Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Zi de nastere la capitala,88 de primaveri.....

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Catre sfarsitul lunii va fi ziua mamei 88 de ani implineste.Vrea ceva de mancare deosebit,si o atmosfera de sarbatoare.Variante sunt multe,dar deja a zis ca nu vrea ceva comandat sa fie adus acasa.Va trebui sa mergem,cu catel,cu purcel,acolo,sa sarbatorim ziua ei de nastere.Variante,fac un gratar cu carbuni in balcon,ii fac niste paste ca la italieni,sau pizza acolo,etc.Repet,nu vrea sa mearga nicaieri,sau sa comandam mancare undeva si sa fie adusa acasa,considera ca s-ar cheltui prea mult(ma intrebam cui ii seman chitros)Sugestiile sunt binevenite...

#2
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,310
  • Înscris: 25.04.2007
Faci gratar cu carbuni in balcon? Meltean meltean dar e o lege care interzice asta. Orice vecin deranjat de fum poate chema politia locala sau daca vrea sa ti-o faca si mai bine, pompierii, zicand ca iese fum de la apartamentul X si nu-i pun lui in carca deplasarea ci tie, alaturi de amenda standard.

 Melteanu, on 02 iulie 2022 - 09:12, said:

Catre sfarsitul lunii va fi ziua mamei 88 de ani implineste.Vrea ceva de mancare deosebit,si o atmosfera de sarbatoare.Variante sunt multe,dar deja a zis ca nu vrea ceva comandat sa fie adus acasa.Va trebui sa mergem,cu catel,cu purcel,acolo,sa sarbatorim ziua ei de nastere.Variante,fac un gratar cu carbuni in balcon,ii fac niste paste ca la italieni,sau pizza acolo,etc.Repet,nu vrea sa mearga nicaieri,sau sa comandam mancare undeva si sa fie adusa acasa,considera ca s-ar cheltui prea mult(ma intrebam cui ii seman chitros)Sugestiile sunt binevenite...


#3
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
La Multi Ani! Dumneata cred ca esti leat cu mine. Nu e o varianta sa o aduci acasa la dumneata (am inteles ca stai la curte)? Loc mai mult, voie buna sigur va fi, poti sa faci si un peste la gratar.
La bloc e mai complicat cu gratarul.

#4
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Noroc ca sta la ultimul etaj,si pe colt.Altfel spus in stanga balconului nu mai e nimic,deasupra nimic,si in dreapta e fereastra cemerei mici a apartamentului ei.Nu pot sa o aduc la mine din nou,ca a zis ca dupa scumpirea carburantilor nu e mai e rentabilPosted Image .Intr-un fel are dreptate,doua drumuri dus-intors costa 500 roni.

Edited by Melteanu, 02 July 2022 - 09:24.


#5
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018
Chitrosenia este rezultatul saraciei. N-ai sa vezi beizadea de politician conectat la banul public care sa fie chitroasa.

#6
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Păcălește-o!
Spune-i că Restaurantul... Carul cu bere, Manuc sau altul a invitat-o cu întreaga familie să petreacă 3 ore în localul lor. Toate cheltuielile sunt suportate de Administrația restaurantului indiferent de valoarea notei de plată. Ținuta elegantă-obligatorie.
Concepe și o invitație cu fundal respectivul local și alte chestii de publicitate.

Edited by Mircel, 02 July 2022 - 09:24.


#7
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022

 Melteanu, on 02 iulie 2022 - 09:12, said:

,fac un gratar cu carbuni in balcon,
n-ai voie sa faci asa ceva.

#8
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Ia in calcul si ce zice Cousteau, ca are dreptate. Eu am fost pe punctul sa chem pompierii odata, pentru un gratar de-alea. Chiar ma speriasem, nu stiam ca aia petrec.

#9
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Parc cu loc de gratar in capitala este?Nu de alta dar se gaseste vreun disperat sa cheme pompierii daca vede fum in balcon...

#10
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018

 Cousteau, on 02 iulie 2022 - 09:20, said:

Faci gratar cu carbuni in balcon? Meltean meltean dar e o lege care interzice asta. Orice vecin deranjat de fum poate chema politia locala sau daca vrea sa ti-o faca si mai bine, pompierii, zicand ca iese fum de la apartamentul X si nu-i pun lui in carca deplasarea ci tie, alaturi de amenda standard.

Care lege?

Uite ce am gasit pe avocatnet.ro:

Quote

Legea picnicului nu se poate aplica pe balcoane...
Din articol:
Art. 1. - Prezenta lege reglementeaza activitatile de picnic, desfasurate pe domeniul public ori privat al statului si/ sau al unitatilor administrativ-teritoriale.
Art. 2. - Prezenta lege are ca scop prevenirea, reducerea si eliminarea impactului negativ asupra mediului, asupra starii de sanatate a populatiei, generat de practicarea inadecvata a activitatilor de picnic.
etc.
În opinia mea nu aveți ce să pățiți, presupusul disconfort creat vecinilor cu mirosul nu este sancționabil dpdv legal. Instalarea unui grătar electric sau pe gaz pe balcon nu e cu nimic diferită de montarea unei mașini de gătit omolgate (nu faceți foc deschis cu lemne sau alt combustibil) iar asta nu v-ar putea-o interzice nimeni.

Edited by abac, 02 July 2022 - 09:33.


#11
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.10.2019
[ https://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/3/0/3001830-prelucrata.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Edited by stevetlangat, 02 July 2022 - 09:33.


#12
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
De electrice are gratar,nu e asta baiul.Dar cind am adus-o la noi la tara si i-am facut gratar cu lemne a mancat ca un copil,si nu se mai satura de cit ii placea.La 88 de ani putine lucruri iti mai plac.Sau,ma gandesc,daca micul Weber il pun pe aragazul din bucatarie si dau drumul la maxim la hota?

Edited by Melteanu, 02 July 2022 - 09:36.


#13
dizzy88

dizzy88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 25.08.2008
asa e cu batranii, nu vor sa deranjeze prea tare. Vor doar din timpul nostru, sa fim alaturi, eventual sa gatim noi. In general mancarea sa nu fie grea la stomac - mai important e sa fie gatita de familie.
Apoi la desert sa fie ceva nostalgic, ce-i placea odinioara.

#14
filiptg

filiptg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.06.2015

 Melteanu, on 02 iulie 2022 - 09:12, said:

Catre sfarsitul lunii va fi ziua mamei 88 de ani implineste.Vrea ceva de mancare deosebit,si o atmosfera de sarbatoare.Variante sunt multe,dar deja a zis ca nu vrea ceva comandat sa fie adus acasa.Va trebui sa mergem,cu catel,cu purcel,acolo,sa sarbatorim ziua ei de nastere.Variante,fac un gratar cu carbuni in balcon,ii fac niste paste ca la italieni,sau pizza acolo,etc.Repet,nu vrea sa mearga nicaieri,sau sa comandam mancare undeva si sa fie adusa acasa,considera ca s-ar cheltui prea mult(ma intrebam cui ii seman chitros)Sugestiile sunt binevenite...
Un gratar in balcon pentru tot poporu e cea mai buna idee! Cu niste boxe langa, tot pe balcon la care sa mearga niste slagare date blana la volum, iese super. Sa nu preparati retete facute la cuptor ca nu mai e asa spectaculos.

#15
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Eu initial am zis de gratarul pe carbuni in balcon pentru fum.Dar sincer gratarul ce se pune pe ochiul aragazului face cam tot atat fum ca si cel pe carbuni,pus tot acolo.Plus ca hota e oldies,adica trage cum trebuie...

#16
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018

 filiptg, on 02 iulie 2022 - 09:39, said:

Un gratar in balcon pentru tot poporu e cea mai buna idee! Cu niste boxe langa, tot pe balcon la care sa mearga niste slagare date blana la volum, iese super. Sa nu preparati retete facute la cuptor ca nu mai e asa spectaculos.


Lasa ca nu crapa ficatii in tine daca stai cu geamul inchis o ora pana termina oamenii cu gratarul.

#17
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
Nu face in viata ei o tigaie grill fum cat un gratar pe carbuni...

#18
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.10.2019

 Melteanu, on 02 iulie 2022 - 09:41, said:

Eu initial am zis de gratarul pe carbuni in balcon pentru fum.Dar sincer gratarul ce se pune pe ochiul aragazului face cam tot atat fum ca si cel pe carbuni,pus tot acolo.Plus ca hota e oldies,adica trage cum trebuie...

Eh, hai sa nu exageram.


Da. Are un gust mai bun pe gratar cu carbuni. Temperatura mai ridicata cred.

Dar cu gratarul pe balcon vrei sa iasa de buget,
Si cred ca iese de Moet.

Spoiler

Edited by stevetlangat, 02 July 2022 - 09:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate