.

Friskey

Friskey

Guru Member

Dai restanta aia si gata. Nu trebuie sa repeti nimic.

gogu1905

gogu1905

Member

Chiar gata nu e. Trebuie sa urmezi si toate disciplinele din planul de invatamant al promotiei cu care finalizezi studiile si care nu sunt in planul de invatamant al promotiei cu care ai studiat tu. Si asta inseamna sa urmezi toate cursurile, seminariile, laboratoarele, proiectele sau  ce mai ai in fisa disciplinei, etc, etc, etc.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

@gogu
El e in promoția respectiva. Doar că are o restanță din anul 1.

Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

Active Member

Nu stiu cum este acum sau cum a fost/este la altii, la mine nu puteam trece in anul 3 cu restante din anul 1, tu ai ajuns departe deja.

arg

arg

Guru Member

gasesti pe site-ul facultatii regulamentul, acolo scrie conditiile de promovare, ce examene sunt obligatorii si care nu.
pt unul obligatoriu poti face o cerere la secretariat sa treci in anul urmator.
sau poti suspenda anul si platesti doar creditele aferente acelui examen.

Tsunnnami

Tsunnnami

Bucuresti

wow, ce-a ajuns "facultatea"
Pe vremurile serioase, daca terminai anul 1 cu o restanta, terminai cu facultatea
In vremurile noi "vaz", ca nu mai conteaza.
"Vaz" ca discutiile pentru facultate la MBA - Galati chiar, se poarta la "Scoala mea - Liceul meu"

Scuze de off-topic, dar si subiectul este off-topic

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Erau "R-uri" și apoi "R, R-uri". Dacă nu treceai: repetent.
Dar știi vorba: n-ai restanță : n-ai prestanta.

Argv

Argv

Active Member

Vizualizare mesajradonys, pe 03 iulie 2022 - 20:51, a scris:

Apropo, eu acum 500 de ani am avut tot o restanta din anul 1

Si in ce an ai inceput? Ai fost la Colegiul Major Iezuit? Alte facultati nu prea erau in Romania acum 500 de ani.

Tsunnnami

Tsunnnami

Bucuresti

View Postdorin_2k, on 04 iulie 2022 - 06:27, said:

Erau "R-uri" și apoi "R, R-uri". Dacă nu treceai: repetent.
Dar știi vorba: n-ai restanță : n-ai prestanta.

Da, restanta si 1 R, dupa aia max
Apoi, daca in primul an nu treceai, pierdeai facultatea

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Nu țin minte de asta cu pierdutul facultății in anul 1.
Am avut coleg repetent in anul 1. Și a fost înainte de 89.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate