Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Embedded pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Salutare la toata lumea, sunt in anul 4 la Electronica Aplicata si de 1 an lucrez ca frontend developer(html,css,javascript,react,angular) iar in acest an universitar mi-a placut foarte mult cursul de microcontrolere.Am avut ocazia sa lucrez in cadrul facultatii la mai multe proiecte, cum ar fi: termostat de camera, circuite de masurare al nivelelor, etc.Imi place ideea de combinatie dintre software si hardware, desi initial m-am speriat de limbajul de asamblare, o data ce am inceput sa il studiez serios chiar mi-a placut.Proiectele le-am facut in C folosind Keil iar circuitul in Proteus.In aceasta vara m-am decis sa aprofundez acest domeniu cu scopul de a fi acceptat la un internship, efectiv ma atrage acest domeniu(asa cred).Din ce am observat pe piata muncii, acest domeniu este unul foarte mic, joburile in aceasta directie sunt foarte limitate(chiar si in Cluj).Intrebarea mea este: are rost sa investesc timp si resurse in aceasta directie sau sa raman pe frontend development si sa invat si backend pentru un salariu mai bun ? Intreb si sunt curios din punctul de vedere al oamenilor care au avut tangente cu acest domeniu si care ar fi sfatul lor.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Spuneai ca ai fugit 3 ani de electronica dar in embedded ai nevoie de ea, ca nu e strict programare micro. Si nu limbajul ASM e definitoriu in aici. Insa piata e mai redusa dar nu neaparat mai slab platita. Acum degeaba spun eu ce sa alegi ca nu stiu sa-ti dau varianta castigatoare tie, doar tu poti compara ce-ti doresti mai mult dupa ce experimentezi din toate.

#3
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 25.10.2007
Cred ca electronica aplicata merge bine cu programarea embedded. Daca esti bun, de lucru se gaseste destul.

#4
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 11.05.2018
Depinde care e scopul tau. Daca te intereseaza doar partea financiara m-as hazarda sa spun ca daca nu stii bine si electronica, doar din programare embedded castigi mai prost decat din front end/back end.  Eu cred ca in nisa asta de embedded o buna parte din job e proiectarea hardware si abia dupa ce ai placa gata vine si software-ul. Dar poate parerea asta a mea e data de experienta mea cu firme mici in embedded.

     In alta ordine de idei poti sa uiti de asembler. Proiectele din lumea reala nu pot fi scrise in limbaj de asamblare. Embedded C e de baza + probabil RTOS pt aplicatii mai avansate.

#5
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Nu pot sa spun ca sunt un geniu în electronica, dar bazele și mai mult de atât le am.Am cunoștințe în circuite integrate analogice, sisteme cu circuite integrate analogice, circuite digitale, sisteme cu circuite integrate digitale, puțin de microprocesoare.Bineinteles toatea la nivel de facultate, de aceea acum sunt într-o dilema ce sa fac.

#6
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 11.05.2018
Ideal ar fi sa faci ce iti place. De la un nivel in sus banii nu sunt totul.

Era o vorba pe care nu mai stiu exact dar era ceva asemanator cu : fa ce iti place cu adevarat si nu vei muncii nici o zi din viata ta.

Si eu am descoperit pasiunea pentru embedded tot in anul 4. Am urmat directia asta si nu pot spune ca regret ceva. Mie imi place incontinuare ce fac si dupa 10 ani .dar nu pot sa generalizez cazul meu particular. Sentimentul asta depinde si de tine, si de firma si de colegi si de proiecte.

In aceeasi idee sotia care lucreaza in alt domeniu s-a mutat la un job mult mai bine platit unde este mult mai nefericita decat in precedentul.

Edited by Scurthea211, 30 June 2022 - 14:41.


#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,183
  • Înscris: 24.02.2007
Joburile in embedded sunt mai concentrate in orase unde sunt prezente firme medii/mari specializate pe asa ceva. Nu prea se presteaza domeniul la firme de apartament sau outsourcing.

Ca sa-ti faci o idee cum se plateste si ce joburi sunt cauta firme din domeniu din vest. Preponderent Germania, Franta, Suedia, pe unde e industrie (de masini). Compara-le si cu salariile firmelor obisnuite de programare.

Edited by dani.user, 30 June 2022 - 20:21.


#8
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Ideea este ca eu fac facultatea în Cluj iar după absolvire as dori sa muncesc 2-3 ani aici insa după aceea as vrea sa ma mut(nu prea ma pot adapta la stilul de viata din orașele mari: București, Cluj, Timișoara), imi plac orașele mai mici și mai liniștite, gen: Sibiu, Brașov.Ma gândesc ca în orașele mai mici aceasta arie de embedded este mai redusa

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,183
  • Înscris: 24.02.2007
Germania = orase mici, linistite si cu multe joburi pe embedded (nu toate, alegi cele unde sunt producatori de masini/industriali sau firme gen Continental Automotive).

Edited by dani.user, 03 July 2022 - 13:23.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

View PostRazvanEtti, on 03 iulie 2022 - 12:52, said:

nu prea ma pot adapta la stilul de viata din orașele mari
Pana la urma dezvoltatorii practica meseria, de regula, in aglomerarile urbane. Asa ca la modul general trebuie sa fii pregatit ca aici sa-ti duci viata. Altfel gasesti ceva pe la vreo primarie izolata sa tragi de un cablu de retea si invata o secretara cum sa apase pe taste. Dar nu-i pentru ce te-ai pregatit.

Edited by neagu_laurentiu, 03 July 2022 - 19:02.


#11
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 11.05.2018
Exista embedded si in orase mai mici. Au si in Craiova.

La Sibiu cred ca e o divizie Continental.

Cred ca iti bati capul cu prea multe detalii. Daca iti place ce faci si esti bun la asta, o sa gasesti joburi in embedded unde vrei tu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate