Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Facebook a luat-o razna

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
89 replies to this topic

#73
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View PostTsunnnami, on 02 iulie 2022 - 13:12, said:



Nope, prima suspendare acum 1 saptamana cred, urmatoarea acum 2 zile, asta de vreo 10 ani de cand am cont

O sa ies de pe "Stiati ca..", multi pro-rusi, pro-Ceausescu, xenofobi p-acolo, probabil de acolo vine



Unele comunități sunt pline de indivizi toxici. Oricât i-ai bloca, nu scapi că-ți vânează postările cu rapoarte. Aia e, eviți să scrii acolo sau ai grijă ce scrii.

In general, nu doar când e vorba de FB, când o comunitate e toxică, o părăsești.

#74
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View Postgeorge_alexandru, on 02 iulie 2022 - 13:14, said:

Unele comunități sunt pline de indivizi toxici. Oricât i-ai bloca, nu scapi că-ți vânează postările cu rapoarte. Aia e, eviți să scrii acolo sau ai grijă ce scrii.

In general, nu doar când e vorba de FB, când o comunitate e toxică, o părăsești.

Stai asa sa ma sterg de lacrimi:
Attached File  tissues.jpg   40.04K   1 downloads


Posted Image
Nu sa ma plang scriu, insa prea s-au intamplat dintr-o data ambele.
una, ineleg, o eroare, o greseala etc, dar la scurt timp urmatoarea, faras -mi schimb atitudinea pe care am avut-o timp de 10 ani... mi se pare ciudat, d-aia scriu aici, sa aflu daca si altii au patit-o

#75
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMarianG, on 02 iulie 2022 - 11:30, said:

eu n-as baga man in foc ca a fost un om care a luat o decizie cand s-a uitat peste  (02:25)
Pai nu, a fost automat clar pentru ca in urma prelucarii si rebrandarii canalului meu sa para unul legit a companiei s-au postat prostii. Nu e vorba ca ar fi flaguit ceva al meu. Situatia mea nu are treaba cu ce zic userii de video-uri individuale... a fost o actiune concertata, mi-au compromis practic contul si au recunoscut in text treaba asta. Am dat usor de ei, s-au miscat foarte bine nu cum zice asta in video, nu monetizez nimic sunt client marunt cu ceva vechima insa, din 2006 Posted Image
Primul lucru mi-au cerut dupa ce au analizat datele solicitate printre care si configuratia retelei si ip-urile folosite de mine, a fost sa schimb parola asa ca am luat caietul cu parole si am generat alta parola complexa. Dupa aia au curatat tot spamul si mi-au returnat canalul inca brandat cu logoul companiei Tesla si cateva detalii ale lor pe care le-am reparat imediat. Au trecut toate video-urile la private preventiv, dupa care am refacut ce era important.

Eu folosesc in mod uzual un set de extrapolari de parole alfanumerice complexe pe care insa le pot retine. Se pare ca undeva varianta folosita la google a fost compromisa, cum si unde nu se spune evident, nu au detaliat ce au gasit exact. Poate a fost compromisa o extrapolare si s-a ajuns la cea de baza, naiba stie, algoritmii de hack AI sunt smecheri azi si se pare ca va trebui sa tin numai parole individuale pe suport fizic pentru securitate de acum incolo si sa nu mai extrapolez nimic.

LE - https://www.economic...nia_596583.html
"Meta, compania mamă a Facebook și Instagram, își extinde programul de verificare a faptelor în România"

Edited by andreic, 05 July 2022 - 16:03.


#76
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postandreic, on 02 iulie 2022 - 11:51, said:

In domeniul in discutie... medical in exemplul tau. Mai ai multe intrebari de gradi ? Posted Image
Hate-ul nu face parte din libertatile de exprimare, deci falsa dilema.
si eu cred inca la fel, dar pina la urma, de ce nu ar face parte?

#77
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Treaba ca strategia Facebook a fost și este, perfectă. Au ajuns sa aibă oamenii nevoie de Facebook. Sau sa creadă ca au nevoie?
Câte discuții constructive ați purtat pe Facebook, fără sa dați de vreo Karen sau un Chad? (cunoașteți termenii). Tratați Facebook asa cum este, o chestie de suprafață, fără substrat, gândită pentru recoltare de informații și date și controlul populației.
Și surprinzător, dacă ții Facebook asa, ca "sa fie acolo", va faceți și treaba și nu aveți nici dureri de cap.

#78
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View PostBloodRa, on 02 iulie 2022 - 12:22, said:

De când cu Ucraina vs Rusia is foarte stricti. "Omor" aprinde instant beculetul roșu și o repetare poate duce automat la sancțiuni. Totul făcut de către un program, nu sunt moderatori pentru așa ceva.
Ar trebui să îți schimbi expresia, cât de curând nu o să poți să mai accesezi contul.
oare si daca scrii ca-i doresti moartea lui Putin sau a militarilor rusi?

#79
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

View PostTsunnnami, on 02 iulie 2022 - 07:53, said:

Sunt a doua oara suspendat
data viitoare in loc de omor scrie tentativa de omor, poate scapi de suspendare!

View Posttytysor, on 02 iulie 2022 - 14:22, said:

oare si daca scrii ca-i doresti moartea lui Putin sau a militarilor rusi?
naa, am io un amic englez, il omoara ala pe Putin si fb nu-i face nimic

poate fb romanesc e mai dat dracului

Edited by dan210, 02 July 2022 - 14:58.


#80
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View Posttytysor, on 02 iulie 2022 - 14:22, said:


oare si daca scrii ca-i doresti moartea lui Putin sau a militarilor rusi?
Atunci trebuia să specifice că amantu era militar rus.

#81
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
La inceput facebook era super tare. ma duceam intr-o excursie si abia asteptam sa ajung acasa sa pun pozele pe facebook de pe pc . Acum imi apar mai mult can can uri, stiri ,reclame  etc decat poze ale prietinilor.

#82
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Nu te mai plange ca ti-ai luat-o de la facebook ca nu e mare tragedie. E ca pe SP. Abuzezi de termeni/cuvinte, ti-o iei.

Pentru asta ti-ai luat-o:
"BULLYING și HĂRȚUIRE
-imagini sau text cu privire la mesaje de hărțuire, umilire, amenințări cu moartea, sexualizarea minorilor, înjurături, blasfemie, remarci peiorative împotriva minorităților sau religiei, compararea cu animale (vacă, maimuță, papagal, bou), remarci legate de aspectul fizic, violența sau infracțiuni comise de minori"

Eu am doua pagini penalizate pentru o poza blurata, din care nu se intelegea nimic! O pagina cu 52.000 de urmaritori si o pagina cu 6000 de urmaritori. Penalizari in galben, nu in rosu. Si desi le-am contestat, nu s-a rezolvat nimic. Indianul zicea doar "yes sir" si "ok"...

FB are niste algoritmi foarte ciudati. Mi-a sters in urma cu cateva luni (prin ianuarie cred) de pe profilul meu o poza foarte veche, un meme cu Ponta cand a pierdut alegerile.
Asta adica:
Attached File  meme.jpg   22.12K   32 downloads

Ma uitam acum: Ponta a candidat in 2014, de atunci e poza aia pe profilul meu. Si ei au sters-o in 2022 :)

Pentru poza asta, o alta pagina a fost penalizata:
Attached File  180.jpg   101.55K   35 downloads

In ambele cazuri robotii au crezut ca e vorba de sinucidere.

Celelalte doua pagini ale mele au fost sanctionate pentru altceva.

In acelasi timp, pe FB este clipul ala cu cei doi care scot un mort putrezit din mormant, il tin in picioare si canta langa el. FB nu considera asta o problema.

Edited by December, 02 July 2022 - 15:44.


#83
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View Postonisifor12, on 02 iulie 2022 - 14:17, said:

Toată atitudinea ta din online, aparent fără excepții. Nu te-am „făcut” nesimțit, ci te-am descris.
Așa ești, neserios și chiar nesimțit.
Adică pari conștient că întreci măsura și totuși continui; poate nu ești de fapt și asta e starea ta naturală, de neserios, de adolescent obraznic.
Trist dacă ai trecut de adolescență. După privirea din avatar nu îmi dau seama.

Exemple ai?
Pentru ca numai tu insulti fara acoperire.
Pune un text al meu, ia 10 la intamplare, ia sa vedem.
Hai curaj ca uite nu-ti dau raport, ia sa vedem pana unde poti merge cu minciunile

Iar asta e de rasul curcilor:

View Postonisifor12, on 02 iulie 2022 - 11:04, said:

ești mult prea neserios, chiar nesimțit aș putea spune.

View Postonisifor12, on 02 iulie 2022 - 14:17, said:

Nu te-am „făcut” nesimțit,

3 ore diferenta si uitam? Dar se poate?

View PostDecember, on 02 iulie 2022 - 15:42, said:

Pentru asta ti-ai luat-o:
"BULLYING și HĂRȚUIRE

""n-ai de ce sa-mi multumesti, eu sunt la sala sa ma pun la punct sa-ti iau la omor amantul. Sunt plin de moralitate. Nu exista asa ceva... Sa vezi ce omor ii dau""

"Si ce rost are textul asta? Mergem sa-i omoram pe unguri?
De ce nu va ocupati voi cu lucruri mai eficiente care sa ne faca viata mai frumoasa si ocupata cu lucruri importante si sa lasati invrajbirea demna de primitivism deoparte
""

unde vezi tu bullying? sau hartuire?
Invatati-ma si pe mine ca eu nu ma prind. Eu doar la textele astea m-am referit

Edited by Tsunnnami, 02 July 2022 - 17:03.


#84
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postzyppster, on 02 iulie 2022 - 09:15, said:

am uitat sa mentionez ca am de gand sa imi sterg contul la sfarsitul verii. ca sa nu fie brusc, mai intai ma acomodez cu ideea.
de mâine mă las de fumat...

#85
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdan210, on 02 iulie 2022 - 14:57, said:

data viitoare in loc de omor scrie tentativa de omor, poate scapi de suspendare!

:lol:
Ii iau amantul la tentativa de omor? :lol:
Rite
Nu, data viitoare ma abtin de la vreo gluma, numai ca nu mi se pare corect

#86
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Mi-am luat ban 30 de zile pentru ca am zis intr-un comentariu " orcii de la rasarit  " , si inca 30 zile ban ca mi s-a vazut nitel un sfarc , dupa o pauza de 60 de zile am invatat , sa nu mai comentez la "stiri" si sa imi vad de treaba mea aka doar prieteni si anumite grupuri preferate + messenger,  nu are rost sa te iei cu nu stiu cine pe Facebook la cearta prin comentarii ca tot tu risti sa fi taxat :)

#87
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015
Cum am zis, o sa ies din grupul ala, si-asa nu am nimic de invatat d-acolo

#88
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003

View PostTsunnnami, on 02 iulie 2022 - 07:53, said:

La fel pentru hate speach

Pari destul de copt pentru a cunoaşte că ura nu se strigă, se păstrează în suflet.

Exerciţiul actual te ajută să fii pregătit pentru a-ţi ţine gura şi atunci când este trebuie spus adevărul şi condamnată minciuna.

Edited by terratec, 04 July 2022 - 09:13.


#89
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006

View PostTsunnnami, on 02 iulie 2022 - 16:56, said:


""ma pun la punct sa-ti iau la omor amantul.  Sa vezi ce omor ii dau""

"Mergem sa-i omoram pe unguri?


unde vezi tu bullying? sau hartuire?
Invatati-ma si pe mine ca eu nu ma prind. Eu doar la textele astea m-am referit
Daca tu nu vezi astea si ai impresia ca ai scris "hai sa alaptam copilul", inseamna ca iti meriti soarta pe deplin si pe softpedia doar trollezi.

O sa dau report si o sa recomand inchiderea topicului.

#90
dizzy88

dizzy88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 25.08.2008

View PostTsunnnami, on 02 iulie 2022 - 13:18, said:

una, ineleg, o eroare, o greseala etc, dar la scurt timp urmatoarea, faras -mi schimb atitudinea pe care am avut-o timp de 10 ani... mi se pare ciudat, d-aia scriu aici, sa aflu daca si altii au patit-o
contextul e aproximativ urmatorul: teroristii s-au organizat pe grupuri de facebook; a venit Trump si-a zis lu' Mark: "tu esti de vina!", raspunsul lui Mark a fost: "lasati-ne pe noi sa filtram interactiunile, ca noi avem forta de munca necesara".
Iar implementarea asta e recenta, asa ca nu conteaza ce s-a intamplat in ultimii 10 ani cu contul tau, conteaza ca incepand de-acum ca*atul o sa loveasca ventilatorul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate