Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Magazin romanesc din Londra jefuit in plina zi

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postro_explorer, on 26 iunie 2022 - 21:13, said:


Oamenii te percep asa cum ii lasi pe ei sa te perceapa. Trebuie sa mai lucrezi la "marca ta proprie" se pare.

Umblu printre straini de vreo 23 de ani si traiesc printre ei de vreo 10 - nu am avut niciodata in aceasta perioada nici un motiv sa ma simt discriminat sau insultat pe tema originii mele.
Astea sunt ineptii ce sustii tu. Ca si cum strainii ar fi toti perfecti, iar romanii trebuie sa fie de vina daca se intampla ceva de genul asta.
Dar ma rog, asa cum exista xenofobia, asa exista si ceea ce manifesti tu, numai ca nu este imcriminat legal...

#38
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
De ce m-aș criza ca un idiot ma face rrom? Dacă asta e nivelul lui de înțelegere probabil ca nu avem ce discuta.
O vorba înțeleaptă psune: "Dacă ești cea mai deșteaptă persoana dintr-o camera probabil ca ești în camera greșită".

In general încerc sa ma inconjor de oameni de același calibru ca al meu și în felul asta nu am nici un fel de probleme sau frustrări.
Când ajung totuși sa interactionez cu specineme din astea incerc sa le impun respect prin comportament. Repet, e o chestie de "self branding" in interactiunike sociale.

Edited by ro_explorer, 27 June 2022 - 09:42.


#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postro_explorer, on 27 iunie 2022 - 09:27, said:

De ce m-aș criza ca un idiot ma face rrom? Dacă asta e nivelul lui de înțelegere probabil ca nu avem ce discuta.
O vorba înțeleaptă psune: "Dacă ești cea mai deșteaptă persoana dintr-o camera probabil ca ești în camera greșită".

In general încerc sa ma inconjor de oameni de același calibru ca al meu și în felul asta nu am nici un fel de probleme sau frustrări.
Când ajung totuși sa interactionez cu specineme din astea incerc le impun respect prin comportament. Repet, e o chestie de "self branding" in interactiunike sociale.

Privesti foarte superficial problema. Il doare pe ala in fund de comportamentul tau prin care incerci sa impui respect. Si iti dau un exemplu dintr-o mie. Vrei sa inchiriezi o masina aflandu-te intr-o tara cu apa calda. Faptul ca esti roman iti pune niste bete in roate imense. Fie ca inchiriezi de la hertz bertz, nertz bla bla vei avea niste conditii mult mai dure decat o alta persoana de nationalitate non romana.

Edited by MembruAnonim, 27 June 2022 - 09:37.


#40
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Ai ratat partea in care spuneam.ca.de 23 de ani su t printre străini?

#41
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostMembruAnonim, on 27 iunie 2022 - 09:32, said:

Privesti foarte superficial problema. Il doare pe ala in fund de comportamentul tau prin care incerci sa impui respect. Si iti dau un exemplu dintr-o mie. Vrei sa inchiriezi o masina aflandu-te intr-o tara cu apa calda. Faptul ca esti roman iti pune niste bete in roate imense. Fie ca inchiriezi de la hertz bertz, nertz bla bla vei avea niste conditii mult mai dure decat o alta persoana de nationalitate non romana.

Posibil sa fie asa. Insa iti poti lua niste masuri de precautie. Sa fii serios la munca, sa faci treaba bine indiferent despre ce munca discutam, sa te integrezi in grupuri cat mai rapid incat sa pari cat mai legat de tara respectiva. Sa nu-ti areti temperamentul balcanic la fiecare gest, adica nu urlii, nu vorbesti tare, etc si ai toate sansele sa nu fii tratat diferit de altii.

Ca turist, evident ca apari ca dubios daca vrei sa inchiriezi o masina si incepi sa te plangi ca e garantia prea mare, ca tu n-ai card de credit, ca etc etc.

Sa nu se inteleaga ca vorbesc de tine, nici vorba, dadeam asa niste exemple intamplatoasre. Si eu sunt de acord cu ro_explorer, stiu foarte multi romani care la orice replica a unui strain se simt atacati, discriminat. Stiu ei ca orice intrebare suplimentara se pune "pentru ca suntem romani".

Edited by giuliani, 27 June 2022 - 10:00.


#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postro_explorer, on 27 iunie 2022 - 09:43, said:

Ai ratat partea in care spuneam.ca.de 23 de ani su t printre străini?


Si ce conteaza ca esti printre straini de 23  de ani? Asa poate sa spuna si Ion ca nu este nicio criza de petrol/gaze/energie electrica si ca suntem noi chiori.. el se incalzeste/gateste etc cu lemne.
Si inca o chestie, ai ratat partea in care spuneam "Una este sa locuiesti in Seul/Taipei, si alta e treaba in Paris/Roma/Madrid etc"  ?

View Postgiuliani, on 27 iunie 2022 - 09:48, said:

Ca turist, evident ca apari ca dubios daca vrei sa inchiriezi o masina si incepi sa te plangi ca e garantia prea mare,

Iti pune o garantie nerezonabila nu pt ca te plangi, ci pt ca esti roman. Si o face dinainte sa scoti un cuvant pe gura.

Edited by MembruAnonim, 27 June 2022 - 09:49.


#43
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostMembruAnonim, on 27 iunie 2022 - 09:49, said:

Si inca o chestie, ai ratat partea in care spuneam "Una este sa locuiesti in Seul/Taipei, si alta e treaba in Paris/Roma/Madrid etc"  ?

De locuit in orasele astea nu am facut-o, insa merg des in Italia in vacanta. Si nu genul ala de vacanta in care intru in hotel si ies peste 7 zile. Ma cazez in locuri necunoscute turistilor, mananc in locuri unde mananca oamenii normali, practic aleg locuri in care sa nu se vorbeasca absolut deloc in engleza. Italiana am invatat-o de pe teletext sau din Gazzetta dello Sport/Tuttosport deci nimic pretentios insa ma descurc chiar decent.

Nu am avut niciodata probleme,  nu am simtit niciodata o repulsie fata de mine pt ca as fi roman. Dar trebuie sa te integrezi oarecum in paisaj, adica stiu unde ma aflu, in ce cartier, pe ce strada, ce localitate. Stiu localitatile din zona, retin autostrazile sau drumurile nationale pe care circul sa ajung acolo, etc.  sau o mare parte din traditiile sau obiceiurile oamenilor cu care interactionez. Nu ma obliga nimeni sa fac asta, o fac din placere fiindca imi place sa cunosc cat mai mult din cultura respectiva.

Pe de alta parte am intalnit oameni care se plangeau la masa ca nu-s facute pastele... sa te duci in Italia si sa te apuci cu comentarii de genul, nu stiu ce asteptari poti avea :)

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgiuliani, on 27 iunie 2022 - 09:59, said:

Pe de alta parte am intalnit oameni care se plangeau la masa ca nu-s facute pastele... sa te duci in Italia si sa te apuci cu comentarii de genul, nu stiu ce asteptari poti avea Posted Image

Nu vorbim aici de reactii primite de straini in urma unor actiuni ale noastre. Vorbim de reactii ale strainilor care afla ca suntem romani.


edit: si cam atat pe subiectul asta. Un lucru este clar, romanii sunt vazuti prost. Faptul ca avem si 2-3-4 exemple de romani care nu au avut asemenea experiente nu schimba cu nimic problema. Cine spune ca romanii nu sunt vazuti prost, inseamna ca este rau intentionat.

Ma apuc si eu acum sa spun "Unde bah se traieste rau? In Romania se traieste rau? Nici vorba, uite-te cate bmw-uri si mercedesuri sunt pe strada. Romania este tara bogata, avem salarii mari care sa ne satsifaca tuturor nevoile. Copii care se culca seara cu stomacul gol/nemancati? Nici voba, uite la toti copiii ca au Iphone etc"

Edited by MembruAnonim, 27 June 2022 - 10:07.


#45
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMembruAnonim, on 27 iunie 2022 - 09:49, said:

Si ce conteaza ca esti printre straini de 23  de ani? Asa poate sa spuna si Ion ca nu este nicio criza de petrol/gaze/energie electrica si ca suntem noi chiori.. el se incalzeste/gateste etc cu lemne.
Pentru ca, nu-i asa? aceste 2 chestii sunt perfect echivalente. Mai mult, in comparația asta tu ești "Ion", care ți-ai format idei și concepte pe ba, a u ei experiente limitate.


View PostMembruAnonim, on 27 iunie 2022 - 09:49, said:

ai ratat partea in care spuneam "Una este sa locuiesti in Seul/Taipei, si alta e treaba in Paris/Roma/Madrid etc"  ?
Pai am cam bătut pasul pe 3 continente. Cel mai mult prin Europa. Am avut și discuții (acum peste 20 de ani ce-i drept) în care am fost întrebat dacă am electricitate și apa curenta acasă Posted Image... și nu m-am atacat deși aveam doar un pic peste 20 de ani la vremea aia ...

Dar pot înțelege oamenii nesiguri de ei, care au nevoie de confirmare externa pentru a functiona.

Edited by ro_explorer, 27 June 2022 - 10:12.


#46
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostMembruAnonim, on 27 iunie 2022 - 09:59, said:

Iti pune o garantie nerezonabila nu pt ca te plangi, ci pt ca esti roman. Si o face dinainte sa scoti un cuvant pe gura.

Termenele si conditiile dupa care sunt reglementate inchirierile de masini sunt destul de clare. In schimb e posibil ca acolo sa fie anumite crtierii dupa care se poate creste contravaloarea garantiei, poate faptul ca vii din tara cu cele mai multe accidente / 100k locuitori e un criteriu suficient in sensul asta.
Legal trebuie sa fie, in orice cat.

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postro_explorer, on 27 iunie 2022 - 10:02, said:

Pai am cam bătut pasul pe 3 continente. Cel mai mult prin Europa. Am avut și discuții (acum peste 20 de ani ce-i drept) în care am fost întrebat dacă electricitate și apa curenta acasă Posted Image... și nu m-am atacat deși aveam doar un pic peste 20 de ani la vremea aia ...

Tu inca nu pricepi despre ce vorbim aici, este? Posted Image Subiectul este altul.
edit: uite ca sunt bun si iti zic pe scurt: parerea strainilor despre romani, idee ce o au deja dinainte sa interactioneze cu mine/tine etc

Eu m-am retras din discutie. Un lucru este clar si de necontestta fie ca iti place sau nu: romanii nu sunt vazuti bine in afara. Imi pare rau ca iti stric globul de cristal in care traiesti, si despre care din pacate ai idei fanteziste.

Edited by MembruAnonim, 27 June 2022 - 10:12.


#48
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostMembruAnonim, on 27 iunie 2022 - 10:01, said:

Nu vorbim aici de reactii primite de straini in urma unor actiuni ale noastre. Vorbim de reactii ale strainilor care afla ca suntem romani.


edit: si cam atat pe subiectul asta. Un lucru este clar, romanii sunt vazuti prost. Faptul ca avem si 2-3-4 exemple de romani care nu au avut asemenea experiente nu schimba cu nimic problema.


Incercand sa inchiriez singur un apartament in 2014 am primit un raspuns de genul : "Sorry... barbat singur, <30 de ani, est european... sorry dar nu te pot lua in considerare pt apartament." Era o doamna asa la 60 de ani.

La 6 luni distanta, alt apartament la sun dimineata si omul imi zice : "Am deja 80 de candidati , nu as mai chema suplimentar." Ii explic frumos ca aseara tarziu cand pusese anuntul nu il vazusem pt ca am adormit repede dupa munca, obosit fiind. De aici discutia a decurs natural,m-a chemat sa vad apartamentul impreuna cu vreo alte 40 de familii dar am ajuns si mai tarziu pt ca nu reusisem sa ies in timp util dintr-o sedinta.  Le-a placut de noi incat ne-au dat apartamentul pe loc, am stat si am discutat cu batraneii (75+) despre unde muncim, despre Romania, etc. Desi facusem totul gresit ne-au acceptat pt ca auzisera doar lucruri bune despre romani, si noi aveam si meserii ok. Ulterior am ajuns sa ne trezim cu cadouri de la ei, ne aduceau mere, nuci si altele ce mai aveau prin curte, etc.


Asa ca, depinde mult de omul de care dai, de cat de deschis e sau de cata noutate e dispus sa accepte in viata lui.

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgiuliani, on 27 iunie 2022 - 10:12, said:

Asa ca, depinde mult de omul de care dai, de cat de deschis e sau de cata noutate e dispus sa accepte in viata lui.

Corect. Am patit ceva asemanator. Depinde peste cine dai. Din pacate ponderea este mai mare de partea celorlalti.


Out.

Edited by MembruAnonim, 27 June 2022 - 10:14.


#50
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMembruAnonim, on 27 iunie 2022 - 10:09, said:

Tu inca nu pricepi despre ce vorbim aici, este? Posted Image Subiectul este altul.
edit: uite ca sunt bun si iti zic pe scurt: parerea strainilor despre romani, idee ce o au deja dinainte sa interactioneze cu mine/tine etc
Pai exact despre asta vorbim si tocmai ca iti spun ca nu are nici o importanta ce cred altii despre noi. Nu ma simt dezavantajat in nici un fel de faptul ca sunt roman. Imi pun asteptarile corecte in interactiunea cu oamenii si nu ma crizez daca cineva are o impresie gresita. Imi place sa cred ca m-am ridicat deasupra situatiei cu mult timp in urma.

Edited by ro_explorer, 27 June 2022 - 10:17.


#51
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
In 2010 am mers in Paris. Un rrom , nu si-a dat seama ca sunt roman, si arunca un inel de alama in spatele meu. si incepe sa strige  : ''gold , gold" . Si zice ca eu l-am pierdut sa ii dau recompensa . Cati o fi  inselat?!!

#52
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 21.08.2003

View Postmihaicozac, on 26 iunie 2022 - 16:09, said:

Sper să-i trimită în Rwanda cu ceilalţi de aceiaşi culoare cum a promis ăla cu părul răvăşit, nu înapoi în Romania...

La cat noroc avem noi o sa-i trimita si pe aia din Rwanda aici. A, si ce ati vazut voi acolo se numeste a lua nu a fura. Ei iau nu fura, asa zic intre ei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate