Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Retragere la Mama Natura

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#55
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsandel1, on 29 iunie 2022 - 10:02, said:

Nu, să cumpăr, dar nu eram hotărât.

OMG!!!!!!

#56
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostMelteanu, on 28 iunie 2022 - 21:14, said:

in afara de mistourile celor ce stau in cusca de beton,altceva nu mai puteti?
Cusca de beton cu AC e mai buna decit boschetu unde-ti torni apa cu galeata-n cap. Ziua cind iti rogi moartea de la coduri de toate culorile stai in cusca relaxat si cind se racoreste poti sa vezi copaci in parc :D

#57
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View PostTsunnnami, on 29 iunie 2022 - 07:32, said:


Nu doar la poluarea aerului ma refer
Trafic
Mizerie
Zgomot
Aglomeratie urbana intre blocuri, in blocuri
Injuraturi
"Sticli goale, sticli murdari, cumparaaaaaaaa...m!"
Lipsa caldura
Lipsa apa calda
Lipsa apa
Trotuare ocupate de masini
Pisici calcate de masini

Toate astea de care "n-are nevoie un om, sunt poluare
Muta-te si tu in Europa!
si unde mai auzi chestia aia cu sticlele?

View PostCronos1, on 29 iunie 2022 - 08:44, said:

De ce te-ai intors?
Atunci ne-a povestit ca de dorul soacrei!

#58
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021

View PostCronos1, on 29 iunie 2022 - 08:34, said:

Nu prea are importanta din ce palat plec si sigur nu vreau sa stau intr-o pestera. In ce priveste "Esti pregatit sa tai lemne pentru foc iarna si sa prinzi pesti la copca? Sau sa dai nas in nas cu ursul si mistretul, cind mergi vara la cules de mure?" ar fi ceva foarte fain, din punctul meu de vedere.

Nu as vrea ceva rupt de civilizatie. Pur si simplu as vrea sa simt iar ca sunt o particica din natura...ca in copilarie, cand mergeam cu oile bunicului, cand pescuiam cu ata de papiota si un ac cu gamalie....Simt repulsie in ultima vreme fata de tot ce se revarsa la tv, fata de apucaturile sociale ale celor din jur....sunt cumva eu paranoic?
Daca astepti sinceritate, acorda sinceritate.
Conteaza mult unde locuiesti acum, la bloc, garsoniera.
Spune unde locuiesti si unde iti doresti sa locuiesti.

View PostCronos1, on 29 iunie 2022 - 08:49, said:

Pai are wc ul in curte, cum spuneai??/ nu cred
Astea sunt stiri fanteziste, wc in fundul la curte nici pe la tara nu mai ai, se face fosa septica sau hazna. Vine vidanja la ceva timp si rezolva sau bagi tu ceva chimicale si apoi bagi pompa sa traga resturile.
Asta cu facut wc nu prea este a buna ca mai ai panza freatica, fantana.

View Posthoneybee, on 29 iunie 2022 - 09:48, said:

Are importanta. Cit esti tinar si in putere, da, simti ca poti muta si muntii din loc. Dar odata ce te mai tine un junghi in coaste sau incepe sa te siciie o durere lombara, iti trece repede spiritul de aventura in sinul naturii. Posted Image

O casa, oricit de mica ar fi si oriunde ai avea-o, trebuie intretinuta. Altfel te culci pe lauri si te trezesti in citiva ani intr-o ruina. Posted Image
Bani! Bani trebuie ca, casele moderne, sunt ca masinile moderne, nu prea mai poti face tu mare lucru. Platesti un mester si gata.
Si trebuie avut grija la materiale.

Eu ziceam ca la batranete o sa ma mut la garsoniera, dar dupa ce citesc subiecte pe forum ma face sa ma gandesc daca nu o sa ma mut cumva la tara. Sa astept intalnirea cu eterul cu damigeana de tuica.

View PostMosotti, on 29 iunie 2022 - 11:20, said:

Cusca de beton cu AC e mai buna decit boschetu unde-ti torni apa cu galeata-n cap. Ziua cind iti rogi moartea de la coduri de toate culorile stai in cusca relaxat si cind se racoreste poti sa vezi copaci in parc Posted Image
Din cauza asta trebuie pastrat un anumit limbaj.
Au trecut ani de zile pana discutam cu o cunostinta care tot asa s-a mutat la casa, pana cand am discutat sincer despre treburile astea.
Ma gandesc ca aproape 30 de ani am locuit intr-o cutie de beton cocotata intr-un bloc.

Cat despre parc? Eu ma numar printre cei care se duceau la parc, departe, aglomeratie in oras pana la parc. Si la parc de duci L-M-M-J-V dimineata. Atat, Daca te duci seara este aglomeratie, cel putin Vineri seara, Sambata, Duminica, la Craiova este aglomeratie in parc.
Tot felul de boracei mici cu mamicile, trotinete electrice.

Edited by MindArchitect, 29 June 2022 - 14:26.


#59
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttytysor, on 29 iunie 2022 - 14:12, said:

Muta-te si tu in Europa!
si unde mai auzi chestia aia cu sticlele?


Atunci ne-a povestit ca de dorul soacrei!

Este "manageable"

#60
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007

View Postaltuser09, on 28 iunie 2022 - 18:04, said:

La mama natura  sau in Mama Natura?
Era una candva la antena 1......
n-o mai recunosti. S-a maritat si s-a mutat la tm. E slaba, uscativa, am trecut pe langa ea si nu am recunoscut-o.

View Postmaccip, on 28 iunie 2022 - 18:20, said:

Un fost profesor de-al meu s-a mutat undeva intr-un canton, langa un sat, langa o statie de pompare, sa nu fie singur.
Vine 2 zile prin Bucuresti ca inca mai preda undeva. Dar nu sta acasa cu nevasta-sa, se retrage acolo.
Are grija de o vie si probabil de pompa aia de apa.

Dar gagiul e cam dus. Era dus si pre vremea cand eram eu student.
Salutari la domnu' profesor, daca cumva ma citeste!
:)

Si Ted Kaczinsky a fost prfesor parca la Harward, dupa care s-a retras intr-o coliba, si 20 de ani FBI il cauta de zor.

https://en.m.wikiped...i/Ted_Kaczynski

#61
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View PostMindArchitect, on 29 iunie 2022 - 14:25, said:

Eu ziceam ca la batranete o sa ma mut la garsoniera, dar dupa ce citesc subiecte pe forum ma face sa ma gandesc daca nu o sa ma mut cumva la tara. Sa astept intalnirea cu eterul cu damigeana de tuica.

Trebuie sa ai ficatul bunisor pentru planul asta.

Edited by Cronos1, 29 June 2022 - 18:05.


#62
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Nu stiu pe ce planeta traiesc unii dar in Romania 25% se caca in curte, ce fose visati. Sigur ca e un progres fata de acum 15 ani cind 50% se cacau in curte. :lol:

Galagia intre blocuri se rezolva rapid inchizind geamurile. Daca se urla incontinuu poate ar trebui sa va ginditi la mutat intr-o zona cu mai putini dementi. La mine nu se urla aproape deloc si nu-s in nus ce residence cu besini. Intr-o vreme era o javra nebuna pe un balcon, dar aia era mic copil fata de cainii din sat de la socrii care latra ca prostii toata noaptea si cred ca sint vreo 200 minim. Liniste la tara :lol:

#63
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Si la tara trebuie sa ai bafta sa n-ai vecini manelisti care sa dea la maxim playlistul cu guta, salam, parizer si alte asemenea vietati.

Si la tara sunt melteni care merg cu suta si ceva la ora prin mijlocul comunei. Am cunoscut un astfel de caz: un pusti de 18-19 ani, abia isi luase permisul, mergea cu Opelul in blana si la o curba a pierdut controlul, a derapat si a lovit o femeie care mergea pe marginea drumului. A omorat-o pe loc. Si mai era si cu 2 persoane in masina, dintre care o eleva de clasa a 8-a careia i-a rupt bratul...

Daca mai adaugi la asta si lipsa confortului (recte gaze, apa si canalizare), trebuie sa te gandesti bine daca merita sa te muti. Pentru o casa de vacanta e OK, dar sa locuiesti acolo e altceva. Mai pune la socoteala si timpul pe care il petreci in trafic spre si de la munca, daca nu poti lucra de acasa. si ai tabloul complet.

#64
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Nici nu ma gandeam, @pufonel, la a locui intr-un sat. Acolo e ca in las fierbinti(genial de realist si trist  filmul asta).....o eventuala mutare ar fi facuta in primul rand, cred, pentru a nu mai veni in contact cu prostii......

Apropo, am ajuns sa cred ca prostia e cam la fel peste tot. S-antamplat sa stau vreo 2 nopti la o pensiune in zona maramuresului. Tot din intamplare(nu am avut vreo contributie) "gazdele" au stat la un paharel la masa cu grupul, intr-o seara , si din discutii, am dedus ce am scris mai sus.....desigur...cu alte paradigme: furtul lemnelor, drujbe, vanatoarea ilegala, coruptia din zona, educatia data copiilor etc....

Edited by Cronos1, 30 June 2022 - 08:08.


#65
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Un loc fara prosti nu vei gasi.Dar poti gasi un loc unde prostii sa te respecte,si sa nu te deranjeze.

#66
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View PostMelteanu, on 30 iunie 2022 - 09:04, said:

Un loc fara prosti nu vei gasi.Dar poti gasi un loc unde prostii sa te respecte,si sa nu te deranjeze.

Ca sa ma respecte ar trebui sa-i bat asa cum bateai tu in Italia ciorditorii....

Edited by Cronos1, 30 June 2022 - 14:14.


#67
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Nu poti bate lumea la infinit.La un moment dat trebuie sa ii eviti,ca nu esti etern.

#68
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
mai degraba...tern....

#69
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.07.2005
Viata la tara !!!

https://youtu.be/z7ZprE3gW3U?t=2185

Edited by rolion, 30 June 2022 - 16:28.


#70
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021

View PostMosotti, on 29 iunie 2022 - 21:55, said:

Nu stiu pe ce planeta traiesc unii dar in Romania 25% se caca in curte, ce fose visati. Sigur ca e un progres fata de acum 15 ani cind 50% se cacau in curte. Posted Image

Galagia intre blocuri se rezolva rapid inchizind geamurile. Daca se urla incontinuu poate ar trebui sa va ginditi la mutat intr-o zona cu mai putini dementi. La mine nu se urla aproape deloc si nu-s in nus ce residence cu besini. Intr-o vreme era o javra nebuna pe un balcon, dar aia era mic copil fata de cainii din sat de la socrii care latra ca prostii toata noaptea si cred ca sint vreo 200 minim. Liniste la tara Posted Image
Si ce are? Te intreb in legatura cu statistica aia cu 25% care se caca in fundul la curte.
Pentru ca pe la tara au ramas batrani. Tineri care sunt pe la tara, aia au facut o fosta septica, au betonat acolo o groapa si trag rahatul cu o pompa sau vidanja.
Cine doreste gaseste o varianta.

Depinde si de unde esti de la tara. Intr-un sat este asfalt la poarta, internet, telefonie.
La cativa KM distanta este asfalt, apa, se trag gazele.

View Postpufonel, on 29 iunie 2022 - 22:32, said:

Si la tara trebuie sa ai bafta sa n-ai vecini manelisti care sa dea la maxim playlistul cu guta, salam, parizer si alte asemenea vietati.

Si la tara sunt melteni care merg cu suta si ceva la ora prin mijlocul comunei. Am cunoscut un astfel de caz: un pusti de 18-19 ani, abia isi luase permisul, mergea cu Opelul in blana si la o curba a pierdut controlul, a derapat si a lovit o femeie care mergea pe marginea drumului. A omorat-o pe loc. Si mai era si cu 2 persoane in masina, dintre care o eleva de clasa a 8-a careia i-a rupt bratul...

Daca mai adaugi la asta si lipsa confortului (recte gaze, apa si canalizare), trebuie sa te gandesti bine daca merita sa te muti. Pentru o casa de vacanta e OK, dar sa locuiesti acolo e altceva. Mai pune la socoteala si timpul pe care il petreci in trafic spre si de la munca, daca nu poti lucra de acasa. si ai tabloul complet.
Si daca politia din orase nu prea se streaseaza cu sesizarile, ia de iti imagineaza sa apelezi la politia rurala...

Pe la tara se merge fara permis, furturile.

View PostCronos1, on 30 iunie 2022 - 08:05, said:

Apropo, am ajuns sa cred ca prostia e cam la fel peste tot. S-antamplat sa stau vreo 2 nopti la o pensiune in zona maramuresului. Tot din intamplare(nu am avut vreo contributie) "gazdele" au stat la un paharel la masa cu grupul, intr-o seara , si din discutii, am dedus ce am scris mai sus.....desigur...cu alte paradigme: furtul lemnelor, drujbe, vanatoarea ilegala, coruptia din zona, educatia data copiilor etc....
Traiesti in Romania.

#71
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006

View PostCronos1, on 30 iunie 2022 - 08:05, said:

Nici nu ma gandeam, @pufonel, la a locui intr-un sat. Acolo e ca in las fierbinti(genial de realist si trist  filmul asta).....o eventuala mutare ar fi facuta in primul rand, cred, pentru a nu mai veni in contact cu prostii......
Pai atunci ce doresti mai exact? Sa te mutim off-grid, ca aia de prin Alaska? Fii mai explicit.

#72
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View Postpufonel, on 30 iunie 2022 - 21:46, said:

Pai atunci ce doresti mai exact? Sa te mutim off-grid, ca aia de prin Alaska? Fii mai explicit.

Cred ca un ranch, ca in Dallas, mi-ar placea!

Edited by Cronos1, 01 July 2022 - 18:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate