Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Acoperire canale radio !

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 08.11.2019
Bună seara. Aș dori să vă întreb cum anume este cu posturile radio ? Este ca la TV ? Adică, canalele de radio naționale se recepționează peste tot în țară, iar cele locale doar la nivel local ?

Adică, nu poți asculta toate canalele de radio care sunt disponibile, la tine, la radio ?

#2
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
Cati ani ai?

#3
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 08.11.2019
Destui. Eu doar am întrebat că nu prea ascult radio și de aceea.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Sunt 3 tipuri de licente: nationale, regionale si locale. Dupa nume iti dai seama care-i raza de actiune generala (nu exacta).

Mai bine le cauti pe net ca le gasesti de oriunde.

Edited by neagu_laurentiu, 01 July 2022 - 20:24.


#5
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
Pai... hai sa te iau cu notiunea de radio in general fiindca vad ca esti din generatia .mp3 - smartphone.
Pe planeta asta, inca mai exiata radiouri ce emit cu modulatie de amplitudine si modulatie de frecventa. Despre ele,cauta pe net ca-mi ia o eternitate sa-ti explic cu ce "se mananca", oricum daca ai minim Licelul... cred ca ai invatat ceva si la fizica legat de undele radio in general.
Acum... mai pe intelesul tau si al generatiei .mp3 - smartphone - Youtube... exista inca in exploatare radiouri ce emit in FM - modulatie de frecventa in banda CCIR - 87,5 - 108Mhz. In aceasta banda, cea mai raspandita inca in lume alaturi de DAB+ si Internet Radio, emit posturi de radio locale carora le sunt acordate anumite frecvente.
Daca postul este "local", acesta se receptioneaza de regula in zona pentru care are licenta de emisie, NU peste tot in tara! De asemenea, nu exista tot datorita legilor fizicii, emitatoare care ar emite 100% national si ar avea acoperire pe tot teritoriul Romaniei. De exemplu, Kiss FM care sigur il stii.... doar esti din generatia .mp3 - smartphone - Youtube, are emitatoare in FM raspandite peste tot in tara. Romania Actualitati, SRR in general, fiind post cu acoperire nationala, il poti asculta peste tot in tara. Are multe emitatoare cu frecvente alocate - deci... este un post national care il poti asculta oriunde.
De asemeni are RDS (nu societatea RDS cu TV si Internet ci Radio Data System) ce permite daca te deplasezi cu masina, sa-si schimbe singur frecventa in functie de puterea semnalului. Va cauta intotdeauna semnalul cel mai puternic.
Sunt multe de spus dar tu facand parte dintr-o generatie ce nu stie de casetofoane, magnetofoane, radiouri si care are orizonturi culturale limitate... iti recomand sa studiezi cel putin pe Internet despre radio in general. Ai ce invata, crede-ma!
Internetul Radio are acoperire MONDIALA, este deja viitorul adus in prezent! Exista si media-centere care au Internet Radio, am doua astfel de aparate in casa. Se conecteaza la router si poti asculta orice post de radio, fie el local, national sau mondial!
Cam asta este. De aceea te-am intrebat cati ani ai! Noi astia mai " in varsta" am mai pus mana si pe cate o carte... fara jignire iti zic, pe bune!

#6
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 12.04.2008
Uite, aici gasesti ceea ce ar fi posibil sa prinzi cu siguranta in locatia ta pe FM si AM, adica posturile mai puternice, auzibile cu orice aparat de radio nu foarte dotat la sensibilitate - selectivitate.
Aparatul sa fie la fereastra, pe balcon, in curte, - nu in fundul apartamentului betonat.

Pe AM (adica unde medii) seara prinzi si din alte tari europene, capricios, cu oarece zgomote. Receptia devine mult imbunatatita daca alimentezi la baterii (acumulator), nu de la priza, si daca scoti din priza calculatorul, incarcatorul telefonului,etc. (ele insele radiaza, sau induc in priza baraieli si fluieraturi pe AM iar firele de priza din pereti radiaza).

https://radiomap.eu/ro/

#7
catchthecatch

catchthecatch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 01.03.2022

 BAYMAX, on 01 iulie 2022 - 20:07, said:

Bună seara. Aș dori să vă întreb cum anume este cu posturile radio ? Este ca la TV ? Adică, canalele de radio naționale se recepționează peste tot în țară, iar cele locale doar la nivel local ?

Adică, nu poți asculta toate canalele de radio care sunt disponibile, la tine, la radio ?

Fiecare oraș are repartizate anumite frecvente de emisie, pe care se regăsesc posturi naționale, regionale sau locale. Cel mai bun site este fmscan, apare pt fiecare oraș ce posturi sunt, aria de acoperire, putere și amplasament. Las link către fmscan

https://fmscan.org/n...r=f&m=s&itu=ROU

#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005

 BAYMAX, on 01 iulie 2022 - 20:07, said:

Bună seara. Aș dori să vă întreb cum anume este cu posturile radio ? Este ca la TV ? Adică, canalele de radio naționale se recepționează peste tot în țară, iar cele locale doar la nivel local ?

Adică, nu poți asculta toate canalele de radio care sunt disponibile, la tine, la radio ?

Nu peste tot, doar unde au "acoperire". Adica pana unde bate semnalul.
Imaingeaza-ti niste vecini care sunt galagiosi, ii aud doar cei din zona, nu si cei peste calea ferata.

#9
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Daca iei un aparat capabil sa receptioneze SSB (nu sunt prea multe capabile), poti prinde posturi de radio (sau mai degraba emisii radio), si din cealalta parte a lumii, in anuite momente ale zilei (noptii, mai degraba).
Sunt mii de posturi SSB( LSB, USB), care pot fi receptionate, cu mare grija si dedicatie.
SSB-ul e un fel de AM, dar caruia ii lipseste frecventa pura a purtatoarei si cealalta banda laterala, facand emisia posibila pe o banda de doar 3KHz, dar al naibii de greu de receptionat daca nu stii exact unde se afla postul de radio respectiv. Receptionat cu un radio AM(acordat manual), un post SSB "puternic" se sude ciudat, vocile se aud ca si cum ar vorbi rățoiul Donald.

In cazul unui dezastru nuclear, vor reveni la moda chestiile astea. USB va deveni UpperSideBand. Nu UniversalSerialBus cum e considerat acum.
Posted Image

Edited by maccip, 01 July 2022 - 22:12.


#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005

 maccip, on 01 iulie 2022 - 22:09, said:

Sunt mii de posturi SSB( LSB, USB), care pot fi receptionate, cu mare grija si dedicatie.
Speram sa mai existe lume, grijulie si dedicata.

Edited by MarianG, 01 July 2022 - 22:33.


#11
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Mai sunt radioamatori, chiar si pe forum.
Andreic e unul dintre ei.

#12
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021

 maccip, on 01 iulie 2022 - 22:32, said:

Mai sunt radioamatori, chiar si pe forum.
Andreic e unul dintre ei.
Chiar si GeoVidele... fara gluma! Are licenta de radioamator.

#13
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Nu stiu de acest user. N-am auzit de el.
De andreic stie toata lumea cred.
Posted Image

Edited by maccip, 01 July 2022 - 22:51.


#14
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021

 maccip, on 01 iulie 2022 - 22:51, said:

Nu stiu de acest user. N-am auzit de el.
De andreic stie toata lumea cred.
Posted Image
Da, Andreic este om cu experienta si chiar toata lumea stie despre el.
Ce este corect, e corect!

#15
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
E baiat bun.

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,151
  • Înscris: 07.02.2003

 BAYMAX, on 01 iulie 2022 - 20:07, said:

Adică, canalele de radio naționale se recepționează peste tot în țară, iar cele locale doar la nivel local ?
Normal, fiecare in zona unde se transmit fizic in functie de puteri si degajare acopera o anumita arie. In rest ti-au raspuns colegii, sunt statii locale, nationale, regionale.

Edited by andreic, 02 July 2022 - 00:23.


#17
Ovidiu333

Ovidiu333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 950
  • Înscris: 06.09.2010
Mai exista si statii internationale daca are licenta pentru cel putin inca o tara in afara de Romania.

#18
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 14.05.2010

 Ovidiu333, on 02 iulie 2022 - 03:08, said:

Mai exista si statii internationale daca are licenta pentru cel putin inca o tara in afara de Romania.
De exemplu Radio România Internațional care emite pe UL(SW)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate