Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Legea avertizorului de integritate, masacrată

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
111 replies to this topic

#55
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostAtreides7, on 30 iunie 2022 - 15:18, said:

daca ar putea si avea cu ce, Putin ar fi mic copil Posted Image
Idolul meu e Koba! :P

#56
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
De vazut vedem, dar degeaba. Nu poti schimba ceva decat prin vot, insa in 2024 o sa votam tot intre PSD si PNL sau intre USL si AUR.

#57
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009
Transpunerea directivei de către statele membre (27) a ridicat probleme.

Motiv pentru care a fost tergiversată, iar Comisia Europeană a tot trimis notificări de punere în întârziere

https://ioewec.newsl...46c2077c3d6d074

Most of European Member States failed to transpose the EU Whistleblowing Directive within the established deadline of December 2021.

https://www.dentons....-there-be-chaos


radumiki said:

1656596485[/url]' post='29159321']
Întrebarea e: are sau nu dreptate Kovesi?
Sa nu mai zic ca ea e acum funcționar european, teoretic este obiectiva indiferent despre ce tara e vorba.
Practic, dacă ăștia ai noștri dau liber la furat bani europeni pe care ea e angajata sa-i păzească…
Sincer, in ultimate timp am neglijat ,,politica interna” ptr ca de la actuala putere recte guvernare nu ma astept la nimic bun. Ma doare in 14 zic, oricum supravietuim. Vine o toanta blonda si proasta care propune niste amendamente ireale care apara furtul. Si trec, merge, cred ei ca nu vedem…

Poți arăta în ce constă apărarea furtului?

Repet, eu nu am văzut sau citit legea adoptată. Deci nu știu.

LE: nici eu nu am mai ținut pasul cu mersul lucrurilor … fiecare cu necazurile lui!

Edited by Naoto, 30 June 2022 - 15:58.


#58
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostNaoto, on 30 iunie 2022 - 15:33, said:

... articolul G4media ...
Altminteri un site renumit pentru obiectivitate și nealiniere politică!

#59
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View PostNaoto, on 30 iunie 2022 - 15:51, said:

Poți arăta în ce constă apărarea furtului?

Repet, eu nu am văzut sau citit legea adoptată. Deci nu știu.
Ce a propus(si fiindca Uslam-ul e la putere iar laura vicol e din uslam ...) președinta Comisiei Juridice, Laura Vicol, conform unui rezumat realizat de Radu Nicolae:

Să se elimine principiul bunei credințe al avertizorului de integritate (amendament pct. 50 din tabelul centralizator);

Să se elimine raportarea anonimă (amendament pct. 64 din tabelul centralizator);

Raportările avertizorilor trebuie distruse obligatoriu după un an de zile (amendament pct. 64 din tabelul centralizator);

Comunele, cu mai puțin de 10,000 de locuitori, nu mai au dreptul de a se grupa și de a utiliza sau partaja resurse în ceea ce privește primirea raportărilor referitoare la încălcări ale legii și în ceea ce privește acțiunile subsecvente (amendament pct. 88 din tabelul centralizator). Astfel, legea devine inaplicabilă la nivelul comunelor, cele mai multe unități administrative teritoriale din țară.

Sunt exceptate de la obligațiile privind instituirea canalelor interne de raportare firmele care desfășoară activități în domenii cheie, dar care au mai puțin de 50 de angajați (amendament pct. 91 din tabelul centralizator);

Se elimina condițiile în care avertizorul în interes public este protejat de răspunderea pentru încălcarea confidențialității (amendament pct. 152 din tabelul centralizator); Avertizorul poate fi hărțuit pentru că a încălcat confidențialitatea.

Avertizorii au dreptul de a divulga public informații doar după ce au raportat intern și extern și după ce a trecut un termen de 3 luni (amendament pct. 180 din tabelul centralizator);

Se introduc formule vagi pentru descurajarea avertizării și posibilitatea hărțuirii avertizorilor în instanță. Se dorește ca încălcările raportate să fie adevărate și necesare la momentul raportării. Cum ar putea o încălcare a legii să fie adevărată, dar să nu fie necesar de semnalat? (amendament pct. 185 din tabelul centralizator);

Se dorește că avertizorul să răspundă în instanță pentru încălcarea dreptului la imagine, încălcarea drepturilor de autor, încălcarea secretului profesional, încălcarea normelor de protecție a datelor, divulgarea secretelor comerciale atunci când face o raportare (amendament pct. 201 din tabelul centralizator)

Se dorește eliminarea posibilității ca instanța să dispune, pe calea ordonanței președințiale, chiar dacă nu există judecată asupra fondului, suspendarea represaliilor asupra avertizorilor. (amendament pct. 229 din tabelul centralizator);

Se dorește eliminarea obligației de publicare, de către instituțiile care au abuzat avertizori, într-un cotidian local sau național, pe cheltuiala lor, a unui extras din hotărârea prin care a fost constatată dispunerea în mod nelegal a represaliilor împotriva avertizorilor (amendament pct. 232 din tabelul centralizator);

Toate amenzile pentru încălcarea legii de protecție a avertizorului sunt diminuate cu 70%-90%, la niveluri ridicole (amendament pct. 233, 256-260, 263 din tabelul centralizator);

Se elimină obligația de a invita presa și un reprezentant al sindicatului sau al asociației profesionale sau un reprezentant al salariaților la Comisia de disciplină atunci când este judecat un avertizor de integritate (amendament pct. 243 din tabelul centralizator);

https://www.g4media....r-vor-sa-s.html


https://www.g4media....e-continut.html

Edited by Daco_Get, 30 June 2022 - 16:02.


#60
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009
Tabelul de neconcordanțe cu directiva UE, asta m-ar interesa. Fiind vorba de o lege națională de transpunere

Situația celor 27 de state membre

https://iuslaboris.c...-across-europe/

Attached Files



#61
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 28.07.2008

View Postgarett, on 30 iunie 2022 - 15:52, said:

Altminteri un site renumit pentru obiectivitate și nealiniere politică!
sunt de parere ca fara Tapalaga nu ar fi existat niciun #rezist, si ghici cine era acum la summitul Nato impreuna cu Irinuca?

#62
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Asta-i motiv temeninic de blocarea a fondurilor Romaniei. Temeinic si justificat. Dintre toate tarile din UE, taman p-aia din care vine s-a gasit sa-i casune ca nu-i trimite suficienti procurori.

Quote

Un alt motiv pentru care Kovesi anunță că analizează posibilitatea sesizării Comisiei Europene în ce privește activarea mecanismului de condiționalitate a fondurilor este faptul că Parchetul European nu ar fi primit încă cei 9 procurori delegați suplimentar față de cei desemnați deja și că ” a existat o întârziere considerabilă în ceea ce privește acordarea biroului EPPO din România a unui număr adecvat de ofițeri de poliție judiciară în sprijinul operațiunilor sale”.

Coada de topor. Posted Image

Edited by Alecsandru010, 30 June 2022 - 16:12.


#63
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostDaco_Get, on 30 iunie 2022 - 15:57, said:

Să se elimine principiul bunei credințe al avertizorului de integritate (amendament pct. 50 din tabelul centralizator);
Nu mă leg de restul chestiilor, n-am date, dar asta mi se pare de bun simț,
N-ai de unde să știi dacă "avertizorul" nu este pur și simplu un fost angajat nemulțumit că a fost dat afară.
O cunoștință, medic de familie, s-a bătut jumătate de an cu BSA-ul după ce o fostă asistentă a reclamat-o că folosește "soft piratat". Aia fiind de altfel bâtă în materia de calculatoare.
S-a lăsat cu "percheziții informatice", săltat calculator, draci, laci, circ. În final i-a dat amendă pentru nu știu câte mp3-uri găsite pe hard, pentru soft având, culmea, licență, luase Windows OEM dar habar n-avea.
Așa că, repet, n-ai de unde să știi cine e "avertizor" și cine e delator, ăia în Vest n-au experimentat turnătoria ca mod de viață!

#64
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View PostNaoto, on 30 iunie 2022 - 16:04, said:

Tabelul de neconcordanțe cu directiva UE, asta m-ar interesa.
Asta trebuie sa faca uslam-ul . Ca GUVERNEAZA !

Sa puna ce vrea UE si cum considera ei ca UE greseste si cum  le arata ei calea cea dreapta .

Deocamdata din amendamentele depuse de uslam ( si probabil vor fi votate fiindca uslamul are majoritate ) arata ca va fi o lege inutila, avertizorul ala nu numai ca nu mai poate face NIMIC  dar mai ajunge si la puscarie :)))

Oricum nu conteaza ...nu se va razvrati nimeni in interiorul Romaniei .

Sper ca nici UE sa nu ne mai scape de propria prostie  si sa lase sa se fure in voia cea buna in Romania .

#65
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 28.07.2008

View PostAlecsandru010, on 30 iunie 2022 - 16:11, said:

Asta-i motiv temeninic de blocarea a fondurilor Romaniei. Temeinic si justificat. Dintre toate tarile din UE, taman p-aia din care vine s-a gasit sa-i casune ca nu-i trimite suficienti procurori.



Coada de topor. Posted Image
Partidul tau parca o sustinea copios din opozitie

Aaa, acuma sunteti voi la impartit cascavalul...Posted Image

#66
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View Postgarett, on 30 iunie 2022 - 16:12, said:


Așa că, repet, n-ai de unde să știi cine e "avertizor" și cine e delator, ăia în Vest n-au experimentat turnătoria ca mod de viață!
Asta e valabil ORIUNDE in lume dar tu stii ca in Romania nu poate fi valabil fiindca ...avertizorii sunt ...romani .....Posted Image Posted Image


Si bineinteles ...UE e de vina :)))

View Postgarett, on 30 iunie 2022 - 16:12, said:

Nu mă leg de restul chestiilor, n-am date, dar asta mi se pare de bun simț,
Bun simt romanesc.....  nu un bun simt general :))))

Cum sa crezi ca in Romania un avertizor ar putea fi onest .....e o lipsa de bun simt sa crezi asa ceva .....Posted Image

#67
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 28.07.2008

View PostDaco_Get, on 30 iunie 2022 - 16:15, said:

Asta e valabil ORIUNDE in lume dar tu stii ca in Romania nu poate fi valabil fiindca ...avertizorii sunt ...romani .....Posted Image Posted Image

Ca si cum, in principiu, cineva care suna la 112 sa anunte o urgenta, e tratat cu hai sictir, pentru ca, deh, roman...

#68
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Știi când s-a transformat "Sammy the bull" în martor? Când a aflat că n-are șanse să scape de închisoare altfel...

#69
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009

View PostDaco_Get, on 30 iunie 2022 - 16:12, said:

Asta trebuie sa faca uslam-ul . Ca GUVERNEAZA !

Sa puna ce vrea UE si cum considera ei ca UE greseste si cum  le arata ei calea cea dreapta .

Deocamdata din amendamentele depuse de uslam ( si probabil vor fi votate fiindca uslamul are majoritate ) arata ca va fi o lege inutila, avertizorul ala nu numai ca nu mai poate face NIMIC  dar mai ajunge si la puscarie Posted Image))

Oricum nu conteaza ...nu se va razvrati nimeni in interiorul Romaniei .

Sper ca nici UE sa nu ne mai scape de propria prostie  si sa lase sa se fure in voia cea buna in Romania .

Poate citești mai cu atenție înainte să dai replica.

Inițiatorul a întocmit TABELUL DE CONCORDANȚE, fiindcă asta era OBLIGAȚIA lui

http://www.cdep.ro/p...0/9/conc269.pdf

Pe mine mă interesau NEconcordanțele cu Directiva UE, pe care doar cei care critică legea adoptată le pot identifica, noi reastul neavând (încă) acces la textul legii.

#70
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View PostAtreides7, on 30 iunie 2022 - 16:17, said:

Ca si cum, in principiu, cineva care suna la 112 sa anunte o urgenta, e tratat cu hai sictir, pentru ca, deh, roman...
Orice viitoare posibila bresa in tagma hotiei politice romanesti trebuie ucisa din fasa .

Si-asa au gresit grav cand au infiintat DNA Posted Image)))))

Acu sufla si in iaurt !!

View PostNaoto, on 30 iunie 2022 - 16:23, said:

Poate citești mai cu atenție înainte să dai replica.


Am citit exact si cu atentie .

Cauta in continuare !

Edited by Daco_Get, 30 June 2022 - 16:33.


#71
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 28.07.2008

View Postgarett, on 30 iunie 2022 - 16:20, said:

Știi când s-a transformat "Sammy the bull" în martor? Când a aflat că n-are șanse să scape de închisoare altfel...
am dat la inceput 2 exemple de romani unde situatia a fost complet, dar complet altfel

#72
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008
Doi avertizori de integritate, despre noua lege care ar trebui să-i apere:

„Nu aveam așteptări ca în țara asta să fie protejat un om care spune adevărul”


https://www.libertat...KhmoIrE3c0mpzno
===============

Nici eu nu am asteptari de genul asta  !

Poate peste 32 de ani :))))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate