Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Flori ca muscatele? Sa dureze toata vara? Sa dureze cat mai mult timp inflorite.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,644
  • Înscris: 30.11.2021
Ma intereseaza ce flori mai sunt ca muscatele, sa ramana cat mai mult timp inflorite.

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,722
  • Înscris: 18.12.2007
Petuniile.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
panselute, craite, gura leului, osteospermum (preferatele mele)...orhidee....sunt o multime.

Edited by pasilla, 01 July 2022 - 21:46.


#4
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
https://verdena.ro/p...z4aApqBEALw_wcB

https://verdena.ro/p...NAaAnY-EALw_wcB

https://verdena.ro/p...iAaAvJwEALw_wcB

Sau poate chiar muscate, dar mai deosebite:

https://verdena.ro/p...88aAvXGEALw_wcB

Edited by Cr1spy, 01 July 2022 - 21:45.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cr1spy gasesti la piata muscate si alte flori in ghivece sa cumperi

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Eu am pe pervaz petunii, rezistă chiar și în soare puternic.
Floarea de piatră rezistă și ea în soare.

Pentru zone umbrite ai mai multe opțiuni.

#7
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,657
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpasilla, on 01 iulie 2022 - 21:42, said:

panselute, craite, gura leului, osteospermum (preferatele mele)...orhidee....sunt o multime.

Panseluțele durează toată vara? :huh: :facepalm:

View PostAlexEn, on 01 iulie 2022 - 21:26, said:

Petuniile.

știa și el de astea!

#8
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,657
  • Înscris: 16.03.2004
Flori ca mușcatele, nu găsești! Atât de viguroase, rezistente și care să dureze mult dpdv al înfloririi! De aceea sunt atât de populare! :)

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,722
  • Înscris: 18.12.2007
Omul a mentionat doar muscatele.

#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,065
  • Înscris: 15.05.2008
Nu stiu cum este la voi,dar la mine ma innebuneste anu asta musculita alba,petuniile preferatele lor.

#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Pelargonium graveolens sau muscata parfumata. E mereu inflorita, ramane ca o tufa mica dar e foarte rara. Am gasit-o la Lidl cu 15 lei si nu parea sa fie cineva interesat sa cumpere. Nu are flori parfumate doar frunzele emana un miros specific.
Petuniile comune arata mai bine in gradina decat cele hibride din ghiveci.
Attached File  6xQbxoQXSAiVeM3_2icYLQ.jpg   302.64K   23 downloads

Edited by Leo2006, 02 July 2022 - 09:51.


#12
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Mai exista Luminita de seara sau Oenothera Speciosa Rosea. Nu am gasit-o nicaieri in Romania ci doar in Bulgaria pe litoral. Probabil ca e sensibilla la aerul fierbinte si uscat.
Attached File  vjHu_uLrTlmdzNL4-7mszg.jpg   362.65K   19 downloads

Edited by Leo2006, 02 July 2022 - 10:02.


#13
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,657
  • Înscris: 16.03.2004

View PostAlexEn, on 02 iulie 2022 - 07:04, said:

Omul a mentionat doar muscatele.

Da, din păcate alternativă nu prea există, pentru balcon la bloc. Și eu recomand nu mușcate curgătoare duble, semiduble, fiindcă acestea mor în iulie, din cauza căldurii excesive și a uscățimii aerului, eu recomand mușcate pelargonium zonale curgătoare, simple, cu 5 petale, fiind mult mai rezistente, sau geranium drepte (nu curgătoare), fiind mult mai prietenoase cu căldura verii.

Edited by dark, 02 July 2022 - 10:00.


#14
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,290
  • Înscris: 21.04.2014
Begoniile de gradina, daliile, hortensia, levantica, lobelia, margaretele, condurul-doamnei, campanula, fuchsia, portulaca, garofitele si ... ma mai gindesc. :D

#15
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostMembruAnonim, on 01 iulie 2022 - 23:13, said:

Cr1spy gasesti la piata muscate si alte flori in ghivece sa cumperi
Pai nu eu cumpar, initoatorul. Dar merci de pont, am sa ma uit cand ma voi duce dupa mure sa vad ce flori aduc pe acolo...

#16
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 26.01.2013
Impatiens (Sporul casei - imaginea atasata) poate fii o varianta, infloreste abundent. Cu mentiunea ca, la baza, ea este o planta ce nu suporta razele soarelui, dar gasesti si varianta modificata ce poate sta la soare (Sunpatiens - am luat-o chiar din Hornbach acum ceva timp). Deci gasesti ambele variante pe piata, doar sa te uiti pe eticheta la cerinte.

View Postceanu1980, on 02 iulie 2022 - 09:20, said:

Nu stiu cum este la voi,dar la mine ma innebuneste anu asta musculita alba,petuniile preferatele lor.
La fel! Am multe plante pe care si-au facut aparitia: rosii, o hortensie, petunii, muscate si probabil mai sunt si pe altele. Am aplicat doar niste cartonase galbene cu lipici momentan, dar voi incerca sa dau si cu ulei de neem. Anul trecut n-am vazut nicio musculita alba, dar mi-am facut si gradina undeva prin luna iulie-august.
Cineva mi-a spus ca incepand din primavara ar trebui aplicate aceste capcane cu lipici impotriva lor.

Attached Files


Edited by drein, 02 July 2022 - 11:25.


#17
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,811
  • Înscris: 20.05.2013

View Postdrein, on 02 iulie 2022 - 11:18, said:

Impatiens (Sporul casei - imaginea atasata) poate fii o varianta, infloreste abundent. Cu mentiunea ca, la baza, ea este o planta ce nu suporta razele soarelui, dar gasesti si varianta modificata ce poate sta la soare (Sunpatiens - am luat-o chiar din Hornbach acum ceva timp). Deci gasesti ambele variante pe piata, doar sa te uiti pe eticheta la cerinte.


La fel! Am multe plante pe care si-au facut aparitia: rosii, o hortensie, petunii, muscate si probabil mai sunt si pe altele. Am aplicat doar niste cartonase galbene cu lipici momentan, dar voi incerca sa dau si cu ulei de neem. Anul trecut n-am vazut nicio musculita alba, dar mi-am facut si gradina undeva prin luna iulie-august.
Cineva mi-a spus ca incepand din primavara ar trebui aplicate aceste capcane cu lipici impotriva lor.
Pt musculite iti recomand plantele carnivore. Gasesti Drosera la Hornbach si alte florarii. Mai e si Pinguicula care prinde musculitele pe frunzele lipicioase. Dezavantaj: trebuie udate des. Eu am niste ghivece cu rezervor de apa de la Ikea, cele din ceramica dar nu se mai gasesc :(  

Pt plante care infloresc vara, muscata e cea mai putin pretentioasa, urmata de petunii. Daca vrei sa le tii in casa, foarte bune sunt orhideele, daca la pui ingrasamant si ai grija de ele infloresc non stop.

#18
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,644
  • Înscris: 30.11.2021
Am luat fiecare mesaj in parte si am cautat pe google, acum nu cred ca ma ajuta memoria sa scriu despre fiecare in parte dar o sa trec ce imi mai aduc aminte:
Am avut sporul casei, 2 ghivece, floricele foarte colorate si frumoase.
Nu stiu ce s-a petrecut cu ele.
Astea rezista toata vara? Si daca sunt la ghiveci intuiesc ca sunt perene, iarna se baga in casa ca muscatele.
Problema este ca nu prea am gasit asa ceva la vanzare, alea nu stiu de unde erau cumparate.

Eu am hortensie alba, "bulgarele de zapada", este foarte frumoasa dar se petrece repede.

Leo2006 - Am vazut asa ceva la vanzare in primavara/vara, nu stiam ca este muscata, in general ma feresc de cumparat flori ca trec pe langa un magazin si observ ca se petrec repede. Nu stiam ca este muscata ca o cumparam.
O sa ma uit mai atent si sa discut cu persoana respectiva.
Cred ca era 20 de lei la ghiveci destul de mare.
Imi place foarte mult cum arata.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mEiOjOzC3LQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Florile de piatra, am avut 2 ghivece late de le atarnam de bolta, sincer sa fiu am ciordit si eu cateva flori de pe langa cladire.




Deci din ce ziceti m-ar interesa sa cumpar: flori de piatra, sporul casei, muscata parfumata.

Mi-a placut mult si: https://verdena.ro/p...wRoCZesQAvD_BwE

Si apropou ca am vazut un coleg de forum ca zicea ceva de muscate. Anul asta au facut ceva cerculete pe frunze, de la ce sa fie?

Nu pot sa plantez seminte ca am 2 pisici si ori se aseaza pe ele ori le mananca, cand sunt mici. Ca am cumparat seminte din leroy merlin.

Va multumesc pentru raspunsuri si va zic ca le-am cautat pe toate pe google.

Edited by MindArchitect, 02 July 2022 - 16:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate