Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Decizie grea

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
behappy99

behappy99

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.06.2022
Va salut! Doresc sa mi achizitionez un apartament(nu garsoniera pt ca e mai ok ap in viitor) in bucuresti(militari - am mai stat in chirie in perioada liceului) si as dori sa va intreb daca mai trebuie sa astept sau sa demarez achizitia cand va fi finalizat imobilul(2 3 luni)? Am 22 de ani, stau cu parintii la 30 de min de Bucuresti, dar in viitor vreau sa ma mut singur. Momentan apartamentul l as lua doar pt zilele cand raman prin bucuresti ( facultate + distractie, iesiri cu prietenii), in general cand e nevoie de intimitate 😁. Dispun de 15% avans pt un credit imobiliar la un apartament de 80-85k euro si inca o parte pt mobilat. Venitul lunar intre 5000-5500 lei din care cel putin 2000 sunt economisiti lunar, adica fix rata de la apartament. Care ar fi decizia pe care ati lua o in aceasta situatie?

#2
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
" ( facultate + distractie, iesiri cu prietenii), in general cand e nevoie de intimitate ��. "
Ia-l, gandesti destul de bine pentru varsta ta si ai si un venit neasteptat de ok!
Bravo!

#3
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Eu nu as cumpara nimic pana dupa casnicie. Exceptie daca as avea banii integral.
Esti tanar si cred ca ai si altceva de facut cu banii decat sa platesti rate. Ai toata viata.
Daca te gandesti la viitor, well.. ce ti se pare acum suficient, mai tarziu nu-ti va mai fi suficient.

Daca ai bani de 4 camere in zona buna, cu metrou, cu scoala, gradinita si parcuri =>baga-te. Altfel, n-o sa-ti foloseasca si o sa te chinui.
In plus, in casnicie cel mai bine e sa cumparati la comun, nu sa vii cu chestii de-a gata.

Deci eu nu as lua.
E bine ca te gandesti la securizarea viitorului tau atata timp cat nu-ti faci un obicei din asta.

Edited by maccip, 29 June 2022 - 19:07.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu as folosi banii aia pentru calatorit si capatat experiente. Pe la 30+ poti sa ai destula maturitate ca sa hotarasti ce vrei de la viata.

Edited by pasilla, 29 June 2022 - 19:09.


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,965
  • Înscris: 01.12.2001
Sfatul meu: achizitioneaza-l cat mai repede.

#6
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007

View Postpasilla, on 29 iunie 2022 - 19:08, said:

Eu as folosi banii aia pentru calatorit si capatat experiente. Pe la 30+ poti sa ai destula maturitate ca sa hotarasti ce vrei de la viata.
Calatoritul e pentru mosi.
Experiente bahice, culinare, muzicale, culturale,. Alea-s pentru tineret.
Daca nu acum, atunci niciodata. Oricum va urma o viata de proletar, fie el si proletariat cu guler alb.

#7
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,458
  • Înscris: 18.10.2011

View Postpasilla, on 29 iunie 2022 - 19:08, said:

Eu as folosi banii aia pentru calatorit si capatat experiente. Pe la 30+ poti sa ai destula maturitate ca sa hotarasti ce vrei de la viata.

View Postdorin_2k, on 29 iunie 2022 - 19:12, said:

Sfatul meu: achizitioneaza-l cat mai repede.
Initiator, sper ca te-ai lamurit, nu? :)

Eu nu as sti ce sfat sa iti dau, sincer. Si daca il iei poate sa iasa rau, si daca nu - la fel. Astea sunt discutii mai vechi, au inceput... aahhhhaaa, inainte de criza din 2008. Asa ca, daca as fi parintele tau, ti-a spune plusuri si minusuri (cred ca le stii deja, in mare) si decizia o vei lua... dragu' tatii... singur. Nimeni nu are cum sa stie cum va fi, pot interveni foarte multe variabile, intre care: schimbarea jobului, o criza, probleme de sanatate, probleme in cuplu, o schimbare a loculuid e munca, a carierei etc. Zic si in 7-8 ani, nu mai zic de 15-20...

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmaccip, on 29 iunie 2022 - 19:16, said:

Calatoritul e pentru mosi.
Daca nu iesi din cutiuta ta in timp util, s-ar putea sa nu mai iesi niciodata.

#9
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 17.10.2018
Ia-l si da-l in chirie.Daca esti hotarit sa ramai pe termen lung in Bucuresti e ok,dar fa-ti calculekle bine poti lua si ceva la 50-60 k ,si nu ti trebuie 30 de ani sa achiti.
Ar fi mai ok o garsoniera,acum nu stiu daca vrei sa-ti intemeiezi o familie,au spatiu mai mic dar costuri mai mici (intretinere,varuire,incalzire) decat un ap cu 3 camere de ex  si plus de asta gasesti mai repede chirias si nu ai bataia de cap a 2 persoane ca la un ap

Repet :Fa-ti calculele bine,si vezi daca vei avea venitul care il ai acum sa poti sa platesti rata pe termen lung.

#10
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Tinere asculta un sfat goldest: F*ti, nu f*ti, vremea p**ii trece!

Nu mai zic ca, apartamentul o sa fie aspirator de fete.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Singurele experiente la care iti sta gandul la 22 de ani sunt fix cele care se consuma in genul de apartament pe care te gandesti sa il cumperi. Sa calatoresti si sa vezi lumea ai toata viata inaintea ta.

Edited by MembruAnonim, 29 June 2022 - 19:28.


#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMembruAnonim, on 29 iunie 2022 - 19:25, said:

Singurele experiente la care iti sta gandul la 22 de ani sunt fix cele care se consuma in genul de apartament pe care te gandesti sa il cumperi.
Adica iti iei o femeie, faci 2,3 copii si gata esti aranjat pe viata.

#13
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Daca e militari residence, nu
Daca e militari zona de la Cora/Plaza înspre centru, da

Mai bine o garsonieră mai central decât un 2 cam in jeg periferic.. depinde și de vecini și de legături transport.

#14
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
la batranete, cand nu mai ai chef de ceva nou, poti calatori, ca nu-ti solicita in niciun fel intelectul. Doar portofelul.
La tinerete poti calatori foarte bine si in imaginatie.
Ma rog, poti vedea si Japonia sau Antarctica, daca tii musai, insa te intorci cu 20k coco mai sarac si cu o experienta nu in aceiasi masura de utila. Inedita, dar nu neaparat utila.
Si oricum, la venitul ala vei calatori tot in locuri unde vezi jeepuri cu numere de Romania. Calatoritul in locuri cu adevarat inedite se face pe multi bani, foarte multi.

Insa tineretea se va dovedi pe viitor cel mai bogat avut pe care l-a avut vreodata un om.
Tre sa faci tampenii la tinerete. Multe si marunte. Ca pe alea ti le vei aminti, iar amintirile sunt ceea ce definesc un om.
Concerte, festivaluri, baute, roakeri, motociclisti, cu cortul ma multe, gagici, chefuri. Aste-as alimentele de baza.

#15
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,244
  • Înscris: 02.02.2006

View Postbehappy99, on 29 iunie 2022 - 17:59, said:

Venitul lunar intre 5000-5500 lei din care cel putin 2000 sunt economisiti lunar, adica fix rata de la apartament.
Deci, dacă iei apartamentul, la final de lună rămâi cu 0 barat? Ești ok cu asta?

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmaccip, on 29 iunie 2022 - 19:30, said:

Insa tineretea se va dovedi pe viitor cel mai bogat avut pe care l-a avut vreodata un om.
Corect, dar daca nu experimentezi/cunosti lumea de din afara cutiutei in care traiesti, nu ai cum sa afli asta decat atunci cand e foarte tarziu.
Sa te inhami la un credit la varsta de  22 de ani, inseamna ignoranta.

#17
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 27.03.2006
Ia-l acum sa fie al tau. Cand veti fi doi luati altceva impreuna.

#18
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Eu cred ca il va face sa fie foarte responsabil, ar fi ceva foarte bun pentru el. No offence  pasilla

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate