Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Cum a dat Kia Romania teapa la sute de clienti, printre care si eu

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
vladcosmin

vladcosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 14.03.2007
Salutare, as vrea sa va prezint situatia prin care am trecut cu Kia Romania si in special cu dealerul Mit Motors prin care am vrut sa achizitionez un autoturism Kia Ceed GT in leasing si prin care as vrea sa va avertizez si pe voi ca pe viitor sa nu mai aveti incredere in acestia.In urma cu 11 luni de zile am fost la acestia sa fac un test drive si sa comand in masina avand in vedere ca in momentul de fata sunt tot posesor de Kia Ceed luata de la ei, am zis sa merg in continuare pe acelasi model.Am asteptat 3 luni sa imi aproble dosarul rabla cei de la AFM dupa care m-am dus si am plasat comanda la dealer.Dupa 4 luni jumatate de la comanda, am fost instiintat de cei de la Mit Motors ca masina mea o sa intarzie si mi s-a trimis pe mail un document cu aceasta notificare.Dupa 8 luni de zile de asteptare in care mi s-a tot promis ca o sa imi fie livrata masina, comanda mea a fost anulata.Mi s-au facut propuneri de masini de pe stoc (la pretul actual nu cel din ziua comenzii, preturile sunt cu 20% mai mari ca anul trecut, insa toate erau chele si departe de ce am comandat eu, adica Ceed GT) sau o alta comanda, o luam de la zero cu timpul de asteptare si urma sa scot din buzunar inca 3000 euro in plus si pierd si tichetul rabla, masina casata era masina personala.Motivarea lor este ca a aparut modelul nou MY23 dar asta nu e un model nou e doar un nou an de productie (Model Year), asa ei o pot lungi cu timpii de livrare pana apare un nou model MY si pot anula comanda oricand, pur si simplu nu dau 2 bani pe contractele facute si semnate de ei in care se specifica destul de clar cum ca pretul ramane fix pe toata durata contractului, aceasta trebuie livrata in 60-90 zile lucratoare cu prelungire cu inca 8 saptamani, nu mai pun la socoteala ticketul rabla care la expirarea lui dealerul este obligat sa iti livreze alta masina el suportand contravaloarea lui.Eu unul am sa imi incerc norocul in instanta si am terminat-o cu brandul asta de samsari de targ Vitan.
In aceasta situatie cred ca sunt vreo 2-300 de clienti printre care si eu, am facut un grup insa unii au renuntat, altii au luat altceva din alta parte, altii au semnat anularea si au trecut pe alte contracte noi cu diferenta aferenta.
Pierderile mele sunt tichetul rabla in valoare de 7500 lei plus ~900 euro taxa de procesare dosar de leasing.Dealerul a spus ca o sa imi recupereze el taxa de dosar leasing si ca imi ofera ~3000 lei pe tichetul rabla si nu 7500 lei pentru ca el atat valoareaza pe piata neagra si sa imi returneze avansul in valoare de aproximativ 5000 euro achitat anul trecut.Desigur ca nu am fost de acord cu asta si i-am spus ca eu imi doresc in continuare masina la pretul pe care l-am stabilit.

Attached Files



#2
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,018
  • Înscris: 09.05.2006
"Pierderile mele sunt tichetul rabla in valoare de 7500 lei plus ~900 euro taxa de procesare dosar de leasing.Dealerul a spus ca o sa imi recupereze el taxa de dosar leasing si ca imi ofera ~3000 lei pe tichetul rabla si nu 7500 lei pentru ca el atat valoareaza pe piata neagra si sa imi returneze avansul in valoare de aproximativ 5000 euro achitat anul trecut."


Din paragraful asta rezulta ca dealerul a fost interesat sa-ti acorde atentie pentru pierderile efective si a fost rezonabil. Tu esti mai putin rezonabil pentru ca continui sa vrei luna de pe cer, desi e mai mult decat evident ca s-au schimbat conditiile de piata de la un an la altul. Clientii care au fost in conditia ta si s-au reorientat au dat dovada de mai multa ratiune si adaptabilitate.

#3
vladcosmin

vladcosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 14.03.2007

View Postclausio, on 29 iunie 2022 - 17:45, said:

"Pierderile mele sunt tichetul rabla in valoare de 7500 lei plus ~900 euro taxa de procesare dosar de leasing.Dealerul a spus ca o sa imi recupereze el taxa de dosar leasing si ca imi ofera ~3000 lei pe tichetul rabla si nu 7500 lei pentru ca el atat valoareaza pe piata neagra si sa imi returneze avansul in valoare de aproximativ 5000 euro achitat anul trecut."


Din paragraful asta rezulta ca dealerul a fost interesat sa-ti acorde atentie pentru pierderile efective si a fost rezonabil. Tu esti mai putin rezonabil pentru ca continui sa vrei luna de pe cer, desi e mai mult decat evident ca s-au schimbat conditiile de piata de la un an la altul. Clientii care au fost in conditia ta si s-au reorientat au dat dovada de mai multa ratiune si adaptabilitate.
A fost doar o discutie verbala, nimic scris.In plus, valoarea tichetului este de 7500 lei, nu 3000 lei.Masina a fost comandata pe firma si eu m-am ocupat de casat, dus, platit platforma la ea, etc.Eu doar i-am spus ca imi doresc masina pentru care am platit avans, nu?
A iti recupera doar o parte din bani (nu toti, nu mai pun la socoteala ca i-am imprumutat cu bani pana acum) asta dupa ce ai asteptat 8 luni de zile tie ti se pare rezonabil?Adica platesc o masina, astept 8 luni dupa care primesc O PARTE din suma (nu toata) si sa fiu bucuros, nu?
Deci asa am ajuns in Romania, sa ma bucur ca nu mi-am luat teapa de toti banii, ci doar de o parte din ei.

Edited by vladcosmin, 29 June 2022 - 18:03.


#4
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 16.12.2003
Dacă exista o clauza în contract care prevede modificarea acestuia raportat la orice element din piață, atunci da, nu-s cereri rezonabile. Dacă nu... e o încălcare de contract.

#5
vladcosmin

vladcosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 14.03.2007
Pretul se poate modifica daca apar modificari fiscale.Cum TVA-ul, taxele vamale, etc au ramas la fel, nu vad de ce ai schimba pretul masinii.Am pus un print screen mai sus din contract.

#6
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 01.09.2021
S au schimbat condițiile de pe piata, dar contractele se respecta doar cu condiția că dealerul sa nu piardă nimic? Vânzarea de mașini e afacere cu risc zero? Mă gândesc că de aia nu suntem toți antreprenori, unii nu sunt dispuși să își asume riscurile. Alții, mai tupeiști, se baga in afaceri și tot nu își asumă niciun risc, la nevoie dau teapa. Și din păcate justiția ii susține. Intr o țară normală dealerul și ar respecta contractul iar prejudiciul l ar recupera la mașinile pe care le vinde acum, adaugand un mic procent la prețul fiecăreia. Daca mașinile rămân încă atractive pt cumpărători, ok, daca nu, asta e, managerul a cam dat o de gard. Asta ar însemna o concurenta loială și un mediu de afaceri sănătos. Chiar și proverbul spune, "pierzi, câștigi, negustor te numești". Nu zice doar "câștigi". Daca scădeau preturile și tu voiai renegociere, pierdeai avansul sigur.

#7
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.10.2019
Daca chiar iti ofera ce ai scris acolo, as zice ca nu e cea mai rea chestie care ti se putea intampla.
  

Am fost aproape in aceeasi situatie.
https://forum.softpe...data-de-9-luni/
Noroc ca stiu ce raspunsuri sa iau in serios de pe softpedia. Toti ziceau sa stau linistit.
Daca stateam, asta era topicul numarul 2.



Am stiut unde sa apas, dar am avut si un pic de noroc. Masina a ajuns inainte de a expira nota.

Edited by stevetlangat, 29 June 2022 - 18:09.


#8
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,018
  • Înscris: 09.05.2006

View Postvladcosmin, on 29 iunie 2022 - 17:51, said:

A fost doar o discutie verbala, nimic scris.In plus, valoarea tichetului este de 7500 lei, nu 3000 lei.Masina a fost comandata pe firma si eu m-am ocupat de casat, dus, platit platforma la ea, etc.Eu doar i-am spus ca imi doresc masina pentru care am platit avans, nu?

Valoarea certificatului de casare e dat de pretul de tranzactionare pe piata a acelui certificat de casare. Tichetul inseamna altceva, mai exact valoarea lui e data de subventia de la Fondul de Mediu pt acea achizitie + casare. Tu nu ai avut un tichet, pentru ca nu ai putut finaliza acea achizitie, chiar daca independent de tine. Daca iti da banii de o rabla casabila pt a-ti face un alt dosar si achizitie e foarte fair.

Daca tu erai de acord cu discutia verbala, aceasta se putea concretiza. Dar daca tu nu esti de acord, ce ai vrea sa ai in scris?

Pretul masinii se poate modifica de la poarta fabricii pana la decizia importatorului de cateva ori. Din pacate astea-s vremurile, alta data se dadeau discount-uri, acum clientii se bucura ca au apucat sa cumpere o masina...

Vezi ce zice nenea asta aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QEZFu8SNDkY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
vladcosmin

vladcosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 14.03.2007
@Clausio:Eu nu le-am cerut decat sa respectam contractul, adica sa imi livreze masina pentru care am achitat avans si mi-am casat masina personala.Eu am vrut si inca vreau masina, insa nu mi se pare normal ca dupa 8 luni de asteptare sa vii cu chesti de genul "boss, mai trebuie sa mai scoti ceva din buzunar pentru fix aceeasi masina", nu e normal asta absolut deloc avand in vedere ca achizitionezi o masina de la un dealer si nu samsar.
Daca iti comanzi un frigider de la eMag sa zicem, il achizi si il rezervi si vii sa il ridici din showrom ti s-ar parea normal ca acestia sa iti spuna ca mai ai de plata?

#10
dizzy88

dizzy88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 25.08.2008
in notificare face referire la art. 1.2. si 6.2. Eu zic sa le studiezi bine, eventual vb cu un avocat. Daca ai dreptate, dai in judecata.

#11
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Vladuț, tu vrei sa prelungesti cosmarul bag de seama. Succes prin tribunale!
PS Ca fost posesor de masina koreana ma bucur ca  nu am mers tot pe koreene.

Aaaa, am avut niste nemultumiri cu service ul reprezentatei. Am scris o scrisoare nemultumire, am postat-o pe forumul corespunzator(forumul marcii), am tradus-o si in engleza si am trimis-o la vreo 3-4 mahari din afara ( am gasit pe net emailurile). Vreau sa iti zic ca in 3 zile am primit telefon de la directorul ala mare  de la bucale si mi s-a rezolvat problema in 2 zile....

Nu subestima puterea reclamei negative pe care o poti face! Te asigur ca sefii aia mari nu vor ramane indiferenti la un scandal de genu asta.....

Ia incearca sa ii trimiti astuia un email....
https://press.kia.co..._President.html

Si la astia
https://worldwide.ki...rd-of-directors

Baga si aici rezolutia
https://www.clubkia.ro/

Bafta!

Edited by Cronos1, 29 June 2022 - 19:04.


#12
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,780
  • Înscris: 15.08.2014
Daca pretul masinii scadea de doua ori din moment ul semnarii contractului, dealerul ii vinde a masina la pretul semnat sau cel actual ? Stim cu totii raspunsul, asa ca de ce dealerul o da acum cotita ? A semnat, sa respecte.

#13
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.07.2014

View Postclausio, on 29 iunie 2022 - 17:45, said:

"Pierderile mele sunt tichetul rabla in valoare de 7500 lei plus ~900 euro taxa de procesare dosar de leasing.Dealerul a spus ca o sa imi recupereze el taxa de dosar leasing si ca imi ofera ~3000 lei pe tichetul rabla si nu 7500 lei pentru ca el atat valoareaza pe piata neagra si sa imi returneze avansul in valoare de aproximativ 5000 euro achitat anul trecut."


Din paragraful asta rezulta ca dealerul a fost interesat sa-ti acorde atentie pentru pierderile efective si a fost rezonabil. Tu esti mai putin rezonabil pentru ca continui sa vrei luna de pe cer, desi e mai mult decat evident ca s-au schimbat conditiile de piata de la un an la altul. Clientii care au fost in conditia ta si s-au reorientat au dat dovada de mai multa ratiune si adaptabilitate.
Daca preturile scadeau cu 20% crezi ca dealer-ul accepta sa scada si el pretul din contract?
Uite de asta toti isi bat joc de romani, ca sunt rezonabili.

#14
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,074
  • Înscris: 16.10.2018
Și eu aș face cum a zis @Cronos1 după care, dacă nu se rezolvă nimic, acționare-n instanță. Știu, ar fi un proces de durată dar la final le vei pune despăgubiri.

#15
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 03.12.2001
caută prin contract faza aia cu forță majoră, după care vezi cât timp a stat România în stare de urgența/necesitate și te liniștești.
sau dă 200 lei la un avocat să îți spună ce ți-am spus și eu.

#16
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pt orice poate fi gasita o explicatie. Mai putin pentru oferirea a 3000 lei pt un tichet.

Asa poti pleca si tu cu un calculator de la ei si sa le lasi 300 lei ca atat e unul pe olx.

Pt diferenta de pret a masinii e greu sa fii despagubit in instanta dar pt faptul ca ai fost incurcat atata timp, da. Ca puteai lua altceva.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Rupe-le genunchii. Dacă erai în Germania își cereau scuze și îți dădeau dublul înapoi.

Da-i în judecata și dacă durează 3 ani cere-le daune. Dacă toți lasă capul jos nu ne mai facem bine. Suntem în UE nu în Angola. Pe bune, nu te lasă.

#18
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,758
  • Înscris: 05.07.2007
adica baietii ti-au luat 5000 de euro, s-au folosit de ei si acum doresc sa-ti returneze tot 5000 euro? dragut din partea lor :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate