Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

UPB- Facultatea de Inginerie Industriala si Robotica (Informatica industriala)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
farkozy221

farkozy221

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.06.2022
Este cineva aici student/ absolvent al facultatii de industriala si robotica din cadrul Politehnicii Bucuresti? Daca da, cum vi se pare/ vi s-a parut? Este o facultate foarte grea in care nu am timp liber sau este ok? Ma intereseaza in special pe domeniile cu informatica ( Stiinte aplicate ingineresti- informatica industriala; Inginerie industriala- informatica aplicata). Am auzit de la multe persoane ca materia este invechita si ar trebui scoase din programa o tona de lucruri si ca se primesc teme si proiecte incat nu ai timp sa faci nimic altceva.

#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.04.2006
Eu stiu destui care au terminat acolo si si-au gasit imediat niste joburi foarte cool.
Unii s-au angajat chiar din anul 3, deci nu cred ca nu mai ai timp de nimic.
Se fac multe chestii care chiar sunt cerute de firme.
Nu prea inteleg ce vrei, sa te simti bine patru ani si sa ai o diploma, dar sa nu te angajeze nimeni?

Edited by ionut76, 29 June 2022 - 22:02.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

 farkozy221, on 29 iunie 2022 - 18:58, said:

Ma intereseaza in special pe domeniile cu informatica ( Stiinte aplicate ingineresti- informatica industriala; Inginerie industriala- informatica aplicata).
Informatica industriala are un plan de invatamant mai bun pentru ce vrei tu (dintre cele doua): https://fiir.upb.ro/...i-de-invatamant

 farkozy221, on 29 iunie 2022 - 18:58, said:

Am auzit de la multe persoane ca materia este invechita si ar trebui scoase din programa o tona de lucruri si ca se primesc teme si proiecte incat nu ai timp sa faci nimic altceva.
La toate facultatile gasesti asa ceva dar nu-i problema pentru ca aici inveti sa pui in evidenta concepte ce-s universal valabile. Facultatea nu-i manual tehnic al unui instrument ci invatamant superior iar deprinderile se formeaza si cu tehnica mai veche, e doar exemplificativa, in productie poti citi si tu schimbarile specifice, te ajuta bazele de la scoala sa intelegi noutatile.
Timpul tau in anii astia e spre formare profesionala, ai sa plangi o viata ulterior daca-l irosesti acum.

Edited by neagu_laurentiu, 29 June 2022 - 22:07.


#4
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.04.2006
Cind urmezi o facultate trebuie sa te implici, sa faci proiecte, sa studiezi suplimentar, sa faci voluntariat, sa acumulezi cit mai multa experienta in cei 4 ani de Politehnica.
Ca sa iti mai raspund la intrebari, Informatica Industrială este mai orientata spre software, spre teoria programării, Informatica Aplicată este mai spre hardware, automatizări.

Edited by ionut76, 29 June 2022 - 22:20.


#5
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.04.2006
Poate ca este utila si adresa paginii de Facebook a facultatii:
https://www.facebook...r.pub.bucuresti

#6
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.04.2006
Incepind cu anul acesta se schimba procedura de admitere in foarte multe universitati. In Politehnica Bucuresti, procesul de admitere incepe cu data de 1 februarie 2023.
Pentru admitere 2023 la FIIR puteti accesa: http://fiir.pub.ro/U...ii_generale.pdf
Iar aici se pot consulta planurile de invatamint, fiecare student stie ce materii va face in fiecare an, numarul de credite, modul de evaluare etc.
https://fiir.upb.ro/...i-de-invatamant

Edited by ionut76, 26 January 2023 - 22:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate