Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

E-Distributie Muntenia - HAOS

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Exista niste firme prin Romania, care sunt pana la proba contrarie sunt stat in stat, iar furnizorii si distribuitorii de utilitati sunt cei mai praf.

Nu stiu daca (doar) legislatia e de vina, peste care se pune miserupismul si coruptia, dar e jale.

Cu E-Distributie Muntenia SUD am avut doar probleme de cand am interactionat.

Spor de putere 1 -> a durat 4 luni sa puna FDCP, apoi inca 6 luni a schimbe un contor.
Spor de putere 2 -> a durat 6 luni sa puna FDCP, inca nu a venit noul contor (trifazat).
Sport Putere 3 -> au venit 3 echipe sa schimbe o siguranta, fiecare la interval de cateva zile.
Spor Putere 4 -> a durat 6 luni sa emita ATR, in conditiile in care fizic nu a fost nevoie de nicio schimbare! A fost totul scriptic.
Doua saptamani mi-a luat cu mailuri si telefoane, DOAR penru a inchide cererea in sistemul lor, pt ca fara ca cererea sa fie inchisa, NU puteam depune dosarul de prosumator.

Prosumator 1 - procesul a durat 1.5 luni, cu pile, pt ca sunt diversi oameni, pe diverse arii geografice.
Prosumator 2 - procesul e blocat, desi actele au fost depuse de pe 15 mai 2022 si in max 15 zile trebuia sa am Certificat de Prosumator
Prosumator 3 - abia am depus actelesi cred ca trece vara pana sa am Certificat de Prosumator.

Pe scurt, la E-Distributie Muntenia SUD, urmariti cand expira etapele, iar in acel moment faceti plangere ANRE, altfel asteptati degeaba.
Asta am fost sfatuit de curand de un angajat... E-Distributie.

#2
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020
Asta e monopolul... ca asa e in tenisul romanesc Posted Image

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Birocratie uriasa, putini oameni pe teren, angajati in mare parte batrani pe teren si lipsa sanctiuni.

Pe scurt, nu le pasa si nu fac nimic sa imbunatateasca situatia pt ca esti client captiv.
Si cu ANRE totul dureaza enorm.

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,391
  • Înscris: 14.10.2008
Pe mine ma deranjeaza costurile mari de racordare, Distributie Oltenia in cazul meu, conectare casa la tara cu reteaua aeriana langa gard-2000 lei, conectare casa in oras pe subteran-6000 lei.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Lol, la 6000 lei nu se va misca nimeni sa iti faca racordarea.
Welcome 2 za real world.

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,391
  • Înscris: 14.10.2008
La oras e facuta din fericire, in 2018, la taranoaia trebuie una de 2000 lei acum, a venit ATR-ul la 1 luna de la cerere.

#7
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 Courage, on 30 iunie 2022 - 09:14, said:

Exista niste firme prin Romania, care sunt pana la proba contrarie sunt stat in stat, iar furnizorii si distribuitorii de utilitati sunt cei mai praf.

Nu stiu daca (doar) legislatia e de vina, peste care se pune miserupismul si coruptia, dar e jale.

Cu E-Distributie Muntenia SUD am avut doar probleme de cand am interactionat.

Spor de putere 1 -> a durat 4 luni sa puna FDCP, apoi inca 6 luni a schimbe un contor.
Spor de putere 2 -> a durat 6 luni sa puna FDCP, inca nu a venit noul contor (trifazat).
Sport Putere 3 -> au venit 3 echipe sa schimbe o siguranta, fiecare la interval de cateva zile.
Spor Putere 4 -> a durat 6 luni sa emita ATR, in conditiile in care fizic nu a fost nevoie de nicio schimbare! A fost totul scriptic.
Doua saptamani mi-a luat cu mailuri si telefoane, DOAR penru a inchide cererea in sistemul lor, pt ca fara ca cererea sa fie inchisa, NU puteam depune dosarul de prosumator.
Sunt la etapa a 6 a dupa 222 de zile pentru spor de putere. Niste nenorociti.

#8
omen66

omen66

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 03.09.2020

 Neaceasca85, on 30 iunie 2022 - 11:55, said:

Pe mine ma deranjeaza costurile mari de racordare, Distributie Oltenia in cazul meu, conectare casa la tara cu reteaua aeriana langa gard-2000 lei, conectare casa in oras pe subteran-6000 lei.

La Distributie Oltenia, costul pentru racordare din varful  stalpului (care e fix in poarta) pana la viitorul contuar (langa gard) aproximativ 3000lei, iar restul instalatiei subterane pana la tablou vreo  5000lei. Lucrare demarata din Martie, executata cu succes prin pile, dar contuarul intarzie sa apara. ;/
Totusi pentru cei 3000lei am primit anexa si factura cum ca se vor storna intr-un cont bancar depus la inceput!

Edited by omen66, 30 June 2022 - 16:59.


#9
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 Adm, on 30 iunie 2022 - 11:42, said:

Birocratie uriasa, putini oameni pe teren, angajati in mare parte batrani pe teren si lipsa sanctiuni.

Pe scurt, nu le pasa si nu fac nimic sa imbunatateasca situatia pt ca esti client captiv.
Si cu ANRE totul dureaza enorm.
Ti-ai dat singur raspunsul: Din cauza ca ANRE-ul are angajate toate rudele acolo si nu numai ca nu le pasa, dar dau niste ordine care in loc sa fluidifice ritmul de lucru, mai rau il complica.
Daca la dvs a durat 4 luni, ei bine aflati ca la mine a durat 11 luni ca deja imi pierdusem orice speranta.

#10
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,410
  • Înscris: 25.08.2009
sters

Edited by altuser09, 06 July 2022 - 17:49.


#11
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postcata, on 30 iunie 2022 - 14:05, said:


Sunt la etapa a 6 a dupa 222 de zile pentru spor de putere. Niste nenorociti.
După 270 de zile am încheiat procesul, lungul proces, pentru spor de putere.
O amarata de siguranță schimbata și gata😡.
Acum incep alta lupta, sper că mai scurta, pentru a deveni prosumator🔌

Edited by cata, 18 August 2022 - 21:51.


#12
andrei_2006

andrei_2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.11.2006

View PostCourage, on 30 iunie 2022 - 09:14, said:

Exista niste firme prin Romania, care sunt pana la proba contrarie sunt stat in stat, iar furnizorii si distribuitorii de utilitati sunt cei mai praf.
Nu stiu daca (doar) legislatia e de vina, peste care se pune miserupismul si coruptia, dar e jale.
Cu E-Distributie Muntenia SUD am avut doar probleme de cand am interactionat.
Spor de putere 1 -> a durat 4 luni sa puna FDCP, apoi inca 6 luni a schimbe un contor.
Spor de putere 2 -> a durat 6 luni sa puna FDCP, inca nu a venit noul contor (trifazat).
Sport Putere 3 -> au venit 3 echipe sa schimbe o siguranta, fiecare la interval de cateva zile.
Spor Putere 4 -> a durat 6 luni sa emita ATR, in conditiile in care fizic nu a fost nevoie de nicio schimbare! A fost totul scriptic.
Doua saptamani mi-a luat cu mailuri si telefoane, DOAR penru a inchide cererea in sistemul lor, pt ca fara ca cererea sa fie inchisa, NU puteam depune dosarul de prosumator.
Prosumator 1 - procesul a durat 1.5 luni, cu pile, pt ca sunt diversi oameni, pe diverse arii geografice.
Prosumator 2 - procesul e blocat, desi actele au fost depuse de pe 15 mai 2022 si in max 15 zile trebuia sa am Certificat de Prosumator
Prosumator 3 - abia am depus actelesi cred ca trece vara pana sa am Certificat de Prosumator.
Pe scurt, la E-Distributie Muntenia SUD, urmariti cand expira etapele, iar in acel moment faceti plangere ANRE, altfel asteptati degeaba.
Asta am fost sfatuit de curand de un angajat... E-Distributie.
@Courage Îmi poți confirma te rog modul pentru începerea procesului de a deveni prosumator?
În portalul E-Distributie am ales „Cerere de racordare Producători” și mi se pare ciudat că se afișează exact pașii de la cererea de spor de putere, fără nimic specific de prosumator. Nu îmi dau seama unde trebuie să urc Anexa 2 și restul documentelor necesare.

Attached Files


Edited by andrei_2006, 13 October 2022 - 00:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate