Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cadou 12 ani

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

View Postechoshoworacle, on 02 iulie 2022 - 23:26, said:

Tocmai ce v-am explicat ca nu este vreun rasfatat copilul....si ca i-am luat o banala boxa JBL si ca trage de un telefon vechi(Xiaomi!), trotineta e tot veche, bicicleta e sh, etc... Sunt altii amarati rau care fac rate sa cumpere iphoane si haine de firma la copii! Nu ma impiedica nimic sa-i iau iphone si boxa...nu stiu...marshall, klipsch etc! Dar nu fac asta, nu e cazul, ma intereseaza educatia lui, in cazul de fata muzicala. Nu sunt bogat si chiar daca as fi(unde de n-as fi!) nu vad ce ar fi rau in asta! Explicatia e simpla, o vedeti si prin alte familii; sunt mai multi adulti decat copii in familii! Si pe vremuri care era singur la parinti...

LE
Si mai e ceva! Copilul nu cere, daca ii iei tu ceva bine daca nu el nu cere... O singura data mi-a zis cand era mai mic ca ar vrea si el playstation, ceva de genul asta, dar asa cu jumatate de gura. Nu are playstation!


O racheta de tenis obisnuita n-ar fi fost o idee rea sau vreun rasfat daca ar fi jucat tenis.
Mi se pare enorm un cadou de 1000 de lei la 12 ani. Măcar de ar fi ceva curs de ceva, orice... O excursie... Ceva educativ, dacă tot zici ca situația cu scoala e aia care e.

Edited by catalina1, 03 July 2022 - 10:03.


#20
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 21.02.2022

View Postcatalina1, on 03 iulie 2022 - 10:01, said:


Mi se pare enorm un cadou de 1000 de lei la 12 ani. Măcar de ar fi ceva curs de ceva, orice... O excursie... Ceva educativ, dacă tot zici ca situația cu scoala e aia care e.
Depinde, prețul îl raportezi și la produsul respectiv la caractericile sale, să-i și folosească. In cazul de față o boxă de 750-800 lei. Că sa asculți cu prietenii muzică în aer liber trebuie sa se și audă, cat de cat... Am dat exemplul telefonului care este o achiziție programată datorită faptului că cel de acum și-a trăit traiul după toate criteriile posibile de uzură morală și fizică. In cazul telefonului pe care plănuiesc să îl iau de Crăciun 1000 lei nu vor fi de ajuns, o să mai trebuiască 2-3 sute  Mult, puțin dacă tot ii iau ceva măcar să fie utilizabil. N-are multe obiectele inutile care sa stea nefolosite, nu are obiecte scumpe. Am contraexemple de rude care le-au luat laptop-uri de gaming, iPhone fără să și le permită.... Dacă ești preocupat de un fel de egalitarism așa între copii...e complicat. Oricum nu rămâne nici unul fără lucrurile de bază. Le mai capătă gratis, le mai ia tăticul de pe OLX... Pai cu ce are mai vechi ce crezi că o să se întâmple?! Telefonul vechi îl "refurbishez" eu și probabil va ajunge la un copil mai mic din afara familiei. Haine, jucării, dai mai departe... Uite eu când eram adolescent nu aveam la ce sa ascult muzică cu adevărat, avem câteva viniluri și câteva casete audio vai mama lor. Prin urmare educația mea muzicală....

LE
Dacă ar fi după capul meu n-ar trebui să le dăm telefoane Smart la școală sau la joacă dar asta e situația...Nu se poate.. Când au încercat ai lui a venit plângând acasă că râd copiii de el că are telefon cu butoane... Are și telefon cu butoane. Nu mai are voie tot timpul pe Smart

#21
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
Un voucher de 1000 lei, la un magazin agreat cu pustiul si parintii lui.

#22
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011
Nu, nu cred ca un copil de 12 ani are nevoie de boxa de 700 de lei, wtf?

Eu ti-am dat si alte idei. "ceva curs de ceva, orice... O excursie" Eu zic ca lucrurile astea ii sunt mai utile decat niste obiecte. E un copil pe care presupunem ca il iubești, deci ma gandesc ca ii vrei binele. Admit totusi ca ce zic e influentat si de ce ne-ai zis de relatia lui cu scoala. Mi se pare ingrijorator.

#23
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 21.02.2022

View Postcatalina1, on 03 iulie 2022 - 13:45, said:

Nu, nu cred ca un copil de 12 ani are nevoie de boxa de 700 de lei, wtf?

Eu ti-am dat si alte idei. "ceva curs de ceva, orice... O excursie" Eu zic ca lucrurile astea ii sunt mai utile decat niste obiecte. E un copil pe care presupunem ca il iubești, deci ma gandesc ca ii vrei binele. Admit totusi ca ce zic e influentat si de ce ne-ai zis de relatia lui cu scoala. Mi se pare ingrijorator.
In excursie a fost, în tabără urmează să se ducă; are cine și cu ce să-i plătească. Temerea mea cu boxa e că e umpic cam devreme cred că mai degrabă un cadou pentru 13-14 ani. Nu știu... Dezbrăcat nu e, bicicleta are, telefon are, cărți are, excursie și tabără are. Chiar nu știu ce să-i iau; i-am luat boxă aia, atât m-a dus capul....O utilitate i-or da ei. Cei preocupați de binele omenirii să știe că am taxele plătite și donații la UNICEF, crucea roșie, Ucraina etc

#24
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 21.02.2022
Gata! M-ați convins, cu prima ocazie îi finanțez o excursie! Telefon nu-i mai iau de Crăciun, să-i ia tacsu'!  Boxa rămâne, dacă nu o folosește...am autoritatea să i-o confisc. Vreau sa vad daca are interes în muzică.

#25
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 21.02.2022

View Posttrafalgar20, on 03 iulie 2022 - 07:36, said:

Chiar asa, nu te bagi cam mult în viata lor? Pina la urmă ce treaba ai dacă la orice cadou oare se supără părinții..? Am și eu nepoți dar un "meleon"  pe acolo cond și cind. Să-și ia ce vor. Părinții adică fratele meu și cumnata le lucesc ochii cind vad bănuți în mina lor.
Întrebarea nu o găsesc acceptabilă, o resping, fiecare familie cu felul ei de a fi și de a funcționa; n-ai de unde sa stii care este ierarhia și cum se impart sentimentele si responsabilitățile  la noi.  Da, cu bani merg la sigur dar eu nu consider banii in categoria cadouri intrucat ei pot avea orice destinație. As vrea să rămână topicul asta că poate folosi și altora. Revenind la cadoul meu, la 12 ani, băieților.... nu le stă gândul la muzică...Clar n-a fost cel mai inspirat cadou. Îl mai las o zi două și îl întreb dacă nu cumva vrea altceva, lucru care trebuia să-l fi făcut de dinainte. Mi-a mulțumit pe WhatsApp dar nu se dădea peste cap de bucurie. Eu m-am bucurat că s-au făcut băiat mare și s-a descurcat să se ducă singur la locker să-și ia coletul. Off topic; eu la vârsta lui ...cred că făceam cumpărături (stam la cozi la pui congelați) prăjeam cartofi și umblam cu cheia de gât.

#26
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Pentru mine cel mai misto cadou is banii. Si la 12 ani a fost la fel. Si la 8. Si cind aveam 3 luni. Imi aduc aminte ca stateam cu suzeta in gura si ma intrebam "de ce imi mai trebuie o paturica, am deja patru?"

Banii sint cel mai bun cadou pentru ca isi poate lua omul ceea ce-i place, nu ceea ce crezi tu ca-i place. Alternativa este wishlist, daca se doreste evitarea banilor.

#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cu wishlist-ul e o problema. Depinde foarte mult de relatie.

#28
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 21.02.2022

View PostMosotti, on 04 iulie 2022 - 17:29, said:

Banii sint cel mai bun cadou pentru ca isi poate lua omul ceea ce-i place, nu ceea ce crezi tu ca-i place. Alternativa este wishlist, daca se doreste evitarea banilor.
Banii nu sunt cel mai bun cadou; cand eram mic primeam bani de pe la bunici, nasi, etc. Aproape intotdeauna sfarseau prin a fi cheltuiti pe lucruri de baza; imbracaminte, rechizite etc. Nu-mi aduc aminte sa fi avut vreo jucarie electrica, vreun HC sau vreun casetofon rusesc....sau macar acceptul sa-i cheltui pe toti pe tiribombe, fotbalisti si gume cu surprize. Ma legeam cu vreun pistol cu apa sau vreo paleta de pingpong de doi lei.

#29
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
Gaseai masa de tenis la 1000 lei sau chiar sub,ziceai ca stau la curte,cos de baschet,de la o varsta cand iti permiti codourile se cumpara sa placa copilului.

#30
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 21.02.2022

View Postceanu1980, on 05 iulie 2022 - 09:33, said:

Gaseai masa de tenis la 1000 lei sau chiar sub,ziceai ca stau la curte,cos de baschet,de la o varsta cand iti permiti codourile se cumpara sa placa copilului.
O sa-i propun lui taicasu, acum faptul este consumat. Vor mai fi ocazii pe viitor. Cand eram eu copil, tenisul de masa era o chestie mare de tot in ciuda faptului ca jucam pe mese improvizate din metal si din beton, printre blocuri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate