Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Recomandare upgrade PC

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
r_a_d_uk

r_a_d_uk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.04.2016
Salutare! Batranul PC intcepe sa isi arate varsta si as vrea sa fac un upgrade.

Configuratia actuala arata cam asa:
- i7 5820K
- mobo AsRock x99 Extreme 6
- 16gb Ram (2x 8gb 2400mhz cl16)
- GTX 970
- SSD Samsung 850evo 250gb + HDD 1tb
- Sursa Corsair RM750x 750w 80+ gold

Il folosesc in principal 3d (Blender/Zbrush/Fusion360), Illustrator, ocazional si ceva photohsop/premiere pro. Imi fac treaba cu el fara probleme majore momentan, dar mi-as dori ceva mai multa putere de procesare pt 3d, randari mai rapide etc.

Nu cred ca e cazul sa schimb tot (nici nu am buget), asa ca ma gandeam in prima faza la:
- placa video (as vrea sa aiba doua iesiri hdmi pentru ca folosesc 2 monitoare pe care nu vreau sa le schimb si care nu au displayport, actuala placa are doar 1 hdmi pentru celalalt folosesc un adaptor la displayport dar nu imi transmite si sunet )
- ram (as vrea 32gb, nu stiu daca gasesc un set de 16 sa se pupe cu ce am eu, sau trebuie sa iau un kit nou de 32)
- hdd-ul vreau sa il inlocuiesc cu ssd(uri) de aceiasi capacitate sau chiar mai mare daca se poate

Bugetul ar fi in jur de 3500 lei.  Ce componente recomandati?

#2
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 12.11.2012
Noroc @r_a_d_uk

Eu nu cred ca ajunge 3500 de Roni pentru placa video dedicata, 32gb ram, 2 SSD URI, placa de baza si procesor cu 6 nuclee

Daca renunti la placa video si o folosesti p aia integrata iti ajunge banii
Sau iei procesor cu 4 nuclee mai ieftin

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,146
  • Înscris: 07.02.2003

 r_a_d_uk, on 02 iulie 2022 - 21:26, said:

Salutare! Batranul PC intcepe sa isi arate varsta si as vrea sa fac un upgrade.
In principiu nu prea vad loc de upgrade, mai bine schimbi cu totul pentru ca toate componentele tale mai vechi sunt alese spre max. Sa pui ceva nou care cere deja facilitati mai moderne e cam aiurea. Trebuie imbunatatit mai tot sau il lasi asa si strangi bani pentru o chestie mai serioasa in viitor.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 30.08.2006
Placa video din motive de conectica poti gasi si sh. O vinzi sub pretul maximal si iti recuperezi o parte din investitie.
La memorii poti adauga inca 2X8 GB. Ai optiunea de returnare daca nu merg.
Ai slot M2 sata pe care il poti folosi.
Mai poti cumpara si un adaptor Axagon de la pcie 4x la nvme. Ai 2 sloturi suplimentare pcie 3.0 16X. Sanse destul de mari ca sa ai suport nvme in bios neoficial si sa poti si boota dupa acest adaptor. Daca nu exista suport, merge ca al doilea drive. La placa mea antica cu DDR3 exista suport in bios pentru boot cu adaptoare la nvme, fara sa fie oficial. Am viteze de 3X mai mari decat pe sata pentru ca am doar slot pcie 2.0. In cazul tau, cu o memorie nvme destul de rapida poti beneficia de o latime de banda de 4GB/s.
La procesor poti face upgrade la Intel Xeon E5-2670 v3 @ 2.30GHz. Pe Aliexpress e foarte ieftin si e cu 40% mai performant ca I7 in benchmark. Merita incercat.
https://www.aliexpre... 2670 V3 2.3GHz

Edited by Leo2006, 03 July 2022 - 09:49.


#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 andreic, on 02 iulie 2022 - 23:06, said:

In principiu nu prea vad loc de upgrade, mai bine schimbi cu totul pentru ca toate componentele tale mai vechi sunt alese spre max. Sa pui ceva nou care cere deja facilitati mai moderne e cam aiurea. Trebuie imbunatatit mai tot sau il lasi asa si strangi bani pentru o chestie mai serioasa in viitor.
El are suport pentru xeoane până la 22 de nuclee și suport până la 128 gb ram dar cumva e la maximul upgrade-ului cu un i7 mediocru.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate