Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 

Retragere la Mama Natura

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,462
  • Înscris: 21.04.2014

 Cronos1, on 28 iunie 2022 - 18:09, said:

Un loc unde s-ar putea retrage cineva care s-a saturat de oras.

La gradina zoologica. Te tin inchis in cusca, iti servesc masa la ore exacte si tre' sa te maimutaresti cind vin grupurile de vizitatori. Dupa o luna petrecuta acolo, o sa-ti doresti sa te intorci inapoi la cilivizatie. :lol:

Cind iti vine iarasi dorul de sihastrie, poti incerca sa te retragi la o manastire de taici sau vreun schit de prin Bucovina. :priest:

Asteptam impresii de la fata locului. :P

#20
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Mai bine schimbi jobul dacã ești stresat. Viața la oraș e ok.

#21
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011

 Cronos1, on 28 iunie 2022 - 20:18, said:

Nu cred ca sunt singurul care isi doreste asta!
Ei... clar!

#22
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Ati dat-o in caterinca....

#23
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,781
  • Înscris: 02.06.2006
Rulotă. Mergi unde vrei, stai cît vrei. Trăiești din chiria apartamentului unde stai acum.

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,785
  • Înscris: 20.10.2015

 Cronos1, on 28 iunie 2022 - 20:18, said:

Nu cred ca sunt singurul care isi doreste asta!

Pune jos avantajele si dezavantajele si-ti trece

#25
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Ma bucur ca mai exista cineva care nu mai suporta orasul.

#26
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,462
  • Înscris: 21.04.2014

 Cronos1, on 28 iunie 2022 - 20:38, said:

Ati dat-o in caterinca....

Nene Cronos1, dar nici matale n-ai fost prea darnic in detalii. Nu ne-ai spus, din ce palat pleci si in ce pestera iti doresti sa ajungi?
Esti pregatit sa tai lemne pentru foc iarna si sa prinzi pesti la copca? Sau sa dai nas in nas cu ursul si mistretul, cind mergi vara la cules de mure? :D



#27
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

 honeybee, on 28 iunie 2022 - 21:05, said:

Nene Cronos1, dar nici matale n-ai fost prea darnic in detalii. Nu ne-ai spus, din ce palat pleci si in ce pestera iti doresti sa ajungi?
Esti pregatit sa tai lemne pentru foc iarna si sa prinzi pesti la copca? Sau sa dai nas in nas cu ursul si mistretul, cind mergi vara la cules de mure? Posted Image
Lemne de foc poti taia si iarna dar nu neaparat.Sa mergi la cules de mure nu implica neaparat sa dai de urs.Sau dupa ciuperci...

#28
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Mama natura sux ass. Sa iei spray de tintari, paleta de muste si suficiente provizii ca sa nu mori de foame, desi cam greu in Romania, in orice directie mergi citeva ore dai de un Carrefour cu de toate.

#29
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,858
  • Înscris: 05.07.2007
corect.........poti da de vipere :D

#30
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
in afara de mistourile celor ce stau in cusca de beton,altceva nu mai puteti?

#31
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017

 Cronos1, on 28 iunie 2022 - 20:38, said:

Ati dat-o in caterinca....
majoritatea ti-au raspuns ”la misto” fiindca:
1.ai postat la dezbateri, unde defapt tu ai o intrebare de imobiliare
2.poti oricand sa gasesti pe olx, teren cat si locuri cat de salbatice sau linistite vrei tu. tara e mare.
3.poti oricand sa pleci din oras. multi in america isi amenajeaza masinile si dorm in ele. si asa poti calatori sau sta unde vrei tu, cat vrei tu. iti iei un duster sh, iti faci un pat sau o saltea gonflabila si aia e.

ca unul care urmareste(de ceva vreme) dintr-un oarecare curiozitate si pentru a ma relaxa, oameni care fie traiesc in masini, in case mici sau in mijlocul pustietatii, pot spune ca am vazut oarecum si plusurile si minusurile vietii asteia. nu stau acum sa scriu ditamai textul dar trebuie sa rezolvi urmatoarele probleme:
1.trebuie sa ai bani. astia care o fac fie castiga din youtube fie sunt freelanceri. daca nu, apuca-te de vanat
2.trebuie sa stai undeva si sa te incalzesti iarna
3.o sa te plictisesti
4.trebuie sa nu-ti fie frica. ca na, in mijlocul naturii nu inchizi usa ca la bloc si nu-ti mai pasa de lumea exterioara
5.problemele o sa ramana. asta le ziceam si cand activam pe forumul de case, problemele nu dispar doar ca te muti din x in y loc. e misto sa vezi muntele, sa auzi pasarile, sa ai liniste, dar dupa un timp devin ceva banal.
6.trebuie electricitate si internet ca sa postezi pe softpedia.

daca n-as avea familie probabil as putea sa traiesc acum undeva in Zarnesti sa zicem, ca tot zicea cineva de Brasov. imi iau 2000 de metrii undeva pe langa Piatra Craiului/Plaiul foii, imi fac o casuta de 30mp, o izolez bine si imi iau o masina de teren. cu internetul vad si eu pe unde e semnal si-mi iau un abonament 4g la o firma de telefonie, curent nu as avea nevoie de prea mult asa ca pot merge si offgrid cu solar, pentru incarcat tableta si becuri. iar de incalzit probabil lemne, sau poate o pompa de caldura micuta, pentru lunile mai calde. Dar cred ca tot mai bine as sta intr-o garsoniera in oras si as pleca ”teleleu” unde vreau eu. in primul rand castigi la costuri.

Edited by bobitad, 28 June 2022 - 21:23.


#32
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Asta cu plecatul in lume sau in singuratate e un bun semn de o posibila depresie.

Vrei sa iei o pauza? Ofera-te voluntar la un centru de yoga. Cel mai ok ar fi Isha Institute, e in india. Iti dau cazare, 2 mese pe zi( la 8 ore distanta atentie :)) ) si nu iti cer decat sa ii ajuti cu diverse. Ca sa te duci din dormitor la locul de mancare ai de mers 1km. In 2 saptamani ti se ia de mama natura.

Daca vrei sa o arzi aiurea de nebun in padure, survival mode, dai cu banul pe harta si mergi oriunde e padure. Un minim de scule cu tine sa-ti ridici o coliba si aia e.
Ar fi mai ok asa, caci banui ca in 1 saptamana te saturi si vrei inapoi.

Daca nu ai nicio obligatie(sotie, copii, rude) ofera-te voluntar oriunde in lume sa iti treaca depresia, caci asta banuiesc ca e problema.
Sunt planuite mereu drumetii prin jungla in grupuri de oameni unde se practica survival mode.

Capati o experienta, iti trece si everybody happy.

#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,785
  • Înscris: 20.10.2015

 Melteanu, on 28 iunie 2022 - 21:14, said:

in afara de mistourile celor ce stau in cusca de beton,altceva nu mai puteti?

Putem, dar nu vreau rupt de civilizatie
Ma gandesc la un Campina, dar cat e soacramea-n viata.. nu se poate

Cand am venit din State am stat in carantina la prietenul meu la tara.
Incalzire cu lemne, wc-ul in curte.. haleala la butelie si pe soba.
Aluia-i era frica ca vin cu aere de afara, dar a fost fantastic. Nic n-am simtit cum au trecut 2 saptamani. Taiam lemne, dam la caini si afara un frig, de nu mai mergea cu aptopul la wc, :lol:

 victor29cr, on 28 iunie 2022 - 21:37, said:

Asta cu plecatul in lume sau in singuratate e un bun semn de o posibila depresie.

????

:lol:

Eu zic ca in Bucuresti te apuca depresia, :lol:

#34
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 Tsunnnami, on 28 iunie 2022 - 21:42, said:


Putem, dar nu vreau rupt de civilizatie
Ma gandesc la un Campina, dar cat e soacramea-n viata.. nu se poate

Cand am venit din State am stat in carantina la prietenul meu la tara.
Incalzire cu lemne, wc-ul in curte.. haleala la butelie si pe soba.
Aluia-i era frica ca vin cu aere de afara, dar a fost fantastic. Nic n-am simtit cum au trecut 2 saptamani. Taiam lemne, dam la caini si afara un frig, de nu mai mergea cu aptopul la wc, Posted Image



????

Posted Image

Eu zic ca in Bucuresti te apuca depresia, Posted Image
Ai mare dreptate :)))

In general insa, cand cineva vreau sa se departeze de lume, este un posibil semn de depresie. Este la fel ca si cum ar zice "vreau sa ma bag sub patura si pana dimineata sa dispara tot ce imi provoaca anxietate"

Este ca si cum atunci cand vezi ca vine un nor, fugi in aceeasi directie cu norul sperand ca intreci ploaia, cand de fapt doar prelungesti agonia. Daca fugi inspre nor, furtuna trece mai repede.

#35
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,785
  • Înscris: 20.10.2015

 victor29cr, on 28 iunie 2022 - 21:54, said:

Ai mare dreptate Posted Image))

In general insa, cand cineva vreau sa se departeze de lume, este un posibil semn de depresie. Este la fel ca si cum ar zice "vreau sa ma bag sub patura si pana dimineata sa dispara tot ce imi provoaca anxietate"

Este ca si cum atunci cand vezi ca vine un nor, fugi in aceeasi directie cu norul sperand ca intreci ploaia, cand de fapt doar prelungesti agonia. Daca fugi inspre nor, furtuna trece mai repede.

e vorba de poluare, bro, doar de poluare

#36
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,866
  • Înscris: 28.11.2006
@OP, nu ne-ai spus daca pleci singur sau ai si familie, daca vrei sa fii izolat la dreq-n praznic sau vrei sa mai ai si ceva vecini etc.

Ti-as recomanda sa te muti la tara, dar nu gen Tunari sau Berceni, adica in suburbii. Ci intr-o zona de tara autentica, fara gaze, apa si canalizare. Internet probabil o sa ai, ca astia de la Digi s-au bagat pe toate coclaurile Posted Image Sa ai cel mai apropiat supermarket la 20 km, iar la magazinul satesc sa fie preturile duble decat in Carrefour. Sa astepti o ora dupa salvare (daca nu e zapada afara...) Cam asa arata comuna unde lucrez eu. E foarte fain peisajul, la picioarele muntilor, dar nu mi-ar placea sa ma mut acolo. Mai bine fac naveta 20 km pe zi.

LE: iarna, cand e presiunea mare si nu se ridica fumul, e poluare si acolo. Dar deh, "aer curat, ozonat..." Posted Image

Edited by pufonel, 28 June 2022 - 22:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate