Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Retragere la Mama Natura

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#37
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021

 Melteanu, on 28 iunie 2022 - 21:02, said:

Ma bucur ca mai exista cineva care nu mai suporta orasul.
Recunosc ca am citit mesajul tau prea repede si am citit ca un fel de intrebare:

"Mai exista cineva care mai suporta orasul?"

Sunt foarte multe subiecte pe forum pe tema asta, fiecare subiect este UNIC.
Pentru ca retragerea la mama natura are multe intelesuri, retras la casa, retras pe munte, ca avem colegi si youtuberi care s-au mutat si pe munte.
Retras la casa in oras.

Mama natura poate insemna la casa sau retragere pe undeva pe langa padure, prin vreun sat parasit.

Si eu, sa zic ca in urma cu vreo 10 ani, ma saturasem de oras, de locuitul la bloc. Am locuit si cu chirie, am avut si apartament cumparat. Ma saturasem sa imi tot tropaie careva.
Acum este 23:15 noaptea, tastez mai tare pe latpop si nu deranjez pe cineva de deasupra, pe cineva de sub mine.
La bloc puneam o carpa sub tasatura sa nu tastez prea tare noaptea sa deranjez vecinul de sub mine.

Daca vreau ma duc sa mananc, ma duc la bucatarie nu deranjez pe careva cu galagia, ies in curte la o tigara, am 2 pisicei, am mancat anul asta agrise, agris plantat de mine, ma uit la bolta cu struguri de masa si astept sa se coaca.

Pastrez relatia de "buna ziua" si atat cu toata lumea, ca am avut experiente sa fiu prea prieten cu straini.
Ma duc daca vreau si fumez o tigara si ma uit la stele.

Subiectul este bun, tu ai multe mesaje bune, doar sa ne zica ce se refera cu mama natura.

Ca asa mai glumesc si eu pe forum ca imi cumpar o casa pe la tara pe vreun deal.

Edited by MindArchitect, 28 June 2022 - 22:18.


#38
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.07.2005
Ia de aici 51 de pagini de salbaticie de la mama natura,traite "live" de cineva real si nu de "mistocarii" astia stand in fata ecranului de pe topicul acesta !
bafta

https://forum.softpe...nativa-viabila/

#39
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Sunt de ieri in capitala,plec inapoi la Taranoaia azi,slava domnului.Odata ca varsta unii intelegem locul ce ni se potriveste,ce ne-a lipsit in viata,unde am tanjit sa traim.Si cel mai important pentru cineva e sa se simta bine undeva,acel gram de fericire sau macar multumire care te motiveaza sa te trezesti dimineata,sau sa te intorci de oriunde.

#40
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 pufonel, on 28 iunie 2022 - 22:11, said:

LE: iarna, cand e presiunea mare si nu se ridica fumul, e poluare si acolo. Dar deh, "aer curat, ozonat..." Posted Image

Nu doar la poluarea aerului ma refer
Trafic
Mizerie
Zgomot
Aglomeratie urbana intre blocuri, in blocuri
Injuraturi
"Sticli goale, sticli murdari, cumparaaaaaaaa...m!"
Lipsa caldura
Lipsa apa calda
Lipsa apa
Trotuare ocupate de masini
Pisici calcate de masini

Toate astea de care "n-are nevoie un om, sunt poluare

#41
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021

 rolion, on 28 iunie 2022 - 23:15, said:

Ia de aici 51 de pagini de salbaticie de la mama natura,traite "live" de cineva real si nu de "mistocarii" astia stand in fata ecranului de pe topicul acesta !
bafta

https://forum.softpe...nativa-viabila/
Fii atent, nu trebuie sa te supere asa zisele mistocarii, din contra, intr-un fel te pregatesc si te intaresc pentru viata reala.
Si aici suntem anonimi. Pai eu ma uit pe canale de youtuberi romani care s-au retras in salbaticie, pe munte, in cativa ani au domesticit locul, au amenajat casa, au panouri solare.

Si vrei sa iti zic ce mesaje primesc? Din categoria celor personale si incomode. De ce nu sta sotia/gagica cu tine? Nu ii place pe munte? Si etc... etc... Si tipul explica, treburi personale care nu ar trebui explicate. Explica ca sotia/gagica are jobul care nu poate sa-l faca tot timpul de la distanta etc...
Acum tu ca barbat nu poti sa pocnesti din degete si toata familia sa faca tine, hai sa ne mutam la tara, hai sa ne mutam la padure, la munte. Cand eram copil, tata, doar tata, dorea sa ne mutam la casa, sublinez in oras, noi, familia nu am dorit, ne parea ca avem prieteni in cartier, ca la casa este mai complicata, nu este confortul ala de la bloc.
Si au trecut vreo 20 de ani, prieteni, majoritatea sunt plecati, strainatate, alte orase, s-au mutat in alte cartiere.

Si gasisem casa calumea doar ca acuma 20 de ani nu avea apa, trebuia trasa sau facuta fanatana, si nici nu cred ca avea asfalt.
Va zic, daca stiam lucrurile pe care le stiu acum, ma mutam si la marginea orasului, faceam put. Doar sa am si eu mica mea oaza verde.

 Melteanu, on 29 iunie 2022 - 05:00, said:

Si cel mai important pentru cineva e sa se simta bine undeva,acel gram de fericire sau macar multumire care te motiveaza sa te trezesti dimineata,sau sa te intorci de oriunde.
Eu cand m-am mutat la casa, imi era rusine sa ma bucur, nu stiu cum sa iti explic.
Am fost la un vecin din blocul in care am locuit, eu tot cu atitudinea umila.
Apartament frumos dar mic.
Am inteles cum se simteau bunici cand veneau la bloc.

Ai folosit un cuvant de doar eu am observat ca-l folosesc pe forum, dupa o varsta, fericirea este relativa, conteaza sa fii multumit. Este lucru mare in lumea asta moderna sa ai senzatia aia ca esti multumit.

Nu mai exista tara, inainte la tara era unde se gatea pe pirostrie, nu aveai tv. Acum la tara este asfalt, cred ca au tras astia apa si la 25 de km de oras. Oricum mai bine sa iti faci put pentru udat. Ca ma tenteaza pe mine sa fac put cand observ ca dau 100-150 de le pe apa lunar sa ud cateva astea sau sa spal vreun covor.

 Tsunnnami, on 29 iunie 2022 - 07:32, said:

Multe le gasesti si pe la tara. Si ia te gandeste daca prin 90 sau cand ai copilarit tu, ia te gandeste cand te duceai la tara si coborai din masina, gustai aerul. Scriu singur la calculator dar am zis cu voce tare "gustai aerul".
Simteai ce gust proaspat are aerul. Acum si pe la tara s-au inmultit masinile, nu mai este aerul asa de curat dar foarte multe din cele zise de tine sunt valabile.

Senzatia este cam cum te-ai duce la munte si deschizi geamul si simti aerul ala curat de munte, asa era inainte.
Masinile erau rare ca ne jucam pe mijlocul strazi, jucam liniuta pe tije, aruncam cu pietre sau discuri la o linie si jucam pe tije.

Treburile astea, gandul de retragere, cum ziceam, ca este retragere la tara, la munte, o casa la oras, pe langa oras, la periferie, ca una este tara si alta este periferia orasului sau vreun sat dala care este sat cu numele, practic a fost preluat de orasul de langa.
Mai intai de toate iti trebuie bani.
https://forum.softpe...a-la-retragere/

Eu ma uit ca sunt destul de multe persoane care fac saracia la bloc, duc o viata saraca, dar nu se muta, nu se muta la casa pe langa oras, la tara.
Intre a face saracia pe minimul pe economie la oras si a te muta pe langa Oras, ia de vinde apartamentul, cu bani pe apartament traiesti toata viata la tara. Asta in loc sa iti tai venele ca se scumpesc gazele, ca se scumpeste apa.
Eu de ce vreau sa fac un put. Au scumpit astia apa de 2-3 ori intr-un an.
De gaze stiti si voi dar nu am alternative, am centrala pe gaze, stau la oras.

Edited by MindArchitect, 29 June 2022 - 07:46.


#42
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

 honeybee, on 28 iunie 2022 - 21:05, said:

Nene Cronos1, dar nici matale n-ai fost prea darnic in detalii. Nu ne-ai spus, din ce palat pleci si in ce pestera iti doresti sa ajungi?
Esti pregatit sa tai lemne pentru foc iarna si sa prinzi pesti la copca? Sau sa dai nas in nas cu ursul si mistretul, cind mergi vara la cules de mure? Posted Image

Nu prea are importanta din ce palat plec si sigur nu vreau sa stau intr-o pestera. In ce priveste "Esti pregatit sa tai lemne pentru foc iarna si sa prinzi pesti la copca? Sau sa dai nas in nas cu ursul si mistretul, cind mergi vara la cules de mure?" ar fi ceva foarte fain, din punctul meu de vedere.

 Iocan, on 28 iunie 2022 - 20:46, said:

Rulotă. Mergi unde vrei, stai cît vrei. Trăiești din chiria apartamentului unde stai acum.

Asta nu m-ar incanta deloc.

 sandel1, on 28 iunie 2022 - 19:32, said:

Există!

Da-mi niste exemple, te rog!

 victor29cr, on 28 iunie 2022 - 21:37, said:

Asta cu plecatul in lume sau in singuratate e un bun semn de o posibila depresie.

Vrei sa iei o pauza? Ofera-te voluntar la un centru de yoga. Cel mai ok ar fi Isha Institute, e in india. Iti dau cazare, 2 mese pe zi( la 8 ore distanta atentie Posted Image) ) si nu iti cer decat sa ii ajuti cu diverse. Ca sa te duci din dormitor la locul de mancare ai de mers 1km. In 2 saptamani ti se ia de mama natura.

Daca vrei sa o arzi aiurea de nebun in padure, survival mode, dai cu banul pe harta si mergi oriunde e padure. Un minim de scule cu tine sa-ti ridici o coliba si aia e.
Ar fi mai ok asa, caci banui ca in 1 saptamana te saturi si vrei inapoi.

Daca nu ai nicio obligatie(sotie, copii, rude) ofera-te voluntar oriunde in lume sa iti treaca depresia, caci asta banuiesc ca e problema.
Sunt planuite mereu drumetii prin jungla in grupuri de oameni unde se practica survival mode.

Capati o experienta, iti trece si everybody happy.

Nimic din ce ai scris nu e valabil in cazul meu. Multumesc oricum.

 victor29cr, on 28 iunie 2022 - 21:54, said:

Ai mare dreptate Posted Image))

In general insa, cand cineva vreau sa se departeze de lume, este un posibil semn de depresie. Este la fel ca si cum ar zice "vreau sa ma bag sub patura si pana dimineata sa dispara tot ce imi provoaca anxietate"

Este ca si cum atunci cand vezi ca vine un nor, fugi in aceeasi directie cu norul sperand ca intreci ploaia, cand de fapt doar prelungesti agonia. Daca fugi inspre nor, furtuna trece mai repede.

Tu ai o problema cu depresia.....cred ca toti avem o doza de depresie in noi....

 Tsunnnami, on 28 iunie 2022 - 21:42, said:


Putem, dar nu vreau rupt de civilizatie
Ma gandesc la un Campina, dar cat e soacramea-n viata.. nu se poate

Asta cu soacra chiar a fost tare!Posted Image
Nu as vrea ceva rupt de civilizatie. Pur si simplu as vrea sa simt iar ca sunt o particica din natura...ca in copilarie, cand mergeam cu oile bunicului, cand pescuiam cu ata de papiota si un ac cu gamalie....Simt repulsie in ultima vreme fata de tot ce se revarsa la tv, fata de apucaturile sociale ale celor din jur....sunt cumva eu paranoic?

Edited by Cronos1, 29 June 2022 - 08:12.


#43
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 Cronos1, on 29 iunie 2022 - 08:34, said:

....Simt repulsie in ultima vreme fata de tot ce se revarsa la tv, fata de apucaturile sociale ale celor din jur....sunt cumva eu paranoic?

nu, esti normal.

Renunta la stiri, si gata.
Viata o sa fie mai frumoasa.

Eu am renuntat din 2020 (eram in State)
Ce aveam nevoie luam EU de pe net, faceau EU statisticile etc

Cei care proiecteaza emisiunile folosesc studii de psihologie, iti polueaza creierul
Sa stii ca televizorul e mai periculos ca sanatate decat poluarea chimica

#44
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
De ce te-ai intors?

#45
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 Cronos1, on 29 iunie 2022 - 08:44, said:

De ce te-ai intors?

Am baut intr-o seara mai mult si.. m-a luat apa, :lol:

Uite-o poza cu casa in care mi-am petrecut pandemia.
https://forum.softpe...4#entry29154388

La bloc cred ca inebuneam

#46
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Da...si eu sunt cel cu depresie....Posted Image
Trebuia sa zici ca ai fluierat in biserica si te-au expulzat yankeii

Edited by Cronos1, 29 June 2022 - 08:48.


#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 Cronos1, on 29 iunie 2022 - 08:48, said:

Da...si eu sunt cel cu depresie....Posted Image
Trebuia sa zici ca ai fluierat in biserica si te-au expulzat yankeii
Revin

#48
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

 Tsunnnami, on 29 iunie 2022 - 08:47, said:


Am baut intr-o seara mai mult si.. m-a luat apa, Posted Image

Uite-o poza cu casa in care mi-am petrecut pandemia.
https://forum.softpe...4#entry29154388

La bloc cred ca inebuneam

Pai are wc ul in curte, cum spuneai??/ nu cred

#49
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011

 Cronos1, on 29 iunie 2022 - 08:34, said:

Da-mi niste exemple, te rog!
N-aș vrea să detaliez dar pot spune că în cazul meu, încetinesc mașinile ca să se hobeze la terenul și căsuța mea. Și anunțul cu "de vânzare" a stat vreo jumătate de an, iar prețul a fost mic. Duminica trecută am prins un avat de 50 cm. A fost ceva unic și irepetabil. Din păcate mafia balastierelor este întinsă până la garda de mediu și doar în weekend și de sărbători se limpezește râul. În rest e tulbure. Este o plăcere să vezi cum crește lebenița de la o zi la alta.

#50
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 Cronos1, on 29 iunie 2022 - 08:49, said:

Pai are wc ul in curte, cum spuneai??/ nu cred

yeah right
Avea 3 wc-uri, 4 dormitoare, un birou' living, dining, spalatorie si un urias basement
:lol:
Pentru mine, mandra si o Chihuahua, :lol:

Acum... 3 camere
Nice heh?

 Cronos1, on 29 iunie 2022 - 08:48, said:

Da...si eu sunt cel cu depresie....Posted Image
Trebuia sa zici ca ai fluierat in biserica si te-au expulzat yankeii

Am o soacra care are nevoie de noi si... sa maresc aventura... incercam sa ne obisnuim in Romania

Here,
https://forum.softpe...in-tara-sau-nu/

povestea diniante de plecarea din State

#51
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,356
  • Înscris: 21.04.2014

 Cronos1, on 29 iunie 2022 - 08:34, said:



Nu prea are importanta din ce palat plec si sigur nu vreau sa stau intr-o pestera. In ce priveste "Esti pregatit sa tai lemne pentru foc iarna si sa prinzi pesti la copca? Sau sa dai nas in nas cu ursul si mistretul, cind mergi vara la cules de mure?" ar fi ceva foarte fain, din punctul meu de vedere.


Are importanta. Cit esti tinar si in putere, da, simti ca poti muta si muntii din loc. Dar odata ce te mai tine un junghi in coaste sau incepe sa te siciie o durere lombara, iti trece repede spiritul de aventura in sinul naturii. :D

O casa, oricit de mica ar fi si oriunde ai avea-o, trebuie intretinuta. Altfel te culci pe lauri si te trezesti in citiva ani intr-o ruina. :P


 Cronos1, on 29 iunie 2022 - 08:34, said:


Nu as vrea ceva rupt de civilizatie. Pur si simplu as vrea sa simt iar ca sunt o particica din natura...ca in copilarie,

Ahaaa, tu vrei cu porcul gras in batatura si cu slanina in pod! Pentru asta s-au inventat concediile si weekend-urile, cind poti umbla teleleu Tanase pe unde poftesti prin tara. Iti iei undita pe umar si aterizezi cu ea in delta, pe marginea unui lac sau in primul riu, ce-ti iese in cale. Seara dormi in cort, daca te lasa furnicile si paianjenii negidilat pe la talpi, iar dimineata iti bei cana cu nescafe in zumzet de tintari si triluri de broscute.
Cu putin noroc ai sa dai si peste turma de berbeci zevzeci, iesiti la iarba verde sa faca un gratar si sa le bubuie muzica din boxele masinilor ca in codru. Doar nu credeai ca esti singurul care se intoarce la mama natura?! :lol:

Edited by honeybee, 29 June 2022 - 09:49.


#52
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

 honeybee, on 29 iunie 2022 - 09:48, said:






Ahaaa, tu vrei cu porcul gras in batatura si cu slanina in pod!
Sincer, cam asa as vrea! Posted Image

 sandel1, on 29 iunie 2022 - 09:11, said:

Și anunțul cu "de vânzare" a stat vreo jumătate de an, iar prețul a fost mic.
Voiai sa vinzi?

#53
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 Cronos1, on 29 iunie 2022 - 09:54, said:

Voiai sa vinzi?

Nu, sa cumpere, dar e masochist, :lol:

#54
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011

 Cronos1, on 29 iunie 2022 - 09:54, said:

Voiai sa vinzi?
Nu, să cumpăr, dar nu eram hotărât. Vroiam să zic că este posibil să găsești locații de vis...Anunțul a putut fi văzut de oricine trecea cu mașina pe acolo. Și e lângă un DN.

Edited by sandel1, 29 June 2022 - 10:03.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate