Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

nedumeriri legate de utilizarea unui iphone 12

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022
mama a primit cadou de la fratele meu un iphone 12,nu stiu daca este s12 simplu sau pro,habar n-am.Problema este ca inainte a avut un samsung a40 si acum schimband platformele e mai anevoios pt ea sa se obisnuiasca,sincer si pt mine este care incerc s-o ajut.Ea doreste asa:
1.sa-i transfer toate contactele in noul iphone 12
2.sa-i transfer daca se poate conversatia si istoricul de pe whatsapp
3. Toti din contactele ei o vad ca apelant necunoscut acum,si nu-i mai raspunde aproape nimeni.Celor  pe care-i suna le apare numar privat.Si pe mine m-a sunat si intr-adevar nu mai imi apare ca fiind mama asa cum am trecut-o in telefon ci:Numar privat
Aici nu inteleg nici eu de ce se intampla asta,chiar nu inteleg,pt ca tot ce a facut  a fost sa transfere SIM-ul dintr-un telefon in altul atat.

Eu acum nu stiu cum s-o ajut,ca sincer nici eu n-am avut IOS pana acum ci doar android.In primul rand cum fac sa ma deconectez de la contul icloud?Chiar nu ma pricep.Nu vad optiune de sign out niciunde.Intreb asta pt ca i-a facut contul in graba, iar maica mea nu a tinut minte parola si trebuie sa-i fac un altul ca sa pot descarca whatsapp-ul de pe store in prima faza.
Apoi alta nedumerire as mai avea.Daca acum are cont de icloud.com,ma pot loga cu alt cont de @gmail.com?Pt ca toate contactele de pe whatsapp le are de cand si-a facut contul cu @gmail.com.Si trebuie sa ma loghez cu ala ma gandesc ca sa-i pot face backup si sa-i ransfer totul pe noul telefon....

Attached Files



#2
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
1. Se importa cumva folosint contul google. Am facut-o fara probleme, insa nu mai stiu sa-ti zic exact cum.
2. Recent wazapul de pe ios l-au facut sa importe conversatiile salvate in google drive de pe android. La vremea cand am transferat eu nu se putea decat invers, deci nu stiu sa-ti zic cum.
3. E o problema particulara la tine. In mod implicit nu se intampla asta, daca n-ai setat tu ceva aiurea pe-acolo. Tind sa cred ca poate tine si de reteaua de telefonie, probleme de sim, ceva. Oricum, nu are treaba iOs-ul cu problema asta. Sau mai degraba nu ti-a generat-o.

Eu am facut transferul asta de pe computer. intri pe iCloud cu usernamele si parola de user iOs si acolo ai optiune de import contacte, parole si alte dracovenii.
Doar ca mie, dintr-un werever motiv, parolele nu mi le-a importat corect. Toate sunt empty. Insa nu browsez de pe telefon, asadar am avut nevoie doar de cateva pe care le-am bagat manual.

Eu am facut de pe computer, insa sunt convins ca merge si de pe telefon.

#3
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 22.10.2007
ca sa apara numarul mergi in setari, telefon si ar trebui sa ai acolo ceva de genul arata ID pe care il activezi.
pt contacte: setari, contacte, conturi, adaugi contul de gmail si o sa ai optiuni de a sincroniza contactele.
pt wapp n-am idee, stiu ca e cam problema cu mutatul.

Edited by _-livio-_, 29 June 2022 - 11:29.


#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,064
  • Înscris: 15.05.2008
Prima data faci update de contacte si tot ce mai vrei pe google,apoi cand configurezi iphonul dai configurare cu acel cont.

#5
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,888
  • Înscris: 18.09.2008
Pe iPhone se poate pune un cont Google, cum îl pui și pe Android (sort of). De acolo se pot sincroniza contacte, mesaje, mail-uri etc.

Eu când aveam iPhone, salvam toate contactele și mesajele în contul Google. Se poate asta, fără probleme.

#6
coricom

coricom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 30.03.2010
Ca sa nu iti bati capul, mergi cu ambele telefoane la un service gsm si rezolva cei de acolo toate problemele.

#7
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
se instaleaza android to iphone si gata. Dar parca iOS are ceva nativ care trage agenda si mesajele... Nu inteleg de ce va place sa va dati datele din telefoane oricui.

#8
razvaldinho

razvaldinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 08.04.2008

View PostFang86, on 29 iunie 2022 - 10:37, said:

In primul rand cum fac sa ma deconectez de la contul icloud?Chiar nu ma pricep.Nu vad optiune de sign out niciunde.Intreb asta pt ca i-a facut contul in graba, iar maica mea nu a tinut minte parola si trebuie sa-i fac un altul ca sa pot descarca whatsapp-ul de pe store in prima faza.
Apoi alta nedumerire as mai avea.Daca acum are cont de icloud.com,ma pot loga cu alt cont de @gmail.com?Pt ca toate contactele de pe whatsapp le are de cand si-a facut contul cu @gmail.com.Si trebuie sa ma loghez cu ala ma gandesc ca sa-i pot face backup si sa-i ransfer totul pe noul telefon....

Chiar tu ai pus poza cu modalitatea de iesire din cont. Trebuia sa mai dai scroll in jos putin ca se vede butonul "Iesire". Dar trebuie sa stii parola de la contul icloud ca sa poti baga alt cont.
Te poti loga apoi cu contul de gmail unde ai contactele salvate si sa-i dai sincronizare (calendar, mail, contacte, notite, etc). In felul asta iti va aparea agenda.
Importarea arhivei whatsapp e mai problematica pentru ca nu exista o metoda usoara. Mai bine renunta si o ia de la 0 daca nu are conversatii importante

Edited by razvaldinho, 29 June 2022 - 14:28.


#9
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,295
  • Înscris: 14.06.2006
https://support.appl.../ro-ro/HT201196
https://faq.whatsapp...ref=faq_content

Pentru apelarea cu numar ascuns:

Setari / telefon / Afisare numar propriu / activat sau dezactivat
Attached File  1.jpg   76.97K   30 downloadsAttached File  2.jpg   98.55K   33 downloadsAttached File  3.jpg   34.19K   31 downloadsAttached File  4.jpg   32.15K   29 downloads

Edited by December, 29 June 2022 - 16:48.


#10
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,371
  • Înscris: 08.12.2008

View Postrazvaldinho, on 29 iunie 2022 - 14:27, said:

Importarea arhivei whatsapp e mai problematica pentru ca nu exista o metoda usoara. Mai bine renunta si o ia de la 0 daca nu are conversatii importante
e mai complicata doar datorita aspectului,
ca ai nevoie de un pc cu windows si niste bani pe card,
pentru a cumpara licenta aplicatiei necesare pentru transfer.

#11
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 12.02.2012

View Postcarmenclara1, on 01 iulie 2022 - 22:49, said:

e mai complicata doar datorita aspectului,
ca ai nevoie de un pc cu windows si niste bani pe card,
pentru a cumpara licenta aplicatiei necesare pentru transfer.

Pai parca se putea acuma transfera fara nicio aplicatie in afara de whatsapp

#12
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,371
  • Înscris: 08.12.2008
pai daca citesti punctul 2 vei observa ca e vorba chiar de whatsapp..

#13
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 12.02.2012
Pai tu ai spus ca ai nevoie de un calculator si niste bani pe card. De ce? S-a anuntat ca dupa ultima actualizare a whatsapp-ului poti sa faci transfer direct din aplicatie. Cum a fost si pana acuma de pe IOS pe Android.

#14
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,371
  • Înscris: 08.12.2008
de la anunt si pana la disponibilitatea fizica mai e.
doar daca esti inrolat in programul beta pentru whatsapp (care e deja full) sau daca faci sideloading la versiunea corecta

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate