Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Stie cineva utiliza foarte bine softurile structurale CSI SAP2000/Etabs?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 05.12.2004
Stie cineva utiliza foarte bine softurile structurale CSI SAP2000/Etabs?

Utilizeaza zilnic cineva dintre voi softurile de mai sus ? Adica sa stie foarte bine , si sa aiba experienta cu softurile astea doua .

Mi-a realizat cineva un model ( simulare ) de scara "Slabless" + Consola in softul SAP2000 , si caut pe cineva cine are experienta cu softul asta , sa simuleze cu diferite tipuri de combinatii de incarcari din Gruparea Fundamentala ( Live Load , Dead Load , Super Dead Load etc )

Nu trebuie realizat modelul de scara in SAP2000 , fiindca il am deja.

Trebuie doar simulate diferite combinatii de incarcari , atata tot .

Edited by luk2011, 30 June 2022 - 16:18.


#2
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.09.2016
Sunt programe software utilizate destul de uzual. Dar nu se înțelege ce vrei. Dacă vrei să îți proiecteze cineva o scară de acel tip, plătește un inginer să ți-o facă. Dacă ești tu curios ce și cum, găsești tutoriale pe net.

Până să apară toate aplicațiile astea software moderne, se calculau "de mână". Vezi de exemplu https://structville....staircase.html.



#3
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 05.12.2004

View Postmihand75, on 02 iulie 2022 - 07:17, said:

Sunt programe software utilizate destul de uzual. Dar nu se înțelege ce vrei. Dacă vrei să îți proiecteze cineva o scară de acel tip, plătește un inginer să ți-o facă. Dacă ești tu curios ce și cum, găsești tutoriale pe net.

Până să apară toate aplicațiile astea software moderne, se calculau "de mână". Vezi de exemplu https://structville....staircase.html.

Am modelul de scara gata facut in softul SAP2000 . Ii proiectat deja modelul in SAP2000 .

Pot incerca sa simulez si eu modelul , dar nu sint 100% sigur ca ii corect ceea ce fac , si prin urmare s-ar putea ca nici rezultatele obtinute sa nu fie corecte .

Caut pe cineva , doar sa simuleze modelul , fiindca n-as vrea sa gresesc eu , si sa cred ca rezultatul obtinut e corect . Atata tot .

Totul dureaza doar 3- 5 minute , sau poate nici atat .

Simlarea modelului = setarea combinatiilor de incarcari : Dead Load , Live Load , Supe Dead Load etc .

Sint combinatii de incarcari din Gruparea Fundamentala ( SLS - Starea Limita de Serviciu si SLU - Starea Limita Ultima )

O sectiunea din scara se poate calcula manual cu formulele din imaginile atasate , iar acele formule sint cuprinse si in utilitarul Excel atasat.

Si cu utilitarul excel atasat se poate calcula o sectiune din scara .

======

Este vorba despre scara din imaginea atasata , compusa din 3 rampe si 2 podete .

Modelul la scara asta il am deja realizat in SAP2000.

Caut pe cineva doar sa simuleze acest model , si sa fiu sigur ca rezultatele obtinute sint corecte .

Concret : vreau sa reduc grosimea scarii de la 15cm la 10cm , si de aceea am nevoie sa fiu sigur ca simularea modelului realizat in SAP2000 ii corecta .

Attached Files


Edited by luk2011, 02 July 2022 - 09:36.


#4
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.09.2016
Modelarea poate e "corecta", dar in constructii mai sunt si chestii practice. Tu ai aceeasi acoperire la armaturi si atunci cand reduci grosimea de la 15 la 10, bratul de parghie se reduce de la 11 la 6, adica ramai cu jumatate din rezistenta.

La grosimi mici incepi sa ai probleme de vibratie. Risc de cedare la forta taietoare. Etc.

La o placa de genul cum ai tu scara grosimea e undeva la L/30 ... L/40.  Unde L e deschiderea intre reazeme. Daca nu ai o scara cu 3 trepte, probabil ca nu poti sa reduci grosimea de la 15 la 10.

In orice caz, plateste un inginer sa iti verifice scara.

Sau fa-o pur si simplu. Poate tine (ceea ce ar fi bine). Sau poate nu tine, dar faci si tu o poza ca cea de mai jos si devii celebru pe internet Posted Image

Attached Files



#5
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 05.12.2004

Quote

Regarding the span length, if the landing is also supported in the perpendicular direction, the span length can be taken from center of
landing on one side to the center of landing on the other side. That is why, in the book page, 1.4 m is divided by 2.

Conform cartii din imaginile atasate : d = L/28

dar astea sint formule empirice .

Daca podetele sint sustinute din doua directii perpendiculare , la lungimea scarii ( sectiunii de scara ) se considera doar jumatate din lungimea podetului .

Daca te uiti in imaginile atasate poti vedea lucrul asta .

In cazul meu la Sectiunea 2-2 : L = ( 120cm + 25cm grosimea perete ) / 2 + ( 5 x 30cm adancimea treptei ) + ( 125cm + 25cm grosimea perete ) =

72.5cm + 150cm + 75cm = 297.5cm

d = L/28 = 295cm/28 = 10.625cm grosimea treptelor

dar inca odata , asta e formule empirica .

Si in exemplul de calcul scara din imaginile atasate , a rezultat d = 135mm , dar a dimensionat scara cu d = 125mm , si a dimensionat armarea in functie de grosimea asta a scarii .

La beton , la calcule se considere factor de suprasiguranta de 1.5 , adica betonul C25/30 la calcule va fi 30/1.5 = 20N/mm2
La otel beton , factorul ii 1.15 , adica fierul B500B sau B500C are 500N/mm2 ( Mpa ) , la calcule 500/1.15 = 430N/mm2

Scara trebuie sa corespunda SLS-ului ( Stare Limita de Serviciu ) si SLU ( Stare Limita Ultima )

Grosimea treptelor depinde si de rezistenta la compresiune a betonului , si cat de bine ii vibrat etc .

Adica cu un beton UHPC ( ultra high performance concrete ) sau HPC ( high performance concrete ) se poate reduce foarte usor grosimea treptelor de la 15cm la 10cm.

In utilitatul Excel atasat , se calculeaza automat tipul acesta de scara "Slabless"

Apare acolo ( in utilitarul Excel ) si sageata de lunga durata datorat fluajului ( curgerea lenta a betonului )

Attached Files


Edited by luk2011, 02 July 2022 - 13:29.


#6
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.09.2016
Imi pare rau ca m-am bagat in discutie. Nu inteleg ce vrei, dar iti doresc succes.

#7
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 05.12.2004

View Postmihand75, on 02 iulie 2022 - 14:01, said:

Imi pare rau ca m-am bagat in discutie. Nu inteleg ce vrei, dar iti doresc succes.

Vreau sa faca cineva " RUN Analisys " in SAP2000 la modelul pe care il am deja realizat , conform Gruparii Fundamentale ce se foloseste la noi ( adica combinatiile de incarcari : Live Load , Dead Load , Super Dead Load etc ) si sa obtin momentele longitudinale , transversale si de forfecare .

Structural Design of Slabless (Sawtooth) Staircase
https://structville.com/2018/05/structural-design-of-slabless-sawtooth-staircase.html

Se poate vedea mai sus ceea ce vreau .

Sa se confirme calculul manual prin rezultatele obtinute in urma simularii modelului de scara .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate