Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Intersectie in T - cand si de ce semnalizati

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
295 replies to this topic

#289
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016

View Postdan1980_25, on 01 iulie 2022 - 13:29, said:

Asta doream sa aud.
O zi faina.


Pai in cazul asta directia inainte e un viraj la stanga si spuneai ca semnalizezi. Ori ori
Acolo sunt cele trei posibilitati: stanga, dreapta si inainte. Aia din mijloc e "inainte".

View PostMirceaDWC, on 01 iulie 2022 - 13:29, said:

Eu pastrez ce distanta consider necesar in functie de trafic. Dar semnalul tau ma induce in eroare si reduc viteza de deplasare inutil, cauzand in spate blocaj, ai inteles?
Si acum zi-mi de ce in situatia de mai devreme - drum judetean versus strada in oras pe directia inainte dai semnal, iar in situatia de mai sus ai zis ca nu mai dai semnal pe directia inainte.
Daca te proptesti in fundul meu si invoci scuza cu semnalizarea, pierzi garantat.
In situatia de mai devreme (drum judetean) trec de pe o strada pe alta strada. In oras raman pe aceeasi strada.

View PostMirceaDWC, on 01 iulie 2022 - 13:32, said:


In poza pusa de sus nu e suficent sa opresti semaforul. Trebuie ca semaforul si marcajele sa nu existe, caz in care, da, daca parasesc drumul prioritar o fac semnalizand ca parasesc drumul prioritar. Pentru ca atunci marcajele drumului prioritar se continua pe directia la dreapta, nu mai exista benzile de preselectare, nu mai exista sagetile de obligare etc.
Nu vrei sa raspunzi. In oras, "drumul" prioritar e format din partea de intrare - pe o strada si partea de iesire - pe alta strada. Cand merg inainte, nu schimb strada, nici directia, nici banda, nimic. "Drumul cu prioritate" e o traiectorie, cum am mai spus, nu e un drum fizic, de asfalt.

#290
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 28.02.2006
Nu am spus ca invoc vreo scuza cu semnalizarea, am spus ca ma incurci, ca faci rau traficului.

Traiectoria aia de care vorbesti, cea a drumului cu prioritate are 2 sau mai multe benzi de circulatie! Parasirea benzii se semnalizeaza!

View PostConstantinDriga, on 01 iulie 2022 - 13:56, said:

Cand merg inainte, nu schimb strada, nici directia, nici banda, nimic. "Drumul cu prioritate" e o traiectorie, cum am mai spus, nu e un drum fizic, de asfalt.
Tare  logica.
Ia fii atent. Strada care vine se numeste Oltului, strada la dreapta Antonescu, cea de pe directia inainte Crinului. Prioritatea este la dreapta, din strada Oltului pe Antonescu. Vrei inainte pe Crinului. Semnalizezi de data asta nu, ca schimbi strada?

#291
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Bine, semnalizeaza tu stanga atunci cand mergi inainte. Pe mine sa ma scuzi, dar nu pot sa spun ca 2+2=5, oricata harmalaie ar face oricine.

La o asemenea intersectie ma refer. Sunt destule si in realitate.

Aici toata lumea, fara exceptie, semnalizeaza stanga cand merge pe traseul cu prioritate. Cei care merg inainte nu semnalizeaza nimic, cei care vireaza la dreapta semnalizeaza dreapta. Dupa teoria unora, cei care vireaza la stanga NU trebuie sa semnalizeze, aia care merg inainte trebuie sa semnalizeze "dreapta", iar aia care vireaza la dreapta mai bine sa intoarca.

Attached Files



#292
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 28.02.2006
Deci, tu spui ca in poza din dreapta, la marcajele pe care le ai acolo, nu iti revine obligatia de a semnaliza dreapta cand parasesti drumul prioritar?
Vezi ca in prima imagine e o intersectie in CRUCE, nu in T

Edited by MirceaDWC, 01 July 2022 - 14:42.


#293
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Intersectia in T are alte reguli decat cea in cruce? Eu nu cred.

#294
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 28.02.2006
Nu am spus ca are alte reguli. Ti-am zis ca deocamdata discutam de intersectiile in T. In care tu ba semnalizezi, ba nu semnalizezi, functie de rangul drumului, daca esti in localitate sau afara, daca strazile se numesc la fel sau diferit etc.
Deci, tu acolo nu semnalizezi drapta ca parasesti drumul prioritar? Desi o iei peste marcaje, parasesti banda de deplasare etc?

#295
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Acolo sunt doua benzi care se continua cu un marcaj de ghidare in intersectie. Cei care merg pe banda 2 si vireaza la stanga semnalizeaza stanga. Cei care merg pe banda 1 si vireaza la stanga (au un loc prevazut pentru asta) semnalizeaza stanga. Cei de pe B1 care merg inainte nu semnalizeaza nimic. Cei care vireaza la dreapta semnalizeaza dreapta.
Marcajul ala e recent, are vreo doi ani. L-au pus pentru cei de pe B2 care mergeau inainte si se trezeau pe contrasens, fiindca dincolo de intersectie e o singura banda pe sens. De semnalizat se semnaliza la fel si in lipsa marcajului. Ce vreau sa evidentiez este ca faptul ca esti pe prioritate nu te scuteste de semnal, plus ca esti mult mai previzibil. Mai ales cand virezi la stanga prin fata unor nerabdatori. La dreapta e mai simplu, ca nici n-ajuti, nici nu incurci daca nu semnalizezi.

#296
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 25.01.2007
Mie mi se pare ca discutia asta interminabila a inceput de la orase si s-a dus in toate satele si comunele din Romania.
N-are nici o treaba drumul cu prioritate care trece printr-un sat si drumul cu prioritate  dintr-o intersectie in oras.
In oras semnalizezi directia de mers, ca e ca nu e drum cu prioritate. Ai masini care ies din parcare, regulamentara sau nu..., pietorni care traverseaza, regulamentar sau nu, situatii unde 1 banda are optiune de inainte sau la dreapta, trotinete, biciclete.... si asa mai departe. Toti ceilalti tre sa stie ce vrei sa faci nu sa-ti citeasca gandurile.

Iar a semnaliza stanga cand mergi inaite, in oras unde stanga poate sa insemna o parcare, o curte, un trotuar e o prostie si mai mare.
La o intersectie de situatia 1. Te opresti ca ai stop te asiguri si continui pe directia inainte nicidecum nu dai semnal stanga.

Edited by andreyvsjoker, 02 July 2022 - 08:35.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate