Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Prima iesire cu masina in Grecia, recomandari de familie, implicatii, buget

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Salut,

Suntem 2 adulti si 2 copii, mergem in Grecia. Am mai fost de 2 ori pana acum cu charter in Rodos si Corfu, a fost super. De data asta vrem cu masina dar nu stim unde. Prin Romania am mai auzit ca se vorbeste de Halkidiki, Tasos, de altceva nu am auzit. Nou ne place sa avem si ce vedea, nu vrem sa mergem acolo neaparat pt preturi care am auzit ca sunt mai mici ca la noi. Nu as bate atatea ore pana acolo dus intors doar ca sa fac economie de 500 euro dar in rest sa nu am ce vedea. As vrea sa pot sa vad ceva. In Rodos/Corfu am vazut multa istorie, centre faine, stradute mici pietruite, multe taverne, viata de noapte, legende, porturi, excursii cu barci, biserici vechi, foarte multi turisti, lucruri inedite. In Grecia as vrea ceva ca sa fie diferit de mamaia noastra, adica de un hotel all inclusive amplasat pe plaja dar in rest sa te simti ca in desert, fara nimic. Nu suntem oamenii sa stam in piscina sau in mare toata ziua. Intotdeauna ne-am rezervat o singura zi din 7 stat numai la soare pt bronz ca altfel mi s-ar parea pierdere de vreme. In rest incercam sa mai iesim la mare 3 zile ceva gen, dar apoi ne placea sa mergem sa vedem orase localitati culturi ce mananca altii sau alte obiective. Alta intrebare ar fi cate zile ar fi bine sa ne rezervam pt un astfel de concediu. Default mergeam pe 6 nopti/7zile pe unde am mai fost, dar acum avand in vedere ca mergem cu masina asa departe presupun ca ar trebui mai mult nu ? Pe langa asta avand in vedere ca plec din Cluj e ok traseul prin serbia macedonia ? Apoi taxe de drum sau alte taxe care sunt si unde se platesc ? Orice alte detalii, sunt binevenite. Dar haideti sa gasim o locatie. In Romania in general sparteam undeva la 2000 de euro. Dupa locatie sa vedem restul detaliilor. Si da, am vrea hotel pe plaja, ideal mare curata, nu adanca nu valuri, sau graduala cum se zice, nisip sa nu te tai in scoici sau pietre, sa aiba posibilitate de mic de jun si cina si sa lasam eventual pranzul in oras.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
Sa avem ce vedea este valabil pentru toata Grecia. Daca nici leaganul democratiei, al civilizatiei, nu te va multumi,  atunci cine stie cine o va face.
N-am retinut cate zile doresti sa stai in Grecia. De exemplu du-te pana in Atena ( sase zile) si apoi ziua de bronz + mare ti-o rezervi cat mai aproape, ca sa nu pierzi timp pe drum.
De altfel, banuiesc ca ai vazut ditamai topicul deschis pe acest forum unde gasesti raspunsurile cautate de tine.

ps.
Taverne, stradute mici pietruite, porturi, viata de noapye, etc., nu cred ca se incadreaza la obiective de vizitat.

#3
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Da, am uitat sa zic ca nu as merge pana in sudul peninsulei ideal ca n am chef sa stau 40 de ore numa pe masina dus intors, obiective mai in nord. Straduite pietruite taverne viata de noapte mult popor nu cred ca se gasesc chiar ori unde deci e un must pt mine pentru ca am pus street view pe ceva din halkidiki si zici ca arata mai rau ca noi la mamaia, ceva putietate in oras, nici o miscare nimic palpitant. Nu am zis cate zile tocmai ca nu stiu, am intrebat cam ce se recomnanda daca merg cu masina.

#4
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,589
  • Înscris: 12.12.2006
Ce varsta au copiii? Pentru ei cautati viata de noapte sau pentru parinti?
Viata de noapte gasesti in Mykonos sau in Laganas (in Zakinthos) dar cred ca e pentru copii peste 18 ani, de-asta intreb.

Edited by mdt, 03 July 2022 - 18:24.


#5
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

 mdt, on 03 iulie 2022 - 18:22, said:

Ce varsta au copiii? Pentru ei cautati viata de noapte sau pentru parinti?
Viata de noapte gasesti in Mykonos sau in Laganas (in Zakinthos) dar cred ca e pentru copii peste 18 ani, de-asta intreb.

6 ani si 11 ani. Viata de noapte pt mine inseamna ca la 22 seara sa nu fie pustiu prin oras. Nu vreau sa merg la baut la discotecta sau mai stiu eu unde, vreau sa vad ca lumea nu doarme, ca strazile sunt in continuare animate, tavernele in continuare deschise. Nu stam niciodata prea mult, nu vom atinge ora 12 noaptea niciodata, vreau doar sa ma asigur ca nu merg in salbaticie.

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,328
  • Înscris: 20.10.2015
Iti place aici?
https://goo.gl/maps/635hkLJqZxb5eWRu5

Hotel pe plaja, cam rupt de civilizatie
Am fost de 2 ori si am mai merge

Locul este pe Grecia continentala, urci pe serpentine de la Volos 0m, 40°C - 1,300m, 15°C, inapoi la 0m
Garla de taverne, izolat, super locul, vo 1,300km de la tine

#7
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Lithochoro, ai marea in fata si muntele Olimp in spate, poti face de toate...

#8
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010
Nea Peramos, la 7 km de Kavala. Un satuc pescaresc ce are de toate, plaja curata, oameni faini. Aproape este orasul Kavala ce merita vizitat. De acolo pleaca si ferry pt Thasos

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Kavala

Ai Thassos peste baltă.

Fără supărare pupama, Nea Peramos este boring.
O plajă și 5 taverne, în rest te ia capu.

(părerea mea)


Kavala.

Ai pe unde te plimba, bei o cafea, vizitezi Muzeul Tutunului, te duci la Apeductul ăla, la castel, te duci în Keramoti și iei bacu pentru Thassos, sau faci o excursie și te duci la plajele de la Amolofoi.
Dar dimineața devreme, la 11 nu mai găsești loc în parcări.

Ia uite aici atracții din Kavala

https://youingreece.com/kavala

Mie mi-a placut plaja Vrasidas, si in drum spre ea, am gasit o plajă pustie, e foarte relaxant să stai singur la plajă.

Deși zici că nu ești interesat mult de plajă, pentru cei mici recomand complexul Batis Beach.
E la câteva minute de mers cu mașina.

Intrare era 1.5 euro de persoană, șezlongul gratis, nu ca la noi japcă.

Edited by waterman, 04 July 2022 - 09:01.


#10
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,589
  • Înscris: 12.12.2006
O idee buna Kavala daca vrei mai mult sa vizitezi decat plaja. Poti face si o excursie de o zi la Salonic daca vrei. Sau sa mergeti cu copiii o zi la un aqua park, vad vreo doua in apropiere. La 6 si 11 ani ii distreaza asa ceva.

#11
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Multumesc pt raspunsuri, Kavala pare la prima vedere ceea ce cautam, acum investighez.

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Găsești cazări decente în Kavala.

Eu mă duc anul ăsta în zonă, și din cauza kinderului care are 1 an, am căutat pe lângă plajă. Să nu mă trambalez zilnic cu mâncare nebunii.

În Kavala n-am prea găsit, ceva ok-ish așa prin Nea Peramos, un hotel pe plajă -

https://www.portopaliohotel.gr/en/

În schimb am găsit hoteluri mișto pe Thassos, chiar cu all inclusive.
Ai ce vizita pe insulă, deși nu văd unde poți bântui cu așa copii mici prin crăpătele ăla de căldură, să vezi pietre și ruine.

Treci ușor și repede cu mașina cu ferry din Keramoti, e 19 euro de mașină, 5 euro de persoană, sunt ferry des, de la 4 dimineața la 11 seara.


Uite cazări pe Thassos, 2 adulți 2 copii, cu vârstele spuse de tine

https://www.booking....=302;ht_beach=1

Părerea mea e să cauți cazare și prin Craiova, Calafat, faci drumu Cluj - Craiova, pauză, după care continui.

Edited by waterman, 04 July 2022 - 11:12.


#13
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 16.04.2007

 waterman, on 04 iulie 2022 - 11:08, said:

În schimb am găsit hoteluri mișto pe Thassos, chiar cu all inclusive.
Thassos ( si Grecia in general ) + all inclusive = cea mai mare greseala

 waterman, on 04 iulie 2022 - 11:08, said:

Treci ușor și repede cu mașina cu ferry din Keramoti, e 19 euro de mașină, 5 euro de persoană, sunt ferry des, de la 4 dimineața la 11 seara.
Are ferry din Kavala, ce rost are sa se duca pana in Keramoti ?

#14
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
sithonia sarti - drum de o zi, destule plaje sălbatice, sarti e destul de animat seara. Aveți posibilitatea să inchiriati o barcă si să stati toata ziua in Laguna albastră.
sau ...
drum de doua zile minim pana in zakynthos ... tocmai ne-am intors, si por spune ca din seria insulelor ionice, e cea mai cea.
3500km, la un consum in medie de 7,5 ne-a costat 3755.

#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 cristiany, on 04 iulie 2022 - 11:23, said:

Thassos ( si Grecia in general ) + all inclusive = cea mai mare greseala


Are ferry din Kavala, ce rost are sa se duca pana in Keramoti ?

Poate spun prostii, dar am înțeles că e mai rapid ăsta. Dacă greșesc, îmi cer scuze.

#16
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 16.04.2007
Nu prea mai conteaza daca e putin mai rapid, cu masina face cam 30 de minute din Kavala pana in Keramoti.
Avantajul ferry-ului din Keramoti este ca sunt foarte multe curse, spre deosebire de Kavala.

https://www.go-thass...chedules-prices

#17
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Deci de ce nu e bine AI in grecia ? Stam acasa sau ?

#18
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 16.04.2007

 alexandersch, on 03 iulie 2022 - 17:46, said:

As vrea sa pot sa vad ceva. In Rodos/Corfu am vazut multa istorie, centre faine, stradute mici pietruite, multe taverne, viata de noapte, legende, porturi, excursii cu barci, biserici vechi, foarte multi turisti, lucruri inedite.
Cum crezi ca poti sa vezi asa ceva, daca esti legat de AI ?
In plus, AI-ul din Grecia nu se compara cu cel din Turcia. Nici macar cu cel din Bulgaria.

Edited by cristiany, 04 July 2022 - 14:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate