Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Zgomot amplificator Onkyo

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Ia si tu un filtru cam ca asta https://www.germanel...uxoChEoQAvD_BwE dimensionat pe amplificator si vezi cum merge. Incearca si varianta cu intors stecherul in priza.

#20
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006
Oare sa fie problema ca inverorul e pe aceeasi impamantare cu casa?

#21
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 01.11.2005

View Postjohnnydanut, on 27 iunie 2022 - 17:27, said:

Daca nu se vede bine, mai pot face altele. Zgomotul vine din zona transformatorului.
Din ce vad eu acolo, stecherul amplificatorului este simplu, doar faza si nul, nu ai stecher cu impamantare.
Raman la ideea ca ori ai probleme cu impamantarea, ori n-ai legat acel fir de care iti ziceam la impamantare.

#22
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006

View Posttehnics, on 30 iunie 2022 - 09:33, said:


Din ce vad eu acolo, stecherul amplificatorului este simplu, doar faza si nul, nu ai stecher cu impamantare.
Raman la ideea ca ori ai probleme cu impamantarea, ori n-ai legat acel fir de care iti ziceam la impamantare.
L-am legat dar nu are nicio influenta. Chiar ma enerveaza ca nu pot folosi statia si cheia rezolvarii e tot in retea caci, cu casa doar pe baterii, totul merge perfect. Cred totusi ca fiind la capat de retea, curentul e slab si invertorul se chinuie sa-l egalizeze si astfel se denatureaza ceva.

#23
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 01.11.2005

View Postjohnnydanut, on 30 iunie 2022 - 10:19, said:

L-am legat dar nu are nicio influenta. Chiar ma enerveaza ca nu pot folosi statia si cheia rezolvarii e tot in retea caci, cu casa doar pe baterii, totul merge perfect. Cred totusi ca fiind la capat de retea, curentul e slab si invertorul se chinuie sa-l egalizeze si astfel se denatureaza ceva.
Masoara sa vezi ce tensiune ai la priza in care bagi amplificatorul. sunt 220-230V AC ?
Ar fi interesant sa poti vedea si forma de unda a tensiunii respective. Sa nu cumva sa fie sinus modificat, si nu sinus pur. Atunci e posibil ca transformatorul sa-ti genereze astfel de sunete. Pentru ca alta aparatura electronica (TV, laptop, calculator ) folosesc surse in comutatie, si nu conteaza daca ai sinus modificat. Dar la transformator cum ai tu in statie  e posibil sa conteze ca forma de unda sa fie sinus pur.

Uite aici un clip despre asta.

Edited by tehnics, 30 June 2022 - 11:23.


#24
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
M-am confruntat cu aceeasi problema, n-are legatura cu sistemul audio, se manifesta la toate, are insa legatura cu oscilogramele din poze.
prima face sa bazaie orice sistem audio, bara comutata cu semnal dreptunchiular.

Este asa zis-a modulatie unipolara, sau mai precis unipolara cu referinta comutata, sinusul se obtine ca difernta dintre cele 2 semnale, dar modul comun e un dezastru.

Cu siguranta nu afecteaza doar sistemele audio ci si sistemul  nervos, si poate si alte lucruri din organism, ar trebui sa cauti un invertor care utilizeaza versiunea 2 adica modulatia bipolara, in acest caz ai sinus peste tot, iesirea fiind diferenta dinte cele 2 sinusoide, este ca trifazicul, doar ca e bifazic, cu fazele la 180 grade.

Personal am cofigurat modulatorul pe modulatie bipolara si am construit circuitul de forta adecvat.

Acesta e topicul unde am descris acest modulator.
https://www.tehnium-...ator-app-board/

In cazul initiatorului rezolvarea e un invertor cu astfel de modulatie, exista si hibride MPI 5.5kw am avut unul, deci se poate rezolva.

Attached Files


Edited by stdalionutpwr, 04 July 2022 - 15:28.


#25
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006

View Poststdalionutpwr, on 04 iulie 2022 - 15:23, said:

M-am confruntat cu aceeasi problema, n-are legatura cu sistemul audio, se manifesta la toate, are insa legatura cu oscilogramele din poze.
prima face sa bazaie orice sistem audio, bara comutata cu semnal dreptunchiular.

Este asa zis-a modulatie unipolara, sau mai precis unipolara cu referinta comutata, sinusul se obtine ca difernta dintre cele 2 semnale, dar modul comun e un dezastru.

Cu siguranta nu afecteaza doar sistemele audio ci si sistemul  nervos, si poate si alte lucruri din organism, ar trebui sa cauti un invertor care utilizeaza versiunea 2 adica modulatia bipolara, in acest caz ai sinus peste tot, iesirea fiind diferenta dinte cele 2 sinusoide, este ca trifazicul, doar ca e bifazic, cu fazele la 180 grade.

Personal am cofigurat modulatorul pe modulatie bipolara si am construit circuitul de forta adecvat.

Acesta e topicul unde am descris acest modulator.
https://www.tehnium-...ator-app-board/

In cazul initiatorului rezolvarea e un invertor cu astfel de modulatie, exista si hibride MPI 5.5kw am avut unul, deci se poate rezolva.
Si totusi intreb iar, de ce cand merge pe baterii nu face probleme invertorul?

#26
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007

View Postjohnnydanut, on 06 iulie 2022 - 14:27, said:

Si totusi intreb iar, de ce cand merge pe baterii nu face probleme invertorul?
Dupa modul cum ati prezentat problema nu va mai ramane sa verificati decat circuitul sau circuitele de incarcare a baterii de acumulatori de la panourile fotovoltaice. Stiu ca sunt niste choppere dc-dc care datorita principiului de functionare pot polua alimentarea bateriilor si sa influenteze raspunsul armonic al invertorului. Deci, mai mult ca sigur asta e problema.
O eventuala solutie, puteti incerca ca nu aveti ce pierde, e sa decuplati iesirile chopper-elor, suplimentar, fata de ce a facut producatorul lor cu ajutorul unor capacitoare de cca.0.01uF...1uF (mai multe in paralel datorita si curentilor de lucru mari). Cand decuplati incarcarea din panouri, aceste capacitoare vor ramane in circuit pe baterii, nu pe iesirea choppe-elor.

Edited by donpetru, 06 July 2022 - 20:39.


#27
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020

View Postjohnnydanut, on 06 iulie 2022 - 14:27, said:

Si totusi intreb iar, de ce cand merge pe baterii nu face probleme invertorul?

Trebuie analizat mai atent, sistemul este offgrid?, circuitul invertorului are vreo conexune cu reteau electrica, sau cu impamantarea acesteia?.

In cazul in care invertorul si bateriile sunt izolate fata de pamant sau alte circuite legate la pamant, bruiajul de pe modul comun nu se manifesta atit de intens, mai cu seama daca una intre iesirile de alternativ ale invertorului e legata la pamant intr-un singur punct.

In cazul in care circuitele invertorului au decuplari la pamant in mai multe puncte chiar si capacitive, vor circula curenti prin circuitul de impamntare, curenti nesinusoidali, adica bruiaj.

Nu poti rezolva decat cu ajutorul unui osciloscop.
Trebuie sa specfici modelul invertorului utilizat, PIP-urile sunt cu modulatie unipolara.

Daca invertorul tau are o singura bobina la iesire este cu unipolara, cele cu modulatie bipolara au doua bobine sau o bobina dubla doua bobine egale pe acelasi miez.

Dc/dc-urile de la panouri pot cauza astfel de probleme daca interfereaza cu alte surse in comutatie din invertor si geneaza batai de audiofrecventa, pot apare de asemnea intreferente cu alte electrocasnice inverter, frigider/ac.

Personal am experienta sa analizez astfel de bruiaje cu urechile din dotare, pot stabili sursa lor, pentru cine nu se pricepe, osciloscopul e necesar.

Daca ai putea pune un audio cu bruiajul as putea sa te ajut.

#28
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Iata un demo audio, amplificatorul cu intrarea in gol,  cu un cablu de 4 m pe intrare, majoritatea bruiajului e dat de doua frigidere inverter, are putin 50Hz in el,

Pe invertor offgrid diy modulatie bipolara, cu sistemul in functiune, charging

In aceleasi conditii conectat la sursa audio, cu un cabul lung de 4 m de calitate proasta, practic bruiajul nu se mai aude.
Daca mergi in unele magazine se poate auzi astfel de bruiaj in sistemul audio, dat de invertoarele frigiderelor

Attached Files


Edited by stdalionutpwr, 09 July 2022 - 08:50.


#29
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006

View Poststdalionutpwr, on 09 iulie 2022 - 08:10, said:

Trebuie analizat mai atent, sistemul este offgrid?, circuitul invertorului are vreo conexiune cu reteaua
Invertorul e Mppsolar 5048gk este conectat la retea si impamantarea lui si a bateriei sunt legate la impamantarea retelei din casa. Ar trebui un circuit de impamantare separat pentru invertor si baterie?

#30
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Sigur ca da. Apoi discutam despre diferenta de potential intre cele doua.

#31
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022

View Poststdalionutpwr, on 04 iulie 2022 - 15:23, said:


Cu siguranta nu afecteaza doar sistemele audio ci si sistemul  nervos, si poate si alte lucruri din organism...

Sistemele audio si si sistemul nervos se vede clar ca-s afectate in rampa semnalului din a doua oscilograma, spre sfarsitul ei cand, daca coroboram amplitudinea cu frecventa din prima oscilograma observam semnalul figurat cu rosu ca devine predominant in armonicele undelor alfa despre care, inca din cele mai vechi timpuri, stramosii nostri, despre care, putem afirma cu certitudine, in baza unor dovezi incontestabile, caci doar cine nu vrea sa inteleaga izvoarele istorice din gradina Maicii Domnului...
Asta-i clara. Care-s celelalte lucruri din organism care poate-s afectate?

#32
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020

View Postjohnnydanut, on 11 iulie 2022 - 20:50, said:

Invertorul e Mppsolar 5048gk este conectat la retea si impamantarea lui si a bateriei sunt legate la impamantarea retelei din casa. Ar trebui un circuit de impamantare separat pentru invertor si baterie?

Unipolara dreptughiular pe modul comun, la ce altceva te poti astepta.

Ia un invertor din asta.


https://www.e-acumul...0UaAlr5EALw_wcB

Referitor la baterie recomandarea e sa nu o legi la pamant direct ci prin varistoare sau SPD-uri, legarea ei la pamant amplifica problema in plus poti avea probleme cu coroziunea electrochimica in caz de umiditate, lasa bateria nelegata la pamant si vezi ce se intimpla cu bruiajul.

Oricum cu unipolara nu scapi de necaz, ai nevoie de alt invertor.

Referitor la cele doua oscilograme, referinta este minusul busului dc care alimenteaza modulatorul sinusoidal, zgomotul pe a doua oscilograma este datorat faptululu ca masor dupa filtre,  cu toata sarmaraia legata, acele filtre decupleaza iesirile de ac de busul dc, astfel intre busul dc si iesirile ac exista un zgomot de comutatie, dar iesirile ac au mai putin zgomot pe modul comun fata de pamantare.

la prima am masurat pe un invertor cu iesirea in gol

Practica batrineasaca a electronistilor de a tine zgomotul in cutie este sa decupleze orice intra sau iese cu condensatoare la cutie.

asa arata un invertor cu modulatie bipolara, are doua bobine pe iesire

Attached Files


Edited by stdalionutpwr, 12 July 2022 - 09:00.


#33
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006

View Poststdalionutpwr, on 12 iulie 2022 - 08:51, said:



Unipolara dreptughiular pe modul comun, la ce altceva te poti astepta.

Ia un invertor din asta.


https://www.e-acumul...0UaAlr5EALw_wcB
Nu e asa simplu, arunci 4000 lei si te mai scotocesti de alti 7500...
Daca as sti ca singurul afectat e doar amplificatorul, mai trag de invertorul asta o perioada caci alti bani nu mai am...

#34
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Cauta atunci niste convertore pe fibra de plastic pentru audio si scapi.

Iei din astea si fibra de plastic pentru ele si scapi, poti rezolva doar cu 2 si pui mixerul dincolo daca ai mai multe surse de semnal pentru amplificator.

https://vectro.ro/pr...oxoCmNEQAvD_BwE

#35
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Initiatorul topicului parca afirma ca zgomotul provine de la traf nicidecum de pe lantul audio.
Nu cred ca il ajuta acel covertor digital-analog.

#36
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
O fi vreun surub slabit... o fi avut seibi din cauciuc care o fi imbatranit...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate