Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Sfat achizitie aparat foto - obiecte fixe

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ElectricS

ElectricS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.06.2022
Am nevoie de un sfat, vreau un aparat foto, buget 3 - 4K lei pentru fotografii produse fixe.

Produsele sunt mari, 2 - 3 metri lungime si momentan folosesc un Nikon d3100 cu obiectiv 18-55VR.
Problema cu obiectivul de la Nikon este ca produsele fiind mari, lumina destul de scazuta pentru a nu reflecta de pe produs si distanta 3 - 5 metri fata de produs, imaginile nu ies atat de clare.

Cu un Xiaomi Redmi Note 8Pro - camera 64 pixeli, pentru ca pot sa ma apropii datorita lentilei mai mult de produs si numarului mai mare de MP, imaginile ies mai clare.

Pe scurt, am nevoie de un aparat cu care sa fac fotografii ale unor produse fixe (fundal alb) care sa scoata imagini clare de pe stativ, as prefera sa fie un mirrorless in 3000 - 4000 buget.

#2
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,881
  • Înscris: 28.12.2006
Trepied, f8 si blitz (sau lumini continue), stabilizarea OFF, mirror lockup. Ar trebui sa mearga si cu DSLR-ul tau.
Desi intr-adevar D3100 e o camera cam veche.

Edited by crokodilu, 30 June 2022 - 15:20.


#3
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018
Lentila mai mult de produs? Ce jargou e asta? Ca sa te apropii iti trebuie un wide angle (Field of View mare). Iei o lentila prime cu distanta focala mica, 16mm.

Mai poti folosi un trepied cu un cap panoramic, tragi mai multe cadre pe care le lipesti in softuri specializate si scoti un super wide angle si super rezolutie. Daca tragi fiecare cadru cu AEB (sau cu diferite expuneri manuale), scoti si super dynamic range.

#4
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Nu ai ce face cu 16mm, ca deformeaza si cred ca lucrul asta incerci sa il eviti. Fa cum a spus crokodilu, pune iso 100, pune ceva foarte soft si mare ca suprafata, in fata bliturilor sau ce lumini ai tu si..iese.

Nici cu capul panoramic nu ai ce face, ca te incurca, poti trage de pe trepied si sa schimbi punctul de statie mai la dreapta...

Edited by Dizlpower, 30 June 2022 - 19:17.


#5
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018

View PostDizlpower, on 30 iunie 2022 - 19:16, said:

Nu ai ce face cu 16mm, ca deformeaza si cred ca lucrul asta incerci sa il eviti. Fa cum a spus crokodilu, pune iso 100, pune ceva foarte soft si mare ca suprafata, in fata bliturilor sau ce lumini ai tu si..iese.

Nici cu capul panoramic nu ai ce face, ca te incurca, poti trage de pe trepied si sa schimbi punctul de statie mai la dreapta...

16mm nu deformeaza ca ai profil de corectie.

Cat despre capul panoramic este clar ca nu stii ce face si cum se foloseste.

#6
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Faci pozele mereu de la aceeasi distanta? Daca da, un D3300 SH si un obiectiv fix pentru distanta necesara vor fi extraordinar de bune. Daca nu e lumina buna, trepied, in caz ca produsele nu au parti care se misca si trebuie surprinse clar.

#7
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Problemele tale sunt asa :
-ai obiecte mari deci ai avea nevoie de o lentila wide de 20-30mm;
-ai lumina putina si fundal alb, deci ai avea nevoie de o camera full frame cu o sensibilitate bună,  care sa îți permită sa faci fotografii bune cu detalii multe si cu ISO cât mai mare.

Deci ca să faci fotografii bune ai avea nevoie de o camera și un obiectiv profesionale adică o camera în gama de preț 8-10.000 lei și un obiectiv de vreo 3-4.000 de lei.

Aparatele de fotografiat mai ieftine vor fi deficitare din anumite puncte de vedere, ca de aia sunt mai ieftine- adică în principiu în lumina bună și cu subiecți statici vor face poze aproximativ ok, dar cu cât aparatul+obiectivul sunt mai ieftine si lumina este mai slaba iar subiectul se mișcă pozele vor ieși mai rele.

Am scris toată povestea asta ca să intelegi ca e greu sa ți se recomande aparatul perfect de 3-4000 lei care sa facă pozele pe care le vrei tu deoarece doar un obiectiv bun costă cam atât - și este o problema și cu acel fundal alb deoarece asta înseamnă că în imagine ai zone extrem de contrastante - adică fundalul alb și obiectul în sine.

Deși probabil pare simplu, când faci poza aparatul fie încearcă sa facă o medie a luminii din cadru fie se focuseaza pe obiect, fie pe fundal - pentru ca este contrast mare dacă aparatul se focuseaza pe obiect fundalul va ieși prea alb, adică ars, dacă se focuseaza pe fundal obiectul va ieși prea întunecat și asa mai departe.

Pe de alta parte aparatele și obiectivele la preturi similare au performante similare, deci nu cred ca contează ca îți iei un aparat Canon, Nikon, Sony etc., ia acel aparat câte crezi ca e cel mai ok, obligatoriu un obiectiv wide și fa pozele - doar ca ia în calcul și ca s-ar putea sa nu iasă cum vrei tu din motivele mai sus expuse.

Ori dacă îți plac aproximativ cum ies cu telefonul fa pozele cu telefonul si nu te mai complica cu un aparat de fotografiat.

#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018
Eu fac poze bune cu o camera APS-C Samsung NX300 de 21 MP, lansata in 2014. Adica nu am scule de 14.000 de lei.

Pe camera am dat pe facebook marketplace 140 de euro, lentila de 16mm am dat pe ea acum 13 ani vreo 350 de euro, noua (am si lentila stock 18-55 si inca un tele 50-200, dar imi place sa trag cu wide-ul). Cap panoramic 100 de euro, trepied chinezesc de aluminiu (absolut bestial de o calitate incredibila) 100 de euro, telecomanda cu fir pentru aparat 12 euro.  

Eu zic ca este important sa stii teorie si sa ai experienta in fotografie; mult mai mult decat sa ai o scula smechera cu care sa tragi in Auto sau pe P.

Adica un fotograf meserias iti scoate dintr-o camera modesta si post procesare mai mult decat scoti tu cu o camera de 10 ori mai scumpa.

Edited by abac, 01 July 2022 - 06:56.


#9
volint

volint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 15.12.2006

View PostElectricS, on 30 iunie 2022 - 13:37, said:

...


Poate merge sa faci foto stacking in post... faci mai multe cadre cu expunere redusa si incerci.

#10
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018
Gen postul numarul 3?

#11
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,881
  • Înscris: 28.12.2006

View PostElectricS, on 30 iunie 2022 - 13:37, said:

..lumina destul de scazuta pentru a nu reflecta de pe produs ..
Filtru de polarizare.


Quote

Cu un Xiaomi Redmi Note 8Pro - ... imaginile ies mai clare.
Pozeaza cu Xiaomi. Case closed!

Edited by crokodilu, 01 July 2022 - 08:39.


#12
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 15.07.2020
Til-l recomand pe acesta de la Sony, dar trebuie sa mai umbli putin la buget https://www.f64.ro/s...XhoCWBIQAvD_BwE

Sau Canon G7X https://altex.ro/apa...YBoCPn8QAvD_BwE

Edited by MariusEXxTREME, 02 July 2022 - 11:10.


#13
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018
Omul e la nivel de poze cu telefonul si tu ii recomanzi ozn.

Orice APS-C second hand de pe facebook marketplace sau OLX e arhi-mega suficient pentru inceput. Oricum o sa ii depaseasca aparatul cu mult nivelul de pricepere.

Banuiala mea e ca aproape sigur nu a pus niciodata mana pe Lightroom sau Photoshop si trage poze jpeg.

A se observa deasemenea ca a disparut ca patrupedul in ceata.

Edited by abac, 02 July 2022 - 13:06.


#14
bitplay

bitplay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.08.2022

View Postcrokodilu, on 01 iulie 2022 - 08:39, said:

Filtru de polarizare.

Am incercat eu cu filtru de polarizare, cu lumina continua, la produse de cam 40x40cm, si ce am observat este ca de fapt muta reflexia dintr-o parte a produsului in alta, dar nici intr-un caz nu elimina complet reflexiile.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate