Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Intersectie in T - cand si de ce semnalizati

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
295 replies to this topic

#37
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,523
  • Înscris: 01.08.2006

View PostFlat, on 28 iunie 2022 - 14:08, said:

dacă ești pe un DN și ai direcția 'Calafat', nu, nu schimbi direcția. ea este în continuare Calafat chiar dacă drumul virează 90 de grade stânga sau dreapta prin diverse sate
astfel nu semnalizezi nimic dacă tu mergi la Calafat, cei din sate semnalizează doar ei când ies de pe acel drum
Cum zice si colegul de mai sus: "Sa incercam sa nu facem o ciorba din virajul stanga/dreapta ca asa e traiectoria drumului pe care esti, si virajul stanga/dreapta intr-o intersectie, ca sunt doua lucruri diferite."

Una e ca te duci ca prostu' tot inainte, ca in exemplul tau de pe Maps si e altceva cu intersectia din pozele desenate. Logica spune ca in cazul tau nu trebuie semnalizat.

Edited by bai3tzash, 28 June 2022 - 14:11.


#38
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Indicatorul de prioritate "nu te absolva" de la obligatia de a semnaliza,atunci cand drumul tau prioritar,coteste dreapta-stanga.Personal nu semnalizez daca merg inainte,iar drumul prioritar face dreapta sau stanga.Doar dau prioritate cand e cazul,celor de pe drumul cu prioritate.Se intelege "zic eu" ca daca nu semnalizez,inseamna ca merg inainte,iar cei cu care ma intalnesc vor intelege acest lucru.

#39
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,442
  • Înscris: 30.10.2003

View PostFlat, on 28 iunie 2022 - 13:57, said:

discuția se va axa în jurul sintagmei vagi din lege "schimbarea direcției de mers"

aceasta poate avea diverse interpretări subiective, eu dau această interpretare astfel: se semnalizează sau nu, în funcție de marcaje și tipul intersecției
Asta e unul din cazurile in care fiecare interpreteaza in felul sau. De aceea e necesar ca autoritatile sa vina si sa explice clar cum sta treaba.

#40
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Eu semnalizez de fiecare data cand apare o intersectie de genul celor din linkurile de mai sus. Mai ales cand pe langa directia drumului cu prioritate mai ai si posibilitatea de a merge inainte pe drum secundar consider obligatorie semnalizarea, altfel nu se poate distinge ce vrei sa faci.

#41
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

View PostAdi blondu, on 28 iunie 2022 - 14:11, said:

Indicatorul de prioritate "nu te absolva" de la obligatia de a semnaliza,atunci cand drumul tau prioritar,coteste dreapta-stanga.Personal nu semnalizez daca merg inainte,iar drumul prioritar face dreapta sau stanga.Doar dau prioritate cand e cazul,celor de pe drumul cu prioritate.Se intelege "zic eu" ca daca nu semnalizez,inseamna ca merg inainte,iar cei cu care ma intalnesc vor intelege acest lucru.


P.S. Bursule ai un avatar,sa-ti traiasca  Posted Image

#42
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Daca cel din fata ta semnalizeaza dreapta, nu e obligatoriu sa vireze la stanga, poate merge si inainte, deci sigur va intoarce.

#43
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,484
  • Înscris: 12.07.2010

View Postwrc2007, on 28 iunie 2022 - 14:02, said:

sunt unii care nu au alt stil de exprimare. atat pot...atat ii duce capu. nici nu concep ca pot gresi, si aduc injurii in loc de explicatii
Dacă te referi la mine să știi că în septembrie o să am 41 de ani de la obținerea permisului de conducere FĂRĂ VREUN ACCIDENT din cauza mea, nici nu-ți închipui pe câți am "ferit" în această perioadă și am căutat să mă port civilizat. Acum aproape că mi-e teamă sa mai ies cu nepoțeii la plimbare, la fiecare vârf de pantă mă aștept să mă întîlnesc cu două vehicule în depășire, sunt cu piciorul deasupra frânei! Incredibil unde s-a ajuns!!!

#44
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

View PostAdi blondu, on 28 iunie 2022 - 14:11, said:

Personal nu semnalizez daca merg inainte,iar drumul prioritar face dreapta sau stanga.
daca nu semnalizezi nimic cand te-ai oprit in intersectie sa acorzi prioritate, ce vor intelege cei din spate sau cei de pe contrasens? cum poate sti cel din fata ce vrei sa faci /cel de pe contrasens (care vine din dreapta) si astfel poate iti face o favoare si te lasa sa te duci?

#45
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postbai3tzash, on 28 iunie 2022 - 14:10, said:

Cum zice si colegul de mai sus: "Sa incercam sa nu facem o ciorba din virajul stanga/dreapta ca asa e traiectoria drumului pe care esti, si virajul stanga/dreapta intr-o intersectie, ca sunt doua lucruri diferite."

și alea de pe DN tot intersecții sunt. tehnic vorbind
doar că sunt intersecții cu drumuri locale și au alte reguli - practic este ca și cum ar fi un drum principal drept și niște drumuri secundare care se înfig în el

intersecția din oraș este complet diferită, fiindcă nu este un ax al drumului continuu care face curba la 90, ci există 3 străzi normale care se întâlnesc

#46
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005

View Postdan1980_25, on 28 iunie 2022 - 14:04, said:


Si nici nu te asiguri.
Ii dai inainte ca Lucescu.
Cine a zis asta ? Cum sa nu te asiguri? si dacă trebuie cedezi trecerea daca nu ai prioritate, de dreapta sau de semn.

Edited by wolfydRg, 28 June 2022 - 14:25.


#47
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Se semnalizeaza!

#48
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

View PostSidorin, on 28 iunie 2022 - 14:17, said:

Dacă te referi la mine să știi că în septembrie o să am 41 de ani de la obținerea permisului de conducere FĂRĂ VREUN ACCIDENT
varsta de permis nu are nicio treaba cu nr de accidente. este un exemplu extrem de prost.
una e cum se conducea pe vremea lui ceasca si cate masini erau si alta e acum. stiu si eu pensionari care au condus de 10x in 40 de ani de permis. ii face buni?
degeaba ai atunci 1mil km, daca acum iesi doar duminica.
ma lasa rece fix exemplu tau.
am facut 15k km pe luna in ultimii ani, in toata europa (nu cu TIR), deci poate intelegi ceva din astea. si da, am peste 1mil km in >25 de ani de condus.
mai usor ar fi sa te exprimi mai elegant, decat sa arunci in fata varsta de permis. \
am 3 scoli de pilotaj, multe curse pe circuit (profesionale/campionat) si tot nu arunc in fata asta cand ma exprim.
sa revenim la subiect.

#49
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 02.06.2021
Acolo se fac doua benzi, una pt inainte si una pt dreapta. Te incadrezi corect si aia e, nu e nevoie de semnal. Ma.deranjeaza totusi inversunarea cu care nu se vrea a semnaliza, atat timp cat o poti face din bun simt si nu din obligatie. Orasul este aglomerat, iar gesturi de genul acesta ar face viata mai usoara. Poate se incepe cu semnalizarea la iesirea din giratoriu...zic si eu

#50
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,523
  • Înscris: 01.08.2006
E de bun simt sa semnalizezi in situatia din poze. E o curba la 90 de grade. Adica urmeaza sa pui ceva frana, incetinesti si o iei la dreapta. Ala din spate ar fi bine sa stie asta cu ceva vreme inainte, ca sa nu vina ca MIG-ul in spatele tau si cand pui frana si o iei la dreapta, intra direct in tine. Si sigur ati vazut cazuri din astea.
Pentru preventie, e bine sa semnalizezi, ca e scris in lege, ca nu.

Edited by bai3tzash, 28 June 2022 - 14:28.


#51
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,140
  • Înscris: 05.12.2002

View Postwrc2007, on 28 iunie 2022 - 14:19, said:

daca nu semnalizezi nimic cand te-ai oprit in intersectie sa acorzi prioritate, ce vor intelege cei din spate sau cei de pe contrasens? cum poate sti cel din fata ce vrei sa faci /cel de pe contrasens (care vine din dreapta) si astfel poate iti face o favoare si te lasa sa te duci?
Si daca semnalizezi stanga, logic ca cel care vine din dreapta o sa inteleaga ca vrei sa mergi inainte, nu?
Si daca vii de pe 2 benzi (si la stanga este o singura banda), tu pe banda 1 si altcineva pe banda 2, cel de pe banda 2 vrea sa faca stanga si tu vrei sa mergi inainte, ambii puneti semnal stanga? il incurci pe cel care face stanga sau nu?

#52
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,257
  • Înscris: 06.07.2007

View PostAdi blondu, on 28 iunie 2022 - 14:11, said:

Indicatorul de prioritate "nu te absolva" de la obligatia de a semnaliza,atunci cand drumul tau prioritar,coteste dreapta-stanga.Personal nu semnalizez daca merg inainte,iar drumul prioritar face dreapta sau stanga.Doar dau prioritate cand e cazul,celor de pe drumul cu prioritate.Se intelege "zic eu" ca daca nu semnalizez,inseamna ca merg inainte,iar cei cu care ma intalnesc vor intelege acest lucru.
Poate cei din spate vor intelege ca doar stationezi in mijlocul drumului si vor incerca sa te depaseasca.
Desi majoritatea vor intelege ca din moment ce nu semnalizezi schimbarea directiei de mers, e posibil sa ai permis de Pitesti.

#53
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,778
  • Înscris: 20.10.2015
Singura data cand nu semnalizez si schimb directia de mers este in giratoriu sau la intrarea in giratoriu
In giratoriu semnalizez dreapta cand ies.

In rest semnalizez IN TOATE CAZURILE prezentate de tine daca schimb directia de mers.
Daca merg inainte, NU semnalizez

Pentru ca daca iti vine un stramb din fata pe drumul fara prioritate si te vede pe tine ca semnalizezi stanga, poate incerca sa treaca.
Semnul de prioritate nu are influenta asupra semnalizarii directiei pe care vrei sa mergi

#54
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,257
  • Înscris: 06.07.2007

View PostwolfydRg, on 28 iunie 2022 - 14:23, said:


Cine a zis asta ? Cum sa nu te asiguri? si dacă trebuie cedezi trecerea daca nu ai prioritate, de dreapta sau de semn.
I-am raspuns celui pe care l-am citat si care spunea ca daca merge inainte nu semnalizeaza.
Ma gandeam ca daca nu semnalizeaza schimbarea directiei de mers, ce te face sa crezi ca se va asigura? Probabil ii va da inainte ca lama prin unt.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate