Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Pen insulina, problema

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,983
  • Înscris: 04.09.2018
Si de ce nu vroia medicul sa-ti dea pen ?! Care era smecheria ? Ca oricum nu le platea el. Poate ca sa nu se mai incurce cu referatele alea, dar ar trebui si pen-urile sa fie in farmacii ca si cele preumplute, m-am dus si eu la farmacia si mi s-a zis ca penurile nu se dau acolo, ci de la medic, am intrebat de curiozitate doar.
Sa le dea la farmacii si sa fie decontate de casa ca si preumplutele, sau pe banii tai daca vrei, dar sa fie.
450 lei unu ? Pai ce, iti facea gagici la foc continuu penu ala ?! Ce scump, si fara cartus.

Bine ca ai rezolvat pana la urma, nesimtiti mai sunt unii dupa ce ca omu e bolnav, mai ti iti bati joc de el. Te admir ca lupti pentru ce trebuie si nu ii lasi sa te calce in picioare.

Cand un pen preumplut e 35 de lei Novorapid cu 300 de unitati, iar Tresiba adica lenta tot atatea unitati cam 70 de lei. Oricum si aici, vad ca tresiba e cam dublu la pret fata de rapida la aceiasi cantitate, nu stiu de ce, poate ca a aparut mai tarziu fata de novorapid.
Am observat ca penurile preumplute de Tresiba sunt putin mai ok facute, acolo unde setezi unitatile nu joaca cum joaca la novorapid, la novo joaca rotita aia, pare ca penul ala e mai de proasta calitate, parca si plasticul e altfel, nu stiu ce sa zic.

Foarte bine ai facut ca i-ai zis dirigintei de farmacie chestia cu acele, pai si la cartuse iti trebe ace, nu doar la penuri. Raman uimit, bine ca ai povestit ca sa stiu si eu (si poate si altii interesati).
Iar cu aia "merge si asa", e culmea ! Nu merge si asa, ca se poate sparge mai tare, si mai rau. poate ca particule minuscule de sticla intra in insulina aia, particule care apar dupa fisurarea cartusului.

Acuma in septembrie cand imi da alta reteta de novo, o sa ma duc la sensiblu sa vad cum e cu acele, si cate dau.
Nu stiu daca in UE se intampla ca la noi.

Iar aia cu luna decembrie alta magarie, pai daca omul are nevoie ce face ?! Bine, ca poti face cumva sa sari luna aia si sa ai de dinainte, dar zic ca si idee doar.


Remicade, mie la o cutie cu 5 pens novo preumplute mi-au dat 6 ace de 8 mm, au zis ca nu au mai multe nici pe bani ca nu le da producatorul, ca nu are.
F tare, sa ajungi sa comanzi de pe site-uri care nu au nici o treaba cu domeniul medicina, farmacie, si daca alea nu mai au, ce ar fi ?!
Mai exact la farmacia Ana Maria (tot un lant de farmacii) am luat penurile, de acolo am luat, dar am intrebat si la Dona si la Dr Max, si la alta si tot asa, n-au ace.
De unde ia Sensi, sa ia si astia, macar pe bani sa le dea la cutie de 100, nu sa le iau de nu stiu unde. Sau sa le ia de unde le iau firmele care vand pe emag.
Hai, nu dai cand e gratis, ca nu vrei sa te mai incurci cu casa, dar nici pe bani ?! Ca totusi castigi din asta, ai interesul sa aduci zic eu.

#20
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020

View PostMinettoMatoi, on 04 iulie 2022 - 10:31, said:

Si de ce nu vroia medicul sa-ti dea pen ?! Care era smecheria ? Ca oricum nu le platea el.
Impresia mea este că ei s-au pus să fure pen-urile sau ceva de felul acesta. Că prea suna ciudat şi cum m-au anunțat (şi am auzit că aşa anunțau pe toată lumea), fără ca eu să întreb ceva despre pen-uri).

#21
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,983
  • Înscris: 04.09.2018
Probabil anuntau preventiv ca sa nu ceri, nu stiu. Probabil le fura si sa le dea cumva cu 450 de lei, ca altfel nu ar avea de ce sa le fure daca nu le-ar iesi nimic.
Ca fura ce nu e de gasit in farmacii.
Niste nesimtiti ! Isi bat joc de oamenii bolnavi, sa le fie rusine.

Insa cum am zis sunt uimit ca nu exista in farmacii. Ca vorba ta, e o alegere personala, poate nu vreau preumplut, poate nu vreau seringa sa trag din flacon, da-mi posibilitatea sa aleg, chiar si pe banii mei la o adica, desi omeneste e gratis ca platim asig medicala.

#22
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009

View PostMinettoMatoi, on 04 iulie 2022 - 10:31, said:

Hai, nu dai cand e gratis, ca nu vrei sa te mai incurci cu casa, dar nici pe bani ?! Ca totusi castigi din asta, ai interesul sa aduci zic eu.
Am avut ace la vanzare la pret fara adaos comercial, am avut atatea scandaluri cu astia care vor totul gratis, "Bine ca pe bani aveti dar gratis nu !!!" incat le-am retras de la vanzare si asa s-a facut liniste.
Daca nu lucrezi in domeniu sa stii exact cum merg treburile din afara toate par simple dar nu e deloc asa.

View PostMinettoMatoi, on 04 iulie 2022 - 10:31, said:

De unde ia Sensi, sa ia si astia, macar pe bani sa le dea la cutie de 100, nu sa le iau de nu stiu unde. Sau sa le ia de unde le iau firmele care vand pe emag.
Ti-am spus ca Sensiblu are in spate importator de insuline (Mediplus de care probabil nu ati auzit), acele care trebuie sa mearga cu insulina la alte farmacii sunt deturnate catre Sensiblu, pentru pacientii lor. Poti sa faci ceva legat de asta ? Nu pentru ca nu-ti mai dau insulina si desi pare ciudat nu se gaseste insulina la depozite decat daca ai pile la cel la care faci comenzile, telesales. Pare SF asa-i ?

View PostMinettoMatoi, on 04 iulie 2022 - 10:31, said:

Cand un pen preumplut e 35 de lei Novorapid cu 300 de unitati, iar Tresiba adica lenta tot atatea unitati cam 70 de lei. Oricum si aici, vad ca tresiba e cam dublu la pret fata de rapida la aceiasi cantitate, nu stiu de ce, poate ca a aparut mai tarziu fata de novorapid.

E alt tip de insulina normal ca are alt pret.

Edited by Remicade, 05 July 2022 - 19:08.


#23
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,983
  • Înscris: 04.09.2018
Asta cu gratis ai dreptate, eu sunt dispus sa platesc daca e nevoie. De ex am destule glucometre gratis luate odata cu doua cutii de teste cumparate pe banii mei, si nu mai cer la medic aparat chiar daca am dreptul, lasa sa ia altul care are nevoie.
Insa vezi tu, daca nu ai bani ?! Ca omu ptr sanatate ar da, dar multi sunt saraci, mai ales batranii.
Eu credeam ca si acele sunt ca orice alt produs care se ia si cu bani din farmacie. Dar na, daca nu ai bani, e problema.
Desi daca schimbi acul la zi (cum mi-a zis medicul sa fac), dai un 25 lei lunar pe ace, nu mi se pare mult dar nu stiu, poate ptr aia care nu au bani, e mult si 25.

Pare SF dar atunci iau de la Sensiblu si gata.

Stiu ca Tresiba e alta insulina, doar ma miram, ca si Fiasp e aspart imbunatatit dar costa tot cam cat novorapidul.
La o farmacie Dr max parca, un preumplut Tresiba 100 ui/ml 3 ml e 64,55 lei.
Novo la farmacia Ana Maria e 35, fiaspu parca 36 si ceva.

Inseamna ca daca mergi la un medic fara contract cu casa, ai pus-o la bani daca faci lenta unitati mai multe, plus 3 rapide un 20-25 unitati pe zi ptr 3 mere (200-250 HC/zi mancati, mie medicu mi-a pus limita de 250 HC/zi).
Daca faci un 50 unitati lenta, si 25 rapida, ai da cam 334 + 95 = 429 lei, daca faci mai multa lenta ca ai rez la insulina, si rapida faci mai multa, e jale. Mai pui 25-30 lei acele lunar.

Ca banui ca un medic care nu lucra cu casa iti da retete simple la tot.

#24
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Nimeni nu cumpără insulina pe bani.

#25
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,983
  • Înscris: 04.09.2018
E, uite ca eu am luat si pe bani. Cand am piedut compesata si m-au intrebat aia de la farmacie ce scrie pe reteta (ca sa se convinga ca am avut), am platit-o luna aia, in aprilie parca.
De ce n-ar lua si pe bani ? Ca daca lucri cu un medic care nu e cu casa, ce faci ? O iei cu bani, nu ai ce face.
De ex eu empatizam cu medicu ala care a aparut public ca a facut ce a facut, m-a fascinat, pe langa ca era asa pontos si simpatic, imi placea si profesionalismul lui. El nu are contract cu casa. Daca nu ma dezamagea cu ceva, ramaneam la el. Si deci ? Plateam insulina.

Oricum medicul meu nu stiu ce a avut in cap, mi-a coborat in iunie doza la 2 unitati de rapida orice mananc si oricati HC bag, nu e in ordine.
E frectie la picior de lemn, poate poate cineva sa imi dea o parere, ca pe mine deja ma depaseste situatia, ma duc sapt viitoare la el, dar sunt curios si de eventuale alte pareri.

Am impresia ca toata viata invatam, cat am invata, tot fraieri murim.

Glicemia bazala: 108
Novorapid 2 Unitati facute atent si bine.

20 min de la insulina - 97
30 min de la insulina - 91 (ma pus medicu sa fac si teste din astea, sa vedem cand intre insulina in efect si cat scade si in cat timp scade)

Mancat masa cu 153 HC compusa din paine graham Velpitar 142 g, 25 g branza tartinabila si 132 g gem de capsuni (ca sa se stie si ce fel de HC sunt)

30 min de la masa - 96 (cam asa era si fara insulina uneori)
1 ora - 169
2 ore - 186
3 ore - 167

Ce draci e asta ? Pai asa aveam si fara insulina aia. Mie medicu mi-a pus limita ca si la 1 si 2 ore si dupa aia sa fie sub 160, iar bazala sa fie sub 120, aia este, slava domnului.
Am mai prezentat asta si inainte cand am mai patit, mi s-a dat o parere pe privat de catre cineva, tin sa cred ca are dreptate, dar totusi as dori si alte pareri pana ma duc la medic.
Ca nu pricep.

1,7 m, slab, miscare cat de cat, deci nu am rez la insulina, HOMA e sub 2.

Parerea mea este ca e prea putina insulina, dar e doar o parere.

#26
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020
Eu te-am ajutat cu o părere, dar refuzi să o accepți.
Mai mult decât o părere, realitatea este că tu nu ai diabet.
Poți încerca pe orice alt om care îți dă voie să îi măsori glicemia, înainte şi după masă, cum ți-ai măsurat şi ție, şi vei observa că glicemia îi oscilează exact cum oscilează şi la tine.
Ce ți-a spus doctorul "îți dau insulină ca să îți protejez pancreasul, să nu se distrugă" este aberație în cea mai pură formă. Nu există aşa ceva! Realitatea e chiar invers. Uită-te şi la medicii oftalmologi: prescriu rețete pentru ochelari nu cu dioptria fixă a pacientului, ci cu jumătate de nr. mai puțin, pentru a stimula corpul să facă un efort, nu să se "lenevească".

#27
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,983
  • Înscris: 04.09.2018
Pai de aia am si zis ca tin sa-ti dau dreptate, si ti-am si zis ca pana la urma nici eu nu cred ca am diabet, am inteles f bine ce ai spus ca m-am tot gandit si eu si am acceptat (de fapt imi si convine ca n-as avea), ptr ca ai explicat f logic, bine, la inceput n-am inteles, dar dupa aia am stat si am rumegat, insa nu asta e ideea pana la urma, chiar si la sanatosi daca bagi insulina ar trebui sa fie mai mica glicemia aia, normal ca fluctueaza, ar fi absurd sa zicem ca e linie. Adica fluctuatia in sus ar trebui sa fie mai mica totusi.
Daca pana acuma urca maxim la 180 sa zicem, cu aia ar trebui sa urce pana la maxim 130, e doar un exemplu.

Pana la urma daca e sa o iei asa, intrebarea ar putea fi de ce la oricine, (si ar putea fi o pura curiozitate ca ma pasioneaza domeniu), 2 unitati alea n-ar avea efect la o masa cu 153 HC rapizi (nu din legume, fructe, si ceva de genul). Bine, nu putem generaliza, a la unu are, la unu poate n-are, dar ma refer la aia care n-are.
Am bagat si 5 unitati, la fel a fost la aceiasi masa ! Dar nu am bagat mai mult de 5.

De ex Ines Nerina de pe youtube are DZ 1, a mancat o felie de tort de 110 g, avea 40 HC estimat, pusese ea ca are 30-35 HC/100 g. Inainte de masa avea 106, si la 2 ore 86. Poate ea e una din persoanele la care merge, bagase cam 3-4 unitati, n-a zis cat a bagat dar atata baga, cam 1 unitate/10 g carbo, ca zisese alta data.
Poate ca a avut 40 de HC in loc de 153, insa la mine s-a intamplat si la 80 de HC cu 4 unitati, mancasem chifle albe ptr test.

Ce e grav, este ca medicii la care am fost se blocau cand puneam intrebari mai de finete, si de aici trag concluzia ca si diagnosticele le pot pune aiurea.

Aia cu ochelarii corect, e o aberatie. Depinde de medic, mie mi-a zis ca si daca nu port ochelarii si daca port e tot aia, nu se schimba nimic, corpu nu poate schimba asta, ca daca era asa, nu se deteriora vederea de la inceput, facea efort si o corecta.
Si daca pun jumate de dipoptrie nu vad bine si asa va ramane.

#28
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009

View PostMinettoMatoi, on 08 iulie 2022 - 19:23, said:

E, uite ca eu am luat si pe bani.
Esti exceptia exceptiilor, cei care au diabet se vaita ca trebuie sa plateasa 5 lei pe luna diferenta la Siofor si la altele....mama ce scandaluri aveam prin farmacie !!! Romanul fuge ca dracu de tamaie cand aude de insulina, schimba de pe orala pe insulina cand deja raul a fost facut si patul vascular e praf si pulbere, tu iti faci insulina desi nu ai diabet din ala diagnosticat conform ghidurilor, am zis ca esti exceptia ?

#29
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,983
  • Înscris: 04.09.2018
Mda, nu stiu, nu prea am bani, dar nu-s nici asa zgarcit, daca pot, imi platesc tratamentul la o adica. Lasa sa nu doreasca ei insulina ca s-o iau eu, asa mai in gluma zic.

Patru medici au zis ca am diabet dupa ce au vazut testul de toleranta la glucoza cu glicemia de 229 si respectiv 248 (s-au facut doua teste la trei luni distanta), pe criteriul stiut "daca in orice moment al zilei indiferent de la timpul trecut de la masa si oricat de copioasa a fost masa, ai peste 199, e diabet, adica de la 200 in sus".
Si doi medici au zis prediabet dat fiind ca la 2 ore glicemia era peste 140 dar pana in 200, la ambele teste a iesit asa, plus bazala peste 100 dar sub 126.
Deci am fost diagnosticat conform criteriilor de diagnostic, sunt deja bagat in sistem.

Mi s-a dat insulina ca sa nu ajung praf dupa cum zice medicul, mai ales ca nu tin regim, am mese si de 400 de carbo.
Ei au vazut ca glicemiile mele s-au tot alterat din 2007 incoa, mama are diabet, cica am mostenit, s-au alterat pana am intrat in criteriile oficiale de diagnostic zic ei. S-a facut TTGO in 2007,2009, 2012,2016.

Dar eu i-as da dreptate lui Mike1alike ca n-am, naiba stie.

Nu ma deranjeaza deloc ca fac insulina, si daca nu fac, a zis medicu ca sa nu mai vin la el cum ca el doreste sa ma ajute sa nu ajung critic si eu mi-as bate joc, si ca si asa putini medici fac ce face el sa bage insulina din pripa, cica cel mai eficient hipoglicemiant e insulina.
Eu nu stiu de ce lumea fuge, pe mine ma si distreaza.
Imi place cand sunt la butoane si pot controla eu valorile indiferent ce mananc, aflu eu miercuri de ce cu 2 unitati nu se simte.
Si oricum daca e vreun razboi ceva, stiam ca pe astia cu toleranta alterata la glucoza si diabet nu-i ia, mi-a dat un coleg de forum legile, desi acolo scrie ca ptr soldatii care s-ar duce la lupta pe teritorii straine, acum nu stiu daca e valabil si daca e razboi la noi.

Aici e: https://legislatie.j...mentAfis/145748

Chiar sunt curios daca e valabil si ptr razboi la noi.

Edited by MinettoMatoi, 10 July 2022 - 00:11.


#30
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,983
  • Înscris: 04.09.2018
Datale problemei: Pen NovoRapid, se vede f clar ca mai este insulina in pen, cel putin 20 de unitati, dar e blocat ala de reglezi unitatile, nu mai merge, ca si cum e empty.
Se vede distanta intre piston si capat, ca pistonul nu e in capat dus. O sa atasez poza sa aud pareri daca se poate, ori e penu defect (Desi a mers brici pana acuma), ori nu stiu.

A doua problema (am mai zis, dar acum pun altfel problema), dupa ce fac insulina, iese pe ac o picatura, sterg cu servetelul, iara iese aiurea, un coleg de forum a zis ca e chestie de fizica, pai fizica fizica dar totusi, pe langa ca se pierde insulina, cine stie cat intra si in mine, ca eu apas si intra unitatile setate, dar tinand penul inca 10 secunde acolo asa cum mi s-a zis, cine stie (asa pe chestie de fizica zicand mai in gluma mai in serios) cat mai intra iesind picaturi aiurea cum ies si dupa ce scot penul. Si de multe ori nu prea pot sa trag o concluzie, la aceiasi masa valorile-s total diferite, stiu ca, cont si asimilarea, dar cred ca si precizia penului conteaza.

Parerea mea e ca asta cu penurile e mai comoda dar mai imprecisa si mai prost de controlat.
Chestia cu flaconu si seringa mi se pare excelenta si precisa. Tragi din ala precis, bagi precis in tine, iese cam tot ce ai bagat si poate nu mai iese aiurea, ai control mai bun zic eu.

Attached Files

  • Attached File  pen.jpg   81.11K   3 downloads

Edited by MinettoMatoi, 01 August 2022 - 17:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate