Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Recomandare enclosure usb 3.0 to ssd nvme

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 09.05.2018
Bună ziua

As dori și eu sa îmi recomanda-ți o enclosure usb 3.0/3.1/3.2 to ssd nvme cu viteze de transfer pe usb 3.0/3.1/3.2 cât mai mari ( firma/model )
Dețin o astfel de enclosure pe usb c , dar viteza de transfer nu depășește vitezele normale ale unui ssd normal , în jur de 500 mbps
Chiar dacă ssd-ul nvme  are viteze de transfer de peste 1000 Mbps,  convertorul intern al enclosurei ma limitează
Numai zic ca e pe usb c , unde vitezele de transfer ar trebui sa fie mai mari decat pe usb 3.0....

#2
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
USB C e conectorul fizic, USB3.0/3.1/3.2 e standardul de viteza.
Poti sa ai USB C si sa fie USB2.0.
Sa incepem totusi cu adaptorul existent, ne spui ce firma si model e?

#3
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 09.05.2018
E unul chinezesc,  scrie pe el doar - USB3.1 TYPE C ENCLOSURE


Deține careva dintre voi , una dintre cele doua modele de mai jos :

- Asus Strix Arion
- A-Data EC 700 M.2

Poate sa îmi spună ce viteze are cu ssd nvme din seria WD SN850...

Edited by wather, 02 July 2022 - 16:00.


#4
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,632
  • Înscris: 23.10.2006
Am eu Asus Strix Arion cu SSD Samsung 970 EVO Plus 500GB PCI Express 3.0 x4 M.2 2280
Attached File  WhatsApp Image 2022-05-30 at 1.36.39 PM.jpeg   503.61K   54 downloads

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 30.08.2006
Nu exista standard USB care sa fie mai rapid decat memoria nvme. Nu exista suficient curent in portul usb ca sa alimenteze o memorie nvme, nici pe usb tip c. Doar adaptoare ssd m2 la usb exact de care ai si tu.
Sunt foarte curios ce memorie nvme ai in acest adaptor ssd m2 ?  Eu nici macar nu faceam experienta cu montarea unei memorii nvme intr-un adaptor chinezesc m2 sata. Nu e pentru asa ceva.

Intre ce poate standardul la nivel teoretic si ce poate practic e o mare diferenta cand e vorba de portul usb. Mai avem de asteptat ani buni pana ce standardul permite sa comunice direct cu pcie.

Edited by Leo2006, 02 July 2022 - 19:19.


#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 30.08.2006
Viteza reala de transfer e aproximativ jumatate din standardul usb. USB 3.1 gen2= 10Gb/s=1.25GB/s. Viteza reala, aproximativ  625MB/s.

#7
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 09.05.2018
Nu cred ca vom mai aștepta ani buni pana când viteza practica de transfer va ajunge teoria din urma
Sunt conștient ca încă nu exista practic în prezent vreun device pe usb care sa aibă viteze mai mari decât un nvme...
La cum se dezvolta tehnologia în prezent.....
Oricum se pare ca nu merita sa investesc intr-o alta enclosura , atâta timp cât convertorul intern usb to pci-e nu face fata de 1:1 vitezelor unui nvme.....
Mulțumesc de raspunsuri

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate