Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

Dezvoltatorul imobiliar mi-a montat toalete folosite de muncitori.

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#73
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022
La hoteluri ce faceți, cereți vase noi ? 🙂

#74
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Poate oamenii merg numai la hoteluri noi.

#75
omaigadlolz

omaigadlolz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2021

 MindArchitect, on 23 iulie 2022 - 20:03, said:


te poti certa cu dezvoltatorul sa puna wc-uri noi ca platesti pentru un lucru nou.

Cum verifici ca sunt noi?


#76
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Pai le muta de la un apartament la altul, astfel ambele vor avea vase "noi".
Si masinile noi de la reprezentanta pot fi partial testate, utilizate, chiar usor reconditionate, te pot informa sau nu despre asta, treaba ta este sa accepti sau nu, nu ai alte optiuni.

#77
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Și masina aia, cineva o scoate din uzina, altcineva face un scurt test, altul o urca pe trailer, unul o încarcă pe vapor, altul o descarca, iar pe trailer, încă un depozit central, iar trailer, dealerul o descarca la el...
Deci masina ta noua e deja condusa de vreo 10 inși, are minim 10km în bord.
Din ăștia 10, statistic cel puțin unu a mâncat fasole cu o seara înainte...

#78
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,952
  • Înscris: 30.11.2021

 omaigadlolz, on 24 iulie 2022 - 07:25, said:

Cum verifici ca sunt noi?
Cred ca pentru el este vorba despre ceva "ease of mind".
Sunt destui care sunt ultra perfetionisti.
Cred ca in cazul lui conteaza gandul ca obiectul ala sa fie nou.
Si vorba aia, cine stie cate zecii de mii de euro a costat imobilul respectiv, sa mai fie si in rate pe 30 de ani... te-ai gandi de ce apare vreo pretentie.
Platesti pret premium si te astepti calitate nu la ceva SH.

#79
omaigadlolz

omaigadlolz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2021
Stiu, asa se intampla cand cumperi lucruri prea scumpe, ai asteptari nerealiste si o iei razna Posted Image baiatul ala trebuia sa-l asigure ca le schimba, ii punea o eticheta pe ele si era toata lumea fericita :))

#80
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 omaigadlolz, on 24 iulie 2022 - 07:25, said:



Cum verifici ca sunt noi?

Vii cu lampa uv.

Iei pe rand fiecare muncitor și il pui la detectorul de minciuni în timp ce ii arăți poze cu buda ta

#81
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

 MindArchitect, on 23 iulie 2022 - 20:03, said:

Am citit si am salvat subiectul asta in bookmars.
Si ma gandeam? Aia nu sunt oameni? Ok, si-au facut nevoile in wc, ce facem? Aruncam wc-urile alea?
Daca vrei sa demonstrezi un punct de vedere, da, te poti certa cu dezvoltatorul sa puna wc-uri noi ca platesti pentru un lucru nou.
Oare scrie in contract ca obiectele sanitare sint noi?

#82
AdiSTG

AdiSTG

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.03.2022

 MindArchitect, on 24 iulie 2022 - 15:31, said:


Cred ca in cazul lui conteaza gandul ca obiectul ala sa fie nou.
Si vorba aia, cine stie cate zecii de mii de euro a costat imobilul respectiv, sa mai fie si in rate pe 30 de ani... te-ai gandi de ce apare vreo pretentie.

AI perfecta dreptate! Pana la un punct mi se pare corecta logica! Presupun ca oricare dintre noi isi doreste ca orice cumpara sa fie "perfect" (intr-un sens mai larg ) macar la momentul cumpararii.
Totusi, redau situatia mea pentru a demonstra ca trebuie sa fii usor flexibil pentru ca apar tot felul de situatii: Urmeaza sa ma mut intr-o noua locuinta, care este aproape gata, dar mai sunt mici detalii de finisat. Prin urmare, muncitorii dezvoltatorului inca au acces in casa respectiva.
In acelasi timp, insa, eu am comandat mobila de bucatarie, plus alte obiecte de mobilier etc.
Ei bine, desi nu am vazut niciodata muncitorii dezvoltatorului sa utilizeze baile din casa, ba chiar i-am vazut folosind o toaleta ecologica montata de dezvoltator in santier, in momentul cand au venit cei de la firma de mobila si au stat 4 ore sa monteze mobilierul, implicit au folosit toaletele mele.
Intrebarea (retorica!) pentru initiatorul topicului ar fi: ce as putea sa fac acum? Sa cer dezvoltatorului sa imi schimbe vasele de toaleta sau firmei de mobila?

Lasand gluma la o parte, trebuie inteles ca astfel de cerinte sunt normale pana la un punct si linia dintre acest normal si exagerat este foarte fina, fiecare tragand-o unde crede/vrea el. Eu sunt multumit sa fie finisajele ok, sa nu existe vicii aparente si sa am garantia ca s-a lucrat cu simt de raspundere.

#83
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 AdiSTG, on 25 iulie 2022 - 07:16, said:

Intrebarea (retorica!) pentru initiatorul topicului ar fi: ce as putea sa fac acum? Sa cer dezvoltatorului sa imi schimbe vasele de toaleta sau firmei de mobila?

Greseala e doar a ta. Trebuia sa pui o camera la intrarea in baie. Ulterior contorizai cate minute a utilizat fiecare muncitor baia si imparteai proportional costurile intre firmele ale caror muncitori au utilizat baia.

#84
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008

 slai, on 24 iulie 2022 - 08:46, said:

Și masina aia, cineva o scoate din uzina, altcineva face un scurt test, altul o urca pe trailer, unul o încarcă pe vapor, altul o descarca, iar pe trailer, încă un depozit central, iar trailer, dealerul o descarca la el...
Deci masina ta noua e deja condusa de vreo 10 inși, are minim 10km în bord.
Din ăștia 10, statistic cel puțin unu a mâncat fasole cu o seara înainte...

Folii de protectie. Se folosesc folii de protectie, ca doar nu se suie nea Dorel cu pantalonii slinosi si murdari de ulei pe un scaun nou de masina.
Daca mergi in service cu masina - cele mai spalate, nu coltul blocului - o sa vezi ca iti infoliaza in interior si volanul inainte sa intre pe mana mecanicilor.

#85
omaigadlolz

omaigadlolz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2021

 ioppo, on 25 iulie 2022 - 09:07, said:

Folii de protectie. Se folosesc folii de protectie, ca doar nu se suie nea Dorel cu pantalonii slinosi si murdari de ulei pe un scaun nou de masina.
Daca mergi in service cu masina - cele mai spalate, nu coltul blocului - o sa vezi ca iti infoliaza in interior si volanul inainte sa intre pe mana mecanicilor.

Boss, toata dementa e sa nu stea nimeni in masina, nu sa nu se vada. Ca asa poti sa cumperi un E klasse sau un A6 cu uzura 0 si el saracul a facut 5 ani de taxi.

#86
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008

 omaigadlolz, on 25 iulie 2022 - 11:36, said:


Boss, toata dementa e sa nu stea nimeni in masina, nu sa nu se vada. Ca asa poti sa cumperi un E klasse sau un A6 cu uzura 0 si el saracul a facut 5 ani de taxi.

Fratziwhere, nu vorbim de uzura aici la 5-6 km efectuati cu masina noua. Era vorba de basinile lasate in scaun.

De la initiatorul topicului inteleg ca problema e ca i s-au cacat Doreii in WC nu ca doar s-au asezat pe el.
Altfel, la cate cacari iti simti vasul de WC "uzat"?

#87
omaigadlolz

omaigadlolz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2021
Daca nu miroase masina a basini inseamna ca e noua?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate