Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme cu garda de mediu.

Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?
 Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...
 

Masuratori teren cadastru

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
vasilemb2021

vasilemb2021

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 16.06.2021
Va salut.

Ma aflu intr-o situatie destul de des intalnita, in sensul ca detin un teren ingradit in suprafata de 250mp rezultati din acte si 315mp rezultati din masuratori (masurati la gardul existent).

Din ce am inteles, daca dau o declaratie notariala pe proprie raspunderem se poate face o actualizare de cadastru pentru aceasta suprafata in plus din masuratori.

Exista vreo prevedere legala care prevede procentul maxim dintre suprafata din acte si cea rezultata din masuratori?

Multumesc

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Da. Vezi Regulamentul.

Edited by pasilla, 01 July 2022 - 20:15.


#3
sbanica

sbanica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 14.09.2006
Suprafața în plus depășește 15% din suprafața din acte. În acest caz mărirea de suprafață se poate face doar prin decizie judecătorească.

#4
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Trebuie intrebat mai exact la o societate care se ocupa de cadastre, intabulari.
Si eu am avut o situatia, terenul meu in urma masuratorilor a iesit mai mic... a trebuit declaratii, hartii, discutii cu vecinii...
Totul se rrzolva, dar este bataie de cap...

#5
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 21.01.2013
@bonygy, cum s-a finalizat pana la urma? Ai intabulat suprafata mai mica? Si eu detin un teren cu o supraf mai mica in realitate decat in acte si nu stiu cum sa abordez problema.

#6
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Problema ta poate avea 2 abordari:
1. Esti de acord cu noua suprafata rezultata din masuratori, situatie in care dai declaratie autentificata la notar, prin care esti de acord cu acest lucru - asta este cea mai simpla, comoda si rapida varianta. Asa am facut si eu;
2. Nu esti de acord si incepi un razboi cu sanse foarte mici, spre zero de castig, situatie in care te intorci la pct.1. Razboiul tau va fi sa iti revendici bbucata de teren, taraboi prin instante cu vecinii, timp pierdut (uneori ani), bani cheltuiti, injuraturi...
Acum am vazut va tie ti-au rezultat mai multi mp. In cazul acesta urmeaza un circ cu vecinii, poate mai mic, sa iti semneze pv-ul de masuratori. Daca prinzi vreunul mai "antrenat", ai pus-o! O sa vrea si el cadastri si trebuie sa il astepti...

Edited by bonygy, 16 July 2022 - 23:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate