Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 

Restituire permis dosar penal alcool

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Whiskey, a scris in alt post anterior.
Asa am aproximat si eu, o sticla minim, la acea alcoolemie.

@culcescucornel : ai apucat sa dormi de cand ai terminat de baut si pana te-ai urcat la volan ? Cat timp trecuse de cand ai inceput sa bei si la ce ora te-au oprit, si, daca nu e cu suparare si vrei sa ne spui, cati ani ai, ce greutate si ce inaltime, sa vedem pe baza experientei tale daca acele calculatoare online de alcoolemie se apropie de adevar. Chiar sunt curios.

Edited by Magicwisewolf, 29 June 2022 - 16:37.


#38
culcescucornel

culcescucornel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.06.2022

 dorin_2k, on 29 iunie 2022 - 16:00, said:


De care? Bere, vin sau țuica? Și sticla de cât era?
1,5 la mie sigur nu dintr-o sticlă de bere de jumate.
Dacă citești commurile anterioare am spe ificat ce fel de băutură era. Nu știu dacă este relevant ce am băut. Relevant este ca nu trebuie sa faci greșeală pe care am facut-o eu. Asta e ultimul meu reply. Dacă vrea cineva sa înțeleagă ceva din greșeală mea bravo lui dacă nu asta este.

#39
culcescucornel

culcescucornel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.06.2022

 Magicwisewolf, on 29 iunie 2022 - 16:35, said:

Whiskey, a scris in alt post anterior.
Asa am aproximat si eu, o sticla minim, la acea alcoolemie.

@culcescucornel : ai apucat sa dormi de cand ai terminat de baut si pana te-ai urcat la volan ? Cat timp trecuse de cand ai inceput sa bei si la ce ora te-au oprit, si, daca nu e cu suparare si vrei sa ne spui, cati ani ai, ce greutate si ce inaltime, sa vedem pe baza experientei tale daca acele calculatoare online de alcoolemie se apropie de adevar. Chiar sunt curios.
Nu am dormit. Am băut de la ora 20:00 pana pe la 01:00,nu am mâncat. Am 1.86 înălțime și 75 kg și am 30 de ani.

#40
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,357
  • Înscris: 01.12.2001
1 litru whiskey și doar 1,5 la mie?
Povesti de adormit copiii.
La 1 litru whiskey ești în coma.


#41
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
@dorin_2k, ne concentram ?
A zis o sticla si ceva, nu 1 L.
O sticla si ceva poate reprezenta 600-700 ml, daca e de 0.5 L sticla sau 800 ml, daca e de 0.7 L sticla. Nu cred ca a baut una de 1 L.
Mai conteza si in cat timp, ca nu e imposibil sa bei 1 L de whiskey in 12-15 ore

#42
culcescucornel

culcescucornel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.06.2022
Cel mai probabil sticla a fost de 0.7 litri.
Dacă vreți sa ma credeți de bine,dacă nu iar de bine. Și sa bei în 5 ore o sticla stinsa cu suc sau apa nu cred ca e ceva exagerat și cu gheață. Nu va gândiți ca am băut sec intr-o oră. Normal ca as fi căzut jos și numai miscam dacă era asa.

#43
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,357
  • Înscris: 01.12.2001
O sticla și jumătate, de 0,7 l fac 1 litru. Nu? Pt o singura persoana?
Nu contează că ai pus gheata și băut suc. Cantitatea de alcool e aceeași.
1 litru whiskey chiar și în 5 ore e f mult.
Chiar și după 6 ore de somn ai +1 la mie in sânge.



#44
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,486
  • Înscris: 22.08.2012
Cornel, multumesc mult pentru sinceritate si pentru lectia de viata atat primita, cat si predata.

Din pacate, sunt multi oameni care se urca bauti la volan, mandri de performantele lor de la terasa.

Alcoolemia nu are legatura cu starea de betie.

#45
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,357
  • Înscris: 01.12.2001

 Olteanul_sfios, on 30 iunie 2022 - 09:47, said:

.

Alcoolemia nu are legatura cu starea de betie.
Dar cu ce are legătură alcoolemia?

#46
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,274
  • Înscris: 24.11.2002
@dorin_2k Cu incadrarea fapte in spectrul contreventional sau penal, daca este peste un anumit prag.
Tavi Pertea a facut experimente filmate si puse pe youtube cu suflat in fiola dupa "degustat" diverse bauturi si nu doar.
Ce pentru unii inseamna foarte mult, pentru altii e doar incalzirea, dupa cum s-a scris mai sus sunt mai multi factori ce conteaza, iar "toleranta" organismului la alccol e crescuta pentru cei ce isi obisnuiesc corpul cu asa ceva. Ce e sigur e faptul ca reflexele sunt intarziate, vederea limitata, sunt studii clinice si atunci e normal sa fie sanctionati cei ce nu respecta regulile, pentru ca se pun pe ei si pe ceilalti intr-un pericol suplimentar.

Edited by vestale, 30 June 2022 - 10:32.


#47
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,486
  • Înscris: 22.08.2012

 dorin_2k, on 30 iunie 2022 - 09:51, said:

Dar cu ce are legătură alcoolemia?

Cu gramada de trascau bagata in tine.

La o bauta parte-n parte, la mase corporale comparabile, starea de betie poa' sa fie sau nu vizibila la ambele persane, dar cantitatea de alcool ingerata e egala si deci alcoolemia e egala in prima faza.

Aaaa, ca se proceseaza diferit si ca dupa 12 ore au alcoolemie diferita, e alta poveste.

Am o cunostinta (femeie) care bea o sticla de vodca si nici nu-ti dai seama ca a mirosit alcoolul (adica n-are nicio stare de betie), dar dupa ce baga sticla aia are alcoolemie la fel de mare ca unul care a bagat o sticla de vodca si e sub masa.

Edited by Olteanul_sfios, 30 June 2022 - 12:38.


#48
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,357
  • Înscris: 01.12.2001

 Olteanul_sfios, on 30 iunie 2022 - 12:38, said:


La o bauta parte-n parte, la mase corporale comparabile, starea de betie poa' sa fie sau nu vizibila la ambele persane,
Da...da
De covoare zici? Nu-i așa? :)

Se sancționează alcoolemia măsurată în aerul expirat sau in sange. Nu că unul tine mai mult sau altul mai puțin la băutură.



#49
culcescucornel

culcescucornel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.06.2022
Revin cu update:
Ieri am fost sa iau Hotararea legalizata/definitiva si apoi am mers cu ea sa o depun la BPR(numai zic ca a durat vreo 4 ore toata chestia asta).
Dupa ce am ajuns la BPR si am depus Hotarare mi s-a spus sa ne vedem pe 14 iulie dupa 10 zile lucratoare de la data depuneri.
In astea 10 zile lucratoare Hotararea trebuie sa ajunga la Comandatul Politiei,iar acesta va lua decizia daca imi pot lua permisul inapoi pe loc sau daca imi va da suspendarea permisului pe o perioada de 3 luni si sa pot da redobandire.
Inca o precizare:Pentru a definitiva Hotararea trebuie sa treaca un termen de 10 zile de la primirea acesteia.
Sper sa va fie de ajutor informatiile acestea.

Nu faceti greseala de a conduce sub influenta alcoolului/beat.

#50
carlisian

carlisian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 19.07.2007

 razzzv, on 29 iunie 2022 - 12:48, said:

Asta o crezi tu.
Sunt unii la 1,50 care abia atunci se trezesc si devin mai sprinteni la minte.
Alcoolul e procesat de fiecare om in mod diferit. Ca orice alte substante.
Unii beau o bere si devin mai prosti, altii beau o lada de bere si devin mai destepti.
Unii beau o bere seara si a doua zi le iese alcoolemie, altii beau o lada de bere si a doua zi nu le iese nimic.
Nu e ceva universal. Fiecare proceseaza alcoolul diferit si la fiecare se manifesta in mod diferit.

E ca si la anestezie, sunt unii oameni imuni la anestezic. Le baga doza cat sa adoarma si un umflat de 150 kg, dar nici macar nu casca dupa administrare. Daca ii verifici in sange le apare anestezicul si conform datelor ar trebui sa fie morti de somn, dar in realitate n-are nici un efect si da ture la parc.

Exact, dar trebuie sa te cunosti/masori alcoolemia, nu te urci la volan altcumva, decat dupe muuuulte ore.
Caz: in 97-98 cred, , mers cu parintii sa mancam un pepene in padure langa oras . Eu nu am mancat, nu imi place, am baut ca prostu 2 beri si dupa o ora juma de la baut am plecat. M-a oprit politia, si.... 0,01. Au comentat, m-au certat si m-au lasat in pace (nu am facut nimic sa ii influentez, eram cu tata, nu aveam tupeu... Trec anii, imi sta pe creier, sunt bautor de bere, culmea, 58 kg, 1,78 cm.. slabanog. Im cumpar un etilotest chinezesc si bag probe... nada. Ex: adica azi am baut in curte, stiu sigur ca m-am oprit la 13,30, cam 2 beri.. Am mancat putin de tot si a am baut suc dupa aia... s-a terminat berea... M-a incitat topicu, nu am de gand sa plec nicaieri.. am 0 la etlotest. Dupa ce am inceput sa ma masor, am mai fost oprit prin filtre.. nici un necaz. NU VA URCATI BAUTI LA VOLAN!

#51
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,955
  • Înscris: 03.12.2005
Baieti, efectele fiziologice ale consumului de alcool variaza cu vechimea viciului. Chiar si capacitatea de a procesa alcoolul scade. Alcoolicii vechi metabolizeaza mult mai lent alcoolul si vor prezenta conce tratii mari pentru mai multa vreme.
Iar schimbarile fiziologice sunt prezente si ele. Aia care "nu au nimic" dupa cantitati consumate sunt cei adanciti in viciu. Nu au nimic pentru ca centrii lor nervosi au realizat adaptarea la alcoolism, aia e starea de normalitate. Tot astia sunt cei care prezinta simptome de sevraj la scurt timp dupa trezire.
Iar "nu au nimic" se refera in linii mari la afectarea mai redusa a motricitatii si echilibrului, asa cum o percep de cele mai multe ori oameni care beau cot la cot cu ei. Consumul de alcool scade capacitatea de decizie si la cel mai versat alcoolic si elimina aversiunea fata de risc. De-aia se si autoaccidenteaza in moduri spectaculoase.

Pe scurt: don't. Obicei de lumea a 3a.

Edited by sebulbus, 01 July 2022 - 15:51.


#52
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Din cate inteleg, masinile noi vandute incepand cu luna asta in UE, vor fi dotate cu cutie neagra, detector de alcool si camera pentru detectarea oboselii la volan.

Deci in curand nu va mai fi alegerea soferului daca conduce beat sau nu.

#53
GIC

GIC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.03.2007
..... si va creste vanzarea de suflante care sa sufle in etilotest in locul soferului ......

#54
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Doar daca se intalneste hotul cu prostul, altfel nu.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SQK5H6h_JHc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate