Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

credeti ca pot aparea telefoane cu 2 sloturi microsd?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
gluma buna asta cu "folosind wifi"

raspuns la intrebarea initiatorului este clar nu!

#20
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,849
  • Înscris: 06.01.2008

View Postabulafius43, on 28 iunie 2022 - 22:04, said:

da vad si eu ca se cam scot sloturile sd dar mi se pare o pierdere de functionalitate. cu microsd ai mai multa flexibilitate in ce priveste stocarea iar cu 2 sloturi sd chiar si mai multa.
daca continua trendul asta telurile nu vor mai avea nimic altceva decat un ecran si atat.
sper totusi ca vor mai exista teluri cu microsd.
Au incercat mai demult chinezii, au dat fail, nu a avut succes modelul cu 2 sau mai multe sloturi de memorie.
Pe langa ca sunt leeeeeeeente de mori (chiar si modelele alea UHS-3), sunt si riscante, nu stii cand te trezesti ca mor subit. Asa ca producatorii prefera storage intern cu viteze net superioare.
Plus, majoritatea dintre noi avem sute sau mii de GB stocare in cloud, si date mobile cu o viteza mult mai rapida decat vitezele de citire/scriere a cardurilor SD.

Edited by Hider141, 29 June 2022 - 08:46.


#21
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View PostHider141, on 29 iunie 2022 - 08:45, said:

si date mobile cu o viteza mult mai rapida decat vitezele de citire/scriere a cardurilor SD.

mai greu sa te folosesti de aceste viteze cand cam toti cei care ofera public cloud storage limiteaza vitezele la cativa zeci de Mbps...
si sa nu discutam despre performantele retelelor de telefonie mobila...

Edited by carmenclara1, 29 June 2022 - 09:26.


#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

View PostSef-chenko, on 29 iunie 2022 - 06:44, said:

La ce se mai folosesc? Prespunu ca nu mai exista programe/jocuri pe CD.
Se mai foloses dar e ceva marginal, irelevant. Exista si distributie retail pe cd/dvd dar majoritatea industriei se bazeaza acuma pe chestii gen steam.
Nici o carcasa modernma serioasa nu se mai face cu bay-uri DVD.

Edited by andreic, 29 June 2022 - 09:29.


#23
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,027
  • Înscris: 10.04.2006

View Postabulafius43, on 29 iunie 2022 - 07:49, said:

eu nu inteleg frenezia asta cu salvarea in cloud. am mai spus-o de mai multe ori.

ca sa fac o analogie voi va dati portofelele (burdusite) la straini ca sa nu fie furate ori pierdute?
Ummmm da?
Dau toti banii mei strainilor sa ii tina in bancile lor.
Tu iti tii toti banii sub saltea? :rolleyes:

#24
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019
daca se distruge telefonu prin soc mecanic o sa platiti la greu la o firma de recuperari sa dezlipeasca nandu de pe placa si sa recupereze, pe cand cu cardu sd il scoti si il pui in alt cititor.

#25
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
cazuri mult mai rare comparativ cu numarul cererilor de recuperare de date de pe msd. regula de aur ramane minim 3-2-1

#26
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,849
  • Înscris: 06.01.2008

View Postcarmenclara1, on 29 iunie 2022 - 09:18, said:

mai greu sa te folosesti de aceste viteze cand cam toti cei care ofera public cloud storage limiteaza vitezele la cativa zeci de Mbps...
si sa nu discutam despre performantele retelelor de telefonie mobila...
Aici da, ai dreptate. Insa din fericire nu folosesc zilnic o cantitate asa mare de date incat sa ma deranjeze viteza de upload catre cloud-ul celor de la Google.

View PostWebbbob, on 29 iunie 2022 - 10:18, said:

daca se distruge telefonu prin soc mecanic o sa platiti la greu la o firma de recuperari sa dezlipeasca nandu de pe placa si sa recupereze, pe cand cu cardu sd il scoti si il pui in alt cititor.
Cum am mai spus, nu sunt strain de cloud, si prefer asta in locul unui card care poate ceda oricand. Sper ca nu esti unul dintre aia care inca isi tin contactele intr-un fisier .vcf pe telefon, fara sa aiba backup in contul Google sau iCloud.
Pana acum am vazut aici pe forum n+1 cazuri de oameni care sunt oarecum impotriva cloud-ului, si pe urma au stat aici si au plans ca si-au pierdut toate contactele sau toate pozele cand le-a dat chix telefonul sau l-au schimbat. In schimb, nu am vazut absolut niciun om care sa planga pentru ca si-a pierdut contactele salvate in cloud.

Pe langa asta, ce te face sa crezi ca la un soc mecanic nu se poate duce si cardul?

Edited by Hider141, 29 June 2022 - 10:37.


#27
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,635
  • Înscris: 29.12.2016

View Postwaterman, on 29 iunie 2022 - 08:33, said:

Folosind WiFi

Chestie tare. Am fost in Tunisia in vacanta anul acesta. Nu mai sunt mega de internet asa de scumpi ca in trecut. Insa in ambele excursii am avut wi-fi in autocar. Un wi-fi destul de bun, 4G. Se mai pierdea semnalul pe coclauri, insa in jurul oraselor iti faceai treaba.

Offtopic: Nu. De ce sa bagi 2 zloturi MicroSD? Nu vad absolut de loc utilitatea lor. In loc de un card de 1TB, bagi unul de 2TB. Simplu. Desigur, cand o sa fie disponibile pe piata...

Edited by 2Unlimited, 29 June 2022 - 11:01.


#28
razzzv

razzzv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.06.2022
Clar nu o sa existe. Trendul e sa faca lockdown in ecosistem. Sa devina deviceul o extensie a omului si sa fie fortat sa plateasca extra pentru ca nu poate iesi din ecosistem.

View PostLeo2006, on 28 iunie 2022 - 23:19, said:

Backupul si stocarea suplimentara vor fi in cloud. Spatiul ocupat de sim si card e deja o risipa si vor disparea complet pentru a lasa loc unei memorii de un terra. E o directie fireasca si necesara.
Backup in cloud e o prostie. Primul lucru pe care il dezactivez la un telefon e prostia asta cu cloudul si sincronizari. N-am nevoie sa ma controleze nimeni ce poze am prin telefon sau ce alte date am prin telefon.
Backup ori fac pe microsd si apoi le bag in PC, ori conectez direct la PC si le transfer din telefon.
Cat despre risipa de spatiu... sa fim seriosi, scopul incercarii eliminarii simului fizic nu are nici o legatura cu spatiul, ci cu alte interese destul de evidente daca iti pui mintea putin.

#29
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,849
  • Înscris: 06.01.2008

View Postrazzzv, on 29 iunie 2022 - 13:17, said:

....
Bine, bine, am inteles.
Dar vreau sa stiu altceva: palaria cu folie din aluminiu o porti doar cand iesi din casa? Sau o porti si cand faci dus, cand dormi, cand faci sex cu sotia, etc.?

Edited by Hider141, 29 June 2022 - 13:22.


#30
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
@Hider141 exagerezi iar malitiozitatea ta e gratuita.

sa-ti amintesc ca mai demult majoritatea userilor de smartphonuri radeau de unii care sustineau ca smartphonurile te spioneaza?

lucru care apoi s-a dovedit ca e adevarat iar morala e ca cine rade la urma rade mai bine.

asa ca ar trebui sa fii mai retinut.

#31
WorstSpiderman

WorstSpiderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 18.06.2019

View Postabulafius43, on 28 iunie 2022 - 21:45, said:

exista teluri dual sim ceea ce e f. util dar la fel de utila ar fi si o capacitate de stocare mai mare.

de aici intrebarea din titlu. mi se pare ca ar fi interesanta o asa chestie. de ex. cum ar fi sa ai 2 microsd-uri de un tb fiecare si sa le bagi pe ambele in tel ca sa obtii 2 tb in total.

sau poate chiar sa faci un raid ca si pe pc. ce ziceti ar merge asta ar fi o idee buna?

DE CE doar doua?

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   150.34K   12 downloads


#32
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,849
  • Înscris: 06.01.2008

View Postabulafius43, on 29 iunie 2022 - 15:29, said:

@Hider141 exagerezi iar malitiozitatea ta e gratuita.
sa-ti amintesc ca mai demult majoritatea userilor de smartphonuri radeau de unii care sustineau ca smartphonurile te spioneaza?
lucru care apoi s-a dovedit ca e adevarat iar morala e ca cine rade la urma rade mai bine.
asa ca ar trebui sa fii mai retinut.
Cu ce exagerez?
Exagereaza aia care fac din tantar armasar, si cred ca intr-adevar si-ar bate serviciile secrete capul sa-mi urmareasca pozele, sa vada pe unde ma plimb sau daca imi fac poze in cucul gol.

#33
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
exagerezi in sensul ca iei in deradere o alegere a unui user fara a aduce vreun argument pt care faci asta decat deraderea in sine.

cat despre colectarea datelor personale evident ca firmele sunt cele care fac asta. dar ce fac firmele cu acele date?

le vand. si cui? cam oricui iar asta poate sa insemne si serviciile de care pomenesti si care probabil ca nu le cumpara direct ci prin intermediari interpusi etc. ma indoiesc f mult ca firmele au vreo etica care le interzice sa faca asta.

acum eu nu sustin ca serviciile ne spioneaza pe fiecare dar n-as fi surprins daca ele aduna date la modul general fie si numai in scopuri sa zicem statistice.

e clar ca se face harvest de date personale la scara mare iar rezultatul e prea ispititor pt servicii ca sa ignore asta. e ca un borcan cu miere pt ele si zic asta avand in vedere natura activitatii lor (adunarea de informatii).

cam asta am de zis pe subiectul asta si mai bine inchei ca devine offtopic.

View PostWorstSpiderman, on 29 iunie 2022 - 18:01, said:



DE CE doar doua?

asta ar fi belea. un adevarat rai pt data hoarders ca am inteles ca exista si asa ceva.

#34
bobben

bobben

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.06.2022
Eu cred ca ar fi o idee buna, dar nu stiu daca vor face asta pentru ca tendinta all in all este sa le scoata.

#35
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005
sunt curios cand o sa scoata si display-ul

#36
Poll7777

Poll7777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 24.12.2020
Nici dacă s-ar face n-as folosi Card SD. 😂
De când cu Cloud, nu mai cunosc card SD sau hard extern, am 256GB stocare și încă n-am reușit sa umplu nici la Note, nici la IPhone nici 128Gb n-am umplut pe S10+….

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate