Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

De ce vrem sã fim bogați?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
376 replies to this topic

#55
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 lupini, on 27 iunie 2022 - 13:55, said:

Urmărit de frica să ai grijă ce cumperi. Posted Image
O vorba inteleapta spune “Choose your battles wisely. "

#56
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
Definiție și mai scurta.
"bogat ești când ai adunat "fuck you money"". Aka când într-o zi îți permiți sa te duci la cooperativa și sã-i arãți șefului degetul mijlociu. De la ambele mâini :D

#57
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

 ro_explorer, on 27 iunie 2022 - 14:01, said:

O vorba inteleapta spune “Choose your battles wisely. "

Nu se întâmpla nimic dacă o scriai în româneşte. Posted Image

Pe româneşte e cam aşa: "Intră într-o luptă suficient de mare încât să aibă importanţă, şi suficient de mică încât să o câştigi". Da, aşa e, dar sper ca David Popovici al nostru să nu-şi propună doar luptele în care poate câştiga, ci, cele mai tari bătălii !

Însăşi existenţa marilor bătălii se datorează marilor bogaţi.

Edited by lupini, 27 June 2022 - 14:08.


#58
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 mirel3003, on 27 iunie 2022 - 13:44, said:

Mai auzi pe cate unii ca ce imi trebuie bani, ca oricum cand mergem pe lumea cealalta plecam in 4 scanduri.... prietene, nu conteaza ca pe lumea cealalta pleci in 4 scanduri, contreaza cum iti traiesti viata pe pamant... nu te poti consola ca lasa ca atunci cand murim oricum suntem egali ca nu e asa... tu te-ai chinuit 90 ani, altu si-a facut toate poftele 90 ani... e o diferenta.
Trebuie sa fi ipocrit sa zici ca nu ai nevoie de bani si ca nu vrei sa fi bogat.
Nu toti au aceleasi pofte, nu toti viseaza la Madive sau sa se "sparga in figuri" in cluburi. Cu atit mai putin sa conduca un Bentley, care de fapt se conduce ca o barca pe un  lac, e facuta special pentru confortul bastanilor care stau in spate si beau sampanie din minifrigider. Nici macar nu stii de ce vrei sa fii bogat :lol:

Ok, ai ajuns in Maldive, stai o zi, doua, trei, o luna, te rupi in figuri in cluburi etc. Dup-aia ce? Esti bogat, mergi in Bora Bora? Stai o zi, doua, trei, practic e acelasi cacat, te rupi in figuri etc. Dup-aia? Iei Bentley-ul, mergi cu el o zi, doua, trei, poate se strica si incerci sa-l repari cu o ranga, dup-aia? Ce pofte mai ai? Sa mergi in spatiu cu Elon Musk pentru 20 de milioane de dolari? De ce? Si mai ales nu inteleg de ce crezi ca daca maninci la 3 stele Michelin o sa-ti placa mai mult decit o shaorma. Crezi ca cineva crescut cu manele, daca devine bogat, dintr-o data incepe sa savureze Mozart si Debussy? Tu de fapt ai mari probleme de stima de sine si crezi ca un Bentley prin Maldive la o steluta Michelin le-ar putea rezolva. :lol:

#59
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Eu nu vreau sa fiu bogat ! E suficient sa am ce imi trebuie , desigur la o calitate peste medie !
Daca tot s-a pomenit de Maldive , prefer sa stau la cort intr-o zona semisalbatica cu cortul la Marea Neagra , impreuna cu cei apropiati .
In loc de un hotel de 5 stele la munte prefer o cabanuta sau chiar la cort in zone cu foarte putina lume sau deloc si pe trasee cu bocancii in picioare .
Urasc restaurantele de orice tip , ce mananc gatit de mine e sfant , incepand de la incrediente pana la rezultatul final .

Edited by Alltrack, 27 June 2022 - 14:12.


#60
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 iladi, on 27 iunie 2022 - 12:24, said:

In principiu, pentru a te putea pi_a cu bolta pe cei din jurul tau.

Frumoasa imagine.
Stii, am vazut la stop o data la un cersetor, s-a deschis geamul pasagerului de la un Jag SUV si i-a dat 50 de lei, apoi i-a intins mana sa i-o pupe.
Frumoasa provesliste
(stiu ca era o ironie)

 lupini, on 27 iunie 2022 - 13:12, said:

Civilizaţia nu s-a creat cu cei care aveau nevoie de puţin, ci cu cei care aveau nevoie de mult.
Fals, nu lupta acerba fara scrupule dupa bani au adus civilizatia

 lupini, on 27 iunie 2022 - 13:25, said:

În urmă cu mai bine de 10 ani când activam pe un alt forum, aveam o discuţie contradictorie cu mai mulţi de acolo, ei spunând că "banii n-aduc fericirea", eu susţinând dimpotrivă, că banii aduc fericirea. Posted Image

Fals din nou.
Nu banii o aduc

 mirel3003, on 27 iunie 2022 - 13:44, said:

Fara suparare, dar as prefera sa traiesc pana la 56 ani cu 50 miliarde in cont decat 90 ani sarac lipit....

I: De ce vrem sa fim bogati?
R: Pentru a avea acces la chestii ce un om din clasa medie nu are acces....

Slab, slab de tot
Scopul nu e Maldive sau Eforie
Scopul nu sunt banii
Nu aia-ti aduce fericirea

#61
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

 Tsunnnami, on 27 iunie 2022 - 14:19, said:

Fals, nu lupta acerba fara scrupule dupa bani au adus civilizatia

Aşa credeam şi eu când eram adolescent visător. Posted Image

Să ne gândim la Imperiul asupra căruia Soarele nu apune(a) niciodată.




 Tsunnnami, on 27 iunie 2022 - 14:19, said:

Fals din nou.
Nu banii o aduc

Nu ştiu alţii cum sunt, vorba lu nea' Ionel Creangă, da', mie mi-o aduc ! Posted Image




 Tsunnnami, on 27 iunie 2022 - 14:19, said:

Nu aia-ti aduce fericirea

Dar...ce ? Posted Image

Facem experimentul acela ? Te bagi ?

Edited by lupini, 27 June 2022 - 14:31.


#62
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 lupini, on 27 iunie 2022 - 14:07, said:

Nu se întâmpla nimic dacă o scriai în româneşte. Posted Image
Ba se intampla, caci citatul vine original din engleza si face parte dintr-o chestie mai ambpa (pentru ne-cunoscatori, google e prietenul vostru). Cum aici pe forum suntem cu totii vorbitori de cel putin 2 limbi, dintre care una e enegleza, mi-am permis sa pun citatul original.

#63
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

 ro_explorer, on 27 iunie 2022 - 14:31, said:

Ba se intampla, caci citatul vine original din engleza si face parte dintr-o chestie...

Posted Image

Îmi aminteşti de cineva de pe un alt forum care avea la semnătură un citat de-al latinului Seneca, scris în...engleză.

Edited by lupini, 27 June 2022 - 14:35.


#64
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 lupini, on 27 iunie 2022 - 14:29, said:

Facem experimentul acela ? Te bagi ?

Orice experiment vrei tu

 lupini, on 27 iunie 2022 - 14:29, said:

Nu ştiu alţii cum sunt, vorba lu nea' Ionel Creangă, da', mie mi-o aduc ! Posted Image

Atunci esti un om trist a carui fericire se bazeaza pe altii

 lupini, on 27 iunie 2022 - 14:29, said:

Aşa credeam şi eu când eram adolescent visător. Posted Image

Deci daca ai bani, esti fericit chiar daca ranesti alti oameni, chiar daca nu ai bun simt?
Pentru ca asta spui

#65
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

 horny_hornet, on 27 iunie 2022 - 10:21, said:

Ce înseamnă a avea posesii?

Inseamna a nu folosi cuvantul corect, posesiuni.

#66
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

 Tsunnnami, on 27 iunie 2022 - 14:39, said:

Orice experiment vrei tu

Experimentul e următorul: îţi dau un număr de cont în care să virezi bani vreme de câteva luni. După ce trec acele luni, stăm să analizăm care e cel fericit: tu că ai scăpat de acei bani, sau eu că i-am primit ? Nota bene: banii odată daţi, daţi rămân ! Posted Image



 Tsunnnami, on 27 iunie 2022 - 14:39, said:

Atunci esti un om trist a carui fericire se bazeaza pe altii

Fericirea mea se bazează numai şi numai şi numai pe mine, şi evident, pe existenţa fiinţelor dragi, că fără ele aş fi prea singur.




 Tsunnnami, on 27 iunie 2022 - 14:39, said:

Deci daca ai bani, esti fericit chiar daca ranesti alti oameni, chiar daca nu ai bun simt?
Pentru ca asta spui

Străduinţa mea e să nu rănesc pe cineva. Cred că vezi şi tu ce scriu aici pe forum: nu cred că am spus cuiva vreodată o vorbă jignitoare. Dacă s-a simţit cineva, i-am cerut iertare.

Aşa sunt şi în viaţa reală. Însă...

Însă în orice competiţie există învinşi şi învingători. Întotdeauna ! Şi întotdeauna cei învinşi vor da vina pe cei învingători deoarece se vor simţi răniţi. Întotdeauna, mai pe faţă sau mai pe ascuns, dar o vor face. Aşa că, la mine nu prinde momeala asta cu..."vai să nu ating pe nimeni nici cu o floare !". Dacă nu ating eu, va atinge altcineva.

Viaţa e o continuă luptă pentru resurse.

Edited by lupini, 27 June 2022 - 14:51.


#67
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

 ro_explorer, on 27 iunie 2022 - 13:52, said:


Ai niste standarde foarte foarte joase as zice. Bogatia sau saracia este un concept efemer, definit de valorile fiecaruia in parte.
In Maldive poti ajunge si fara sa fii bogat. La fel cu mancatul la un restaurant de 3 stele Michelin.
Cat despre condusul masinilor alora - daca vrei sa devii soferul cuiva, da, dar in general in masinile alea esti condus de soferul personal, nu le conduci tu.

Nu am standarde foarte joase, am dat doar niste exemple...

Am fost in Maldive, anul trecut. ala era pur si simplu un exemplu, E vorba de chestiile la care ai acces atunci cand ai bani.
Legat de condusul acelor masini, una e sa mergi cu Loganul si alta e sa conduci tu sau sa ai sofer in astfel de masina...

 marius.bunu, on 27 iunie 2022 - 13:58, said:

Merge bine la manelisti explicatia ta.

Becali are Maybach, nu merge la Eforie, dar s-a nascut cioban, e cioban si va muri cioban.

Indiferent cati bani are.

Da, dar e bogat... asa cioban cum e el.
Acel cioban isi permite ce nu iti vei permite tu in veci vecilor... asa cioban cum e el.

#68
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 ceanu1980, on 27 iunie 2022 - 10:30, said:

Esti mai bogat pe naiba decat regii din vechime,aia aveau oameni pt sters la koor la propriu,tara era a lor si faceau ce doreau
Da si faceau o raceala sau o diaree mai puternica si se duceau pe p..la, plus ca aveau oala de noapte si apa calda cu portia, caldura iarna cu lemne si cam naspa. Burebista nu o vazut in viata lui nici macar cartofi, darmite banane, kiwi sau mango. Nici macar malai de-o mamaliga n-o avut. Fara whisky, cola sau inghetata. Doamne fereste de o durere de masea.
Nu, omul mediu din Vest o duce mai bine decat un rege sau imparat din trecut cel putin pana in sec 19, poate chiar sec 20 la inceput.

#69
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,022
  • Înscris: 30.07.2006

 mirel3003, on 27 iunie 2022 - 15:02, said:


Da, dar e bogat... asa cioban cum e el.
Acel cioban isi permite ce nu iti vei permite tu in veci vecilor... asa cioban cum e el.

Tu ai vrea sa ai in anturaj oameni care-l invidiaza pe Becali ? :lol:

#70
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 lupini, on 27 iunie 2022 - 14:49, said:

Experimentul e următorul: îţi dau un număr de cont în care să virezi bani vreme de câteva luni. După ce trec acele luni, stăm să analizăm care e cel fericit: tu că ai scăpat de acei bani, sau eu că i-am primit ? Nota bene: banii odată daţi, daţi rămân ! Posted Image

Ghini, io nu dau bani gratis
Cat am imi ajung pentru a fi fericit
Cand am nevoie de mai multi, muncesc si-i fac.
Pentru mine banii nu aduc fericirea. Un scop, o face, nu banii. Banii nu sunt un scop pentru mine

 lupini, on 27 iunie 2022 - 14:49, said:

Fericirea mea se bazează numai şi numai şi numai pe mine

Culmea atunci e chestie de exprimare.
Tu ai spus ca daca ti-as da eu bani ai fi fericit.
Daca ti-ar da altii, ai fi un om fericit
Asta inseamna sa te faca fericit cantitatea de bani pe care o compari cu a altora, implicit te bazezi pe altii pentru fericirea ta

 lupini, on 27 iunie 2022 - 14:49, said:

Străduinţa mea e să nu rănesc pe cineva. Cred că vezi şi tu ce scriu aici pe forum: nu cred că am spus cuiva vreodată o vorbă jignitoare. Dacă s-a simţit cineva, i-am cerut iertare.

Inseamna ca iar e vorba de exprimare:
Spui ca lupta fara scrupule a adus progresul. Aia inseamna ca NU TII CONT daca ranesti sau distrugi prin deciziile tale.
Lucru subliniat si cu afirmatia:
""vai să nu ating pe nimeni nici cu o floare !". Dacă nu ating eu, va atinge altcineva."
Adica mai din popor: "decat sa planga mama mai bine sa planga ma-ta", desi se poate evita "sa nu planga nici o mama"
Retine, aici nu e vorba de o competitie in care sa tii seama de regulile jocului. Acolo nu am nici eu mila de competitori, ba chiar am aplicat sistemul asta cand lucram in State.
Eu ma refeream la lipsa de moralitate.

#71
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

 Tsunnnami, on 27 iunie 2022 - 16:08, said:

Ghini, io nu dau bani gratis

Carevasăzică, ții la bani și tu. Posted Image

Oricum știam, dar oamenilor le place să se laude că sunt săraci clasa de mijloc și cinstiți...din vorbe.

Edited by lupini, 27 June 2022 - 17:02.


#72
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 lupini, on 27 iunie 2022 - 16:59, said:

Carevasăzică, ții la bani și tu. Posted Image

Sunt unelte, fara discutie ca tin la ce am produs, pentru ca am facut-o cu un scop
Dar nu banii erau scopul

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate