Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Convertire imprimanta pt sublimare

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Ana-MariaC

Ana-MariaC

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.07.2022
Salutare.
Am o imprimanta Epson ET 2721 cu cerneala normala. Vreau sa convertesc imprimanta si sa o fac pt Sublimare.
Intrebarea mea este : cum scot cerneala din imprimanta ca sa pot pune cerneala de sublimare in ea ? Cum se curăță?

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002
alea cu sublimare nu folosesc cerneala, au niste folii de pe care isi iau culorile. tehnologiile sunt complet diferite si nu se poate modifica o imprimanta pe cerneala intr-un cu sublimare.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Are un mic rezervor si in capul de scriere. Daca decuplezi furtunasele, toata cerneala curge prin duze direct in imprimanta. Normal se scoate rezervorul si capul de scriere fara decuplarea furtunaselor si dupa aceia se goleste si se curata cu solutie de curatat capul de scriere.
Varianta corecta este sa cumperi o imprimanta noua pe care o alimentezi cu cerneala de subliminare. Pe cea veche o pui pe olx. E foame de imprimante economice si ieftine. Presupun ca vrei sa faci un business cu asta si vrei sa iasa totul perfect.

#4
Ana-MariaC

Ana-MariaC

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.07.2022
Ba da. Tocmai de aia se numeste cerneala de sublimare.
Eu vreau sa stiu cum se scoate cerneala normala din imprimanta ca sa pot pune alta.

Asta am si facut. Am cumparat imprimanta noua, numai ca s-a pus cerneala gresita in ea. Nu am decat sa o curat si sa pun cerneala de sublimare corecta si compatibila.
Sti cumva un video ca sa si vad cum se face curatarea? Am cautat dar nu am gasit.

Edited by Dany_Darke, 03 July 2022 - 19:55.


#5
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 05.04.2011
Si @Fane si @Leo au dreptate, dar sunt chestii diferite: cea cu film de sublimare imprima imaginea finala, defileaza foaia 4 ori pentru fiecare culoare complementara si negru (am una pentru format carte postala, face poze de calitate)
2. cu cerneala de sublimare, imprima imaginea inversata în oglinda, pe hârtie, care se va transfera termic pe o tesatura (tricou, etc); pentru asta îti trebuie?

Edited by Victor5, 03 July 2022 - 20:02.


#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002
Aha. Subliminari diferite. Eu am avut de a face numai cu cea foto. Multumesc de precizare.

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,509
  • Înscris: 08.03.2017
Scoti toata cerneala din tancuri, pui 0.5 ml solutie curatare https://www.cissrevo....html#resp-tab2,
dai sa imprime pe coala alba pana nu mai scoate culori , rar nu 20 copi una dupa alta ca sa se poata raci diuzele .
Cauti "test cromatic imprimanta" preiei o pagina si dai sa scoata A4 .
Solutie pui 0.5 ml in fiecare tanc urmand sa completezi daca este necesar .
Clar primele teste cu cerneala de sublimare vor iesi aiurea, exact ca primele 3 clatite ...

#8
Ana-MariaC

Ana-MariaC

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.07.2022
Multumesc celor care au raspuns si chiar m-au ajutat. I-am dat de capat. 👍

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate