Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Schema RR Gloria 1-2-3 cu rezolutie buna

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Salut !

Poate are cineva o schema / cablaj cu rezolutie buna de Gloria care nu e 4 (am schema + cablajul la G4) ci cred ca e mai degraba 2 sau 3 (carcasa e de G3 insa cine stie ce schimbari au fost) , modelul cu germaniu pe final si siliciu pe RF.

Neavand o schema ca lumea de G2 sau G3 nu am cum sa compar daca-s la fel pe RF, finalul AF l-am rezolvat fara schema, la RF IF insa a umblat acelasi meserias comunist si a ramas totul vraiste, inclusiv cablajul P22253  III exfoliat in 20 de puncte.

P22253 III RF IF e usor diferit de 30526900 de la G4 si m-ar ajuta schema pentru comparatie.

Ms

Edited by Malineanu, 01 July 2022 - 18:11.


#2
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Stiu ca gloria3 erau cu 3 tranzistori AC180 dintre care doi in varianta patratoasa, aia cu radiator.

#3
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 04.12.2011
Cauta Tehnium nr. 248 din iulie 1991. Vezi si pe Scribd.

#4
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
P-asta o vrei?

Attached Files


Edited by Mircel, 01 July 2022 - 20:12.


#5
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 12.04.2008
Caiet Service Gloria3.
Gloria Auto.
Desfa arhiva fara grija, e curata scanarea de la mine, sa ai rezolutia pastrata mare.

Attached Files



#6
skystars

skystars

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.03.2008
Diferite variante radioreceptor Gloria

Attached Files


Edited by skystars, 01 July 2022 - 21:08.


#7
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postmaccip, on 01 iulie 2022 - 19:28, said:

Stiu ca gloria3 erau cu 3 tranzistori AC180 dintre care doi in varianta patratoasa, aia cu radiator.
exact asa este si cu un AD152 ERS

View Postskystars, on 01 iulie 2022 - 21:08, said:

Diferite variante radioreceptor Gloria

View PostAnca12, on 01 iulie 2022 - 20:50, said:

Caiet Service Gloria3.
Gloria Auto.
Desfa arhiva fara grija, e curata scanarea de la mine, sa ai rezolutia pastrata mare.

View PostMircel, on 01 iulie 2022 - 19:58, said:

P-asta o vrei?


Ms frumos, rezolutii de rezolutii, eu am lucrat cativa ani pe un jpg de 1Mb si-un gif de 143 kb, acum deja este rasfat ...

Edited by Malineanu, 01 July 2022 - 21:42.


#8
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007

View PostMalineanu, on 01 iulie 2022 - 21:45, said:

exact asa este si cu un AD152 ERS
Nu stiu sa fi avut acest tranzistor. Nu cred ca avea stabilizator, dar e posibil sa ma insel. Au trecut multi ani de-atunci. Insa imi amintesc de acei AC180 ca au fost primii mei tranzistori cu care m-am jucat. Oricum, au pus colegii schema, doar ca mi-e lene sa ma uit pe ea.
Am stricat radioul Gloria 3 "al familiei" intr-un fel in care sa nu mai poata fi reparat pentru ca sa mi-l dea mie mama sa ma joc. Am dezlipit un fir din zona de RF si l-am lipit in alt loc sa nu se prinda electronistul satului ce problema are. Au trecut 35 de ani de-atunci. S-a prescris!
Posted Image

Edited by maccip, 01 July 2022 - 21:54.


#9
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postmaccip, on 01 iulie 2022 - 21:52, said:

Nu stiu sa fi avut acest tranzistor. Nu cred ca avea stabilizator, dar e posibil sa ma insel. Au trecut multi ani de-atunci. Insa imi amintesc de acei AC180 ca au fost primii mei tranzistori cu care m-am jucat. Oricum, au pus colegii schema, doar ca mi-e lene sa ma uit pe ea.
Am stricat radioul Gloria 3 "al familiei" intr-un fel in care sa nu mai poata fi reparat pentru ca sa mi-l dea mie mama sa ma joc. Am dezlipit un fir din zona de RF si l-am lipit in alt loc sa nu se prinda electronistul satului ce problema are. Au trecut 35 de ani de-atunci. S-a prescris!
Posted Image

Banuiesc ca toti cu microbul asta am stricat cate ceva pe vremuri , tocmai din dorinta de a repara... Oricum, toti stricau cate ceva insa nu toti au ajuns sa mai si repare ...

Noroc ca existau tranzistorii nemarcati (rebuturile de la IPRS Baneasa) pe care ii dadea statul gratis pt experientele pionierilor ...

#10
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Eu nu din dorinta de a repara ci din dorinta de a testa si eu sa vad cu ochii mei daca acesti tranzistori fac ceea ce am citit eu prin Tehnium.
Si cum nu aveam de unde sa fac rost, i-am pus gand rau acelui radio.
L-a trantit odata de pamant maica-mea si nu a verificat daca mai merge. Mergea, insa eu am profitat de ocazie sa-l stric asa fel incat sa nu mai poata fi reparat.
Ca hiiena m-am napustit asupra lui cand mi l-a pus maica-mea in brate.
Posted Image

Edited by maccip, 01 July 2022 - 22:31.


#11
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postmaccip, on 01 iulie 2022 - 22:30, said:

Eu nu din dorinta de a repara ci din dorinta de a testa si eu sa vad cu ochii mei daca acesti tranzistori fac ceea ce am citit eu prin Tehnium.
Si cum nu aveam de unde sa fac rost, i-am pus gand rau acelui radio.
L-a trantit odata de pamant maica-mea si nu a verificat daca mai merge. Mergea, insa eu am profitat de ocazie sa-l stric asa fel incat sa nu mai poata fi reparat.
Ca hiiena m-am napustit asupra lui cand mi l-a pus maica-mea in brate.
Posted Image

Era la Dioda 60 lei un tranzistor BC 107 (raportat la un salariu de 3000-4000 lei / luna). Insa vindeau multi studenti prin Bucuresti piese si se aduceau din Rusia unde erau la kg.

Toate Parcurile Pionierilor din tara aveau componente gratis - didactic.

Erau cercuri de electronica after school - gratuite - aveau piese gratis.

Orice intreprindere, ecluza, gara, santier naval , aeroport etc avea gestiune de componente electronice, module etc - cu relatii dadeai tranzistori arsi si primeai tranzistori noi.

Si mai erau celebrele kituri IPRS Baneasa unde la 10 lei luai 5 tranzistori + alte piese.

Edited by Malineanu, 01 July 2022 - 22:41.


#12
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
La noi la tara era mai greu cu astea. Mergeam la orasul cel mai apropiat ca in excursie, doar de cateva ori pe an.
Piese faceam rost de la ceilalti copii, prin trocuri. Sau le faceam un licurici pentru o placa cu multe piese.
Nici cand am ajuns la liceu nu a fost usor. Tin minte ca am strans bani de un TDA2030 un trimestru intreg. Aveam azi banii, dar deja circuitul era mai scump. Era o inflatie galopanta.
Ma uitam la circuitele integrate STK, amplificatoare audio, ca la muzeu in vitrinele magazinului Kodak. Erau afisate asa cum sunt afisate acum bijuteriile in magazinele de prin moluri.
Doar ma uitam.

#13
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,626
  • Înscris: 23.04.2007

View PostMalineanu, on 01 iulie 2022 - 22:40, said:

Si mai erau celebrele kituri IPRS Baneasa unde la 10 lei luai 5 tranzistori + alte piese.
Sa nu exageram ... nu erau chiar 10 lei ...  erau o idee mai scumpe ;)

#14
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postadrian_r5, on 01 iulie 2022 - 23:02, said:

Sa nu exageram ... nu erau chiar 10 lei ...  erau o idee mai scumpe Posted Image

IPRS amplificator 10W prospect ... 99 lei

100 lei am vrut sa zic, Balcescu

Edited by Malineanu, 01 July 2022 - 23:15.


#15
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Oricum ce scheme au pus colegii apar acum la cautari... inainte erau doar fara rezolutie si majoritar de G4.

Gloria S nici nu am apucat s o vad până ieri... cea cu integrat pe final... Am prins Golf din 90 dar era tot cu BD

#16
skystars

skystars

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.03.2008

View PostMalineanu, on 02 iulie 2022 - 11:24, said:

Oricum ce scheme au pus colegii apar acum la cautari... inainte erau doar fara rezolutie si majoritar de G4.
Gloria S nici nu am apucat s o vad până ieri... cea cu integrat pe final... Am prins Golf din 90 dar era tot cu BD

RR GOLF-01_GLORIA 4_instructiuni + schema - fabricat de Tehnoton . de pus la arhiva pentru cei interesati .

Attached Files


Edited by skystars, 03 July 2022 - 05:13.


#17
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 02.09.2006

View Postmaccip, on 01 iulie 2022 - 21:52, said:

Sigur ca avea stabilizator cu un AD si un zenner de 11V in partea alimentarii de la retea!

View PostMalineanu, on 01 iulie 2022 - 22:40, said:

Era la Dioda 60 lei un tranzistor BC 107 (raportat la un salariu de 3000-4000 lei / luna). Insa vindeau multi studenti prin Bucuresti piese si se aduceau din Rusia unde erau la kg.

Toate Parcurile Pionierilor din tara aveau componente gratis - didactic.

Erau cercuri de electronica after school - gratuite - aveau piese gratis.

Orice intreprindere, ecluza, gara, santier naval , aeroport etc avea gestiune de componente electronice, module etc - cu relatii dadeai tranzistori arsi si primeai tranzistori noi.

Si mai erau celebrele kituri IPRS Baneasa unde la 10 lei luai 5 tranzistori + alte piese.
era 63,50 lei un BC in capsula metalica! BD-urile 80 sau 96 de lei, iar salarii de 3-4.000 de lei, erau salarii de ingineri sau de diversi sefi, nu chiar pentru oricine!
Parcurile Pionierilor???
componente elctronice aveau inteprinderile care aveau ateliere/laboratoare pentru reparatii. Nu se tineau electronice aiurea in gestiunea ''ecluzelor''!
Se vindeau prin tirguri si talcioace componente sau subansamble furate din fabricile patriei. Sigur, trebuie sa nu uitam caminele studentesti al Poli din Bucuresti sau tot in bucuresti vestita str. Academiei.
Si nu existau kituri cu 10 lei! cele utile ajungeau la 1-200 de lei, cel mai scump parca (nu sint sigur) trecea de 300.
Casele pionierilor le ofereau gratis copiilor, dar le cumparau cu bani. Erau bani alocati pentru cercuri si se cumparau. Foarte ieftin, dar cu bani si nu doar tranzistoare nemarcate!

Edited by althea, 07 July 2022 - 19:58.
flame


#18
BC107C

BC107C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 20.02.2004

View PostMalineanu, on 01 iulie 2022 - 22:40, said:

Era la Dioda 60 lei un tranzistor BC 107 (raportat la un salariu de 3000-4000 lei / luna).

63 lei un BC107C !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate