Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Construire casa in regie proprie

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
danpromfx

danpromfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.07.2017
Tot ce pot să adaug aici e că taxele la ISC se pot plăti prin ghișeul.ro și că atât cât știu eu, nu poți plăti 1/7 din valoarea construcției.

#20
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.01.2013

 KiloW, on 01 iulie 2022 - 16:50, said:



Ba e foarte bine ca se cere pentru ca mulți "investitori" construiesc "în regie proprie" la praduiala și vând. Și cumpărătorul habar n-are ce cumpăra.
În alte tari orice construcție noua trebuie sa aibă și 20 ani garanție. Chiar și dacă e în regie proprie.
Oricum construiesc cum vor ei, cu tot cu RTE si cu diriginte. O prostie costisitoare doar pt proprietar. In esenta poate ar fi buna daca toata lumea si-ar face treaba cu simt de raspumdere. Dar toata lumea vrea doar bani, in rest nu conteaza nimic.

 legeamist, on 02 iulie 2022 - 11:48, said:



Sa vina la faze trebuie sa ai un program de control depus la ISC pe care ei îl verifica și ți dau răspuns daca se prezintă sau nu la vreo fază.

Daca ar veni iSC la recepții la case peste 90% nu s ar recepționa și s ar lăsa cu sancțiuni, deoarece romanu indiferent de meserie e mai bun ca specialiștii în domeniu și fac reproiectare pe parcursul lucrărilor.
Si atunci ce sens au taxele platite la ISC, la diriginte, la RTE?

 radurus, on 08 iulie 2022 - 08:03, said:

Eu la ISC am platit taxa de inceput.

La incheiere/intabulare (dupa 3 ani) n-am mai platit nimic la ISC, primaria nu mi-a mai cerut nimic de la ei.
Eu am construit acum 10 ani si am intabulat, deci am terminat constructia acum 8 ani. Initial nu am platit nimic la isc, nici primaria nu a cerut nimic (am construit P in mediul rural, pt care era o derogare de la plata taxelor isc la acel moment). Si ce sa vezi...acum vreo 2-3 ani, deci la peste 3 ani de la data finalizarii si intabularii constructiei, primesc un plic de la ISC in care ziceau ca in anul x am avut o autorizatie de constructie pt care nu le-am platit taxele respective si cereau sa le dau vreu suta si ceva de lei, pana in 200 lei. Cu toate ca stiam ca era prescrisa datoria chiar daca ar fi fost o datorie, mi-a fost sila sa umblu pe la ei, sa ma cert, sa ajung eventual in instanta, asa ca am platit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate