Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Acoperire canale radio !

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Pe SW doar, pe UL e Antena Satelor/Actualitati la 153khz. Nu stiu cat va mai fi tinut in functie Bod pe UL, tendinta este sa nu se mai utilizeze banda, majoritatea tarilor UE nu mai emit pe UL, doar cateva emitatoare mai reprezentative au ramas la francezi, nemti, polonezi... in primul rand nu prea se mai fac receptoare cu UL, rar mai gasesti, pe masini care au radiouri moderne cu SDR. Cele clasice nu mai bagau decat medii si FM.

Edited by andreic, 02 July 2022 - 09:35.


#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Pai RRI se prinde la noi pe scurte? Nu ma refer in jurul emitatorului ci la intreg teritoriul national, pentru ca emisia e concentrata sa ajunga pe alte meleaguri.

Edited by neagu_laurentiu, 02 July 2022 - 09:36.


#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
In general scapa dar slab, asa cum zi zis nu sunt menite sa se auda la noi si le auzi doar in camp direct ce scapa pe langa antenele directive.

View Postmaccip, on 01 iulie 2022 - 22:09, said:

Sunt mii de posturi SSB( LSB, USB), care pot fi receptionate, cu mare grija si dedicatie.
Mai sunt ? :)

Edited by andreic, 02 July 2022 - 09:36.


#22
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,065
  • Înscris: 06.01.2007
Pai tu tre sa stii.
Tecsunul ala al tau nu are SSB?

#23
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
De ce se renunţă la Unde Lungi?   Posted Image
On: Modulaţia de Amplitudine (M.A.) = Amplitude Modulation (A.M.) (Americanii folosesc A.M. doar pentru Unde Medii (U.M.) = Medium Wave (M.W.) şi de aia la unele aparate o să vedeţi A.M. în loc de M.W.) are o aride de acoperire mai mare, dar din păcate calitatea sunetului mai slabă şi poate fi uşor influenţată de fenomenele meteo sau de aparatajul şi aparatura electrică. Cu 2-3 emiţătoare pe Unde Medii poţi acoperi o ţară precum România. Recepţia se face mai bine pe seară, că sunt reflectate mai bine undele. Undele Lungi şi Scurte sunt mai ifluenţabile decât cele Medii.
Apoi e emisia pe Modulaţie de Frecvenţă (F.M.) = Frequency Modulation (F.M.), a.k.a. Unde Ultra Scurte (U.U.S.) = Ultra Short Waves (U.S.W.) = Ultra Kurtz Welle (U.K.W.). La M.A. intensitatea variază pe înălţime faţă de linie de referinţă (de unde şi amplitudine), la M.F. pe orizontală. Chestia asta cu lungimea de undă provine de la faptul că pe lângă frecvenţă, există şi lungimea de undă care e măsurată ca 2 puncte între vârful? sinusodialei semnalului. M.F. oferă calitate audio mult mai bună, undele sunt mai puţin afectate de aparatajul şi aparatele electrice, însă pentru recepţia se poate face doar pe distanţe limitate, fiind influenţată de curbura pământului. De aceea uneori aceste emiţătoare sunt puse la înălţime. Este influenţată şi de puterea de emisie, de aceea unele posturi se pot recepţiona peste deal, deşi nu există "vedere" directă spre emiţător, altele nu. Pentru acest motiv, se folosesc relee de retransmisie, fie cu "vedere" directă, fie conectate la satelit (probabil mai nou şi via internet), care transmit semnalul spre emiţătoarele locale. Un post de radio în F.M. are nevoie de destule emiţătoare într-o ţară precum România (bănuiesc că minim 8-10).
În România, în afară de Tulcea (o staţie a Pro F.M.) nu a existat emisie comericală pe M.A.

Edited by djl, 02 July 2022 - 13:33.


#24
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 08.11.2019

View PostAnca12, on 01 iulie 2022 - 21:05, said:

Uite, aici gasesti ceea ce ar fi posibil sa prinzi cu siguranta in locatia ta pe FM si AM, adica posturile mai puternice, auzibile cu orice aparat de radio nu foarte dotat la sensibilitate - selectivitate.
Aparatul sa fie la fereastra, pe balcon, in curte, - nu in fundul apartamentului betonat.

Pe AM (adica unde medii) seara prinzi si din alte tari europene, capricios, cu oarece zgomote. Receptia devine mult imbunatatita daca alimentezi la baterii (acumulator), nu de la priza, si daca scoti din priza calculatorul, incarcatorul telefonului,etc. (ele insele radiaza, sau induc in priza baraieli si fluieraturi pe AM iar firele de priza din pereti radiaza).

https://radiomap.eu/ro/


Ce baterii ar trebui să i-au pentru radio ? Că am fost la niște magazine și nu am găsit deloc.

Attached Files


Edited by BAYMAX, 02 July 2022 - 13:58.


#25
TheSignMetro64

TheSignMetro64

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 07.09.2018
Baterii tip C.

#26
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008
Poza este miscata rau, pune telefonul pe masa, radioul pe masa, la lumina si fa poza care sa arate ce scrie despre alimentare. Pune si o rigla in paralel, ca nu stiu se dimensiuni sunt acolo.

Banuiesc ca ar fi doi acumulatori Li-ion cilindrici. Ce radio este?

Te intereseaza (in afara de FM locale) AM, sa faci DX, adica joaca de-a prindelea posturi cat mai departate si greu de prins?

Un post cu adresare nationala, de exemplu Romania Actualitati pe FM este difuzat pe zone restranse in fiecare oras, bataia fiind de ordinul 10...20 km. Undele FM nu se propaga prea departe, ci la limita vizibilitatii directe la orizont a antenei emitatorului. Ca sa nu se incalece cu emitatorul din orasul vecin, in acesta din urma acelasi post de radio emite acelasi program dar pe alta frecventa. Deci Romania Actualitati poate fi auzit simultan in toate localitatile, dar la alte frecvente de pe scala radioului si provenind de la emitatoare diferite, unul in fiecare localitate.

Postul cu adresare locala pe FM, de exemplu Radio Porumb Urlati (inventez eu unul), daca are licenta, emite doar pentru zona Urlati, cu putere relativ mica si nu va fi auzit in rest. Daca vrei sa-l prinzi si esti la 30 km de Urlati, iti trebuie un radio sensibil si selectiv, o antena speciala cu multe elemente (cum era pe vremuri la TV), cat mai inaltata (te sui pe un deal vecin, sa prelungesti orizontul "vizibil"), deasemenea folosesti amplificatoare de antena. Sportul asta se numeste DX FM si se continua cu incercarea de a prinde franturi ("sporadic") de programe FM reflectate la mare inaltime, sosite de la sute de km.

Programele emise in AM (unde medii) sunt mai interesante. Se propaga ziua pe 200...300 km (depinde de puterea emitatorului, iar noaptea ajung de la mari distante intercontinentale, prin reflexii multiple pe "oglinzile" constituite din straturile ionosferei - aceste depind de activitatea solara, de anotimp, de clima etc., astfel ca sportul DX AM este foarte captivant (mai ales daca construiesti tu receptorul, sau ce scule mai trebuie). Receptia AM la mare distanta (noaptea) este capricioasa, dupa cum fluctueaza starea ionosferei, se aude cand tare, cand incet, sau deloc. Dar este un joc matur, o achizitie personala si o verificare "la sange" a aparaturii tale. Eu (in Iasi) aveam doua emitatoare pentru a proba sensibilitatea radireceptorului;  Piratii sarbi (emit in zona superioara a benzii AM nestandard (in jur de 1630kHz) cu doar 1 kW putere, respectiv un post de radio local religios din Petersburg care emtea si el cu 1 kW - dar in acest an s-a desfiintat.

#27
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 08.11.2019

View PostAnca12, on 02 iulie 2022 - 16:23, said:

Poza este miscata rau, pune telefonul pe masa, radioul pe masa, la lumina si fa poza care sa arate ce scrie despre alimentare. Pune si o rigla in paralel, ca nu stiu se dimensiuni sunt acolo.

Banuiesc ca ar fi doi acumulatori Li-ion cilindrici. Ce radio este?

Te intereseaza (in afara de FM locale) AM, sa faci DX, adica joaca de-a prindelea posturi cat mai departate si greu de prins?

Un post cu adresare nationala, de exemplu Romania Actualitati pe FM este difuzat pe zone restranse in fiecare oras, bataia fiind de ordinul 10...20 km. Undele FM nu se propaga prea departe, ci la limita vizibilitatii directe la orizont a antenei emitatorului. Ca sa nu se incalece cu emitatorul din orasul vecin, in acesta din urma acelasi post de radio emite acelasi program dar pe alta frecventa. Deci Romania Actualitati poate fi auzit simultan in toate localitatile, dar la alte frecvente de pe scala radioului si provenind de la emitatoare diferite, unul in fiecare localitate.

Postul cu adresare locala pe FM, de exemplu Radio Porumb Urlati (inventez eu unul), daca are licenta, emite doar pentru zona Urlati, cu putere relativ mica si nu va fi auzit in rest. Daca vrei sa-l prinzi si esti la 30 km de Urlati, iti trebuie un radio sensibil si selectiv, o antena speciala cu multe elemente (cum era pe vremuri la TV), cat mai inaltata (te sui pe un deal vecin, sa prelungesti orizontul "vizibil"), deasemenea folosesti amplificatoare de antena. Sportul asta se numeste DX FM si se continua cu incercarea de a prinde franturi ("sporadic") de programe FM reflectate la mare inaltime, sosite de la sute de km.

Programele emise in AM (unde medii) sunt mai interesante. Se propaga ziua pe 200...300 km (depinde de puterea emitatorului, iar noaptea ajung de la mari distante intercontinentale, prin reflexii multiple pe "oglinzile" constituite din straturile ionosferei - aceste depind de activitatea solara, de anotimp, de clima etc., astfel ca sportul DX AM este foarte captivant (mai ales daca construiesti tu receptorul, sau ce scule mai trebuie). Receptia AM la mare distanta (noaptea) este capricioasa, dupa cum fluctueaza starea ionosferei, se aude cand tare, cand incet, sau deloc. Dar este un joc matur, o achizitie personala si o verificare "la sange" a aparaturii tale. Eu (in Iasi) aveam doua emitatoare pentru a proba sensibilitatea radireceptorului;  Piratii sarbi (emit in zona superioara a benzii AM nestandard (in jur de 1630kHz) cu doar 1 kW putere, respectiv un post de radio local religios din Petersburg care emtea si el cu 1 kW - dar in acest an s-a desfiintat.

Are în jur de 10 cm. Dar, fără baterii nu îl pot recepționa calumea ? Adică, dacă pun în altă priză ca să nu interfereze cu celelalte dispozitive ?

Și da, ce ai zis tu, este perfect adevărat.

Acum 2 zile, un canal de radio în MW (cred) se auzea ba tare, ba încet.

#28
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008
Daca inchizi calculatorul, laptopul din vecinatatea locului de receptie (balcon), adica inchidere totala, scoatere din priza, este o situatie bunicica, Raman parazitii de la vecini si de la iluminatul public (la tara).
Totusi, sunt paraziti care patrund de la priza prin alimentatorul radioului pe anumite domenii largi din AM (AM este sensibil la aceste perturbatii, FM nu le baga in seama). Daca plimbi acul scalei pa AM (surfing AM) vei auzi barailturi si doar 2 - 3 posturi din apropiere, cele puternice. Daca insa alimentezi la baterii, nu mai patrund acesti paraziti de la retea, doar mai slab cei care intra prin antena radioului (pentru AM este o antena interioara, in carcasa: o bara din ferita neagra pe care este o bobina compacta din conductor subtire). In acest caz, vei descoperi ca pe langa posturile puternice receptionezi (mai ale seara) multe posturi slabe, unele de la sute de km sau chiar mai mult. Rotesti cutia radioului cu totul in plan orizontal, pentru ca antena interna din ferita este directiva prinde maxim cand undele sosesc perpendicular pa axa barei de ferita).

Explicatie: parazitii de la retea, din calculator, modem etc. sunt intensi: radioul, fiind asaltat de semnale puternice, actioneaza automat reducand sensibilitatea (cum ai inchide tu fereastra la zgomotele unui santier stradal care te innebuneste). Este vorba de circuitul numit reglaj automat al amplificarii (cel care face ca posturile puternice sa fie la taria celor mai slabe, sa nu stai tot timpul sa reglezi manual din butonul volum sonor).

Nu ai dezvaluit ce radio ai si ce scrie pe spate la alimentare cu baterii. Cred ca s-ar nimeri aces tip de acumulator, cei care sunt in alimentatoarele laptopurilor, sau vandute la bucata. Pentru acestia, cu cativa lei peste 20 lei, poti cumpara un incarcator alimentat la priza sau la USB3.

Attached Files

  • Attached File  ACC.JPG   138.78K   3 downloads


#29
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 08.11.2019

View PostAnca12, on 03 iulie 2022 - 12:40, said:

Daca inchizi calculatorul, laptopul din vecinatatea locului de receptie (balcon), adica inchidere totala, scoatere din priza, este o situatie bunicica, Raman parazitii de la vecini si de la iluminatul public (la tara).
Totusi, sunt paraziti care patrund de la priza prin alimentatorul radioului pe anumite domenii largi din AM (AM este sensibil la aceste perturbatii, FM nu le baga in seama). Daca plimbi acul scalei pa AM (surfing AM) vei auzi barailturi si doar 2 - 3 posturi din apropiere, cele puternice. Daca insa alimentezi la baterii, nu mai patrund acesti paraziti de la retea, doar mai slab cei care intra prin antena radioului (pentru AM este o antena interioara, in carcasa: o bara din ferita neagra pe care este o bobina compacta din conductor subtire). In acest caz, vei descoperi ca pe langa posturile puternice receptionezi (mai ale seara) multe posturi slabe, unele de la sute de km sau chiar mai mult. Rotesti cutia radioului cu totul in plan orizontal, pentru ca antena interna din ferita este directiva prinde maxim cand undele sosesc perpendicular pa axa barei de ferita).

Explicatie: parazitii de la retea, din calculator, modem etc. sunt intensi: radioul, fiind asaltat de semnale puternice, actioneaza automat reducand sensibilitatea (cum ai inchide tu fereastra la zgomotele unui santier stradal care te innebuneste). Este vorba de circuitul numit reglaj automat al amplificarii (cel care face ca posturile puternice sa fie la taria celor mai slabe, sa nu stai tot timpul sa reglezi manual din butonul volum sonor).

Nu ai dezvaluit ce radio ai si ce scrie pe spate la alimentare cu baterii. Cred ca s-ar nimeri aces tip de acumulator, cei care sunt in alimentatoarele laptopurilor, sau vandute la bucata. Pentru acestia, cu cativa lei peste 20 lei, poti cumpara un incarcator alimentat la priza sau la USB3.

Este un aparat Panasonic, cu 4 benzi: FM, MW, LW și SW.

Baterii nu găsesc pentru el. Am fost la diferite magazine, iar unele erau scupe (2 baterii costau 7 lei, iar mie îmi trebuiesc 4 baterii), de 1,5 V.

Attached Files



#30
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Deci sunt baterii. Nici nu avea cum sa nu fie, vorbim de R14 (tubulare mijlocii). Pretul e dupa cum ii piata.

Edited by neagu_laurentiu, 03 July 2022 - 13:57.


#31
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 08.11.2019
Din acestea ?

https://www.luvshop....wRoC3KgQAvD_BwE

#32
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Daca aparatul e acesta: https://www.panasoni...e9-k.specs.html
acolo spune UM-1 ce inseamna R20 (tubulare mari) si nu cum am zis anterior.

#33
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 08.11.2019

View Postneagu_laurentiu, on 03 iulie 2022 - 14:25, said:

Daca aparatul e acesta: https://www.panasoni...e9-k.specs.html
acolo spune UM-1 ce inseamna R20 (tubulare mari) si nu cum am zis anterior.

Da, acesta este modelul.

https://www.luvshop....QBoChA8QAvD_BwE

Sunt bune bateriile din link-ul de mai sus ?

#34
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Da.

#35
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmaccip, on 02 iulie 2022 - 10:57, said:

Pai tu tre sa stii.
Tecsunul ala al tau nu are SSB?
Nope. Eu intrebam asa sarcastic... benzile de US aproape s-au desfiintat in unele regiuni, nu se  mai folosesc, nu mai e interes. Sunt benzi in zona 13-16m fara alocari, cu toate canalele goale si benzi unde China cumpara si baga emitatoare spre Africa si Europa. Majoritatea tarilor cu istorie in scurte au inchis transmisiile, au ramas doar cateva majore. la noi de ex mai prinzi pe telescopica oudoor (testat in Herestrau) 10-20 semnale maxim din care jumatate sunt CRI - china radio international, Turcia, BBC, RFI si poate ceva Iran&stuff.
Cu SSB mai emit piratii, organizatile tip guerilla, politice sau religioase si sunt destul de rare. Poate prinzi radioamatori in benzile delimitate ca ei folosesc SSB.

Edited by andreic, 03 July 2022 - 18:32.


#36
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,065
  • Înscris: 06.01.2007
Eu stiam ca in SSM sunt multe posturi, dar greu de prins. N-am avut insa niciodata radio SSB. Cand eram teeneger ma preocupa sa fac un radio capabil sa prinda SSB, dar n-am reusit nici macar sa-l concep.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate