Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Lamai pierdut?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
liviustefan89

liviustefan89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 20.10.2010
Salutare, in urma cu o luna am cumparat un lamai din dedeman de aprox 70 cm, avea si flori avea si fructe. A fost tinut in casa aprox 1 saptamana avand catusi de putina lumina iar in acest interval cateva crengute se extinse. apoi dupa inca o saptamana a inceput sa. i cada florile urmand ca apoi sa-l scot afara stand undeva intr-un foisor. De vreo 2 zile am observat ca incep frunzele sa paleasca si sa se stafideasca fructele. Stiu ca trebuie schimbat schimbat ghiveciul, eu hotarasem sa. l schimb mai spre tomana de teama sa nu. l afecteze. Nu as vrea sa. l pierd, de accea va rog sa-mi oferiti ce posibilati am ca sa il salvez.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,719
  • Înscris: 30.08.2006
Ingrasamant pentru citrice. Lamaiul are nevoie de fier. Il pui intr-un loc si acolo trebuie sa ramana pana la sfarsitul toamnei. A fost fortat cu chimicale ca sa arate cat mai spectaculos la vanzare. Nu avea cum sa mai tina fructele si florile.

Edited by Leo2006, 29 June 2022 - 21:03.


#3
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,064
  • Înscris: 24.02.2011
Relax că nu moare nici dacă-i cad toate frunzele.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu am un lamai de vreo 20 de ani. Nu e usor sa il omori.
Schimba ghiveciul cu unul mai mare, pune ingrasamant cu moderatie, taie ce crezi ca e uscat. Are nevoie de lumina, dar si de multa apa cu conditia sa aibe drenare buna.

#5
liviustefan89

liviustefan89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 20.10.2010
Multumesc pentru raspunsuri. Am cateva intrebari daca nu deranjez.
Am un ghiveci cam de 2 ori mai mare decat cel in care e plantat iar ghiveciul e de plastic nu de ceramica.
E ok daca l-as muta acum?
Ce fel de ingrasamant pentru citrice?
Pamantul neaaparat sa fie pentru citrice? Am vazut ca cel de la dedeman nu e ok.
E ok daca sta in foisor? acolo 70% sta in umbra, soarele il prinde spre asfintit 😁

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ghiveciul ala trebuie sa aiba gauri serioase in partea de jos.
Il poti muta acum,
Ar fi bine sa stea in soare, dar obisnuit treptat, nu brusc.
Daca sta in umbra nu fructifica, dar nici nu moare.

Edited by pasilla, 29 June 2022 - 21:42.


#7
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 06.09.2008
ghivecele in care vin plantele din magazin sunt serios subdimensionate, deci trebuie ghiveci mult mai mare decat 2x marimea initiala, parerea mea.

Oricum da si tu un diametru pt pareri mai corecte.

#8
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022
Lămâiul ăla va tot crește, de ce sa l tot stresezi cu mutat dintr un ghiveci in altul periodic ?
Pune l de la bun început în vas de neam prost, eu am folosit un cos de damigeană de 50 de litri.

Nu te stresa, așa fac, pierd frunze și fructe, dar de uscat nu, sunt rezistenți.

Abia anul ăsta, după 3 ani, voi avea fructe dintr un lămâi cumpărat din Lidl, lămâi din care am și mâncat o lămâie la vremea respectivă...

Sunt pretențioși la schimbarea mediului.

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,719
  • Înscris: 30.08.2006
Asa ceva
https://www.dedeman....50-ml/p/7031015
[ https://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/7/0/7031015.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,064
  • Înscris: 24.02.2011
Parcã am citit undeva că nu se pune direct în ghiveci mare ci treptat, se schimbă în decursul anilor vreo 3 până ajunge la hârgău unde rămâne definitiv.

#11
liviustefan89

liviustefan89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 20.10.2010
am gasit un ghiveci ceva mai mare, cam 40l. Ma duc azi la dedeman sa iau ingrasamant, pamant de care sa iau? cel pentru citrice am vazut ca nu are recenzii bune...

#12
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,029
  • Înscris: 20.12.2007
Daca vrei sa fructifice, nu-l muta intr-un ghiveci mai mare  cu 20% decat actualul.  
Ghiveciul mare  favorizeaza dezvoltarea radacinilor  in detrimentul coroanei.

#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,719
  • Înscris: 30.08.2006
Pamant pentru plante verzi sau ceva mai calitativ e cel pentru rasaduri si il amesteci cu perlit.

#14
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Lamaiul, ca si maslinul sunt pomi rezistenti si deloc pretentiosi.
Noi complican lucrurile cautand sfaturi pe internet.
Comsulta-te cu un vecin, cineva din familie, prieten care are un lamai - este destul.

Daca nu, apa la 3-4 zile si ferit de inghet  -asta este tot

Lasa-i spatiu sa se acomodeze cu climatul din jur, cu lumina cu pamantul daca ii adaugi

#15
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Initiator,
1. Schimba ghiveciul a.i. radacinile sa stea la aer. Vezi ca exista ghivece cu indicator de umiditate. Nu-s ieftine...
2. Cumpara Cropmax. Este un ingrasamant foliar. Nu-i ieftin. Il stropesti la inceput la 7 zile, 3 saptamani, apoi lunar sau cand iti aduci aminte
3. Baga niste cuie de 7 sau 10 in pamantul ghiveciului. Ca si cum le-ai bate in scandura, dar nu de tot, sa le vezi si poti scoate oricand. Cuie normale din cele care ruginesc. 2-3 buc. ar trebui sa fie indeajuns. Poti cumpara periodic si o fiola de fier de la farmacie, dar e ok cu cuiele...
4. Neaparat trebuie sa stea si la soare, aerisit dar nu la caldura in exces.
Citeste despre lamai... in special carentele de minerale si boli.

Edited by adip1962, 30 June 2022 - 10:23.


#16
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 adip1962, on 30 iunie 2022 - 10:19, said:

Initiator,
1. Schimba ghiveciul a.i. radacinile sa NU stea la aer.


#17
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Eu am pus lamaiul intr-un butoi de plastic. I-am pus pamant din curte, mai mult nisipos ca asa e la mine. Facea lamai non stop, inclusiv iarna, deci nu ar trebui sa-l afecteze daca il muti acum. Ingrasamant special nu i-am pus niciodata.  Era imens, iarna abia avea loc intr-o camera mica. S-a uscat din cauza ca i-a pus bunica ingrasamant de la pasari.

#18
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007

View Postlaur_radu, on 02 iulie 2022 - 15:34, said:

Eu am pus lamaiul intr-un butoi de plastic. I-am pus pamant din curte, mai mult nisipos ca asa e la mine. Facea lamai non stop, inclusiv iarna, deci nu ar trebui sa-l afecteze daca il muti acum. Ingrasamant special nu i-am pus niciodata.  Era imens, iarna abia avea loc intr-o camera mica. S-a uscat din cauza ca i-a pus bunica ingrasamant de la pasari.


Eu am îngrășat plantele mele ani de zile cu găinaț de păsări sau de porumbei. Aveam un vecin lângă casa părintească care creștea porumbei și luam de la el găinaț de porumbel. Acum nu mai am de unde să fac rost (etau și la bloc și vecinul s-a lăsat de porumbei și crește peruși.). E foarte recomandat. Dar trebuie preparat ca să nu arzi  plantele.  Adică găinațul se pune la macerat în apă circa o lună, apoi se diluează cu 10 sau 20 de părți de apă și abia la urmă se udă plantele. Știa bunica ceva, dar nu știa totul până la capăt.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate