Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Ceausescu, erou sau criminal?

* - - - - 10 votes
  • Please log in to reply
902 replies to this topic

#829
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002

View Postvio69c, on 26 noiembrie 2022 - 18:07, said:

O pata pe istoria si obrazul Romaniei
O pata pe istoria si obrazul comunismului.

A fost o rafuiala in familie, iar comunismul a fost un cancer adus de rusi in Romania si de ce sa n-o spunem, cu ajutorul larg al multor evrei, care au sesizat in el o cale de pricopsire. Romanilor nu le-a placut acest cancer bolsevic atat de drag tie.

Edited by Fane, 26 November 2022 - 21:28.


#830
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009

View Postvio69c, on 26 noiembrie 2022 - 21:19, said:

Eu pun o intrebare.
Daca masacrele de la Otopeni, de la Ministerul Apărării, gloanțele de la televiziune, din diversele cartiere, incendierea Bibliotecii Centrale Universitare, distrugerea a zeci de tablouri la Muzeul Național de Artă. Luptele dintre unități ale Armatei și Securității, trupe speciale ori nu, care au fost făcute să tragă unele în altele pe fondul unei psihoze generale provocate de informații false, frică și aparenta lipsă de comandă.
Daca s-au manipulat stirile si s-a mers la a se spune românilor  că cei care trag în manifestanți și pun în pericol revoluția sunt trupe fidele care acționează la ordinele dictatorului,
Daca armata - Stanculescu-, pus in functie chiar de Ceausescu si care a jucat pe doua fronturi, daca exista deja sediul pentru "revolutionari",  daca televiziunea era a lor, daca toate astea arata ca a lovitura de stat a lui Ion Iliescu, screen-saverul pentru o întreagă categorie de oficiali din vremea dictaturii
-atunci, regimul politic postdecembrist este legitim ?.


Văd că ai trecut (cam brusc) de la ”judecata” românilor care și-au ucis conducătorul la cea a regimului politic actual.

Eu zic s-o lași mai moale cu subtilitățile astea de ordin pseudojuridic. Nu ești calificat și nici aria nu este adecvată acestui gen de discuții.

Ai mai aberat și altă dată cu un așa-zis proces deschis de avocata Paula Iacob (fie-i ușoară țărâna de turnătoare la Secu!) care urma să răstoarne procesul ceaușeștilor.

Și să anihileze ordinea de drept constituțională … haida de! Posted Image

Edited by Naoto, 26 November 2022 - 21:29.


#831
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,649
  • Înscris: 17.08.2022
Avocata care a raspuns solicitarii lui Nicu Ceausescu, nepotul fostului presedinte s-a numit Mariana Ștefan,
Ideea era un proces ca orice alt proces, cu aceleasi probe si probabil cu un acelasi verdict
dar facut dupa principiile normale ale justitiei.
In care chiar si un condamnat la moarte are dreptul la recurs.

Nu, nimeni nu voia sa anihileze ordinea de drept constitutionala....nici chiar asa....!!!!

Edited by vio69c, 26 November 2022 - 21:53.


#832
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View Postvio69c, on 26 noiembrie 2022 - 18:32, said:

Simulacru de proces, rechizitoriul a fost scris de Silviu Brucan
care personal impreuna cu Stanculescu au fost la Targoviste sa fie siguri ca se aplica planul.
Erau atat de grabiti sa il ucida ca nici Craciunul nu au asteptat sa treaca.

Boo fucking hoo. Foarte bine au facut!

#833
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009

View Postvio69c, on 26 noiembrie 2022 - 21:53, said:

Avocata care a raspuns solicitarii lui Nicu Ceausescu, nepotul fostului presedinte s-a numit Mariana Ștefan,
Ideea era un proces ca orice alt proces, cu aceleasi probe si probabil cu un acelasi verdict
dar facut dupa principiile normale ale justitiei.
In care chiar si un condamnat la moarte are dreptul la recurs.

Nu, nimeni nu voia sa anihileze ordinea de drept constitutionala....nici chiar asa....!!!!

Ideea e că te folosești de topicul ăsta ca să reiei năclăieli juridic-constituționale lansate de avocata lui Nicu Ceaușescu.

Eu zic s-o lași deoparte.

Înțeleg că Ceaușescu ți-e erou. asta e, nu putem avea aceleași opinii. Mai ales că unii trăiau aici, trăiau în mod direct consecințele politicii ceaușiste. Alții, nu.

Dar îți atrag atenția că asta nu este aria politică. Și inocenta întrebare apropo de legitimitatea regimului politic actual nu își are rostul.

#834
turbojet

turbojet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 19.10.2010

View Postvio69c, on 26 noiembrie 2022 - 18:07, said:

Nu, nu a fost judecat, a fost doar executat.
Repede si sub presiune
Mai exact UCIS.....
O pata pe istoria si obrazul Romaniei
Singura tara ca uimit europa cu violentele din timpul loviturii de stat
Singura tara comunista care si-a ucis conducatorul.

În decembrie 1989 România era admirată în întreaga lume pentru revoluția înfăptuită.
Ziarele din întreaga lume scriau articole elogioase despre poporul român.
Apoi a venit propaganda nostalgicilor comuniști despre ce pată reprezintă pe istoria și obrazul României revoluția asta.

#835
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View PostNaoto, on 26 noiembrie 2022 - 22:13, said:

Ideea e că te folosești de topicul ăsta ca să reiei năclăieli juridic-constituționale lansate de avocata lui Nicu Ceaușescu.

Ceea ce oricum e aiurea deoarece constitutia RSR era suspendata.

#836
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postvio69c, on 26 noiembrie 2022 - 21:19, said:

Eu pun o intrebare.

Daca masacrele de la Otopeni, de la Ministerul Apărării, gloanțele de la televiziune, din diversele cartiere, incendierea Bibliotecii Centrale Universitare, distrugerea a zeci de tablouri la Muzeul Național de Artă. Luptele dintre unități ale Armatei și Securității, trupe speciale ori nu, care au fost făcute să tragă unele în altele pe fondul unei psihoze generale provocate de informații false, frică și aparenta lipsă de comandă.
Daca s-au manipulat stirile si s-a mers la a se spune românilor  că cei care trag în manifestanți și pun în pericol revoluția sunt trupe fidele care acționează la ordinele dictatorului,
Daca armata - Stanculescu-, pus in functie chiar de Ceausescu si care a jucat pe doua fronturi, daca exista deja sediul pentru "revolutionari",  daca televiziunea era a lor, daca toate astea arata ca a lovitura de stat a lui Ion Iliescu, screen-saverul pentru o întreagă categorie de oficiali din vremea dictaturii

-atunci, regimul politic postdecembrist este legitim ?.
  Draga, in general, am observat ca nedumeri de acest fel au cei care au fost departe de tara, prin localitatile unde a fost liniste totala sau au stat ascunsi sub pat! altfel, cei care au participat pe viu la evenimente au realizat ca a fost o situatie unica in istoria Romaniei, pentru care nimeni u era pregatit! nici civili, nici militari, militieni, securisti sau orice alti angajati ai statului. Atunci, toti ciudati dadeau telefoane la tv si radio anuntind toate aberatiile fatate de mintea lor prea odihnita sau imprastiind fabulatiile brodate pe marginea intoxicarilor raspindite de europa libera. Aberatii pentru care redactorii respectivi au fost rasplatiti ulterior de guvernantii diverselor epoci cu onoruri si functii atunci cind sandramaua s-a inchis! in loc sa-i supuna oprobriului public pentru minciunile vehiculate atunci si raul imens care l-au facut in acele zile! De la caldura si la luni-ani-decenii distanta de evenimente altfel judeci! tosatal altfel fata de cel care era aiurit de zvonurile lansate in toate directiile de toti cretinii aflati in libertate!
  Imi amintesc cum colegii de munca ce ne-au facut sa trimitem oameni prin toate coclaurile sa urmareasca elicopterele care aduceau teroristi, intrebati fiind ulterior de ce au batut cimpii asa de tare au spus ca asa au auzit si ei, nimeni neputind indica de unde veneau zvonurile!
  Observati si cum de peste trei decenii se arunca pe piata toate aberatiile posibile, observati cum cei care nici nu erau nascuti in 89, sau nu stiau sa se stearga la fund singuri ne dau lectii despre cum a fost pe vremuri iar absolventii de private  dau lectii de economie politica! Deci, de ce sa ne miram ca in acea situatie extraordinara, nimeni nu a stiut cum sa reactioneze. cei mai in virsta, care au facut armata stiu exact cam ce pregatire se facea acolo! la fel faceau si cei din trupele mai sau securitate, nici aia nu erau mai bine pregatiti! iar rezultatele sau vazut! si sa nu uitam ca roamnii au fost poporul cel mai oropsit din toate statele comuniste! iar reactia cind s-a vazut cu adevarat liber, a fost pe masura si dureaza inca si in zilele noastre!

#837
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009
Știi, în felul ăsta ne abatem de la tema topicului: Ceaușescu.

Treptat, am ajuns să-i discutăm pe români, care și-au ucis conducătorul (vai, quelle horreur!)

Nu contează regimul de teroare pe care l-au trăit, faptul că România ajunsese cel mai întunecat și mai înfometat tărâm de pe continent, ci faptul că dictatorul n-a beneficiat de un ”proces corect”! De parcă asta l-ar fi absolvit de orice păcat!

Și dacă ne tot punem întrebări, mă întreb și eu: oare contestă cineva legitimitatea regimului politic din Germania? că doar nici acolo acuzații din procesele de la Nürnberg n-au beneficiat de dreptul la recurs.

Holocaustul e mai puțin monstruos din cauza asta?

Cred că e cazul să punem capăt acestei diversiuni.

Cine dorește să evoce ”minunățiile” epocii Ceaușescu n-are decât! Dar fără accente de propagandă antiromânească!

#838
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View PostNaoto, on 26 noiembrie 2022 - 23:37, said:

Și dacă ne tot punem întrebări, mă întreb și eu: oare contestă cineva legitimitatea regimului politic din Germania? că doar nici acolo acuzații din procesele de la Nürnberg n-au beneficiat de dreptul la recurs.

Ca o mica paranteza, sovieticii (in stilul caracteristic) voiau sa-i execute pe toti, fara proces. Doar ca Robert Jackson le-a adus aminte ca occidentalii au mai multi prizonieri de rang inalt decat ei si ar cam vrea totusi sa-i judece inainte.

#839
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View PostNaoto, on 26 noiembrie 2022 - 23:37, said:

Știi, în felul ăsta ne abatem de la tema topicului: Ceaușescu.

Treptat, am ajuns să-i discutăm pe români, care și-au ucis conducătorul (vai, quelle horreur!)

Nu contează regimul de teroare pe care l-au trăit, faptul că România ajunsese cel mai întunecat și mai înfometat tărâm de pe continent, ci faptul că dictatorul n-a beneficiat de un ”proces corect”! De parcă asta l-ar fi absolvit de orice păcat!

.......................
daca mie imi este adresata postarea, nu era chiar necesara, sint si eu de aceeasi parere! am trait acele vremuri din plin, in 1989 aveam familie, doi copii, deci stiu exact cu ce m-am confruntat in epoca! cu observatia ca desi am avut gura mare (cum este o vorba) mai tot timpul, nu m-a batut niciodata nici militia nici securitatea! iar de acte, am fost intrebat o data inainte de 89, eram elev in bucuresti atunci si ma indreptatm spre camin dupa ora 23 si de doua ori dupa 1989! o data in gara de nord si o data pe la 2-3 dimineata in Craiova. Si am scapat nebatut de fiecare data desi cu patrula din craiova am fost destul de obraznic! A! si o data cu un grup numeros in gara la tr. severin.
apropo, acuma nu-mi mai vine sa scriu, va povestesc cum a fost la tr. Severin maine!

Edited by tytysor, 27 November 2022 - 00:13.


#840
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009

View Posttytysor, on 27 noiembrie 2022 - 00:13, said:

daca mie imi este adresata postarea, nu era chiar necesara, sint si eu de aceeasi parere! am trait acele vremuri din plin, in 1989 aveam familie, doi copii, deci stiu exact cu ce m-am confruntat in epoca! cu observatia ca desi am avut gura mare (cum este o vorba) mai tot timpul, nu m-a batut niciodata nici militia nici securitatea! iar de acte, am fost intrebat o data inainte de 89, eram elev in bucuresti atunci si ma indreptatm spre camin dupa ora 23 si de doua ori dupa 1989! o data in gara de nord si o data pe la 2-3 dimineata in Craiova. Si am scapat nebatut de fiecare data desi cu patrula din craiova am fost destul de obraznic! A! si o data cu un grup numeros in gara la tr. severin.
apropo, acuma nu-mi mai vine sa scriu, va povestesc cum a fost la tr. Severin maine!

Nu era cu ton de reproș, mesajul ăla.

M-am adresat ție cu convingerea că înțelegi ce s-a încercat aici. Pentru că ai trăit vremurile alea, nu sunt simple relatări.

#841
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 03.10.2014
In decembrie 89 a fost o lovitura de stat organizata de gruparea din jurul lui ion iliescu adica factiunea mocovita. Cel care este direct responsabil de moartea lui ceausecu este iliescu , nu poporul roman.

#842
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
Eu as spune ca ce a fost la Timisoara a fost spontan, dar la Bucuresti au preluat initiativa niste forte din securitate si apoi cei care-i numesti moscoviti. Practic a fost confiscata revolutia. Dinescu e cum e, dar la un moment dat intr-o emisiune a spus ca atunci cand l-a vazut pe Iliescu la televiziune si-a spus ca au totusi o sansa sa scape cu viata.

#843
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,532
  • Înscris: 31.05.2006
16 decembrie 1989 Timisoara.
Niste cetateni romani cu drepturi depline se revolta impotriva regimului, au revendicari economice si politice.
17 decembrie 1989 Timisoara.
Revolta se amplifica.
ceausescu opresiunea dura inclusiv prin utlizarea armelor de foc impotriva celor care isi exprimau revolta.
De ce ceausescu nu a incercat sa discute macar indirect cu ceu care s-au revoltat?
18 decembrie Bucuresti.
ceausescu pleaca in Iran cu relativa multumire ca revolta de la Timisoara a fost relativ inabusita in urma "pretioaselor indicatii".
Doar ceva morti si raniti, unii dintre raniti grav. Unii dintre cei ucisi  de represiunea armata erau deja in drum catre Bucuresti pentru incinerare, odata trupul disparut fara urma este mai usor sa justifici in fata unora in mod strict particular si in fata "poporului" ca poate acele persoane disparute au profitat sa fuga din tara.
20 decembrie 1989
ceausescu se intoarece din Iran.
Surpriza, revolta din Timisoara s-a amplificat pana la un maximum de rau posibil. puterea de stat locala este ca si inexistenta si armata s-a retras in cazarmi din simplu motiv ca nu poate castiga lupta.Armata NU a fraternizat cu timisorenii, comandantii si-au dat seama ca NU pot castiga acel razboi local impotriva unor cetatani cu care pur si simplu pana atunci au conventuit in "buna pace".
Ba mai mult, s-a incercat si aducerea unor "trupe de asalt",
https://ro.wikipedia.../Sturmabteilung
Simpli muncitori dar organizati politic si administrativ sub denumirea de "garzi patriotice".
Inarmati cu bate, cozi de lopata la propriu, deplasare supravegheata si organizata cu trenul - garnituri speciale.
Au ajuns la Timisoara si la fraternizeaza la propriu cu populatia revoltata.
Se vor intoarce la localitatile de domiciliu tot cu trenul , fiecare cum s-a descurcat si vor purtatori de "revolta" pentru zilele urmatoare.
Seara lui 20 decembrie 1989 Romania.
ceausescu apare la TVR si in primul rand confirma tuturor cetatnilor tarii ca la Timisoara este o revolta, zvonurile tranmise din om in om, cele afirmate la posturile de radio finantate de "puteri ostile" Romaniei sunt cam adevarate.
Cand spun "cam" ma refer la faptul ca toti cei care am privit atunci la televizor stiam ca cei de la Timisoara nu s-au revoltat de asa degeaba, de atata trai bun s-au plictisit si apeleaza la o metoda extrema de divertisment,refulare sau schimbare de rutina zilnica.
21 decembrie 1989 Bucuresti.
La prima ora, chemare la miting.
Ca de obicei ca si la alte evenimente similare participarea nu este chiar de "masa".
Sunt selectionate anumite persoane, mai linistite din fire, de preferat cu carnet de partid, nu chiar orice.
Dar stai sa vezi  si sa nu crezi, cei care pana nu demult deschidea gura doar la comanda de strigat lozinci cu "conducatoru cel iubit si al lui partid" incep sa prinda glas, vocifereaza ca nu vor sa participe, altii incep sa puna intrebari pana in urma cu o zi interzise.....................
Unii politruci din intrepeindere incep sa urle si sa ameninte, altii incearca cu zaharelul......................... pana la urma se pleaca spre "piata palatului RSR".
Eu nu am avut "placerea" sa particip. eram  printre cei turbulenti dupa gustul "partidului", impreuma cu ceilati "oamani ai muncii", adica impreuna cu colegii mei ne-am delectat cu transmisiunea direct ofeirta noua prin sistemul de radioficare interna si care transmitea numai radio Romania 1 si din cand in cand cineva sa se prezinte acolo unde era chemat.
Incepe marele "miting", ceausescu niciolae ca de obicei "maca-maca si caca-maca". se aude un zgomet de gen "uuuuuuuuuuuuuuu".,se intrerupe transmisia, intervine un crainic, sa avem rabdare ca emisia se va relua.
Emisia s-a reluat, ceausescu iar "caca-maca" , urare pentru mari "succesuri" si s-a terminat.
De fapt nu s-a terminat, doar ce incepuse.
In jur de ora 13.00 se intoarce in cleog la miting, la radioficare "buletin de stiri" in care se reda despre miting, ceausescu si "bucuria oamenilor muncii" care au participat la miting.
Ia colegul "difuzorul" si da cu el de pamant.Ce ai mai nebunule? intreba un coleg.
Ce a relatat colegul,
Nu prea a fost deloc "liniste" in piata, adica intre participanti de la inceput, se discuta diverse despre revolta de la Timisoara pe "fata".
A inceput sa vorbeasca ceausescu dar discutiile dintre ei nu au incetat, ba din contra unii chiar persiflau cele debitate de ceausescu.
A "bubuit" ceva, multimea a inceput sa se agite, unii sa strige chiar ca se trage in ei si unii chiar sa incerce sa plece din piata.
S-a facut apel ca toate lumea sa "stea linistit la locurile lor", e adevar pur fiecare fabrica sau intreprindere avea un anume loc de ocupat in piata cu personal propriu, cei inflitrati pentru "ordine si disciplina" au reusit pe moment, ceausescu si-a reluat discursul.
Dar pe langa celebra "100 de lei" promisa de ceausescu multi dintre cei prezenti in piata doreau sa mai auda si altceva, adica sa auda despre ceva mai mult comparatic cu una suta lei pentru multi doar buna de sters la fund daca magazinele in special cu cele alimentare raman goale.
ceausescu a plecat de la balcon si multi din piata au inceput sa strige una sau alta.
Evacurea pietei s-a facut cu "scutieri", niciodata pana atunci nu se intamplase asa ceva.
S-a evacut piata dar s-a format diverse puncte de "rezistenta" cu participanti de la miting.
Colegul ne informa si parca nu credeam.
Hai sa mergem sa vedem.
Am ajuns in piata Universitatii si asa era, scanteia revoltei a ajuns si la Bucuresti.
Mii de oameni.
Unii manifestau, altii schimbau opinii.
Se facea si un pariu, dupa ce intuneca fortele de represiune care se tot adunau si organizau vor trage in cei care manifesteaza similar ca la Timisoara sau NU.
Eu afirmam ca da, altii ca nu, suntem in fata la Inter unde sunt cazati "straini", daca se va trage va vedea toata lumea, ceausescu nu are curaj sa dea ordin.
ceausescu a dat ordin sa se evacueze piata cu orice mijloace, au murit foarte multi, altii au fost raniti si foarte,foarte multi au beneficiat de o "excursie gratis" la Jilava.
22 decembrie 1989 Bucuresti.
Primele ore ale diminetii, oamenii muncii au mers la servici.
S-a aflat cele intamplate cu cateva ore inainte, cei mai multi au luat decizia sa mearga la ceausescu si sa explice de ce s-a tras in oameni, de ce au retinuti oameni, toti stiam pe de rost legenda lui "Vasile Roaita", muncitor la uzina Grivita, cand muncitorii de la Grivita in februarie 1933 au facut greva pentru conditii mai bune de munca, salarii mai mari
regimul "burghezo-mosieresc" a scos armata care a tras in muncitori si Vasile a murit cu mana pe "sirena".
Unii actvisti de partid au inecrcat sa se impotriveasca, altii au luat decizia sa dispara pe moment,  oamenii muncii in masa mare au inceput sa paraseasca fabrici si uzine,  au plecat spre sediul CC al PCR.
Armata ce sa faca?
Generalul Milea luat singura decizie pe care o putea lua, armata se retrage in cazarmi, pentru a evita eventuale umilinte din partea lui niciolae alege sa se sinucida.
ceausescu il face tradator, convoaca ultimul "cpex" unde cauta sa vada cine ca continua "lupta" impreuna cu el.
Nici gand sa predea puterea sau sa incerce macar un dialog.
Cand piata palatului s-a umplut de manifestanti si a luat acea portvoce sa se adreseze multimii avea inca speranta  ca este "cel mai iubit fiu al poporului" dar nu era asa.
Poate a avut ultimul moment de luciditate, un eventual ordin sa se traga putea sa se transforme intr-un ordin pentru propria executie, adica sa fie impuscat de cineva din minuscula garda care il mai asigurau oarece protectie.
Singura scapare fuga.Unde?
Nu conteaza, avea de gand sa lupte, sa organizeze "rezistenta".
ceausescu fuge si in doar 2-4 ore constanta ca devenit un trofeu.De "vanatoare".
Toti il parasesc si mai mult il si reneaga.
Vine si o zi judecatii.
Sunt de acord cu multi ca fost o judecata "sumara" si cu multe intrebari ulterioare.
Cand afirm "ulterioare" subliniez ca ceausescu a fost judecat CORECT, procedura aplicata foarte corect strict pentru ceausescu, procedura similara si de asemenea sumara asa cum ceausescu a judecat pe altii si dat ordin de represiune.
Merita sa fie "judecat" si pentru altele dar de impuscat era posibil doar o singura data.
ceausescu niciolae nu este un erou.
A ratat pana si ocazia sa fie un despot dar unul "luminat".

#844
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,649
  • Înscris: 17.08.2022

View Posttytysor, on 26 noiembrie 2022 - 23:04, said:


  Observati si cum de peste trei decenii se arunca pe piata toate aberatiile posibile, observati cum cei care nici nu erau nascuti in 89, sau nu stiau sa se stearga la fund singuri ne dau lectii despre cum a fost pe vremuri iar absolventii de private  dau lectii de economie politica! Deci, de ce sa ne miram ca in acea situatie extraordinara, nimeni nu a stiut cum sa reactioneze. cei mai in virsta, care au facut armata stiu exact cam ce pregatire se facea acolo! la fel faceau si cei din trupele mai sau securitate, nici aia nu erau mai bine pregatiti! iar rezultatele sau vazut! si sa nu uitam ca roamnii au fost poporul cel mai oropsit din toate statele comuniste! iar reactia cind s-a vazut cu adevarat liber, a fost pe masura si dureaza inca si in zilele noastre!

Foarte adevarat tot ce ai scris cuvant cu cuvant.

Raul cel mai mare facut de Cesuasescu  a fost mai adanc si mai grav decat cozile la carne
sau incalzitul cu oala intoarsa pe aragaz cum faceam ultimele ierni.
Raul a fost asupra personalitatii individului.
Transformarea lui intr-un oportunist, care sa spuna si in final sa gandeasca ceea ce se asteapta de la el.
L-au simtit unii care au ramas in tara dar cel mai mult cei care au plecat afara.
Imediat  au inteles ca sunt diferiti de cei in randul carora au ajuns, nu prin limba, nu prin istorie ci prin caracter.

Ceausescu ramane cel mai controversat conducator al Romaniei.
Si asta pentru ca perioada lui nu se poate delimita clar -ca bunul si raul- de perioada ce a urmat sau perioada ce i-a precedat.

Faptul ca si azi dupa 30 de ani lucrurile bune de care beneficiaza  dupa 30 de ani romanii si i se datoreaza, nu sunt recunoscute,
cred ca apartine aceleasi mentalitati care inca este prezenta.

#845
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 03.10.2014

View PostFane, on 27 noiembrie 2022 - 10:23, said:

Eu as spune ca ce a fost la Timisoara a fost spontan, dar la Bucuresti au preluat initiativa niste forte din securitate si apoi cei care-i numesti moscoviti. Practic a fost confiscata revolutia. Dinescu e cum e, dar la un moment dat intr-o emisiune a spus ca atunci cand l-a vazut pe Iliescu la televiziune si-a spus ca au totusi o sansa sa scape cu viata.
Pana pe 22 decembrie a fost spontan, asta nu se poate nega. Dar securitatea si armata au ramas loiale regimului.
Schimbarea a survenit pe 22 cand cel mai probabil ceea ce numesc eu factiunea moscovita(iliescu, care cerea interventia sovieticilor, gen. Militaru care se intampla sa treaca pe acolo in uniforma total intamplator si care tot intamplator fusese dovedit agent gru...) a preluat puterea cu sprijinul armatei si securitatii .

P.S.
Cel mai probabil preluarea puterii a fost clocita la moscova, ca o reactia la ce ae intamplase in '89.

Edited by elef, 27 November 2022 - 11:22.


#846
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,778
  • Înscris: 02.06.2006

View Postvio69c, on 27 noiembrie 2022 - 11:08, said:

Faptul ca si azi dupa 30 de ani lucrurile bune de care beneficiaza  dupa 30 de ani romanii si i se datoreaza, nu sunt recunoscute,
cred ca apartine aceleasi mentalitati care inca este prezenta.
Suma algebrică a lucrurilor bune și a lucrurilor rele are ca rezultat un mare minus. Nu-mi dau seama care este motivația ta de a tot scormoni după părțile bune și de a ignora părțile rele, alea care dau suma negativă. Dar dacă stăm bine să scormonim, poate găsim și la regimul Khmerilor roșii vreo chestie bună.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate