Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Copil de 7 ani considerat adult la cazare

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 09.09.2010
Cum in aceasta primavara copilul a implinit 7 ani, si imediat dupa am fost un weekend prin zona Sibiu-Brasov. Nu mica mi-a fost surpriza cautand cazare pe Booking, sa imi propuna 2 camere la doi adulti si un copil de 7 ani.
Am fost nevoit ca sa fac cautarea/rezervarea doar pentru 2 persoane, si apoi la hotel sa mai cer suplimentar un mic dejun. Nu doream pat suplimentar. Cautam camera cu pat extra mare.
Voi cum va descurcati? Ce faceti? Intreb, pentru ca mai merge poate 1, 2, 3 ani sa doarma cu noi in pat. Si cel putin deocamdata sunt un pic dezorientat pe viitor.

#2
Reniz

Reniz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 27.12.2016
Cauta camere care ofera suplimentar pat de o persoana  (sunt gandite chiar pentru astfel de cazuri). Sau sa fie o canapea in camera.
La 7 ani deja e cam tarziu sa mai doarma cu parintii. E incomod pentru toata lumea.

Edited by Reniz, 29 June 2022 - 15:50.


#3
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 29.06.2005
Acuma, nah...poa` sa doarma cu voi in pat si pana s-o insura.
Sunt camere de hotel cu2 paturi, unul mare si unul mic, tocmai pentru situatii din astea.
Sau puteti folosi pentru copil un pat din ala pliabil, sa doarma langa voi.

Da` in acelasi pat cu parintii la 7 ani.......e cam mult.

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003
La noi copilul doarme separat. Daca voi reusiti sa dormiti impreuna, felicitari.

#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 17.04.2006
Pai cuata camera tripla.

#6
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
La 3 copii scapi de problemele astea.
:)

#7
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,589
  • Înscris: 12.12.2006
Noi cu trei copii peste 10 ani deja luam o dubla si o tripla. Avem nevoie si de doua bai, de altfel.

Daca vreti sa dormiti toti 3 intr-un pt dublu si pe booking pare ca nu este posibil singura varianta este da suni la hitel/pensiune si sa le expui cerinta, sa vezi daca sunt de acord sau nu sa va cazeze in conditiile astea. Asta pentru a evita orice situatie neplacuta la sosire.

Edited by mdt, 29 June 2022 - 16:42.


#8
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020
Bai nene, 7 ani, si zici inca 1-2-3 ani sa doarma cu voi in pat? La 10 ani are floci deja, ma scuzi...Posted Image
Wtf, cauta camera tripla.

#9
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
daca tot e considerat adult, se poate sa bea o bere cu taica-su?

#10
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 09.09.2010

View Postflorinel, on 29 iunie 2022 - 15:45, said:

Acuma, nah...poa` sa doarma cu voi in pat si pana s-o insura.
Sunt camere de hotel cu2 paturi, unul mare si unul mic, tocmai pentru situatii din astea.
Sau puteti folosi pentru copil un pat din ala pliabil, sa doarma langa voi.

Da` in acelasi pat cu parintii la 7 ani.......e cam mult.
Așa îl las acasă, dacă e cam mult. Că nah, e adult nu.
Voi ăștia vorbiți din experiență, sau vă plictiseati pe căldura asta.

View PostBursul, on 29 iunie 2022 - 15:53, said:

La noi copilul doarme separat. Daca voi reusiti sa dormiti impreuna, felicitari.
Nu am întrebat cum doarme. Ci cum faceți. Am dat exemplu ce am pățit căutând camere de hotel în România. Exemplul era  Că îți oferă 2 camere în loc altceva.

View Posts1lviu86, on 29 iunie 2022 - 16:43, said:

Bai nene, 7 ani, si zici inca 1-2-3 ani sa doarma cu voi in pat? La 10 ani are floci deja, ma scuzi...Posted Image
Wtf, cauta camera tripla.
Stai așa nene,  că îi iau cameră separată, nu? Poate o fi având nevoii.  Că doar are 7 ani.

#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007
Ai cerut pareri si ti se raspunde. Daca nu-ti convin raspunsurile nu e nimeni vinovat.
Colegii nu-a zis nimic rau, si-au exprimat opiniile.
Si eu cred ca ar fi bine sa luati o camera tripla.
Daca bugetul nu permite, pentru o zi-doua rezervati dubla si anuntati intentia inainte de cazare.
In afara subiectului, pentru ca veni vorba, sper ca acasa nu doarme tot cu voi.

#12
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011

View Postcrocko.dilul, on 29 iunie 2022 - 17:22, said:

Ai cerut pareri si ti se raspunde. Daca nu-ti convin raspunsurile nu e nimeni vinovat.
Colegii nu-a zis nimic rau, si-au exprimat opiniile.
Si eu cred ca ar fi bine sa luati o camera tripla.
Daca bugetul nu permite, pentru o zi-doua rezervati dubla si anuntati intentia inainte de cazare.
In afara subiectului, pentru ca veni vorba, sper ca acasa nu doarme tot cu voi.

eu de la 4 luni ma duc in concediu cu bebe si caut camer tripla. ghici pt ce e.pt aia ca mine si ca tine. dr vwezi ca scoti mai multi bani

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003
Pe unde am fost in vest (Ungaria, Italia, Austria, Croatia) am cautat si am gasit camera cu pat pentru copil.

Romania nu e asa dezvoltata turistic, nu stiu sa bage un pat suplimentar daca e nevoie, ori nu vor.

#14
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 09.09.2010

View Postcrocko.dilul, on 29 iunie 2022 - 17:22, said:

Ai cerut pareri si ti se raspunde. Daca nu-ti convin raspunsurile nu e nimeni vinovat.
Colegii nu-a zis nimic rau, si-au exprimat opiniile.
Si eu cred ca ar fi bine sa luati o camera tripla.
Daca bugetul nu permite, pentru o zi-doua rezervati dubla si anuntati intentia inainte de cazare.
In afara subiectului, pentru ca veni vorba, sper ca acasa nu doarme tot cu voi.
Scuze, vina mea. Acuma am inteles ca romanii cind merg la hotel cu copii peste 4-5 ani inchriaza apartamente sau mai multe camere, cate una pentru fiecare membru al familiei.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,146
  • Înscris: 07.02.2003

View Postnico99900, on 29 iunie 2022 - 15:31, said:

Nu mica mi-a fost surpriza cautand cazare pe Booking, sa imi propuna 2 camere la doi adulti si un copil de 7 ani.
In principiu e normal pentru ca nu toate unitatile au preturi de copii si nu sunt obligati sa aibe, e un privilegiu, trebuie sa verifici dinainte. Camerele in general sunt duble, la ele poti pune pat suplimentar ori canapea numai daca unitatea accepta asa ceva.
In acceptiunea generala cei care nu au pentru copii pot considera copil sugar sau bebelus... dupa aia sunt unitati care considera gratis la bebelusi si 50% redus sau 2/3 din tarif plin la copil pana in 7 ani (adina neimpliniti), sau cum zic ei in brosuri 6.99 ani Posted Image Deci daca a implinit deja 7 ani, adios reducere...
Dupa aia sunt uniati mai bune cum sunt la mare care au 3 praguri, bebelusi free, copii pana in 7 ani 50% redus si copii pana in 12 ani 1/3 redus.

Edited by andreic, 29 June 2022 - 19:15.


#16
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 07.03.2012

View PostReniz, on 29 iunie 2022 - 15:44, said:


La 7 ani deja e cam tarziu sa mai doarma cu parintii. E incomod pentru toata lumea.

Cine decide asta? de unde știi că este incomod pentru inițiator și pentru copilul dumnealui???

#17
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,411
  • Înscris: 01.08.2006
Pai e incomod pentru initiator si copilul dumnealui, chiar el o spune precizand ca doresc un pat "extra mare". Ca daca nu-i deranja, puteau dormi in pat normal si nu aparea nicio problema.

#18
Spoki

Spoki

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.01.2022
Eu am 2 copii si cand plecam in vacanta preferem sa inchiriem un apartament. E mult mai comod pentru noi si pentru ei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate