Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

HDHuri "normale" pt un nas home made?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
am cumparat de la firma un i5 7500 cu 16gb si 256 ssd f ieftin si ma gandeam sa-l fan NAS pt un prieten la o hala
nu are nevoie de spatiu f mult sau alte chestii, doar stocare fisiere mici si accesare don joi in pasti, atat de la hala cat si de acasa.

credeti ca sunt ok si hdd-urile gen blue?
vreau sa fac raid 1 deci trebe 2 bucati

probabil o sa folosesc un OS dedicat pt nas - daca aveti recomandari si la asta va rog sa scieti :) ar fi util sa poata suporta useri diferiti cu foldere / partitii diferite

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Eu merg to Toshiba/Hitachi, hdd-uri normale.

#3
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,030
  • Înscris: 08.01.2021
La un nas home made merg fără probleme HDD-uri normale. Probabil bottleneck-ul va fi rețeaua nu discurile.
Dacă ai o rețea ultra rapida merita sa iei în calcul ceva gen ssd sau raid 0 însă pt o rețea gigabit normala HDD e suficient. De wifi nici nu mai vorbesc.

Eu am un nas făcut dintr-un antic Athlon2 240e (low power) si 4GB, underclocked, undervolted, și mut un film de 4.5GB pe/de pe el în 45s.

Edited by KiloW, 29 June 2022 - 14:59.


#4
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
a.. nu de viteza imi fac griji. el lucreaza cu fisiere mici, sub 1mb si ii trebe cate unu odat la cateva ore daca nu zile

eu intrebam de fiabilitate si poate alte chestii specifice nas

#5
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,030
  • Înscris: 08.01.2021
Ca OS poți încerca freeNas. E ușor de folosit și rulează și de pe stick usb.
Eu am renunțat la el și acum am win10 in special ca să folosesc un soft de la niște camere de supraveghere.

#6
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
WD Blue vor fi probabil SMR, as evita sa folosesc asa ceva intr-un NAS. In special cu un OS bazat pe ZFS (precum TrueNAS).

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,183
  • Înscris: 24.02.2007

View Postshmu, on 29 iunie 2022 - 15:14, said:

el lucreaza cu fisiere mici, sub 1mb si ii trebe cate unu odat la cateva ore daca nu zile

Le pune in cloud la cost neglijabil daca-s asa mici si rar accesate...

#8
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,442
  • Înscris: 21.12.2006
Am 2 buc. WD Blue 1TB folosite in PC, 8-10 ore din 24, 5 zile din 7, funcționează perfect de peste 6 ani de zile.

Am alte 2 buc WD Blue de 2TB puse acum 18 luni într-un NAS homemade, similar cu ce vrei tu sa faci, in mirror din Windows. Funcționează perfect de atunci, 24/7, câte 10-12 ore zilnic sunt folosite intensiv - se lucrează cu fișiere mari direct pe server

Cele 2 WD Blue au înlocuit alte 2 WD Red de 2TB folosite in regim similar intr-un NAS dedicat care au crăpat in scurt timo de la iesirea din garanție, de doar 2 ani.

Alte 2 buc Seagate rulează de ani de zile la un amic, legate prin USB, 10-12 ore zilnic. Lucrează fișiere mari direct pe ele.

Într-un sistem nou de 1 luna am un Toshiba P300 și un Seagate montate unul langa celălalt. Seagate are cu 10°C mai mult decât Toshiba

Deci, cu HDD ține mai mult de noroc.

Pentru scenariul tau recomand Software Mirror din Windows, pot fi și 2 HDD diferite, dar de preferat identice, chiar și de buget. Important e să ai sursa și placa de bază solide. E puțin probabil să pice ambele HDD simultan, daca pica unul îl schimbi, Windows va reface matricea, și apoi îl schimbi și pe celălalt preventiv.



#9
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
HDD-urile NAS stiu ca sunt facute sa reziste mai bine la vibratii. Eu am 4 HDD-uri NAS. Am avut 8 si nu a patit niciunul nimic, am vandut 4 si le vand si pe astea, sa trec pe SSD. Alea desktop se buleau rapid.

#10
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 19.09.2008

View Postshmu, on 29 iunie 2022 - 15:14, said:

eu intrebam de fiabilitate si poate alte chestii specifice nas

Daca vrei fiabilitate, mergi pe WD RED sau Seagate IRON Wolf. WD Blue nu este facut pt. functionare non-stop in NAS.

#11
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022
De banii aia de harduri platesti ani de zile un "cloud" pentru cateva fisiere mici, plus nu-ți mai bati capul cu mentenanța.

#12
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Nu Red, ci Red Plus.
Red sunt SMR.

#13
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
n-am mai apucat sa raspund pe aici. mersi de sugestii.

View PostNikoroB, on 01 iulie 2022 - 08:39, said:

De banii aia de harduri platesti ani de zile un "cloud" pentru cateva fisiere mici, plus nu-ți mai bati capul cu mentenanța.
uhm... nu e  chiar asa. din ce am aruncat asa un ochi, vro 2gb te costa 5$/user/luna sau ceva de genu. trebuiesc cel putin 2 useri, daca nu chiar 4-5. si la 2 useri, pe an ar fi 120$, deci in 1 an juma se face de 2 hdd-uri wd red.

in plus, fisierele alea mici se vor aduna din ce in ce mai multe (proiecte cad), posibil sa puna si altcineva alte multe fisiere mici (tone de documente)

deci nu stiu pana la urma cat se va aduna, si prefer sa aiba posibilitatea de a mari capacitatea relativ usor si ieftin (inlocuiesc hdd-urile si copiez info - fata de cloud unde platesc considerabil mai mult)

momentan a ramas pe bara proiectu, dar cel mai probabil o sa il conving sa ia ceva specializat nas. chiar daca parerile sunt impartite, sunt constient ca orice hdd poate pica (deasta pun 2) dar parca nu strica sa iau ceva specializat.

#14
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022
La digi vad ca 50GB costa 2.9lei/luna. Apoi ca sa extinzi doar dai un click
https://www.digi.ro/...ne/digi-storage

Edited by NikoroB, 12 July 2022 - 16:39.


#15
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postshmu, on 12 iulie 2022 - 16:10, said:

momentan a ramas pe bara proiectu, dar cel mai probabil o sa il conving sa ia ceva specializat nas. chiar daca parerile sunt impartite, sunt constient ca orice hdd poate pica (deasta pun 2) dar parca nu strica sa iau ceva specializat.
Si un NAS se poate strica, providerul de cloud poate da faliment samd. Asa ca ia neaparat in calcul backup-uri.

#16
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022
Cel mai "specializat" ar fi un object storage S3 de la aws. Nu costă mare lucru, plus ai trial 5GB free pentru un an.

Mai sigur de atat nu există:

Quote

Designed for durability of 99.999999999% of objects across multiple Availability Zones
Resilient against events that impact an entire Availability Zone
Designed for 99.99% availability over a given year

Edited by NikoroB, 12 July 2022 - 18:45.


#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,183
  • Înscris: 24.02.2007

View Postshmu, on 12 iulie 2022 - 16:10, said:

uhm... nu e  chiar asa. din ce am aruncat asa un ochi, vro 2gb te costa 5$/user/luna sau ceva de genu. trebuiesc cel putin 2 useri, daca nu chiar 4-5. si la 2 useri, pe an ar fi 120$, deci in 1 an juma se face de 2 hdd-uri wd red.

La cele dedicate (S3, Azure Blobs, Google Cloud) costa cam $0.01 per GB/luna + traficul. Pretul mentionat de tine pare halucinant in comparatie.

Edited by dani.user, 12 July 2022 - 23:58.


#18
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostTS030, on 12 iulie 2022 - 17:58, said:

Si un NAS se poate strica, providerul de cloud poate da faliment samd. Asa ca ia neaparat in calcul backup-uri.
da, evident Posted Image

ma scuzati. am vrut sa zic Tb nu Gb cand am zis 5$.

Edited by shmu, 14 July 2022 - 18:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate