Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Dezvoltatorul imobiliar mi-a montat toalete folosite de muncitori.

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMitzioKurai, on 28 iunie 2022 - 14:01, said:

Wc-ul ca Wc, bine ca nu au lasat "cadou" intre peretii de rigips carton cum am mai vazut prin santiere.
La mine faceau mortarul pentru tencuiala cu urina, ca le era lene sa meaga la toaleta.

#20
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postdimripper, on 28 iunie 2022 - 14:18, said:

La mine a venit cu 16km. Cat pe.aci sa o dau retur. Tu chiar ai fost fraier daca ai luat.o asa.
Sarcasm, desigur. Sa.mi trag palme, aveti unii niste comparatii in voi Posted Image

Dezvoltatorul face cost saving neinstaland toaletele ecologice, asa cum si producatorul de masini face cost saving plimbandu-le pe roti in procesul logistic. Ca sa se inteleaga, masina in cazul meu avea pret de lista 75k. Este fix acelasi lucru, cu aceeasi motivatie.

Din curiozitate, cum curatati ecologicele alea?

Edited by figo1988, 28 June 2022 - 14:40.


#21
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Schimba vasele de toaleta daca problema te roade la creier. Totusi verifica si altele pe acolo daca miroase... scurgeri, nise etc.

#22
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016

View Postdimripper, on 28 iunie 2022 - 14:18, said:


Lucrez in domeniu si petrec parte din timp pe santiere. Primul proiect din viata a fost un ansamblu rezidential din Bucuresti de 9 blocuri, 616 apartamente la cheie. Am stat 2,5 ani acolo, inclusiv la predare. Inainte de care s.a remediat si ultima pata pe ultimul perete. Toalete ecologice erau instalate din 4 in 4 etaje if sau mai des. Nu.mi imaginez cum sa fi propus beneficiarului sa ignore daca ar fi gasit asa ceva.

Un comentariu pertinent de la cineva care stie ce spune si lucreaza in domeniu. Respect.

Edited by 2Unlimited, 28 June 2022 - 14:42.


#23
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
nu e dezvoltator serios. Habar nu am daca muncitorii au facut dus sau sex sau caca la mine in apartament. Cert e ca la predare arata asa cum trebuie: curat. O echipa de 4 oameni le verifica pana la cea mai mica pata. Daca iti preda wc ul cu caca pe el, ma gandesc ca in rest nu au facut totul impecabil, nu?


#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In cazul de fata nu s-a ajuns la predare. Asa ca ?
Eu nici nu stiu cum de sunt lasati viitorii proprietari sa intre pe santier.

Edited by pasilla, 28 June 2022 - 15:05.


#25
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 22.10.2007
Sa zici merci daca aia e singura problema la ansamblul ala. Stiu ca se platesc multi bani si ar trebui sa fie totul nou...dar crede ma ca o sa apare mult mai multe si mai scumpe  de rezolvat p acolo.

#26
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Adevarat ai grait Posted Image

Asta cu veceu' s-ar putea sa fie o problema minora
Una foarte usor de rezolvat
Altele insa ...

#27
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,295
  • Înscris: 19.03.2022
Pe mine ma ingrijoreaza  aceste blocuri cum se vor comporta la primul cutremur mediu. La unul mare sunt sigur ca se vor reteza. Posted Image

#28
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
[ https://b.cdnmp.net/846376239/p/l/2/perie-toaleta-alba-din-pvc-cindy-wenko~390352.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View PostPaco_ste1, on 28 iunie 2022 - 15:38, said:

Pe mine ma ingrijoreaza  aceste blocuri cum se vor comporta la primul cutremur mediu. La unul mare sunt sigur ca se vor reteza. Posted Image

Sezi bland ca nu se intampla mare lucru
De prin 2000 incoace se foloseste beton turnat monolit
Nu intram in detalii dar - sunt ceva mai rezistente decat alea comuniste
In plus, orice cladire peste care a "trecut" un cutremur isi pierde oleaca din capacitatea portanta
La noi a fost unu' mic de "doar" 7,1 in 1986 si unu' mai mititel de "doar" 6,9 in 1990
Daca mai "cade" unu' de 7, nu stiu care bloc va fi mai rezistent
Ala comunist made in 1985 sau ala capitalist made in 2005 Posted Image

#30
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.03.2006
Alea comuniste ca la vremea in care au fost facute au fost proiectul la ecart maxim de rezistenta a materialelor pe cand acum se fac la ecart minim din economie de costuri, sa fie la minimul prevazut de normative pt a primi autorizatiile de construire. Initiator esti chiar ridicol dupa cum ti-ai dat seama citind toate comentariile. Cine gandesti ca ti-a montat un obiect sanitar folosit?De unde sa-l fi adus? Ori asa ar trebui sa avem pretentia sa nu se puna mana nici pe clantele de la usi ca muncitorii erau foarte mizerabili si reprezinta o sursa de bacterii.
Crezi ca organele sesizate au ceva cu sesizatile tale?"Sanepidu" cum zici, se ocupa cu sanatatea publica, adica cerceteaza situatii in care sanatatea publica, nu a dumneata este pusa in pericol, aia nu-i buda publica, asa ca in cel mai bun caz vei primi raspuns ca nu e competenta lor, la fel protectia consumatorului, se va amuza copios si poate nici nu se va sinchisi sa raspunda, intrucat contructorul ti-a montat vas de toaleta cum era prevazut.
Sa nu dam in derizoriu, totusi, e un obiect sanitar facut din materiale care suporta orice solutii de curatare, si, sincer, eu nici nu folosea vasul ala de toaleta si daca era neutilizat necuratat si nedezinfectat. Sigur nu s-a uzat ca l-au folosit muncitorii. Din fericire mai avem apa (nu stiu cat ca-i seceta) si problema poate fi rezolvata cu usurinta.

#31
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
eu votez cel vechi ca rezista mai bine.

#32
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

View Postdimripper, on 28 iunie 2022 - 14:18, said:


La mine a venit cu 16km. Cat pe.aci sa o dau retur. Tu chiar ai fost fraier daca ai luat.o asa.
Sarcasm, desigur.

Am condus masini inchiriate care aveau 2-3k km. Nu ma gandeam ca le revand apoi ca noi 🤣 e drept inca miroseau imaculat chiar dupa ce le am tavalit o saptamana. Sau cum se zice mai porcos - cate vapoare trec pe mare nici unul nu lasa urme.

Cu toaleta chiar sunteti prea sensibili cu nesimtirea romaneasca. Nu va loviti de ea zilnic? Inteleg ca ai pretentii cand dai o carca de bani, da chiar cat a fost? Cel mult poti sa ceri sa ti igienizeze apartamentul la predare - daca mai ai o transa de bani pt dezvoltator. Daca nu, cauta o firma de curatenie si ti l face bec. Asta e chiar minor fata de ce alte prob ar putea fi prin ap/complex.



#33
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
@initiator: toaletele si restul casei trebuie sa fie curate in momentul predarii, pana acolo nu e problema voastra ce se intampla in apartament si e absurd sa le ceri muncitorilor sa nu foloseasca wc-ul doar pt a-l tine virgin.

#34
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
...uite de asta prind curaj "dezvoltatorii", scump la tarate si ieftin la faina....

#35
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

View PostNaijax, on 28 iunie 2022 - 15:35, said:

Adevarat ai grait Posted Image

Asta cu veceu' s-ar putea sa fie o problema minora
Una foarte usor de rezolvat
Altele insa ...

Nu e clar daca s a facut procesul verbal de predare/primire. Daca aduc firma de curatenie inainte, nu mai conteaza.

#36
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postrxt1000, on 28 iunie 2022 - 13:20, said:

Salut!
Pe scurt: am dat avans pt. un apartament intr-un complex nou, am semnat contract.

Vasele de toaletă au fost aduse și depozitate în apartament în martie. La sfârșitul lui aprilie am observat ca unul dintre wc-uri (deși neracordat) fusese folosit de muncitori - era plin cu urină "veche", mirosea ca un wc public si arăta la fel.

Am vorbit cu reprezentanții complexului (în repetate rânduri) si, pe scurt, ne-au raspuns asa: " Muncitorii nu pot fi controlați, trebuie sa aibă acces în toate apartamentele. Au făcut asta în mai multe apartamente. Va veni o firmă de curățenie în câteva săptămâni, deocamdată nu putem face nimic!".
Noi le-am spus ca ne asteptam ca toaleta sa fie schimbată, nu spălată! Discuția asta a fost la sfarșitul lui aprilie.

Ieri, 27 iunie, după două luni, AMBELE wc-uri erau folosite (a se citi împuțite) și, surpriză, instalate !!! Mirosul s-a răspândit până pe hol. I-am dat mesaj responsabiliului, nu a raspuns nici până acum.

Noi nu cumpărăm, nu instalăm, nu acceptăm jegurile acelea de toalete. (deși au fost atinse de acești "dumnezei"...muncitaurii...care nu se supun legilor, pe care nimeni nu-i stăpânește și nu-i oprește 🤬 )

Întrebările mele:
1. Pot să vin ACUM cu Sanepidul și cu Protecția Consumatorului? (nu s-a făcut "predarea apartamentului", avem doar avansul dat)

2. În pre-contractul semnat scrie ca "orice vicii de fabricație vor fi suportate de dezvoltator"...dacă ei refuză sa schimbe toaletele, nu suntem întemeiați să-i dăm în judecată?

3. Vouă vi s-a întâmplat așa ceva?... Poate cei care au experiența interacțiunilor cu "muncitaurii" sunt căliți și nici nu mai iau în seamă "detalii" ca un wc NOU, împuțit de animale...poate suntem noi păpădii sensibile 😁, dar dacă nu schimbă toaletele suntem hotărâți să renunțăm la apartament. E vorba de principiu, știți ce zic, nu?

Mulțumesc pentru orice răspuns și experiență împărtășită!!


Animalele, cum le zici tu celor care ti-au facut casa (ca nu se face cu 3 clickuri), s-au pisat la propriu pe lipsa ta de consideratie.
Echitabil.




Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate