Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Achizitie mtb off road

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
liviustefan89

liviustefan89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 20.10.2010
Salutare, in cursul lunii viitoare as vrea sa achizitionez 2 buc mtb pentru mine si pt sotie.
Eu am 1.75 80kg
Ea are 1.55 60kg
Bicicletele le vom folosi ocazional, mai mult in weekend si in principiu prin zonele montane, paduri, drumuri forestiere si pe sosea aleatoriu. Ultima data cand am mers pe un mtb a fost un first bike extrem de greu si pedalam oribil de dificil. Stiu ca au evoluat destul de mult, as dori orientari catre ceva usor si fiabil pentru micile noastre aventuri.
Buget pentru fiecare bicicleta intre 1500-2500 lei!

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
La dechatlon. Nu spera ca nu se strica, pe parcurs mai trebuie revizie la ele, reglaje.

#3
corutina

corutina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.05.2022
"paduri, drumuri forestiere" - o sa aveti pene peste pene Si nu de pasare :)
Exista cauciucuri speciale anti-pana dar nu cunosc biciclete care sa vina din fabrica cu asa ceva
Evident aluminiu 6061
Vezi la Hervis
Am un a de la ei de 8 ani

#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,983
  • Înscris: 06.09.2008
Intreaba cu ~2 zile inainte de achizitie ca stocurile se schimba, dar sincer s-a cam dat tot ce merita...

#5
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 22.08.2012
Recomandari (sfaturi dau doar aia intelepti), daca vrei sa nu plangi dup-aia:

1. Uita de Decathlon cand cumperi bicicleta.
2. Ai un buget decent pentru un SH bine dotat: poti gasi ceva pe 29' cu o echipare buna, intra pe OLX si pe dirtbike.ro/bazar si iti faci o idee.
3. Apeleaza cu incredere la cineva priceput pentru sfaturi si chiar achizitie. Daca mergi cu bicla aleasa la un service ok, pentru 20 de lei un mecanic iti va spune exact cat face, ce are uzat pe ea si cat costa sa o pui la punct.
4. Ia doar biciclete de producator serios, uita de B-twin, Rockrider, Cross, etc;
5. Apeleaza cu incredere la grupuri de FB de vanzare cumparare biciclete;
6. Ia doar cu proba (nu online), fiindca tabelele de pe site-uri cu marimi sunt orientative (adica te invata ca la 1,75 sa nu iei un XXL), dar geometria fiecarei biciclete o face potrivita pentru tine sau nu.
7. Succes si bine ai venit in club! Posted Image

Edited by Olteanul_sfios, 27 June 2022 - 10:38.


#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,983
  • Înscris: 06.09.2008
1. Fals, au unele biciclete f bune ca raport calitate/ pret, repet unele, au si ei prostii supraevaluate.

2. La 2500 gasesti mtb SH ok (2x10, furca aer) doar cu noroc zilele astea... si care sa NU fie uzat ca dracu

3. E cu dus-intors, unii se dau priceputi si-n realitate sunt habarnisti cu tupeu, la service depinde cat chef au sa te ajute.
Majoritatea nu prea au chef, si se complica fara sens, pot fi probleme ascunse si nu vor sa-si bata capul pt 20lei.

4. La buget scazut mai jos cu pretentiile, am luat in 2019 Trek la 2000lei dar iarna, si mers dupa el 200km...

5. Pe fb 90+% din grupuri sunt paraleli cu bicicletele, intradevar gasesti si oferte dar trebuie sa le vezi din multimea de prostii, adica sa ai experienta
Vorbesc de grupurile de vanzare/ cumparare NU de cele private unde sunt mult mai multi ce stiu ce vorbesc.

6. TOTAL DE ACORD !!
7. Posted Image

Edited by sirgoofy, 27 June 2022 - 11:02.


#7
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 22.08.2012
1. Care-s alea? Un link, model, ceva? Service-ul de la Decathlon e cel mult amuzant, ii montau unui copil pedalele invers (L in loc de R).
2. Chiar ieri am luat o Merida Bignine 500 2018 cu 2000 lei, in stare nesperat de buna, inca are cauciucurile originale pe ea. E de cautat si de rabdare, nu de noroc, fiindca ofertele bune apar mereu.
3. Pana acum nu m-a refuzat niciun mecanic la un sfat (desi in Bucuresti sunt vreo 2-3 locuri cu tipi buni dar obraznici si ironici), dar vorbesc frumos si imi fac treaba. Pe FB sunt grupuri de mecanica biciclete unde sunt oameni care chiar se pricep.
4. Imi mentin parerea ca e un buget decent in care poti gasi ceva ok, chiar daca e vara si preturile sunt la maximum.
5. Tocmai aia 90% care sunt habarnisti sunt cei pe care ii cauti sa iei de la ei, unul care stie ce are nu va lasa niciun leu la marfa lui.

Edited by Olteanul_sfios, 27 June 2022 - 11:15.


#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,983
  • Înscris: 06.09.2008
Nu mai adresez toate punctele, dar am zis, care se pricepe mai gaseste si oferte bune pe FB, de la habarnisti care nu stiu ce vand sau "aduse" de afara Posted Image

In decathlon, bicle ok pt cat costa, si important: sunt NOI !
Riverside 500 (pt "mountain bikeru" de oras Posted Image, gusturile nu se discuta dar se poate râde de ele Posted Image)
Rockrider 540 varianta cu 2 foi (a fost scos de pe site de vreo luna)
Rockrider Explore 520 cu roti 29"
Rockrider XC 100
Anumite cursiere Triban, dar si alea s-au dat

Buna Merida la acel pret in aceste timpuri, in ce zona ai gasit-o ?

Edited by sirgoofy, 27 June 2022 - 11:39.


#9
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 22.08.2012
Pai cum ai zis si tu...vrei ceva bun, misti cwrw' dupa ea: tocmai la Braila, omul s-a lasat de MTB, a trecut pe un speeder tot Merida si a mai eliberat din balconul plin de bicle. Am si factura de achizitie originala.

Dar cine si-a petrecut ziua in tren ieri? :))))  Am vrut sa i-o schimb fiului meu, a crescut si l-am trecut pe 29.

#10
liviustefan89

liviustefan89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 20.10.2010

View PostOlteanul_sfios, on 27 iunie 2022 - 10:37, said:

Recomandari (sfaturi dau doar aia intelepti), daca vrei sa nu plangi dup-aia:

1. Uita de Decathlon cand cumperi bicicleta.
2. Ai un buget decent pentru un SH bine dotat: poti gasi ceva pe 29' cu o echipare buna, intra pe OLX si pe dirtbike.ro/bazar si iti faci o idee.
3. Apeleaza cu incredere la cineva priceput pentru sfaturi si chiar achizitie. Daca mergi cu bicla aleasa la un service ok, pentru 20 de lei un mecanic iti va spune exact cat face, ce are uzat pe ea si cat costa sa o pui la punct.
4. Ia doar biciclete de producator serios, uita de B-twin, Rockrider, Cross, etc;
5. Apeleaza cu incredere la grupuri de FB de vanzare cumparare biciclete;
6. Ia doar cu proba (nu online), fiindca tabelele de pe site-uri cu marimi sunt orientative (adica te invata ca la 1,75 sa nu iei un XXL), dar geometria fiecarei biciclete o face potrivita pentru tine sau nu.
7. Succes si bine ai venit in club! Posted Image
1.De ce nu decathlon?  Eu as fi inclinat de la ei pentru un rr540, pentru cand intra in stoc, as fi ales de la ei datorita service. ului.
2. As vrea ceva nou, nu vreau ceva deja tavalit de altii.
3. Mecanic de biciclete 😂? Acum multi ani in urma le faceam eu, bine... nu se compara cu ce-i acum!
4. chiar sunt curios ce firme bune recomanzi!

#11
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 22.08.2012
1. Desi mi-au placut vreo 2 geometrii de cadre, la majoritatea echiparea e mediocra si scumpa. Ce te-a atras la service, faptul ca e deschis toata ziua? Atunci e ok, dar mai sterge din planuri munte, rape, etc si ramai la poteci si parcuri.
2. Bicicleta nu e nevasta, poate fi tavalita si de altii - daca e de calitate. Intre un SLX SH si un Turney nou, prefer oricand prima varianta SH. Dar daca mandria te impiedica, e ok, ia de la Decathlon.
3. Daca ti se pare amuzant ca exista un mecanic de biciclete, n-ai decat sa golesti niste frane de ulei, sa faci o revizie completa la o furca si sa o incarci la presiune potrivita greutatii tale (masei, cum se zice pe la scoala). Dupa ce faci toate astea, e ok sa-ti repari singur bicicletele, mai ales daca ai pe-acasa prese, pompe si cheile alea de la ateliere.
4. Nu recomand nicio firma nimanui, nu sunt in masura, dar eu am avut, am sau voi avea in familie doar Scott, Cube, Merida, Focus, Giant, canon_dale, Kona, SantaCruz, Trek, Specialized, KTM si alte chestii de genul asta.  Daca esti interesat de echipare, e ok sa te uiti aici: https://bike.shimano... Ce e sub linia aia (trasa chiar de ei) nu merita banii.

Edited by Olteanul_sfios, 28 June 2022 - 11:00.


#12
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,983
  • Înscris: 06.09.2008
Pagina nu merge, dar ca idee, ce zice Olteanu nu e litera de lege, si giant/ trek / scott etc au avut si inca au panarame ce nu merita banii.

Adica nu fi un mioritic ce crede ca doar telefoanele Samsung /Apple sunt bune, si doar masina nemteasca e masina.... ca devii penibil.

Personal consider RR 540 (cu 2 foi) cea mai ok bicicleta MTB noua ce o poti cumpara la 2300lei.
La acesti bani nu ai ce lua de la branduri mari, pana in 3000lei au doar pe tourney + furci XCE, uneori si trec de 3000 si tot tourney sunt Posted Image

Alternative ok mai sunt RR Explore 520 (roti 29") si Devron RM3.9 (29") ambele la 2500lei.
Dar devronul are cadru geometrie veche, adica inalt si scurt... strict pt plimbare dpmdv.
RR 520 29" are cadrul actualizat, punctul sau negativ e foaia cam mica pt asfalt, trebuie schimbata cu una mai mare.
Depinde si cat de tare se merge...

La sotie chiar as zice sa te uiti si la SH din zona ta, majoritatea de femei sunt nefolosite ca doamnele nu practica sportul Posted Image

Edited by sirgoofy, 28 June 2022 - 13:05.


#13
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 22.08.2012
In primul rand nu sunt parlamentar, deci nu am pretentii ca emit litere de legi. Posted Image Am scris doar principiile dupa care ma ghidez eu, treaba lui ce alege sa faca.

In al doilea rand, nu vad unde am recomandat eu bicla noua - in plaja de preturi oferita sunt doar chifle, cu dotari Turney si Alivio - deci am recomandat SH (mai ales ca omul pare novice - ar vrea sa se dea pe munti si vai cu nevasta, nu prea stie ce bicle sa aleaga dar si le va repara singur).

In al treilea, nu recomand Decathlon pentru ca vinde scule proaste, service-urile si garantiile lor sunt niste glume.

In al patrulea rand, daca ia un SH bun poate accesa un segment inclusiv de top level (lejer 1000+ euro), mai ales de la biciclete de "import" - daca vrea.

In al cincilea rand, il rog sa nu fie mioritic si sa cumpere Pegas/Carpat/DHS cu aroma patriotica si echipare pe masura daca asa vrea buzunarul lui. RR e marca franceza.

Si in al saselea, firmele alea de top nu vand gioarse, vand biciclete entry-level (adica echipate scump si prost, pentru fraieri oameni cu pretentii) care au bani de cheltuit, ego supraetajat si nu vor sa ia scule tavalite de altii.

#14
liviustefan89

liviustefan89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 20.10.2010

View PostOlteanul_sfios, on 28 iunie 2022 - 16:01, said:

In primul rand nu sunt parlamentar, deci nu am pretentii ca emit litere de legi. Posted Image Am scris doar principiile dupa care ma ghidez eu, treaba lui ce alege sa faca.

In al doilea rand, nu vad unde am recomandat eu bicla noua - in plaja de preturi oferita sunt doar chifle, cu dotari Turney si Alivio - deci am recomandat SH (mai ales ca omul pare novice - ar vrea sa se dea pe munti si vai cu nevasta, nu prea stie ce bicle sa aleaga dar si le va repara singur).

In al treilea, nu recomand Decathlon pentru ca vinde scule proaste, service-urile si garantiile lor sunt niste glume.

In al patrulea rand, daca ia un SH bun poate accesa un segment inclusiv de top level (lejer 1000+ euro), mai ales de la biciclete de "import" - daca vrea.

In al cincilea rand, il rog sa nu fie mioritic si sa cumpere Pegas/Carpat/DHS cu aroma patriotica si echipare pe masura daca asa vrea buzunarul lui. RR e marca franceza.

Si in al saselea, firmele alea de top nu vand gioarse, vand biciclete entry-level (adica echipate scump si prost, pentru fraieri oameni cu pretentii) care au bani de cheltuit, ego supraetajat si nu vor sa ia scule tavalite de altii.
Daca esti ironic, te rog sa treci mai departe. Poti da raspunsuri pertinente si fara sa fii ironic. Daca am cerut ceva pareri asta nu inseamna ca trebuie sa fim obraznici!

#15
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 22.08.2012
Asa e, nu trebuie, mai ales ca m-am straduit sa-ti argumentez, am pierdut timp sa-ti raspund si nu e cazul sa fiu luat peste picior.

Site-ul care nu merge e asta, oficialul Shimano: https://bike.shimano.com/ .

Succes!

#16
frigider9000

frigider9000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 09.12.2013
ceva usor la banii aia doar daca iei din aia de strada cu 1 viteza si are 11 kg.
in rest cel mai probabil - in jur d e13-15 kg o sa gasesti.

noua poate doar de la decathlon as lua - par cinstite si nu chinezisme.

dar bici sa fie de la ei, ca mai vand si de la parteneri - par chinezisme ordinare, cel putin din poze.


asta pare ok: 1500 lei cu frane pe disc mecanice - la V brake - mereu iti atinge un sabot de janta orice ai face - e o regula nescrisa asta

https://www.decathlo...020&c=NEGRU

Edited by frigider9000, 01 July 2022 - 14:20.


#17
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,983
  • Înscris: 06.09.2008
Daca iti frecau V-brake ce sa mai zic... bine ca mergeai pe bicicleta fara sa cazi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate