Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Cadou 12 ani

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.02.2022
Salutare. Dati-mi va rog o idee de cadou pentru baiat de 12 ani. Buget sub 1000 lei. Mentionez ca nu-i sunt parinte si nu pot sa-i fac cadou chestii legate de smartphone sau gaming fara sa intru in conflict cu parintii...Practic astea sunt cam singurele lucruri fata de care arata interes cu adevarat. Eu i-am cumparat toate smart-urile si tabletele de cand era pe olita si pana acum, si nu mai vreau sa fac asta... Pentru orice eventualitate, pana imi dati o idee mai buna, am facut comanda deja de o boxa portabila JBL, am vazut si eu pe la pustani ca umbla cu ele. In vacanta de primavara cand a fost pe la mine n-a aratat nici un interes in bogata mea colectie de boxe; are si el acasa un Nest audio dar...sta de decor, doar ne mai apelam pe el. Am mai vrut sa-i dau un Echo Show dar...a ales banii... Chiar nu stiu ce sa-i iau... As putea sa-i subventionez o tabara scolara(ii place, asta ii place cu adevarat!) dar stiu ca o sa-l trimita ai lui parinti. Ii place sa se joace cu altii copii de varsta lui(din pacare sunt putini), face sport, si cam atat.... Invatatura, cartile, sunt...pedeapsa! Bicicleta si trotineta are si le foloseste cu placere. Multumesc.

#2
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Pai ai dat deja comanda. Ce e mai frumos decat un pusti pe trotineta electrica cu castile in urechi, dar cu boxa portabila la maxim?

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Un plic.....cu bani.

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005
ii cumperi echipament sportiv, si aia e
eventual finantezi un antrenor

#5
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.02.2022

 MarianG, on 02 iulie 2022 - 20:54, said:

ii cumperi echipament sportiv, si aia e
eventual finantezi un antrenor
Nu, de astea se ocupa ai lui. Nu vreau sa-i fac cadou din astea esentiale. I-am dat si din astea, nici nu le mai trec la cadouri, nici nu cred ca le mai percepe drept cadouri, desi mi-a spus ca a pastrat prima lui pereche de ghete de fotbal...pe care nu mai stia ca sunt cumparate tot de mine...Posted Image  Eu stiu ce vrea el...telefon... si o sa-i iau dar nu acum. De Craciun sigur; Ii cumparasem de paste dar m-a certat taicasu, o prostie ca indiferet de telefon e limitat de controlul parental la 3 ore pe zi. Trebuiau sa faca asta mai demult dar... Ma gandesc ca poate il nimeresc cu muzica, creste repede, i s-a schimbat vocea ....Daca arata interes as fi cel mai bucuros ii fac abonament la vreun serviciu de streaming, ii dau ceva stereo..Unde de n-ar fi! Ca de citit n-am reusit sa-l fac sa citeasca..

#6
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020
Un Lego mai deosebit de 3-4-500 lei?

#7
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.02.2022

 Puferiu_, on 02 iulie 2022 - 20:44, said:

Pai ai dat deja comanda. Ce e mai frumos decat un pusti pe trotineta electrica cu castile in urechi, dar cu boxa portabila la maxim?
Nope, nu electrica! Lasa-l sa faca sport, are din aia normala de la Decathlon! Au in familie o trotineta electrica; cred ca o mai imprumuta din cand in cand.

 s1lviu86, on 02 iulie 2022 - 21:19, said:

Un Lego mai deosebit de 3-4-500 lei?
Sa ma uit si eu...Nu prea stiu despre ce-i vorba. / Eu ma gandisem si la o masa de tenis. Asta ar fi fost buna ca sa atraga si prieteni pe la el(e problema mare ca sunt copii putini!) Sta la curte. Dar la masa de tenis iar trebuie sa il conving pe taicasu si n-am chef de vorba, doi sa contribuie si el ca e mai scumpa. / Tacsu' are bani dar a devenit un chirnog, un zgarcit!

 s1lviu86, on 02 iulie 2022 - 21:19, said:

Un Lego mai deosebit de 3-4-500 lei?
Aoleu! Nu Lego; o sa creada taicasu ca e pentru cinci ani desi mi-ar placea si mie lego, la etatea mea...
LE
O drona ar fi misto....l-ar tine afara din casa...Dar nu ma pricep, cred ca este peste buget ceva de calitate si e timpul prea scurt pana la ziua lui de nastere.

Edited by echoshoworacle, 02 July 2022 - 21:32.


#8
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 15.01.2014
Pune-i credite sau cum s-or chema, în contul de fortnite. Sigur joacă.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,151
  • Înscris: 07.02.2003
Un cal, crose de golf, racheta tenis de performanta etc Posted Image

Edited by andreic, 02 July 2022 - 22:53.


#10
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.02.2022
Tocmai ce v-am explicat ca nu este vreun rasfatat copilul....si ca i-am luat o banala boxa JBL si ca trage de un telefon vechi(Xiaomi!), trotineta e tot veche, bicicleta e sh, etc... Sunt altii amarati rau care fac rate sa cumpere iphoane si haine de firma la copii! Nu ma impiedica nimic sa-i iau iphone si boxa...nu stiu...marshall, klipsch etc! Dar nu fac asta, nu e cazul, ma intereseaza educatia lui, in cazul de fata muzicala. Nu sunt bogat si chiar daca as fi(unde de n-as fi!) nu vad ce ar fi rau in asta! Explicatia e simpla, o vedeti si prin alte familii; sunt mai multi adulti decat copii in familii! Si pe vremuri care era singur la parinti...

LE
Si mai e ceva! Copilul nu cere, daca ii iei tu ceva bine daca nu el nu cere... O singura data mi-a zis cand era mai mic ca ar vrea si el playstation, ceva de genul asta, dar asa cu jumatate de gura. Nu are playstation!

 andreic, on 02 iulie 2022 - 22:52, said:

Un cal, crose de golf, racheta tenis de performanta etc Posted Image
O racheta de tenis obisnuita n-ar fi fost o idee rea sau vreun rasfat daca ar fi jucat tenis.

Edited by echoshoworacle, 02 July 2022 - 23:24.


#11
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,826
  • Înscris: 28.11.2006
Mie imi da cu virgula... Adica vrei sa-i faci copilului un cadou de 1000 lei, dar nu vrei sa vorbesti cu parintii despre ce-ar putea sa-i placa? :w00t: pai artunci da-i banii si isi cumpara ce vrea el :D

#12
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.02.2022

 pufonel, on 02 iulie 2022 - 23:37, said:

Mie imi da cu virgula... Adica vrei sa-i faci copilului un cadou de 1000 lei, dar nu vrei sa vorbesti cu parintii despre ce-ar putea sa-i placa? Posted Image pai artunci da-i banii si isi cumpara ce vrea el Posted Image
Am spus deja ce-i place copilului si anume un telefon sau o consolode gaming ceva. Am spus deja ca nu-i iau asa ceva si ca nici parinti n-ar fi de acord, desi un telefon i-ar cam trebui ca ala de-l are e vechi si obosit si v-am spus ca i-am luat deja o Boxa JBL sub 1000 lei, in speta JBL Charge 5. Ce sa mai spun, sa pun si vreun extras de cont sa dau vreo adresa ceva?! Ce sa va mai spun...A! Nici paguba mare n-am suferit ca mi-am anulat mie o comanda, comandasem un ceas. Apropos care purtati ceas, ca vad ca ma infierati cu manie proletara, sunteti niste burjui, ceasul nu mai are nici o utilitate de la Nokia 1100 si pana astazi, e doar un moft fie el clasic sau smart! Vreo idee de cadou ceva?! Ce vreti sa-i iau o pereche de tenesi si cateva caiete?! Slava Domnului s-au dus vremurile alea!

#13
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 16.03.2007
o pereche de hamsteri.. sau daca vrei sa le bagi parintilor mortu in casa: o potaie.

Edited by laffin, 03 July 2022 - 00:46.


#14
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.02.2022

 laffin, on 03 iulie 2022 - 00:40, said:

o pereche de hamsteri.. sau daca vrei sa le bagi parintilor mortu in casa: o potaie.
Au doi caini deja. Hamster n-a avut dar a avut papagal, iepure, etc Sigur nu va fi voluntar WWF! De un singur lucru nu se plictiseste de jocuri electronice si de joaca, de socializare cu prietenii. Macar e sociabil!

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,971
  • Înscris: 01.12.2001
Un instrument de cantat. Chitara, trompeta, cajon...

#16
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 17.04.2006
Eu am preferat banii in copilarie, fara discutie. Asta daca nu erau sanse la altceva foarte scump.
Adica ii prefer si acum, in detrimentul obiectelor inutile. Eu stiu cel mai bine de ce am nevoie, nu sunt curios de "gestul conteaza" cand raman cu obiecte pe care trebuie sa le depozitez pe te miri unde ca nu sunt utile.

#17
trafalgar20

trafalgar20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 19.11.2017
Chiar asa, nu te bagi cam mult în viata lor? Pina la urmă ce treaba ai dacă la orice cadou oare se supără părinții..? Am și eu nepoți dar un "meleon"  pe acolo cond și cind. Să-și ia ce vor. Părinții adică fratele meu și cumnata le lucesc ochii cind vad bănuți în mina lor.

#18
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,783
  • Înscris: 04.01.2018

 dorin_2k, on 03 iulie 2022 - 06:41, said:

Un instrument de cantat. Chitara, trompeta, cajon...

Cea mai buna idee daca vrei sa scapi de corvoada cu cadoul: iei la copil tobe, vuvuzela sau alte instrumente enervante si nu or sa te mai cheme parintii la ziua lui de nastere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate