Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Bolt sau Uber

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Claudianus

Claudianus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.08.2008
Salut,

Gasesc vreo masina Bolt sau Uber la ora 4:30 dimineata? Eu nu cunosc programul, dar banuiesc fiind tot un fel de taxi ar trebui sa gasesti la orice ora.

Multumesc anticipat!

#2
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Poti chiar sa programezi din seara asta sa vina maine dimineata. Eu asa am facut cu Uber, ca sa nu ma mai trezesc cand pleca persoana respectiva. Dar asteapta-te sa fie si tariful pe masura tinand cont de ora aia.

#3
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,806
  • Înscris: 07.08.2008
De obicei sunt cativa si noaptea, dar sa trimiti din timp comanda, am patit-o la Bolt sa imi anuleze comanda cativa soferi, chiar si unul care era in cursa si am stat dupa el vreo 5 minute ca sa o termine si apoi a anulat comanda mea.

#4
Claudianus

Claudianus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.08.2008
La Bolt, de exemplu, ce trebuie sa fac sa programez cursa? Eu nu am facut asta niciodata.

#5
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019
In Iasi,la ora 03.00 gasesc mereu curse spre aeroport.Sa vedem daca va fi la fel si pe timp de iarna,sau vreme rea.

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,328
  • Înscris: 20.10.2015

 Claudianus, on 30 iunie 2022 - 18:19, said:

Salut,

Gasesc vreo masina Bolt sau Uber la ora 4:30 dimineata? Eu nu cunosc programul, dar banuiesc fiind tot un fel de taxi ar trebui sa gasesti la orice ora.

Multumesc anticipat!

Te duci la piata? In Bucuresti?

#7
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Exista si autobuze care circula noaptea de ceva timp in Bucuresti.

#8
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Am mers si eu cu Bolt prima data, de pe Otopeni si va fi ultima data.
In primul rand cred ca am avut 6-7 anulari succesive dintre care una chiar cand sa deschid usa masinii respective, ce se afla langa mine. Ma intreaba daca ma cheama Narcisa :) Si cand ma uit in telefon el anulase desi cu 5 secunde inainte aveam cursa.
Apoi cand in sfarsit am gasit pe cineva care nu a mai anulat am asteptat dublu fata de cat raportase aplicatia si fata de tariful de 57 de lei afisat si acceptat la final mi s-au luat 87. Eu evitasem Uber in acea seara pentru ca cereau 100 lei pe o cursa de 45 alta data. Pe drum m-a intrebat omul daca vreau sa o luam pe strada X sau pe strada Y, pe centura, pe langa centura...ca la taxi clasic. Obisnuit cu Uber care nu modifica tariful afisat i-am spus sa o ia pe unde crede ca e mai ok si de aici marirea de tarif.
Pe Uber nu m-a interesat niciodata sa ii spun pe unde sa o ia de la aeroport sau prin Bucuresti. Si tot pe Uber nu mi s-a intamplat sa anuleze nici macar doi soferi consecutivi pentru aceeasi cursa, in schimb unul da, a anulat dupa 5 minute de la preluare si chiar ma duceam spre aeroport atunci. In schimb tu ca si client esti penalizat daca anulezi.

Ma rog, niciunul nu e zeu dar dupa experienta asta imi este clar ca algoritmii Bolt sunt mult mai prosti pentru client si o cursa mai ieftina se poate scumpi cu 50%, iar preluarea poate fi brazdata de anulari dupa anulari. Practic soferii Bolt joaca pacanele pe aplicatie si anulaza / preiau continuu comenzile mai mari si mai mari si mai mari, fara nicio restrictie sau penalizare.

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,328
  • Înscris: 20.10.2015

 Lyvyoo, on 23 august 2022 - 14:56, said:

Am mers si eu cu Bolt prima data, de pe Otopeni si va fi ultima data.
In primul rand cred ca am avut 6-7 anulari succesive dintre care una chiar cand sa deschid usa masinii respective, ce se afla langa mine. Ma intreaba daca ma cheama Narcisa Posted Image Si cand ma uit in telefon el anulase desi cu 5 secunde inainte aveam cursa.
Apoi cand in sfarsit am gasit pe cineva care nu a mai anulat am asteptat dublu fata de cat raportase aplicatia si fata de tariful de 57 de lei afisat si acceptat la final mi s-au luat 87. Eu evitasem Uber in acea seara pentru ca cereau 100 lei pe o cursa de 45 alta data. Pe drum m-a intrebat omul daca vreau sa o luam pe strada X sau pe strada Y, pe centura, pe langa centura...ca la taxi clasic. Obisnuit cu Uber care nu modifica tariful afisat i-am spus sa o ia pe unde crede ca e mai ok si de aici marirea de tarif.
Pe Uber nu m-a interesat niciodata sa ii spun pe unde sa o ia de la aeroport sau prin Bucuresti. Si tot pe Uber nu mi s-a intamplat sa anuleze nici macar doi soferi consecutivi pentru aceeasi cursa, in schimb unul da, a anulat dupa 5 minute de la preluare si chiar ma duceam spre aeroport atunci. In schimb tu ca si client esti penalizat daca anulezi.

Ma rog, niciunul nu e zeu dar dupa experienta asta imi este clar ca algoritmii Bolt sunt mult mai prosti pentru client si o cursa mai ieftina se poate scumpi cu 50%, iar preluarea poate fi brazdata de anulari dupa anulari. Practic soferii Bolt joaca pacanele pe aplicatie si anulaza / preiau continuu comenzile mai mari si mai mari si mai mari, fara nicio restrictie sau penalizare.

Se fac o gramada de smecherii pentru ca tariful este mic.
Eu n-am facut tricks-uri dar ieseam prost
Din 200lei incasati, mie imi revin sub 50, asa ca fa socoteala
E clar ca nu se poate sa fie ca-n Luxembourg

#10
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 02.09.2006
e soferie, draga, nu stiinta rachetelor!

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,328
  • Înscris: 20.10.2015

 tytysor, on 23 august 2022 - 22:30, said:

e soferie, draga, nu stiinta rachetelor!

Problema nu este ce anume este, ci, ca omul ala sa poata trai din ceea ce castiga.
Tu poti trai cu 2000lei pe luna?

Eu explic doar de ce fac ei "jmekerii".
Asta este ci vina patronilor care gatuie soferii si aleg cantitatea, calitatii.
Nu are importanta review-ul pe care-l dai soferului, in unele cazuri nici nu poti reclama.

Mi s-a intamplat mie cand eram cu o batrana si mi s-au anulat 3 curse. Ba, unul dintre ei, trecea in coada la stop prin fata strazii unde-l asteptam
"Nu intru pe strada ca ies greu, vino si tu la intersectie!"
:lol:
Nu l-am putut reclama

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate