Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Căldură mare, mon cher!

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
37 replies to this topic

#19
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Simplu la pc,fara AC ( nu am bani de el momentan) cu un prosop si tot ma sterg:)). ma spal pe fata de 5-10 ori pe zi sa ma racoresc:)))

Edited by Ravenscar17, 02 July 2022 - 13:26.


#20
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Nu folosesc aer condiționat, e o prostie.

#21
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 03.02.2010
Ținuta de vară...

Attached Files



#22
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
radudd, ai dreptate, nu este Pobeda, ci Volga, din aceea aceea cu cerbul pe bot.

Aici am o poza facuta pe 26.06.2007, deci cam in perioada anului in care ne aflam cu canicula. Erau afara 38 grade la umbra (apartamentul este cu ferestrele la nord). Termometrul etalonat, in regula. Pusesem cearceafuri umede la ferestrele intredeschise si mici ventilatoare spre ele.

Nu am aer conditionat. Umblam ca Adam si Eva [...] erau goi si nu se rusinau [...].
De cateva ori pe zi, dusuri reci sau apa rece cu presiune pe gambe.

Attached Files



#23
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Cel mai naspa la noi e ca atunci cand te obisnuiesti cat de cat cu caldura si nu te mai deranjeaza asa tare, vine toamna si urmeaza apoi frigul...

#24
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postsandu222, on 02 iulie 2022 - 11:22, said:

Eu sunt curios, intre anii '90-2005, cand era cald de tot afara, cam ce temperaturi erau? ca atunci a fost o perioada mai dubioasa in care se dadeau in orice domeniu cifre la misto, deci daca aia anuntau 34grade si poate ca erau 37 nu are nimeni de unde sti. Poate careva stie , poate ca aveati termometre si monitorizati. Sunt curios daca erau 37-39grade ca acum.

Eu parca n-am resimtit atunci asa calduri imense ca acum, poate ca eram si adolescent si de aia. Dar stiu ca eram toata ziua afara si ne jucam, acum la ora 11 se tireaza toti plozii in case pana spre seara.
Exact, ne jucam pe afara.
Prin 2000-2003 au fost veri foarte toride, 38-39 grade la umbra in zona de subcarpati era ceva obisnuit. Si pe afara era greu dar ne duceam la scalda sau la padure. Cand stateam in casa era nenorocire.
Cauza: eruptiile solare foarte intense in acea perioada. Ni se spunea sa evitam soarele intre orele 11 si 17.
Apoi de prin 2003-2004 au schimbat cauza, au dat-o in incalzire globala. Acum, recent, au renuntat si la termenul asta si spun ca sunt schimbari climatice.
Cert este ca in ultimii ani se intampla ceva cu polii magnetici ai pamantului. Slabesc in intensitate (asta inseamna ca ne apara mai putin de radiatiile solare) si isi misca pozitiile in ritm mai accelerat ca pana acum.
Oricum o fi, eu o numesc vara. Si imi place.

Edited by Friskey, 02 July 2022 - 15:34.


#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsandu222, on 02 iulie 2022 - 11:22, said:

Eu sunt curios, intre anii '90-2005, cand era cald de tot afara, cam ce temperaturi erau?

Si-atunci era cald, dar nu aveam pe Andreea Esca sa ne sperie ca murim.

#26
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Cel mai bine e sa folosesti AC doar noaptea, si ziua sa folosesti ventilator normal, daca iesi des din casa sa te obisnuiesti mai usor cu temperatura de afara, ca ventilatorul normla odar plimba aerul si da senzatia de racorire, de briza, dar nicia sa ca AC ca sa nu mai suporti sa iesi afara, si geamurile deschise ziua si seara cu plasa etc Posted Image

Orice ai face nu trece cu ac de 24-26 de grade :)  si noaptea il dai pe 26-28 pe modul DRY.

Incearca si dupa sa-mi spui cum a fost noaptea :)

Edited by alexandrualexww2, 02 July 2022 - 18:13.


#27
DrLexic

DrLexic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.08.2010
Mai bine ma racoresc vara decat sa ma racoreasca facturile iarna :))

Ne imbracam adecvat. Haine mai largute, albe, adidasi prin care sa "respire" piciorul (adica de panza), eventual o sapca alba care sa nu fie foarte stransa pe cap.

#28
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

View Postzyppster, on 02 iulie 2022 - 10:18, said:



Topicul asta trebuie facut bookmark. Nu de alta, dar prin ianuarie cand or fi -22, -25°C sa deschid acest topic si sa ma incalzesc.

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View Postzyppster, on 02 iulie 2022 - 10:18, said:

ne prajim, ne topim, cum rezistam caldurii cand iesim de la aerutul conditionat si ne expunem in plin?

Eu nu folosesc AC-ul, rezist inca :)

View PostMembruAnonim, on 02 iulie 2022 - 12:39, said:

Cand stateam la ultimu etaj mama umplea cada dimineata cu apa rece in baie si lasa geamuri deschise sa faca curent vara.Se mai racorea un pic in imobil
Consum inutil de apa...

#30
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Ma mir ca inca n-a aparut Neaceasca, sa ne spuna el cum murea de cald in Dacie si cum da acum AC-ul la blana. Si cum nici nu vrea sa auda de panouri fotovoltaice, desi ai lui vor sa le imstaleze :P

On: eu rezist in masina daca deschid geamul la maxim si scor mana afara. E drept ca nu circul prea mult in oras, unde mai jult se stam, iar daca masina merge e OK. Dar se poate si fara freon :D

#31
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postsandu222, on 02 iulie 2022 - 11:38, said:

pot sa pierd 3kg daca doresc.
noroc că nu dorești

#32
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postsandu222, on 02 iulie 2022 - 11:22, said:

Eu sunt curios, intre anii '90-2005, cand era cald de tot afara, cam ce temperaturi erau? ca atunci a fost o perioada mai dubioasa in care se dadeau in orice domeniu cifre la misto, deci daca aia anuntau 34grade si poate ca erau 37 nu are nimeni de unde sti. Poate careva stie , poate ca aveati termometre si monitorizati. Sunt curios daca erau 37-39grade ca acum.
Pai nu era asa cald inainte, eu nu am avut deloc probleme cu caldura decat din 2009, tin minte si acum ca au fost atunci doua saptamani in luna august foarte calde si umede ca nu mai puteam sa dorm noaptea. De dimineata si pana seara era caldura de vreo 30° si umezeala de 50%-60%. Noaptea se mai racorea dar crestea umezeala la 90%-100% asa ca era si mai groaznic, peretii erau incalziti din timpul zilei si degeaba stateam cu toate gemurile deschise ca lua mult timp sa se raceasca si simteai umezeala aia pacatoasa, nu aveam aer conditionat, pana atunci nu am avut nevoie.
Din 2009 incoace asa au fost toate verile, pana atunci temperaturi de 30° erau mai mult la amiaza timp de cateva ore, acum in lunile iulie si august sunt de pe la 9 dimineata pana la 9 seara, si umezeala a crescut considerabil, e mult mai greu de suportat.

#33
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Pana prin 2000, parca nu era nici soarele asa agresiv ca acum, a devenit parca treptat din ce in ce mai nesuferit. Inainte stiu ca statea lumea ore intregi in soare fara sa pateasca nimic. Acum cred ca te prajesti in cateva zeci de minute.

Eu in 2000 parca am dar de primul val de canicula, sarise de 40 in multe orase, inclusiv 42 in Bucuresti. La mine erau tot 42. Si in 2007 a fost un episod nasol...

Daca stai la casa si e facuta cu cap, e ok, la bloc te termina un episod de-asta fara AC daca nu ai ferestrele spre N sau copaci la gean.


Edited by Cyanid3, 03 July 2022 - 10:18.


#34
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,494
  • Înscris: 13.11.2011
Vă invit la munte la Bușteni, aici vă veți plânge de frig si umezeală,nici prea cald nici prea frig nu e bine .
Mă refer in celelalte luni din an .... că acum e călduț si la mine .

#35
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,671
  • Înscris: 22.01.2015
Va invit si eu, aici sant 20/22 *   DAR adie vantul in fiecare zi.  De la 09 la 17 merge tricou dupa e recomandat un hanorac.   Chiar e bine,nu stiu ce fac sapt.viitoare in Ro.   Saaau,bere si plaja locala.

#36
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

View Postonisifor12, on 02 iulie 2022 - 14:30, said:

Nu folosesc aer condiționat, e o prostie.

Cand stai la ultimul etaj cu apartamentul spre apus, e nasol rau de tot fara Ac. Daca vrei sa faci un ceai transpiri instant, se fac 50grade in bucatarie. La mine, daca azi sunt 35 de grade afara si maine ploua si se fac 24, eu stau tot in aceeasi caldura nu simt racoarea decat pe balcon. Abia a2a zi scade temperatura si la mine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate