Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Cum a fost pedepsit un medic care a furat casa de sanatate ?!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 04.09.2018
Citisem pe net ca medicul diabetolog Mogos Tiberius Viorel a furat casa de sanatate serios de tot cu retete false fiind pe felie cu alti sute de medici, a fost parca chestia prin 2010-2012, a fost chemat in instanta, as dori sa stiu si eu cum si daca a fost pedepsit, dat fiind ca acuma profeseaza la spital fara probleme.
Fiind public cazul, am putut zice aici despre acest medic. Stie careva cum s-a terminat treaba ?

O sursa este aici:

https://adevarul.ro/...0b34/index.html

Edited by MinettoMatoi, 26 June 2022 - 14:35.


#2
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
S-a prescris recent.
Nu este hot cine fura și este prins. Este hot cine fura este prins și condamnat.

#3
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
https://www.digi24.r...aptelor-1944951
Vă imaginați ce efort financiar a presupus împingerea procesului pe 10 ani ca să intervină prescripția faptelor?

#4
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMinettoMatoi, on 26 iunie 2022 - 14:35, said:

Citisem pe net ca medicul diabetolog Mogos Tiberius Viorel a furat casa de sanatate serios de tot cu retete false fiind pe felie cu alti sute de medici, a fost parca chestia prin 2010-2012, a fost chemat in instanta, as dori sa stiu si eu cum si daca a fost pedepsit, dat fiind ca acuma profeseaza la spital fara probleme.
Fiind public cazul, am putut zice aici despre acest medic. Stie careva cum s-a terminat treaba ?

O sursa este aici:

https://adevarul.ro/...0b34/index.html
Cel mai probabil va primi o functie de conducere, director de spital sau secretar de stat la MS! indeplineste toate conditiile! la fel si maimutoii ailalti, vor avansa in functii!

#5
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011
Nu erai tu ala care zicea ca ce normal este ca pacientul sa nu plateasca serviciile de sanatate ?  Poftim.  Tu ce faci, faci un fir de discutii in care sustii un lucru, si apoi altul in care sustii exact contrariul ??

#6
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,668
  • Înscris: 17.12.2019
Nu au putu dovedi „falsificarea” rețetelor. Știu și eu caz cu onologi care acum este în instanță. Hilar este că instanța trimite adrese la spital să comunică copiile rețetelor false (fără a indica ce rețete sunt false) iar spitalul, nefiind parte în proces, nu are de unde să știe care rețete sunt cele considerate false. Tot instanța a cerut și copia foilor de observație în care au fost emise rețetele. Când au văzut ce volum de hârtie înseamnă aproximativ 2% din ce au cerut, s-au răzgândit și nu le mai trebuie.

#7
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 22.10.2007
Am vandut eu de curand o locuinta, copil de doctor destul de mare din Buc. N a luat-o pe numele doamnei doctor, nici pe numele copilului, a cumparat o pe numele unui unchi.Plata cash of course

#8
razzzv

razzzv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.06.2022
Daca e de acum 10 ani, cel mai probabil s-a putut inchide dosarul pe motiv de prescriere, asta daca nu a aranjat direct cu procurorul sa decreteze ca fapta nu exista, mai ales ca varianta asta e cea mai facila, dat fiind ca e de necontestat... de ce crezi ca procurorii si familiile lor sunt plini de bani, avand averi mult peste veniturile lor care sunt considerate "de lux" de majoritatea populatiei?

View Postexqusit_drunk, on 26 iunie 2022 - 21:14, said:

Știu și eu caz cu onologi care acum este în instanță. Hilar este că instanța trimite adrese la spital să comunică copiile rețetelor false (fără a indica ce rețete sunt false) iar spitalul, nefiind parte în proces, nu are de unde să știe care rețete sunt cele considerate false.
Pe langa partea in care e evident ca spitalul il apara pe medic si incearca sa lungeasca procesul pana se prescrie, mai socant e ca in cazul asta spitalul nu e parte in proces. Numai din asta iti dai seama ca e musamalizare din start si ca doar se mimeaza treaba pana reusesc sa inchida dosarul.
Totusi vorbim de niste dosare care au niste fraude de milioane de euro... n-ai cum sa te astepti sa iasa adevarul la suprafata, nu fara un ordin clar de la niste servicii ce au interes clar de executare a cuiva implicat care cel mai probabil a uitat sa contribuie si la acea masa si trebuie dat ca exemplu pentru ceilalti.

#9
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,668
  • Înscris: 17.12.2019
razzzv, e bine că te-ai indignat dar, revenind cu picioarele pe pământ, care ar fi, după tine, calitatea spitalului în acel proces penal? Desigur indicată, așa temeinic, după codul de procedură penală.
Să-i apere spitalul? La ce bun? Le-au fost încetate contractele de muncă încă de la arestarea preventivă pentru că nu mai aveau drept de liberă practică așa că în prezent niciunul nu mai are legătură cu spitalul și totodată s-a schimbat manegerul de aproape 10 ori de la presupusele fapte.

#10
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 02.09.2006
si marmacistii implicati?

#11
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,668
  • Înscris: 17.12.2019
Marmaciștii sunt „inculpați” în procesul penal.

#12
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 04.09.2018

View Postasiodf, on 26 iunie 2022 - 20:19, said:

Nu erai tu ala care zicea ca ce normal este ca pacientul sa nu plateasca serviciile de sanatate ?  Poftim.  Tu ce faci, faci un fir de discutii in care sustii un lucru, si apoi altul in care sustii exact contrariul ??
Pai ce treaba are cu pacientul care isi plateste sau nu serviciile de sanatate, omu plateste asigurare ca in orice tara UE, ca ala a furat, e alta treaba. E vb ca ala si altii au furat casa de sanatate, au furat din banii oamenilor.
Deci sustin acelasi lucru ca dincolo, ca omu trebuie sa dea bani ptr asigurare si sa beneficieze toti la fel de servicii bune.
Daca vine unu sa fure, e altceva.

Trist ca s-a prescris treaba. Citisem ca se dovedise treaba, altfel nu-l mai incrimina pe medic, din moment ce a zis de el, e clar ca dovedisera treaba, scria si cum au dovedit parca.
Partea trista e ca a incercat sa ma fure si pe mine ! A vrut sa ma pacaleasca cu ceva, norocul meu ca m-am prins cand era gata gata sa cad in capcana lui.
Dadea consultatii undeva unde m-am dus, era consultatia ca la privati, dupa aia zicea ca nu te poate baga in sistem decat daca te duci la spital sau la nu stiu ce centre, dupa aia iti zice un centru din ele, ca intrebi care-s alea si unde, sau zice mai multe, zice "vi la ora cutare acolo, trebe sa dai o taxa de atat, dar o dai doar odata, te bag in sistem si vedem, ca asa e regula, trebe sa percep acea taxa".
Taxa aia e mai mare ca prima, si nu trebe sa o platesti ptr a te baga in sistem, aia era de fapt taxa consultatiei lui ! Eu ma mir cum de are pacienti.
Si se mai ocupa si de o sectie grea din spital, e considerat cu mare experienta, reusite, pacientii sunt multumiti de el.

Ramaneam la el daca nu ma pacalea, sincer si mie mi s-a parut experimentat si bun pe meserie, pacat. Adica nu iti ajunge banii de la privat unde lucri, vrei aproape dublu, si asa esti putred de bogat, ce-ti mai trebe sa iei dublu ?! Ca si de la privat luai destul.
Dar nu putea zice "stii ce ? Vi la mine sa-mi dai dublu, ca aici nu te rezolv, eu aici doar pescuiesc fraieri ca tine". Mai avusese o pacienta inaintea mea...nu stiu daca cu ea a facut la fel. Nu stiu de ce, dar nu cred ca, cu toti pacientii face la fel. Nu am eu pile la firma privata sa aflu daca pe altii ii baga in sistem fara sa ii cheme in alte parti.

Suntem o tara de kakao.

Edited by MinettoMatoi, 27 June 2022 - 23:00.


#13
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011

View PostMinettoMatoi, on 27 iunie 2022 - 22:57, said:

omu plateste asigurare ca in orice tara UE, ca ala a furat, e alta treaba.

View PostMinettoMatoi, on 27 iunie 2022 - 22:57, said:

Daca vine unu sa fure, e altceva.

Oare? Oare e alta treaba ? Oare e altceva?

#14
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 04.09.2018
Pai e altceva, ca e ok sist de sanatate sa platim dupa venit si sa beneficiem toti la fel de servicii bune, nu cum zicea colegul ca ma contrazic, dar este altceva daca vine unu si fura, asta nu inseamna ca sistemul de asigurari nu este okey, la asta ma refer.

 exqusit_drunk, on 27 iunie 2022 - 15:33, said:

Marmaciștii sunt „inculpați” în procesul penal.

Degeaba marmacistii sunt incuplati daca n-au patit nimic, eu ma intreb de ce tot circul cu procesul si acuzarile daca nu s-a facut nimic.

#15
razzzv

razzzv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.06.2022

 MinettoMatoi, on 09 iulie 2022 - 08:41, said:

Degeaba marmacistii sunt incuplati daca n-au patit nimic, eu ma intreb de ce tot circul cu procesul si acuzarile daca nu s-a facut nimic.
Sa mimeze ca fac ceva.
Cand vreodata ai vazut ca politia, procuratura si judecatorii sa faca ceva, cu atat mai mult in cazuri unde clar s-au impartit banii cu sistemul.
Am zeci de exemple cu furturi, distrugeri, vandalism, accidente auto... la care politia a inchis ochii si a tinut cu vinovatii, procuratura la fel, si singurele 2 cazuri care au ajuns pana la judecator n-au ajuns decat ca sa spele definitiv vinovatii la propunerea politistilor si procurorilor care au lucrat la cazuri.
Stii cum se "rezolva" cazurile la politie? Doar pe baza recunoasterii. Daca faptuitorul nu recunoaste ca a furat, ca a distrus, ca a vandalizat, ca a lovit masina... politistul il scoate nevinovat, si te mustreaza tot pe tine victima ca ai facut plangere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate