Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Diferența calității a combustibilului — Europa <-> România

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 11.11.2017
O altă discuție care ar putea să răstoarne și mai rău carul cu boi, peste boi cu tot, este cea a calității combustibilului dintre România și restul țărilor din Europa.  

Sursa de care mă voi folosi este de pe site-ul mihaivasilescublog.ro ( Link ).

Pe scurt:
Un domn
hotărăște să plece în vacanță cu mașina. A alimentat o dată în România, o dată în Ungaria și încă o dată în străinătate, în apropiere (fosta Cehoslovacie). După ce a alimentat a treia oară și a continuat să-și vadă de drum, i s-a creat impresia că automobilul, motorul, merge mai lejer. Același combustibil, aceeași calitate afișată, la aceeași companie.

Citat din text:

Quote

[...]

Gata, o să închei, dar nu înainte să vă expun o teorie a mea și voi o să mi-o confirmați sau, după caz, o să-mi spuneți că sunt nebun și că mi se pare. Ia fiți atenți aici.
De când am luat mașina de la Autonom, am alimentat exclusiv cu OMV 100, și la noi, și la unguri. În Slovacia n-am apucat să bag, când am intrat în Bratislava, aveam rezervorul aproape gol. Dar știind că n-o să scot mașina din parcarea hotelului, mi-am zis că fac plinul când plec spre Praga.
Ceea ce am și executat ieri dimineață.

Ei, fraților, mai știți că mă plângeam că e cam lentă mașina? Well, nu s-o fi transformat ea peste noapte în rachetă, dar imediat după ce am alimentat în Bratislava (tot cu OMV 100), brusc am simțit-o mai sprintenă. Binișor mai sprintenă.
Și voiam să vă întreb dacă e doar impresia mea sau ați pățit și voi? V-a mers mașina altfel, gen mai bine, când ați alimentat din țări cu apă mai caldă decât a noastră și a ungurilor? Că dacă e așa, apăi înseamnă că chiar ne tratează toți ca pe ultimele găini din Europa.

[...]



Am citit comentariile și se pare că există confirmarea de la alți cetățeni care au alimentat în străinătate să observe diferențe.  
Mai rămâne să-l întreb pe prietenul din hexagon dacă a observat aceleași schimbări în privința combustibilului, ca cireașă de pe tortul de octan, plin de nervi.
Deci, se plătește taxă & suprataxă, manevre cu diluarea/scăderea calității, promisiuni administrative care nu mai au habar cum să mai facă cu prețul pompei, achitând cu toții (direct și indirect) benzină & motorină de o calitate mai proastă decât se afișează, distrugând mult mai repede vehiculele personale/publice, cu intoxicarea în plămâni ca un bonus în viața asta de căcat într-un coteț de țară tratată ca atare de externalități, ca ultimele găini ale Europei.


#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
Eu stiu pe cativa care sustineau ca masina este mai sprintena si dupa un schimb de ulei.

Btw, fara teste clare toata discutia e doar la nivel de "mi se pare ca...".

Edited by dan1980_25, 28 June 2022 - 11:07.


#3
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Placebo!

#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Impresiile exact asta sînt - impresii. Poate că e așa cum zice omul, poate că nu. Singura metodă de a afla e să faci analize și teste. Pînă atunci discutăm la un pahar de vorbă.

#5
alexanrusso

alexanrusso

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 02.12.2016
era asfaltul mai aderent.... alta formula de asfalt.... aici in Romania patinezi!Posted Image Posted Image

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
aceeași domni aici scuipă semințele pe jos iar dincolo folosesc cornetul.SUNT ALȚI OAMENI?

#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,437
  • Înscris: 10.08.2005

View PostTrexman, on 28 iunie 2022 - 10:48, said:

O altă discuție care ar putea să răstoarne și mai rău carul cu boi, peste boi cu tot, este cea a calității combustibilului dintre România și restul țărilor din Europa.  

Sursa de care mă voi folosi este de pe site-ul mihaivasilescublog.ro ( Link ).
Pe scurt:
Un domn
hotărăște să plece în vacanță cu mașina. A alimentat o dată în România, o dată în Ungaria și încă o dată în străinătate, în apropiere (fosta Cehoslovacie). După ce a alimentat a treia oară și a continuat să-și vadă de drum, i s-a creat impresia că automobilul, motorul, merge mai lejer. Același combustibil, aceeași calitate afișată, la aceeași companie.
Tot pe scurt, am citit si am concluzionat ca drumurile fac diferenta.

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,853
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTrexman, on 28 iunie 2022 - 10:48, said:

i s-a creat impresia că automobilul, motorul, merge mai lejer.

E doar impresie.
Am facut de cel putin 25 de ori Bucuresti - Nates + multe alte drumuri prin Europa cu masina si motocicleta.
Nu e nici o diferenta la combustibil

#9
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 13.07.2006
Ar fi interesant un studiu si pentru masinile electrice: curent ieftin de la Hidroelectrica vs cel premium de la Enel etc :)

#10
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,053
  • Înscris: 20.06.2009

View PostTrexman, on 28 iunie 2022 - 10:48, said:

(...)
Sursa (...)

Nenea ăla are nevoie să fie citit! Și cine dracu' l-ar mai citi dacă ar fi scris „Bă, băieți, e la fel la noi ca pe dincolo”?
Așa cum o face acum, se pare că mai prinde cîte-un peștișor din cînd în cînd...Posted Image

P.S. „Diferența calității a combustibilului”?! WTF???Posted Image

Edited by crislacor, 28 June 2022 - 12:19.


#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,493
  • Înscris: 30.08.2017
Sunt tot felul de mituri cu carburantii...multi alimenteaza de la o anumita benzinarie pentru ca doar acolo e "d-aia buna". Stiu ei pentru ca au vazut ca "trage" masina mai bine cu benzina de acolo. Apoi observi ca benzinaria cu "d-aia buna" difera de la persoana la persoana.

#12
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Eu zic ca-i de la poluare, daca aerul din tarile respective era mai curat decat cel din centrul Bucurestiului, e clar ca si motorul era mai fericit, pentru ca stim ca nu doar de combustibil lichid ai nevoie la un motor, nu? Posted Image

#13
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,053
  • Înscris: 20.06.2009
Se poate șterge...

Edited by crislacor, 28 June 2022 - 12:20.


#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Era de la autostrazi si lipsa gropilor.

#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
La cat de scumpi sunt, carburantii ar trebui sa fie toti premium.

#16
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Eu sunt convins că în România nici carburantul nici litrul nu sunt la fel ca afară. Am pățit-o personal, când intră în rezervor mai mult decât ar trebui (după contorul pompei) și motorul trage să moară apoi (cu motorină standard).

#17
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postmihaicozac, on 28 iunie 2022 - 13:01, said:

Eu sunt convins că în România nici carburantul nici litrul nu sunt la fel ca afară.


Da, probabil in Romania s-a inventat o noua unitate de masura a volumului insa din lipsa de inspiratie se numeste tot litru :) Asa, cam ca dolarul american si ala canadian.
Teoria conspiratiei depaseste orice imaginatie la noi in tara.

#18
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Placebo. In 2011 am alimentat din Austria, Sankt Polten parca era oraselul, si pe drum de munte am tras de masina ca de un caine mort, nu mai zic in ce valori de 5.0 V8 mi s-a dus consumul la o amarata de Astra 1.6 benzinara... Una e cand mergi constant pe autostrada / drum national si alta e cand din 5 in 4 km mai apare o caruta, o groapa de toata frumusetea, un nene care merge pe national ca in oras in zona cu scoala, o localitate lunga ca o zi de post, cu Garcia cu ochii in radar in celalalt capat. Asa ca... topicul asta e placebo. 3 ani am alimentat benzen de 95 de la Total in Belgia si la revenirea in tara nu am simtit absolut nicio diferenta intre aia si Petrom-ul care il hulesc o multime, nici la mersul motorului, nici la consum.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate