Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Soluții curățare ulei ars de pe lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
thrsk993

thrsk993

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.03.2021
Salutare! Am achizitionat recent o casa, insa am o mare problema cu gardul care a fost "vopsit" cu ulei de motor ars. As vrea sa il dau cu 1-2 straturi de lac, deoarece uleiul murdareste atunci cand atingi gardul. Pot aplica lacul direct pe gard sau ar trebui mai intai sa curat cumva gardul de ulei? Mulțumesc!

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,776
  • Înscris: 12.01.2018
schimbi lemnul sau dai de 3X prețul lui pentru curățat și tot nu vei reuși

#3
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,042
  • Înscris: 20.06.2009
Dacă „murdărește” înseamnă că fie e îmbibat, fie s-a folosit uleiul cel mai gros și mizerabil. Oricum ar fi, lacul n-o să prindă pe lemn...
Din punctul meu de vedere, singura modalitate de a scoate ceva din gardul ăla e demontarea și rindeluirea. Dar tu ești singurul în măsură să apreciezi dacă merită sau nu...

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,776
  • Înscris: 12.01.2018

 crislacor, on 28 iunie 2022 - 12:39, said:

rindeluirea. .
dacă găsești meșter care acceptă să bage în mașina lui negreala aia îți cumpăr o mașină de rindeluit

plus că uleiul ars se dă ca să acopere putregaiul apărut după 10 ani de stat în ploaie

#5
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
...smirghel la flex

#6
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,484
  • Înscris: 12.07.2010
Numai tu poți să vezi starea scândurilor. Dacă e bună si poți să scoți TOATE CUIELE merită să încerci să le rindeluiești cu o rindea electrică de 2 - 300 lei. Apoi poți să le lăcuiești cu un lac lazură, rezistent la UV.

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,727
  • Înscris: 30.08.2006
A fost dat cu ulei ars ca o ultima masura ca sa mai stea gardul in picioare. Nu ai ce sa mai rindeluiesti la el. E un putregai tot.

#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Uleiul ars se poarta in mod traditional in multe sate din zona Sibiului chiar pe gard din scandura noua uscata, nu doar sa ascunda anumite defecte.
Stiu vila de 1 milion euro cu gard de 2,5 m inaltime si cam 200m lungime ce este dat cu ulei ars.

Edited by keta, 28 June 2022 - 13:10.


#9
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,849
  • Înscris: 30.11.2021
Cred ca inainte de toate ar trebui sa pui cateva poze, mai multe, sa ne prindem despre ce este vorba.

In primul rand cred ca poti incerca cu un aparat de spalat sub presiune.
La urma cu un slefuitor electric.

Trebuie sa zici cat de lung este gardul, cat de inalt, pe amandoua parti? Ar trebui sa te bucure ca murdareste cand pui mana pe el, tine la distanta persoanele straine.

Poti incerca aparat spalat sub presiune, slefuitor electric si apoi impregnant de lemn, cel putin impregnantul nu murdareste si este destul de ieftin.

#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 EMPP, on 28 iunie 2022 - 12:43, said:


dacă găsești meșter care acceptă să bage în mașina lui negreala aia îți cumpăr o mașină de rindeluit

  Ce meșter? Cumperi cu 200 o rindea electrica ieftină și rezolvi problema. Dar trebuie demontate scândurile, altfel dai în cuie cu rindeaua.

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
În satul bunicilor așa erau toate gardurile, undeva în Ardeal.
Când simt mirosul ăla mă teleportez acolo instant.

E ceva legat de gardurile de acolo și de liniile de cale ferată, miroase la fel.

Auzi, cel mai gratis sfat: nu mai atinge gardu.

#12
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Cu un arzator ai incercat?

Edited by e_bulu, 28 June 2022 - 13:34.


#13
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 19.09.2005
Ce să facă cu el? Arză-le-ar focu' ? Posted Image

Edited by Stefi_R, 28 June 2022 - 14:47.


#14
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,383
  • Înscris: 13.02.2006
Uleiul ars patrunde in fibra lemnului destul de adanc ( ca de aia se da pe el, ca sa il protejeze).
Nu il poti slefui, solutia este ori il lasi asa, ori alt gard.

#15
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.12.2007
Gardul ala asa moare! Or faci altul , ori te inveti cu el...uita de rindea ,de spalat, de curatat...ai un gard pe viata.cu timpul va disparea mirosul

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,776
  • Înscris: 12.01.2018

 PoeOvidiu, on 28 iunie 2022 - 13:22, said:

  Ce meșter? Cumperi cu 200 o rindea electrica ieftină și rezolvi problema. Dar trebuie demontate scândurile, altfel dai în cuie cu rindeaua.
și grosimea cum o rezolvi?
după ce rindeluiește toate fețele intră mâna printre scânduri iar dacă te apeși pe ele se rup că-s ca așchiile

 marco68, on 28 iunie 2022 - 14:58, said:

Gardul ala asa moare! Or faci altul , ori te inveti cu el...uita de rindea ,de spalat, de curatat...ai un gard pe viata.cu timpul va disparea mirosul
las că trebuie să meargă economia,să cumpere rindea șmirghel flapuri  la flex să vadă că nu poate face treabă bună iar la urmă să cumpere scândură nouă

#17
thrsk993

thrsk993

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.03.2021
Casa este noua, gardul este nou, sub nicio forma nu este putrezit, dar ca solutie de protectie s-a folosit ulei ars.

#18
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 19.09.2005
Cum s-a mai spus, nu prea exista solutie. Uleiul acela s-a impregnat in lemn, smirghel si alte asemenea ies din discutie (smirghelul se imbacseste instant); posibil sa reusesti ceva cu aparatul de spalat cu presiune si ceva detergent degresant, astfel incat sa nu te mai murdaresti (cat de cat) cand te atingi de el; in rest lemnul ramane impregnat. Chiar si dupa o atare spalare/degresare, nu cred ca tine ceva lazura/lac/vopsea. Am si eu un gard din lemn pe care l-am bibilit in fel si chip cu diverse "minunatii" (lazura, sadolin, bla, bla) an de an - am bagat la bani in el de m-am saturat; pana la urma tot la ulei de motor uzat am ajuns. Dupa mine, lemnul daca nu e impregnat in profunzime nici mama lazurilor "protectoare" nu tine mai mult de un an. Bafta!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate