Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Sfata Casco

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,348
  • Înscris: 23.04.2007
Salutare!
Nu sunt sigur daca e aria buna unde postez(am gasit diverse topicuri pe mai multe arii ce cuprind cam aceeasi idee), rog un moderator sa mute topicul daca l-am pus gresit.

Am avut un incident cu masina.
Logan 2021, Casco la Omniasig fara fransiza(1850 ron /12 luni facut o data cu masina).
Tocmai ce urma sa imi expire in curand, am facut o cerere de oferta, tot 1850 ron pt urmatorul an. Nu am apucat sa il fac inca, am plecat in concediu in Italia intre timp cu masina, am zis ca il fac la retur ca mai sunt cateva zile pana expira.
In Slovenia am piscat o bordura intr-un giratoriu(stupid, stiu) si a taiat peretele lateral al anvelopei(cca 550 ron bucata una noua). Am anuntat la Dacia Asistenta intai, imi trimiteau platforma, pana la urma am rezolvat local cu o anvelopa sh in o ora de la incident si mi-am finalizat concediul cu bine asa.
Anvelopa o am inca, nu am anuntat inca asiguratorul.
Practic, incidentul s-a petrecut in perioada primului an contractual. Zilele astea vreau sa fac plata pentru anul 2, ca sa prind si pretul asta(am cerut si la altii, preturile sunt ceva mai mari)
Nu stiu inca daca anul 3 voi mai face Casco, decid la acel moment.
Merita sa apelez la Casco(asta daca se mai poate dupa atatea zile) sau imi va creste oare cu mai mult de 500 ron anul viitor si in eventualitatea in care fac si anul viitor practic nu se renteaza , deci sa imi cumpar din banii mei una noua ?

Ce ma sfatuiti?

Edited by AdrianHH, 03 July 2022 - 12:38.


#2
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 16.04.2007
Apelezi la CASCO pentru un cauciuc taiat ??
Intelegeam daca era vorba de o tabla indoita, dar asa ...

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mai bine verifici cat te costa cu fransiza si lasi de la tine anvelopa busita si nereportata la timp.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Nu.
Casco nu asigura anvelopele. Niciodata !

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pot fi asigurate si anvelopele. Depinde de clauzele contractului de asigurare.

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
La 1850 lei pe an e prea putin pentru un casco full care sa includa si cauciucurile.

Edited by Leo2006, 03 July 2022 - 15:13.


#7
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005

 Leo2006, on 03 iulie 2022 - 15:05, said:

Nu.
Casco nu asigura anvelopele. Niciodata !
Gresit! Nu mai fii atat de sigur pe ceea ce nu stii, ca induci lumea in eroare.

Edited by AndyM, 03 July 2022 - 17:40.


#8
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,245
  • Înscris: 02.02.2006

 AdrianHH, on 03 iulie 2022 - 12:31, said:

sau imi va creste oare cu mai mult de 500 ron anul viitor
Dacă toate polițele ar crește anual cu mai mult decât valoarea daunelor, nimeni nu și-ar mai face Casco. Mie nu mi-a crescut cu 500 nici după ce le-am dat ”daună” cu 2 dosare într-un an, pe la vreo 14.000 de lei daune cumulate (polită la Groupama). Și tu te sperii pentru 500? :)

E posibil ca nici măcar să nu-ți crească polița la anul. Dar e posibil să nici nu-ți scadă, doar rămâne la același nivel. Poți întreba brokerul tău mai exact.

#9
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,975
  • Înscris: 14.03.2013

 Leo2006, on 03 iulie 2022 - 15:05, said:

Nu.
Casco nu asigura anvelopele. Niciodata !
Nu mai spune prostii. Eu am Casco la toate masinile. Am folosit la una pentru asa ceva, o anvelopa ii cam 900 lei. S-a dus de la o groapa de-a primariei nesemnalizata. Au acoperit fara probleme.

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
am rezolvat si eu pe casco o anvelopa si o janta, cu ceva ani in urma
mai nou multe firme de casco exclud explicit atat anvelopele cat si suprafetele vitrate (trebuie sa platesti in plus pentru ele)

#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,887
  • Înscris: 17.01.2012
de-aia ai casco - să nu plătești daunele integral!!!
dar ai grijă ce declari - în niciun caz nu zici că s-a-ntâmplat în slovenia săptămâna trecută, ci ieri la intrare-n parcarea mall-ului de lângă tine!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate