Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Colonoscopie

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Este bine de precizat ca sedarea profunda se recomanda numai in cazul interventiei nu si a investigatiei.

#20
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006
Indiferent de ce faci (colonoscopie cu/fara extirpare polipi), conteaza:
-bugetul de care dispui;
-gradul de disconfort pe care esti pregatit sa-l suporti.
In functie de acesti 2 factori, alegi metoda care te avantajeaza.

#21
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Fii mai precis, daca tot recomanzi ceva. Ce anume recomanda sedarea profunda in detrimentul sedarii obisnuite, daca nu se face vreo interventie in aceeasi sesiune?
Sau ce ai vrut sa spui si care sunt beneficiile.

Edited by Cr1spy, 07 July 2022 - 17:03.


#22
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007

 Cr1spy, on 07 iulie 2022 - 16:29, said:

Este bine de precizat ca sedarea profunda se recomanda numai in cazul interventiei nu si a investigatiei.
Pana raspunde colegul, intreb si eu, in calitate de pacient cu ceva antecedente in domeniu:
De ce nu s-ar face sedare profunda in cazul investigatiei de rutina? E scumpa? Implica mai multa atentie din partea medicului?
De unde stie medicul atunci cand programeaza investigatia ca nu va trebui sa intervina? Sau observa si lasa acolo ce-a observat?

#23
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,809
  • Înscris: 10.12.2006
Orice sedare implica niste riscuri, asa ca eu am refuzat-o pentru investigatie.

#24
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,871
  • Înscris: 30.11.2021
Pentru cine trebuie sa faca o colonoscopie, sa fie atent cu 3-5 zile inainte.
Sa nu manance legume crude, sa nu manance seminte.
Doctorul o sa va zica sa mancati normal pana la 14:00/16:00 si apoi nu mai mancati nimic, beti pliculetele respective.

Ce nu va zice doctorul este ce scrie in formularul de consimtamant, daca nu se face colonoscopia din cauza ca nu este curat, o sa platiti jumate din interventie daca nu se realizeaza din vina voastra, adica nu v-ati pregatit corespunzator.
Deci foarte important sa mancati piureu, supe, ceva foarte simplu.

Eu am zis ca sunt destept, mananc normal pana la 12:00.
Si cu toate ca nu am mancat alimente cu seminte, am mancat alimente care se digerau greu si nu era scaunul curat, asa ca stres, cautat pe google.
Da, scaunul trebuie sa fie apa goala.
Nu mancati conserve de peste, chiar si la compoturi aveti grija.
Cum ziceam, daca se poate sa mancati ceva alimente gatite, ceva supe.
Si apoi o sa beti pliculetele respective.
Nu va grabiti sa beti amestecul respectiv ca este putin gretos, eu aveam compot si helas, am zis in caz ca nu pot sa le beau, pun helas sau zeama de la compot.
Nu a fost nevoie, am baut incet, important este sa nu vomitati solutia respectiva.

O sa fie o zi plina, ziua dinaintea consultatiei, probabil si din cauza anesteziei.
O sa mergeti intr-o camera unde or sa va puna branula.
Apoi o sa va faca internarea de 1 zi. Primiti medical pentru ziua respectiva daca aveti adeverinta de salariat.
Mergeti in salon pana o sa va cheme sa mergeti sa faceti EKG, va ia tensiunea, tot felul de intrebari.
Apoi mergeti in salon.
O sa primiti o pereche de pantaloni scurti de unica folosinta cu gaura la fund, o sa va imbracati cu ei si o sa asteptati sa vina asistenta.
O sa va duca in sala, o sa va zica sa va asezati pe pat intr-o dunga si cu mana intinsa sa va puna injecteze anestezicul.
O sa va puna linie de oxigen, este putin ciudat la inceput ca se simte rece.
O sa va zica sa va ganditi la ceva placut, o sa adormiti.

Daca se gaseste ceva in timpul consultatie, polip, se opereaza.
Cel mai important este sa fie scaunul apos.
Deci trebuie sa va pregatiti bine.

#25
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Nu a facut rau nimanui, tie ti se face rau de la diverse chestii si nu este vina lui. Ok?

#26
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,809
  • Înscris: 10.12.2006
Chiar asa a fost recomandarea, ca poti manca pana la ora 16:00? Pai mancarea ca sa ajunga in colon are nevoie de 6-8 ore, deci abia dupa ar trebui sa bei fortrans.

#27
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,871
  • Înscris: 30.11.2021
Am primit o hartie, o sa o pozez mai incolo, poate o sa va fie de ajutor. Acolo zicea sa mananc normal pana la ora 16:00, doctora a taiat cu pixul 16:00 si a trecut 14:00.
Stii ce zic, sa manaci normal dar tinand cont de a nu manca fructe cu seminte, legume cu seminte etc...

Eu am zis ca sunt destept, lasa ca nu mai mananc de pe la 12:00 si ceva.
Fortrans am inceput sa beau dupa ora 16:00. Oricum nu isi face efectul pe loc.
Sa nu isi imagineze careva ca bei din solutia respectiva si in 5 minute esti pe WC.
Tocmai asta era faza, am baut 1 litru de fortrans si nu simteam nevoia sa merg la wc, oricum beam linistit si eram atent sa nu imi vina sa vars ca este putin gretoasa solutia respectiva. Si am tot citit ca este important sa nu versi din solutia respectiva. Am baut 2 litri de fotrans si tot nu cred ca am fost la WC.

Din cauza asta am si scris, nu mai mancati nimic in ziua dinaintea proceduri. Sau daca mancati? Sa o faceti dimineata, ceva supa.
Nu mai stiu cine a scris? Oricum nu iti mai vine sa mananci dupa ce bei 3-4 litri de fotrans.
Si in ziua dinaintea proceduri, depinde cum te cheama la spital, daca ai ales sau nu anestezie.
Eu nu stiam toate procedurile alea, ca iti fac EKG, ca iti ia tensiunea, ca iti pun tot felul de intrebari privind grupa sanguina, probleme de sanatate, daca bei, daca te droghezi, daca ai mai avut vreo operatie, ce inaltime ai, ce greutate ai.
Am semnat de 2 ori consimtamant.
Cand m-am internat am semnat consimtamant ca daca nu se efectueaza procedura din cauza mea, aici inteleg ca nu m-am pregatit corespunzator, platesc jumate din suma.
Si inainte de operatie un alt consimtamant, aici mai detaliat, riscurile, cum ziceam, sunt cu anxietatea si am semnat fara sa ma uit, si ce am citit pe acolo nu vreau sa scriu pe aici.

Depinde la ce ora te programeaza, este bine sa ai un sandvis la tine. Dupa ce mergi in salon stai 30 de minute fara sa mananci nimic. Apoi am mancat 1 banana si un cornulet. Aveam si sandvis dar au zis sa nu mananc mult ca ma constip, sa o iau incet cu mancarea.

Deci o pregatire buna face ca procedura sa dureze mult mai putin.

#28
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
Buna, unde ai facut colonoscopie ? La ce spital ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate